Հելսինկյան կոմիտեն խստորեն քննադատել է «Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանին
Չեխիայի հելսինկյան կոմիտեն խստորեն քննադատել է  Պրահայում   կենտրոնակայան ունեցող «Ազատություն/Ազատ Եվրոպա» ռադիոկայանին իր օտարերկրացի աշխատակիցների նկատմամբ ազգային խտրականություն կիրառելու համար: Կոմիտեն այդ քաղաքականությունը գնահատել «անբարոյական»: Տարածված հայտարարությունում նշվում է, որ ամեն ինչի սկզբնապատճառն այն է, որ օտարերկրացիներին միտումնաբար տրվում են աշխատանքային պայմանագրեր, որոնք ղեկավարվում են ամերիկյան օրենքներով, մինչդեռ այդ օրենքները չեն տարածվում ԱՄՆ-ից դուրս աշխատող ոչ ամերիկացիների  վրա: Արդյունքում  ռադիոկայանի ոչ ամերիկացի աշխատակիցները հայտնվում են իրավական վակուումում կամ օրենքից դուրս:
«Մենք ռադիոկայանի քաղաքականությունը գնահատում ենք անբարոյական, մասնավորաբար այն պատճառով, որ աշխատողները չեն իրազեկվում, որ ամերիկյան օրենքներն իրենց վրա չեն տարածվում»,- ասվում է հայտարարությունում, որ ստորագրել է Չեխիայի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, ՄԱԿ-ի  մարդու իրավունքների մրցանակակիր Աննա Շաբաթովան:
Առաջին անգամ է, որ իրավապաշտպան կառույցը քննադատում է իրավապաշտպան մեկ այլ կառույցի, այն էլ՝ մարդու իրավունքների ոտնահարման համար:

11:24, June 13, 2012Orer magazine, Prague- Czech Helsinki Committee has sharply criticised the ongoing practice of Prague based Radio Free Europe/Radio Liberty which offers to job applicants employment agreements containing discriminative and deceptive clause. The Committee named that policy “immoral”. The problem was created due to the single reason. RFE/RL gives to its foreign employees labor agreements governed by American laws. In fact, the American labor law is inapplicable to labor agreements with foreigners outside the United States of America. In this respect, foreign employees of RFE/RL are in a legal vacuum.
“We consider the practice of Radio Free Europe as immoral. Particularly, in view of the fact that employees are not informed by the employer about inapplicability of American laws to their labor relations.” The Czech Helsinki Committee statement signed its chairwoman, UN Human Rights Prize winner Anna Shabatova.
For the first time ever a human rights organisation criticised another human rights organisation, and ironically - for violating human rights.