«Վախենում եմ՝ մինչեւ գնալս խելագարվեմ»,- ասում է Գլենդեյլում բնակվող Գեղամը
Գեղամը ինձ ճանաչեց, ասաց՝ դու լրագրող ես Հայաստանից: Ասացի՝ հա, վաղը մեկնում եմ Երեւան: Երանի քեզ՝ ասաց: Ասում եմ՝ դու ինչո՞ւ չես գալիս: Գալու եմ, արդեն որոշել եմ վերջնական՝ ասում է Գեղամը: Վերին Արտաշատից է, աշխատում է Գլենդեյլի մի «շաուրմայանոցում»: Վերին Արտաշատ գյուղը Հայաստանի Արարատի մարզում է: Գլենդեյլը Միացյալ Նահագների ամենահայաշատ քաղաքն է: Գեղամը 2003-ին է տեղափոխվել այս քաղաք: Նա պատմում է Վերին Արտաշատում թողած այգու մասին, ասում է՝ եղբայրն է հիմա մշակում, բայց ինքը շուտով գնալու է: Գեղամի երկու եղբայրներն ու չորս քույրերը Հայաստանում են: «Վախենում եմ՝ մինչեւ գնալս խելագարվեմ»,- ասում է Գեղամը:
Երկշաբաթյա այցի ընթացքում սա երկրորդ հայաստանցին էր, որ օրերն է հաշվում Հայաստան վերադառնալու համար: «Ամեն ինչ իմանում եմ, ինչ կատարվում է Հայաստանում, իմանում եմ, այնտեղի կյանքով եմ ապրում»,- շարունակում է Գեղամը ու սկսում հարցեր տալ ընտրություններից, քաղաքական տարբեր գործիչներից: Նա ասում է, որ որդին հաջող բիզնես ունի, եւ ինքն այլեւս այստեղ մնալու կարիք չունի: «Դասավորվել է տղաս, մնացածը ինքը կարող է անել, դեռ մի բան էլ Հայաստանում կարող է անել, ես կգնամ իմ այգին կմշակեմ, հողի գործ շատ եմ սիրում ու կարոտել եմ էդ գործը»,- ասում է հիսունհիnգին մոտ Գեղամը: Հետո հարցնում է երկրի վիճակից: Ես էլ ասում եմ՝ վատ է, քանի որ շատերն են դուրս եկել երկրից: «Փոխող չկա երկիրը»,- ասում եմ: «Հա, ես էլ եմ էդ ասում, բոլորս դուրս ենք եկել, ասում ենք՝ բան չի փոխվում, ես էլ մեղավոր եմ»,- ասում է Գեղամը:
Գեղամը մի ափսե ֆրի է բերում ու ասում՝ էս էլ իմ կողմից: Ես ընկերոջս աղջկա հետ էի, վերջին օրը գնացել էի նվերներ գնելու, ու հետդարձի ճանապարհին ընկերոջս աղջիկն ասաց՝ մտնենք շաուրմա ուտենք, նոր գնանք տուն: Ճանապարհին միացրել էր երաժշտությունը, բարձր է շատ, իսկ բառերը ուղեղ սղոցող. «Երեւան, Երեւան գնալու եմ, հիմնական Երեւանում մնալու եմ…»: Ու ասում է, որ գնալու է Սեւանի ափիn իշխան ուտելու, հետո Արագածի փեշերին՝ խաշ…
Այս երգը էլի էի լսել, բայց Գլենդեյլում այս ռաբիսը ավելի շատ սկսեց սղոցել ուղեղս: Այստեղ՝ Գլենդեյլի փողոցներում, ավտոմեքենաների բաց պատուհաններից լսվող ռաբիսը արկի պայթյունի է նմանվում քաղաքի հանգիստ փողոցներում: Ես այս քաղաքը չեմ սիրում: Այս քաղաքում իմ հայրենակիցների խոսակցություններն եմ լսում ամենուր, ամենուր ինչ-որ պատմություններ են մտցնում ուղեղս, մեղադրանքներով լի խոսակցություններ, չգիտես ինչու, ոմանք ինձնից արդարություն էին պահանջում երկրում տիրող վիճակի համար: Նույնիսկ Ղարաբաղում կռված հայաստանցիներն են այստեղ հասցրել խմբեր ստեղծել ու հայրենասիրության են քարոզում, երգում, պարում: Ու ահա այդպիսի մի հանդիպման ժամանակ, չգիտեմ ինչու, քթիս տակ սկսեցի Չարենցի «Մահվան տեսիլը» շշնջալ, ու պատկերներ էին անցնում աչքերիս դիմաց, Հայաստանը լքած հայերի, դրանց մեջ իմ ընկերների, ծանոթների դեմքերն էլ էին:
Որպես լքված թավջութակի ձգված մի լար՝
Դողում է սիրտս կարոտով մի ահարկու.
Կարոտներիս գագաթն է այն՝ վերջի՜ն քնար.–
Մի պիրկ պարան ու երկնուղեշ փայտեր երկու։
Որպես բախտիս մութ քամահրանքը, կամ որպես
Մի հին խոստում, որ անկատար, դրժած թողի-
Կախաղանի փայտերն ահա քաղաքի մեջ
Կանգնել են, սեգ, ու սպասում են կախվողի։
Կանգնել են, լուռ իրար կքած, փայտեր երկու,
Ու մեջտեղում դողում է, մեղկ ու երերուն,
Մի գորշ պարան, ինչպես տխուր այս օրերում
Անբոց մորմոքը նաիրյան իմ ո՜րբ հոգու…
Ես այս քաղաքը չեմ սիրում: Ես էլ, չգիտեմ թե ինչու, իմ նախկին հայրենակիցների հետ զրուցելուց հետո Չարենցի «Մահվան տեսիլի» կախաղանի փայտերն եմ հիշում: Չեմ հասկանում, թե նրանք ինչու են այդքան խոսում Հայաստանի խնդիրների մասին, նրանց ի՞նչ այդ խնդիրները:
«Երեւան, Երեւան գնալում եմ, հիմնական Երեւանում մնալու եմ…»: Ու հետո խաշ, խորոված են ուտելու: Այդպես էլ լինելու է, այդ երգողները երբեմն գալու են այդ գործողությունը կատարելու համար: Հայաստանը նրանց երգերի բառն է, Հայաստանը նրանց երգելու համար է պետք: Հայաստան երգելը հեշտ է, ադրբեջանցիները հիմա Ղարաբաղի, Շուշիի մասին են երգեր լսում, նրանք դրանք իրենց կորուստն են համարում, լացակումած երգեր են երգում: Մենք Մուշի ու Սասունի մասին ենք երգում: Հայրենասիրական երգեր են երգում նաեւ այստեղ գտնվող նախկին ազատամարտիկները, ասում են՝ հայապահպանությունն է սա: Ամերիկացիները կասեին՝ really?: Օտար երկրներում հայրենասիրական երգով դատարկվող հայրենիք չես կարող կառուցել. երգով նահանջը, կորուստն են միայն արդարացնում:
Գեղամը հրաժեշտ տալիս ասում է՝ Երեւանում կհանդիպենք: Ես գիտեմ, որ նա վերադառնալու է, երգը թողնելու է Գլենդեյլում ու գալու է Վերին Արտաշատ:
naira kerobyan
Դրսում եղողները Հայաստանի համար են խելագարվում, ներսում եղողները Հայաստանում տիրող վիճակից ենն խելագարցում...
Kerob Nairyan
Նաև կան դրսում մարդիկ ովքեր չեն խելագարվում գնալու Հայաստան, ու Հայաստանում մարդիկ ովքեր երբևիցե խելագարված չեն գնալու ուրիշ երկիրներ։

“Боюсь, что до отъезда сойду с ума,- говорит живущий в Глендейле Гегам
Гегам узнал меня. Ты журналист из Армении, сказал он мне. Да, ответил я, завтра уезжаю в Ереван. Завидую тебе, продолжил Гегам. Спрашиваю:  а почему ты не приезжаешь? Приеду, я уже окончательно решил, ответил Гегам. Он из села Верин Арташат, в Глендейле работает в забегаловке, где готовят шаурму. Верин Арташат находится в Араратской области. Глендейл – один из самых армянонаселенных городов США. Гегам переехал в этот город в 2003 году. Он рассказывает об оставленном на родине саде, который сейчас обрабатывает его брат. Но Гегам скоро вернется. В Армении у него остались двое братьев и четыре сестры. “Боюсь, что до отъезда сойду с ума”,- признается Гегам.
В течение моей двухнедельной поездки в США это второй армянин, который говорит, что считает дни до своего возвращения в Армению. “Я знаю обо всем, что происходит в Армении, живу ее жизнью”,- продолжает мой собеседник и начинает задавать вопросы о выборах, о политических деятелях. Гегам говорит, что у его сына успешный бизнес, и ему уже незачем здесь оставаться. “Я поеду обрабатывать свой сад. Очень люблю работать на земле, соскучился по этому делу”,- говорит Гегам. Потом он начал расспрашивать о ситуации в Армении. А я ответил, что ситуация плохая, поскольку очень многие уезжают из страны. “Некому осуществлять в стране перемены”,- говорю я. “Я тоже так считаю. Все уехали, а сейчас говорим, что ничего не меняется. Я тоже виноват”,- отметил Гегам.
Он приносит тарелку с картофелем фри и говорит: это от меня. Я был с дочерью своего друга. В последний день мы отправились покупать подарки, и на обратном пути дочь моего друга предложила пойти поесть шаурму. По дороге мы на полную мощь включили музыку. Звучала песня, слова которой сверлили мозг: “В Ереван уеду я, в Ереване навсегда останусь я...”
Эту песню я слышал и раньше, но в Глендейле этот образец музыки рабис просто сверлил мне мозг. Здесь, на тихих улицах Глендейла, доносящийся из автомобилей рабис производит эффект взрыва. Я не люблю этот город. Здесь я повсюду слышу разговоры моих соотечественников: кто-то расказывает свою историю, кто-то почему-то требует от меня справедливости из-за царящей в стране тяжелой ситуации... Даже воевавшие в Карабахе армяне успели создать здесь свои группы и пропагандируют патриотизм, поют песни. На одной из таких встреч я вдруг начал нашептывать стихотворение Чаренца “Видение смерти”, и перед моими глазами поплыли картины, лица покинувших Армению армян, среди которых были лица моих друзей и знакомых.
Я не люблю этот город. После беседы со своими бывшими соотечественниками мне почему-то вспомнились перекладины виселиц из “Видения смерти” Чаренца. Не понимаю, почему они так много говорят о проблемах Армении. Им-то что эти проблемы.
“В Ереван уеду я, в Ереване навсегда останусь я...”. А потом будут есть хаш и шашлык. Именно так и будет. Те, кто поют эту песню, иногда будут приезжать для этих действий.
Армения – это слово в их песнях. Армения им нужна для того, чтобы петь песни. Петь об Армении легко. Азербайджанцы сейчас слушают вышибающие слезу песни о Карабахе, о Шуши, которые они считают своими потерями. Мы поем песни о Муше и Сасуне. Патриотические песни поют и живущие здесь бывшие ополченцы. Они называют это сохранением армянской идентичности.
Американцы сказали бы “really?”. Исполняемыми на чужбине патриотическими песнями не построишь родину, которая опустошается.
Гегам прощается с нами и говорит: встретимся в Ереване. Я знаю, что он вернется. Оставит песню в Глендейле и приедет в Верхний Арташат.