Ցեղասպանության թանգարանում տեղի կունենան մարդասեր Կլարա Բարտոնին նվիրված միջոցառումներ
Մայիսի 23-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի կունենա Ամերիկյան կարմիր խաչի հիմնադիր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում:
Միջոցառման ժամանակ ելույթ կունենան ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, Կլարա Բարտոնի տուն-թանգարանը ներկայացնող պատմաբան Քևին Փաթին:
Տեղի կունենա նաև 1896թ. Կլարա Բարտոնի կազմած «Ամերիկյան կարմիր խաչի նպաստամատույց առաքելությունը Փոքր Ասիայում» զեկույցի անգլերեն և հայերեն գրքերի շնորհանդեսը: Զեկույցի հայերեն թարգմանությունն ու հրատարակումը հնարավոր է դարձել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության աջակցության շնորհիվ:
Այս կապակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի գիտխորհրդի որոշմամբ «Երախտագիտություն» անվանակարգով թողարկվել է Կլարա Բարտոնին նվիրված ոսկե հուշամեդալ, որով պարգևատրվելու են մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերած անձինք և կազմակերպությունները, ինչպես նաև հայ-ամերիկյան բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրում ունեցած անձինք:
Նույն օրը Հայոց ցեղասպանության թանգարանում բացվելու է նաև ժամանակավոր ցուցադրություն' նվիրված Կլարա Բարտոնին: Միջոցառման մասնակիցներին կտրվեն Կլարա Բարտոնի 190-ամյակի առթիվ թողարկված հիշատակի բացիկներ:
Այնուհետև տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատի մեջ Կլարա Բարտոնի գերեզմանից բերված հողի ամփոփման և հուշատախտակի տեղադրման հանդիսավոր արարողություն:
ԱՄՆ-ի Կարմիր խաչի հիմնադիր և նախագահ Կլարա Բարտոնը ծնվել է 1821թ. Մասաչուսետս նահանգի Օքսֆորդ քաղաքում: ԱՄՆ-ի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում իր ծավալած մարդասիրական գործունեության համար Կ. Բարտոնը հայտնի է դարձել «Մարտադաշտի հրեշտակ» անվամբ:
Տեղեկանալով Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ 1895-1896թթ. իրականացված զանգվածային կոտորածների մասին՝ Կ. Բարտոնը 1896թ. ժամանում է Կ. Պոլիս և շուրջ մեկ տարի ղեկավարում է ջարդերից տուժածներին և անօթևաններին նյութական օգնություն տրամադրելու գործողությունները:
Կ. Բարտոնի ջանքերի շնորհիվ ջարդերից փրկված հայերին ապահովում էին կացարանով, սննդով, դեղորայքով և հագուստով: Օսմանյան կառավարության հարուցած բազմաթիվ խոչընդոտների պատճառով Կ. Բարտոնը ստիպված վերադառնում է ԱՄՆ:
1896թ. վերջին գործընկերների հետ Կլարա Բարտոնը հրատարակում է Օսմանյան կայսրությունում իրենց իրականացրած մարդասիրական գործունեության մասին զեկուցագիր:

Commemorative Events Dedicated to Clara Barton, a Great Humanitarian, to Take Place at Armenian Genocide Museum-Institute
On May 23, on the initiative of the Armenian Genocide Museum-Institute and with the support of the U.S. Embassy in the Republic of Armenia commemorative events dedicated to Clara Barton, the founder of the American Red Cross and a great humanitarian will take place at the Armenian Genocide Museum.
Hayk Demoyan, the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, John Heffern, the U.S. Ambassador to Armenia, and Kevin Patti, American historian representing Clara Barton National Historic Site will make remarks during the event.
The commemoration event includes the presentation of the English and Armenian editions of Clara Barton’s “American Relief Expedition to Asia Minor under the Red Cross” report. The translation and publication of the Armenian edition of the report was made possible through the support of the U.S. Embassy in Armenia.
The AGMI Scientific Council decided to issue a Clara Barton Golden Medal under the “Gratitude” nomination to award individuals and organizations for their humanitarian support and for strengthening Armenian-American friendship.
The AGMI will also house a temporary exhibition in honor of Clara Barton. Guests will receive memorial postcards issued on the occasion of Clara Barton’s 190th anniversary.
The event will conclude with ceremonial burial of the soil from the Clara Barton’s grave and placing of the memorial plaque at the Memorial Wall of Tsitsernakaberd Memorial Complex.
Clara Barton, Founder and Chairperson of the American Red Cross, was born in 1821 in Oxford, Massachusetts. Clara Barton became known as the “Angel of the Battlefield” for her humanitarian activities during the American Civil War.
Learning about the extensive massacres of Armenians in 1895-1896 in the Ottoman Empire, in 1896 Clara Barton arrives in Constantinople and coordinates the relief aid distribution to the survivors of the massacres and homeless people for about a year.
Thanks to Clara Barton’s efforts Armenian survivors of the massacres were provided with shelter, food, medicine and clothing. Due to many obstacles created by the Ottoman authorities Clara Barton was forced to leave the Ottoman Empire and return to the U.S.
At the end of 1896 Clara Barton together with her colleagues published a report of their humanitarian activities in the Ottoman Empire.