Իշխանությանը ձեռնտու է ունենալ կանխատեսելի մրցակից նախագահական ընտրություններին. Ստեփան Սաֆարյան
«Խոշոր կապիտալը Հայաստանի նման փոքր երկրում չի կարող պաշտպանված լինել առանց իշխանական լծակների: ԲՀԿ-ն, եթե անգամ փորձի հանդես գալ ռադիկալ ընդդիմադիր դիրքերից, ապա դա լուրջ փորձություն կլինի: Ի հայտ կգան ոչ միայն ներկուսակցական հակասություններ, այլ նաև նախընտրական շրջանում ընդդիմադիր հռետորաբանության շնորհիվ ձևավորված ոչ կայուն ընտրազանգվածը կարող է երես թեքել «Բարգավաճից», քանի որ այդ կուսակցության ոչ բոլոր անդամներին ու համակիրներին է հարազատ ընդդիմադիր կեցվածքը», - կարծում է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը և օրինակ է բերում Սուքիասյանների բիզնեսի անկումը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով հետընտրական զարգացումների մասին` Ստյոպա Սաֆարյանն ասաց, որ դրանք որպես այդպիսին չկան, և հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ հետընտրական գործընթացների համատեքստում համընդհանուր քննարկման առարկա են դարձել ոչ թե ընդդիմության և ընդդիմադիր ընտրազանգվածի գոհ լինել կամ չլինելը ընտրությունների արդյունքից, այլ ՀՀԿ-ԲՀԿ հարաբերությունները` կշարունակի՞ ԲՀԿ-ն մնալ կոալիցիայի կազմում, կսատարի՞ գործող նախագահին առաջիկա նախագահական ընտրություններին կոալիցիոն հուշագրի պարտավորվածությամբ, թե՞` ոչ:
Այս դեպքում ԲՀԿ-ն ներկայացվում է որպես ըննդիմադիր ուժ: Սաֆարյանի գնահատմամբ, «Բարգավաճ Հայաստանը» ի սկզբանե ստեղծված է եղել որպես իշխանական կուսակցություն, և կմնա կոալիցիայի կազմում, թե դուրս կգա դրանից, իրերի դրությունը դրանից չի փոխվի:
«Խորհրդարանական ընտրություններով ՀՀԿ-ն գերապահովագրեց իր դիրքերը նախագահական ընտրություններից առաջ` ցույց տալով, որ կարող է ԲՀԿ-ի հետ ավելի բարձր դիրքերից խոսել, և եթե ԲՀԿ-ն շարունակի ներկայացվել որպես ընդդիմություն, ապա դա ձեռնտու կլինի միայն գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ում համար ԲՀԿ առաջնորդը ցանկալի և կանխատեսելի մրցակից է»,- ասաց Ստյոպա Սաֆարյանւ: Նա հավելեց, որ այս պարագայում շատ բան է կախված ընդդիմությունից` նշելով, որ «Ժառանգությունը» կարող է ներկայանալ իր թեկնածուով:

Степан Сафарян: “Властям выгодно иметь на президентских выборах предсказуемого соперника”
“В такой маленькой стране, как Армения, крупный капитал не может быть защищен без властных рычагов. И даже если партия “Процветающая Армения” решит выступать с позиций радикальной оппозиции, то это будет серьезным испытанием. В этом случае не только проявятся внутрипартийные разногласия, но и нестабильный электорат, который сформировался в предвыборный период благодаря оппозиционной риторике ППА, может отвернуться от этой партии, поскольку оппозиционные подходы близки не всем ее членам и сторонникам”,- заявил сегодня на пресс-конференции руководитель парламентской фракции “Наследие” Степа Сафарян, приведя в пример упадок бизнеса семьи Сукиасянов.
Говоря о поствыборных процессах, Сафарян отметил, что их нет, и одна из причин в том, что в контексте поствыборных процессов предметом всеобщего обсуждения стало не удовлетворение или неудовлетворение оппозиции или оппозиционной массы результатами выборов, а отношения Республиканской партии и партии “Процветающая Армения”, а именно останется ли ППА в составе коалиции, поддержит ли кандидатуру президента на предстоящих президентских выборах в соответствии со своим обязательством, зафиксированным в коалиционном меморандуме.
По мнению С.Сафаряна, ППА изначально была создана как провластная партия, и, независимо от того, останется эта политическая сила в составе коалиции или нет, положение вещей не изменится.
“Парламентскими выборами Республиканская партия более чем укрепила свои позиции перед президентскими выборами, показав, что может разговаривать с ППА с более высоких позиций, и если ППА будет продолжать выступать в качестве оппозиции, то это будет выгодно лишь действующему президенту Сержу Саргсяну, для которого лидер ППА станет желаемым и предсказуемым соперником”,- сказал Степа Сафарян, отметив, что в этом случае многое будет зависеть от оппозиции.