Գլոբալ շարժում հանուն փոփոխության
Աշխարհի առաջնորդները հավաքվելու  են մի կարևոր առիթով` մասնակցելու Ռիո դե Ժանեյրոյում ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացմանը նվիրված համաժողովին: Արդյո՞ք այն հաջողություն կունենա: Կարծում եմ, որ այո: Անկասկած,  բանակցությունները բավականին երկարաձգվել են: Նույնիսկ հիմա համաժողովից ակնկալվող այսպես կոչված «վերջնական փաստաթղթի» մանրամասների հարցում  կա ավելի շատ տարաձայնություն, քան համաձայնություն: Սակայն դա բնավ էլ չափորոշիչ չէ: Շատ ավելի կարևոր են այն քայլերը, որ Ռիոյի համաժողովն արդեն ձեռնարկել է: Իսկ դա հանուն փոփոխության գլոբալ շարժման ձեռնարկումն է:
Ռիո+20 մեզ սպասվող երկար ճանապարհի ուղենիշն է:  1992թվականին կայացած աշխարհի հայտնի գագաթաժողովը  կայուն զարգացման ծրագիրը ներառեց համաշխարհային օրակարգի մեջ: Այսօր մենք  արդեն եկել ենք այս վաղեմի հրամայականի առավել լայն ու խորը գիտակցմանը. ինչպե՞ս ավելի ճիշտ հավասարակշռել աշխարհի աճող բնակչության զարգացման կարիքները ուղեկցվող առողջ  տնտեսական աճի հետ` հնարավորություն ընձեռելով յուրաքանչյուրին վայելելու  բարգավաճման պտուղները, միաժամանակ պահպանելով մեր մոլորակի առավել թանկարժեք ռեսուրսները, որոնք են հողը, օդը և ջուրը: Ռիոյում ավելի քան 100 երկրների և կառավարությունների ղեկավարներին կմիանան մոտ 25,000 մասնակիցներ` պլանավորելու մեր առաջիկա ծրագրերը:
Արդեն շատ վաղուց է, ինչ մենք փորձում ենք գտնել  դեպի բարեկեցություն տանող մեր ուղին: Ցավոք, այդ մոդելն իրեն սպառել է: Ռիոյի շրջանակներում  մենք պետք է փորձենք ստեղծել մի  նոր մոդել` նախատեսված 21-րդ դարի տնտեսության համար, որ կհերքի արտադրության  աճի և շրջակա միջավայրի միջև զրոյական հավասարակշռության ստեղծման առասպելը: Ավելին, մենք գիտակցում ենք,  որ պետական ​​ խելամիտ քաղաքականություն վարելու պարագայում կառավարությունները կարող են զարգացնել  իրենց տնտեսությունները, նվազեցնել աղքատության մակարդակը, ստեղծել աշխատատեղեր և խթանել սոցիալական առաջընթացը, միաժամանակ հաշվի առնելով մեր Երկրի բնական ռեսուրսների սահմանափակ քանակը:
Այս առումով, ես խորապես համոզված եմ, որ սկսված փոփոխության գործընթացը այլևս անշրջելի է և ոչ ենթակա բեկման: Ապացույցներն ամենուր են, բոլոր երկրներում` լինեն դրանք փոքր թե մեծ, հարուստ կամ աղքատ: Բարբադոսը, Կամբոջան, Ինդոնեզիան, Հարավային Կորեան  և  Հարավային Աֆրիկան, ի թիվս շատ այլ երկրների, արդեն իսկ որդեգրել  են «կանաչ աճի» մարտավարությունը, համաձայն որի առավել արդյունավետ են օգտագործվում  սահմանափակ բնական ռեսուրսները, ստեղծվում են աշխատատեղեր և խթանվում է ցածր ածխածնային աճը: Հայաստանը, Ադրբեջանը, Եգիպտոսը, Քենիան, Հորդանանը, Մալայզիան, Մեքսիկան, Նեպալը, Սենեգալը  և  Ուկրաինան  կիրառում են «կանաչ աճին» նպաստող տեխնոլոգիաներ արդյունաբերության տարբեր ոլորտներում` սկսած գյուղատնտեսությունից մինչև զբոսաշրջությունը: Գործող հնգամյա ծրագրի շրջանակներում Չինաստանը պարտավորվել է  մինչև 2020 թվականը պահանջվող էներգիայի 16 տոկոսը ստանալ վերականգնվող աղբյուրների էներգետիկ պաշարներից, ինչպես  նաև նախատեսում է ավելի քան  450 միլիարդ դոլլար ներդնել  թափոնների վերամշակման և մաքուր տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտներ:
Բրազիլիայում թափոնների վերամշակման բնագավառում աշխատում է ավելի քան  500,000 մարդ, որոնց մեծ մասը հազիվ է գոյատևում: Հնդկաստանը, համաձայն   Գյուղական զբաղվածության երաշխիքի մասին ազգային օրենքի , դրամական միջոցներ է հատկացնում  բնակչությանը բնական ռեսուրսների` ասենք անտառների ու մաքուր ջրի, էլ ավելի պատշաճ ու խնայողաբար  օգտագործման համար: Տեսնում ենք, որ ամենուր ազգային և տեղական ինքնակառավարման մարմինները ամրագրում են սկզբունքներ և ձեռնարկում քայլեր, որոնք,  միասին վերցրած, կարող  են մեզ  շրջակա միջավայրի քայքայման  և աճող սոցիալական անհավասարության հեռանկարից տանել  դեպի համընդհանուր և հավասարակշռված կայուն աճի մի նոր ժամանակաշրջան:
Կառավարություններն ու երկիր-պետությունները միայնակ չեն այս փոփոխությունը կյանքի կոչելու գործում: Ռիոյում բոլոր մայրցամաքներից ժամանած շուրջ 1000 կորպորատիվ ղեկավարներ հանդես կգան ընդհանուր հաղորդագրությամբ. բիզնեսն, որպես այդպիսին այլևս չի գործում: Շատերը ՄԱԿ-ի «Գլոբալ կոմպակտ» համընդհանուր պայմանագրի անդամ են` մասնավոր սեկտորի աճող շարժման կամավորներ, որոնք գիտակցում են, որ 21-րդ դարի կորպորատիվ պատասխանատվությունը հավասարազոր է կորպորատիվ կայունության: Այսպես օրինակ,  Nike ընկերությունը (այսպես կոչված, «փակ հանգույց» արտադրության առաջատարը, որը նվազագույնի է հասցնում արդյունաբերական աղտոտումը) նախաձեռնել է մի նոր ծրագիր “Mata no Peitօ”` (պորտուգալերեն նշանակում է «մարտահրավեր նետել»)` նպաստելով բրազիլական էկոհամակարգերի պահպանմանը: Unilever ընկերությունը պարտավորվել է մինչև 2020 թվականը ամբարել  կայուն աղբյուրներից ստացվող ամբողջ հումքը: Քենիայի Safaricom ընկերությունն արդեն ներառել է գենդերային հավասարությունը իր ներքին քաղաքականության մեջ նպատակ ունենալով ստեղծել հարազատ ու բարեկամական   մթնոլորտ:
Միևնույն ժամանակ Microsoft-ը հայտարարել է, որ շուտով որդեգրելու է ածխածնի չեզոքացման ծրագիր: Չինաստանի Broad Group ընկերությունը արտադրում է ոչ էլեկտրական օդորակման սարքավորումներ, որոնք 200 տոկոսով ավելի քիչ էներգատար են: Այժմ նրանք զբաղվում են էներգիա խնայող այլ արտադրանքների հետազոտման և կայուն շինությունների ստեղծման հարցերով: Մավրիտանիայի ToughStuff ընկերությունը ձգտում է մինչև 2016 թվականը Աֆրիկայի 33 միլիոն բնակչությանը  ապահովել մատչելի և հուսալի արևային էներգիայով, իսկ Աբու Դաբիի «Ապագայի էներգիա» ընկերությունը աշխատում է էլեկտրաֆիկացնել Աֆղանստանի գյուղական համայնքները և ապահովել էներգիայով Խաղաղ օվկիանոսի հարավային  Տոնգա կղզու ժողովրդին:
Էներգիային վերաբերող հարցը Ռիոյում կլինի  ուշադրության կենտրոնում: Ես այն կոչում եմ «Ոսկե թել», որն իրար է կապում  դեպի կայուն ապագա տանող բոլոր ուղիները, այն դեպի զարգացում, սոցիալական ներգրավվածություն և բնապահպանություն, ներառյալ  կլիմայի փոփոխությունը, տանող շարժիչ ուժն է: Ահա թե ինչու, ես 2011 թվականին  հանդես եմ եկել նոր նախաձեռնությամբ, որը կոչվում է «Կայուն էներգետիկա բոլորի համար»: Մեր նպատակն է ապահովել ամբողջ աշխարհի էներգիա չօգտագործող բնակչության ամեն հինգերորդին ժամանակակից էներգետիկ ծառայությունների հասանելիությամբ, նվազագույնի հասցնել էներգիայի սպառումը` կրկնապատկելով էներգիայի կիրառման արդյունավետությունը, և,  վերջապես, կրկնապատկել վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը արտադրվող  էներգիայի համընդհանուր ծավալի մեջ: Ռիոյում կառավարության, բիզնեսի և քաղաքական հասարակության ղեկավարները հայտարարելու են գործողությունների մի ամբողջ շարքի մասին` ուղղված կյանքի կոչելու վերոնշյալ նպատակները` սկսած էկոլոգիապես ավելի մաքուր ու արդյունավետ օջախներ ստեղծելուց մինչև կառավարություններին օժանդակելը ավելացնելով պետությունների  երկրաջերմային և այլ վերականգնվող էներգիայի ներուժը:
«Կայուն էներգիա բոլորի համար» նախաձեռնությունը համարվում է ապագայի  համագործակցության մոդելը: Սկզբունքը պարզ է, սակայն ազդեցիկ:  ՄԱԿ-ն օգտվելով իր բոլորին իրար հետ հավաքելու անզուգական հնարավորությունից,  մի  սեղանի շուրջ կհավաքի համապատասխան դերակատարներին, որպեսզի վերջիններս կարողանան աշխատել ընդհանուր շահ հետապնդող ընդհանուր խնդիրների վրա: Ի վերջո, Ռիո+20- ը  հենց այս ամենի մասին է:  Իսկապես, բանակցություններն ինքնին  շատ կարևոր են: Համաձայնագրերը, որոնք կարող են թղթին հանձնվել այսօր, ձևավորելու  են վաղվա  քննարկումները: Բայց Ռիո+20-ի դերը վեր է այս ամենից: Այն դեպի փոփոխություն տանող համընդհանուր ակտիվ շարժման  արտահայտումն է, և կարևոր քայլ` դեպի ապագա, որին  ձգտում ենք հասնել:

A Global Movement for Change
Next week, world leaders gather for a momentous occasion — the United Nations Conference on Sustainable Development in Rio de Janeiro. Will it be a success? In my opinion, yes. To be sure, the negotiations have been lengthy. Even now there is more disagreement than agreement on the details of the so-called “outcome document” that will emerge. Yet that will not be the defining measure. Far more important is what the Rio conference has already accomplished. And that is to build a global movement for change.
Rio+20 is a milestone on a long road. The famous 1992 Earth Summit put sustainable development on the global agenda. Today, we have come to a broader and more nuanced understanding of this age-old imperative: how to better balance the development needs of a growing world population — so that all may enjoy the fruits of prosperity and robust economic growth — with the necessity of conserving our planet’s most precious resources: land, air and water. At Rio, more than 100 heads of state and government will join an estimated 25,000 participants to map our way ahead. For too long we have sought to burn and consume our way to prosperity. That model is dead. At Rio, we must begin to create a new one — a model for a 21st century economy that rejects the myth that there must be a zero-sum trade-off between growth and the environment. Increasingly, we understand that, with smart public policies, governments can grow their economies, alleviate poverty, create decent jobs and accelerate social progress in a way that respects the earth’s finite natural resources.
In this larger sense, I believe that momentum for change is already irreversible. The evidence is all around, hiding in plain sight in countries large and small, rich and poor. Barbados, Cambodia, Indonesia, the Republic of Korea and South Africa, among many others, are already adopting “green growth” strategies that use limited natural resources more efficiently, create jobs and promote low-carbon development. Armenia, Azerbaijan, Egypt, Kenya, Jordan, Malaysia, Mexico, Nepal, Senegal and Ukraine are applying new green-growth technologies in a variety of industries, from agriculture to tourism. China has committed to supply 16 percent of its energy needs from renewable sources by 2020 and plans to invest more than $450 billion in waste recycling and clean technologies under its current five-year plan.
In Brazil, waste management and recycling employs more than 500,000 people, most of whom live on society’s margins. Under its new National Rural Employment Guarantee Act, India has begun paying people to better manage natural resources, such as forests and fresh water. Wherever you look, national and local authorities are adopting principles and practices that, taken together, could help move us from a prospect of environmental ruin and growing social inequality toward a new era of inclusive and balanced sustainable growth.
Governments and nation-states are not alone in driving this transformation. At Rio, more than 1,000 corporate leaders from all continents will deliver a common message: business as usual no longer works.  Many are members of the United Nations Global Compact — volunteers in a growing private-sector movement that understands that 21st-century corporate responsibility means corporate sustainability. Thus Nike (a champion of so-called “closed loop” manufacturing that minimizes industrial pollution) has initiated a new program called Mata no Peito — a Portuguese colloquialism for “taking on a challenge” by helping protect Brazilian forest ecosystems. Unilever has pledged to source all its raw materials from sustainable sources by 2020.  Kenya’s Safaricom has integrated gender equality into its internal policies to create a mother-friendly environment.
Meanwhile, Microsoft has announced it will soon go carbon-neutral. China’s Broad Group produces non-electric air conditioning units that are 200 percent more energy efficient; it is now diversifying into other energy-saving products and sustainable buildings. ToughStuff from Mauritius seeks to bring affordable and reliable solar energy to 33 million people in Africa by 2016, and the Abu Dhabi Future Energy Company is working to provide rural electrification in Afghanistan and the South Pacific island nation of Tonga.
Energy will be a major focus at Rio. I call it the “golden thread” that connects the dots to a sustainable future — the key driver for development, social inclusion and environmental protection, including climate change. That is why, in 2011, I established a new initiative called Sustainable Energy for All. Our aim: to ensure universal access to modern energy services for the one in five people worldwide who lack them; to reduce energy waste by doubling energy efficiency; and to double the share of renewables in the global energy mix.  In Rio, leaders from government, business and civil society will announce a galaxy of actions to advance these goals, from promoting cleaner, more efficient cook-stoves to helping governments scale up their geothermal and other renewable energy potential.
Sustainable Energy for All is the partnership model of the future.  The principle is simple but powerful: the United Nations uses its unrivalled convening power to bring all relevant actors to the table so they can work in common cause for the common good. At bottom, this is what Rio+20 is all about. Yes, the negotiations themselves are very important. Agreements that can be committed to paper today will shape the debates of tomorrow. But Rio+20 goes beyond that. It is the expression of a dynamic global movement for change — and a big step forward toward the future we want.