Ավանեսովը դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման համակարգչային սաբոտաժի համար
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանն ապացուցված է համարել համակարգչային սաբոտաժի համար Բ. Ավանեսովին առաջադրված մեղադրանքը և դատապարտել ազատազրկման:
Դատարանում հետազոտված ապացույցների համաձայն՝ Գ.Ավանեսովը, օգտագործելով իր կողմից ստեղծված բոտնետի առցանց համակարգիչների հնարավորությունները, «DDoS» տեսակի հարձակումներ է իրականացրել տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պատկանող կայքերի և IP-հասցեների վրա՝ խափանելով այդ կայքերի բնականոն աշխատանքը, ուղեփակելով այնտեղ պահվող համակարգչային տեղեկատվությունը և ոչ պիտանի դարձնելով այդ համակարգչային համակարգերը։
Մասնավորապես, 2010թ. հոկտեմբերի 1-ին Գ. Ավանեսովը, օգտագործելով իր կողմից ստեղծված բոտնետի առցանց համակարգիչների թվաքանակի 25 տոկոսը, «DDoS» տեսակի հարձակում է իրականացրել ռուսաստանյան «Մակոմնետ» ՓԲ ընկերությանը (http://macomnet.ru) պատկանող IP հասցեի վրա, որի հետևանքով հիշյալ կազմակերպության համապատասխան սարքավորումը ժամանակավորապես շարքից դուրս է եկել, և մոտ 192 հաճախորդ զրկվել է «Մակոմնետ» կազմակերպության մատուցած համացանցային ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունից՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2012թ. մայիսի 21-ի դատավճռով Գ. Ավանեսովը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և դատապարտվել ազատազրկման՝ 4 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ նախաքննական մարմնի կողմից Գ. Ավանեսովին մեղադրանք էր առաջադրվել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 254-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 255-րդ հոդվածով և 256-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատարանը, հիմք ընդունելով «ՀՀ անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ազգային ժողովի՝ 2011թ. մայիսի 26-ին ընդունված որոշման 1-ին կետի 1-ին ենթակետը, Գեորգի Ավանեսովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 254-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 255-րդ հոդվածով և 256-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական հետապնդումը դադարեցրել է:

Avanesov Sentenced to 4 Years in Prison for Committing Computer Sabotage
The Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts sentenced G. Avanesov for committing computer sabotage.
G. Avanesov used the opportunities of the online botnet computers created by him and made “DDoS” attacks on the websites and IP addresses of different physical and legal persons thus impeding the normal operation of the mentioned websites, blocking the information of the computers and making these computer systems unfit.
In particular, on October 1, 2010, G. Avanesov used 25 percent of the online botnet computers created by him, made “DDoS” attacks on the IP address of the “Macomnet” CJSC (http://macomnet.ru) as a result of which the appropriate equipment of the mentioned organization was broken and about 192 customers were deprived of the opportunity to use the online services of the “Macomnet” CJSC which caused severe consequences.
On 21 May, 2012, the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun administrative districts sentenced G. Avanesov to four years in prison according to the Part 3 of the Article 253 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation body had accused G. Avanesov according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 252, Part 1 of the Article 254, Article 255 and Part 1 of the Article 256 of the Criminal Code of the Republic of Armenia as well.
On the decision of the Court, the criminal persecution against Georgi Avanesov according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 252, Part 1 of the Article 254, Article 255 and Part 1 of the Article 256 of the Criminal Code of the Republic of Armenia was terminated pursuant to the Subpoint 1 of the Point 1 of the "General Amnesty on the Occasion of the 20th Anniversary of the Independence Declaration of the Republic of Armenia" adopted on May 26, 2011 by the National Assembly of Armenia.