Ջավախքահայերը կոչ են անում Քլինթոնին վրաց իշխանությունների առաջ բարձրացնել Չախալյանի ազատ արձակման հարցը
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը տարածաշրջանային այցի շրջանակներում 2012թ. հունիսի 5-ին այցելելու է Վրաստան։ Այդ կապակցությամբ «Երկիր» միությանն է փոխանցվել ԱՄՆ պետքարտուղարին հասցեագրված հանրագիր` այն հասցեատիրոջը ուղարկելու և հրապարակելու խնդրանքով:
Փաստաթուղթը ստորագրած Ջավախքի ավելի քան 1650 բնակիչ կոչ է անում Հ. Քլինթոնին Վրաստան կատարելիք այցի ընթացքում վրաց իշխանությունների առաջ բարձրացնել ջավախքահայ քաղաքական գործիչ, քաղբանտարկյալ Վահագն Չախալյանի արդարացման ու ազատ արձակման հարցը։
Հանրագիրը կից ստորագրություններով և ուղեկցող նամակով 2012թ. հունիսի 2-ին հանձնվել է Երևանում ԱՄՆ դեսպանատուն։
Ստորև ներկայացվում է հանրագրի տեքստն ամբողջությամբ։
Հանրագիր ի պաշտպանություն ջավախքահայ ազգային, հասարակական-քաղաքական գործիչ, քաղբանտարկյալ Վահագն Չախալյանի
ԱՄՆ պետքարտուղար տիկին Հիլարի Քլինթոնին
Ջավախքի ժողովրդից
ԿՈՉ
Վրաստանի Հանրապետության ջավախքահայ ազգային, հասարակական-քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանը իր գործունեության ընթացքում պայքարում է ոչ միայն Ջավախքի բնակչության սոցիալ-տնտեսական վիճակի բարելավման, ջավախքահայության, Վրաստանի Հանրապետության հայ բնակչության ազգային, պատմամշակութային, լեզվական, կրոնական ու կրթական արժեքների պահպանման հարցերով, այլ նաև Ջավախքի հայաթափման գործընթացը կասեցնելու համար։
Վերոնշյալ գործունեության ու 2006թ. հոկտեմբերին ընդդիմադիր կուսակցության կազմում նրա ղեկավարած «Միասնական Ջավախք» կազմակերպության` Ախալքալաքի շրջանի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու և իշխող կուսակցությունից 31% ձայն խլելու պատճառով, Վահագն Չախալյանը Վրաստանի իշխանությունների կողմից ենթարկվեց քաղաքական հետապնդումների. փակվեցին «Ջավախք-ինֆո» գործակալությունը, «Երիտասարդական» ռադիոն, մարզամշակութային կրթական բաժինները, արգելվեց «Քաջատուն» թերթի հրատարակումը։
Վահագն Չախալյանը ապօրինի ձերբակալվեց ու շինծու մեղադրանքներով դատապարտվեց 10 տարվա ազատազրկման։ Նույն բախտին արժանացան նրա հարազատները ու կուսակիցներից շատերը։
Ուստի մենք կոչ ենք անում Ձեզ Վրաստան կատարելիք այցի ընթացքում նախագահ Սաակաշվիլու առաջ բարձրացնել Վ.Չախալյանի արդարացման և ազատման թեման։

Javakhk Armenians Appeal to Clinton to Raise Chakhalyan’s Release Issue During Georgia Visit
U.S. Secretary of State Hillary Clinton is visiting Georgia on June 5 as part of her regional trip to South Caucasus countries. In relation to that a petition addressed to the U.S. Secretary of State was transferred to the "Yerkir" Union of NGOs with a request to be delivered to the addressee and be published.
More than 1650 residents of the Armenian populated Javakhk region of Georgia signed under the appeal, where they call H. Clinton to raise the Armenian political figure and political prisoner Vahagn Chakhalyan’s acquittal and release issue during her visit to Georgia and her meetings with the Georgian authorities.
The petition with the attached signatures and the accompanying letter was submitted to the U.S. Embassy on June 2, 2012.
Below is the full English translation of the petition.
Petition in support of the Javakheti Armenian political-social and national figure, political prisoner Vahagn Chakhalyan
to be presented to the U.S. Secretary of State Mrs. Hillary Clinton
on behalf of the Javakheti people
APPEAL
During his activities, the Javakheti Armenian social, political and national figure Vahagn Chakhalyan is fighting not only for the improvement of the socio-economic conditions of the Javakheti population and for the preservation of the ethnic, cultural, linguistic, religious and educational values of the Armenian population living in Georgia but also tries to stop the process that forces Armenians to leave the region.
Because of the above mentioned activities and for having taken over 31% of the votes from the ruling party, when being presented in the composition of the opposition party in during the local self government elections in Akhalkalaki region of October 2006 with the organization "United Javakhk" headed by him, Vahagn Chakhalyan became subject to political persecutions. The "Javakhk-Info" agency, the "Youth" radio, the sport-cultural and educational sections were closed by the Georgian authorities and the edition of "Kajatun" newspaper was banned.
Vahagn Chakhalyan was arrested illegally and sentenced to 10 years of imprisonment with false accusations. The same fate was reserved for his relatives and for many party members.
Therefore, we urge You to raise the theme of Vahagn Chakhalyan’s acquittal and release during your visit to Georgia and the meetings with President Saakashvili.