«Կասկած չի կարող հարուցել այն փաստը, որ տվյալ սադրանքը պատվիրել էր անձամբ նախագահ Ալիևը»
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի ատենապետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը հրապարակել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անդամ-պետություններին ուղղված ՀՔԳԱ-ի հետևյալ դիմումը.
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի դիմումը ԱՄՆ-ի պետքարտուղար նորին գերազանցություն տ-ն Հիլարի Քլինթոնին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գծով նրա մեծարգո գործընկերներին
Քարտուղար Քլինթոնի այցի հետ միաժամանակված ռազմական սադրանքի մասին
Քաղաքական գիտության ասոցիացիան 2012 թ. մայիսին արված իր հայտարարության մեջ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի մի պաշտոնյա, կատարելով ադրբեջանական պետության ղեկավարի կարգադրությունը, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների 2012 թվականի մայիսի 11-ին Բաքու կատարվելիք այցին միաժամանակեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունների հրապարակումը:
Իլհամ Ալիևի վարչակարգի կողմից Ադրբեջանի պետական և քաղաքական հաստատությունների նկատմամբ հանրահայտ համատարած վերահսկողության պայմաններում կասկած չի կարող հարուցել այն փաստը, որ տվյալ սադրանքը պատվիրել էր անձամբ նախագահ Ալիևը:
Երեկ` ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տարածաշրջան ժամանելու օրը, Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈւ-ի դիվերսիոն խումբը նախագահ Ալիևի կարգադրությամբ իրագործեց Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երեք հայ զինծառայողի սպանություն:
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջազգային հանրության կողմից չվերահսկվող սպառազինությունների մրցավազքի պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում նրա քաղաքացիների դավադրական սպանության միաժամանակեցումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկի` ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյայի Հարավային Կովկաս այցելությանը ցինիկ մարտահրավեր է` նետված Հարավային Կովկասում և շրջակա տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիան կոչ է անում Մինսկի խմբի համանախագահ մեծարգո պետություններին խստագույնս դատապարտելու Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները և Ալիևի վարչակարգի վրա ազդեցություն գործելու` կողմերի շփման գծում կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման համար իր վրա վերցված պարտավորությունները անվերապահորեն կատարելու նպատակով:

The head of Political Science Association of Armenia Hayk Kotanjyan has forwarded the following statement to US Secretary of State Hillary Clinton and the OSCE Minsk Group co-chairs:
Military Provocation Synchronized with the Visit of the US Secretary Clinton
In its statement issued in May 2012, Political Science Association of Armenia drew the attention of the international community to the fact that an official from the office of the Azerbaijani President performing the order of the head of the state issued a statement that meant the territorial claim to the Republic of Armenia synchronized with the arrival to Baku on May 11, 2012 the OSCE Minsk Group Co-Chairs from Russia, the US and France.
Given the fact of the total control exercised by Ilham Aliyev’s regime over the state and public institutions in Azerbaijan no one can doubt that the given provocation was ordered by none other than President Aliyev himself.
Yesterday – on the very day of the US Secretary of State’s arrival – a raiding party оf Azerbaijan’s Armed Forces in accordance with the order of Ilham Aliyev killed three Armenian military performing their duty in the territory of the Republic of Armenia.
Under the condition of the arms race uncontrolled by the international community in the Karabakh conflict zone, the treacherous killing of the Armenian citizens in the territory of the Republic of Armenia synchronized with the visit of one of the highest officials of the US (Minsk group Co-Chair state) to the South Caucasus is a cynical challenge to peace and stability in the South Caucasus and surrounding region.
Political Science Association of Armenia calls upon the Honorable Minsk Group Co-Chair States to condemn in possible strongest terms the provocative actions of Azerbaijan and exert pressure on Aliev’s regime demanding an unconditional implementation of the all international obligations concerning preservation of cease-fire regime on the Line of Contact.