18:52, 21 հունիսի, 2012Տաթևիկ Շալջյան
Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանը դատի է տվել «7օր» (www.7or.am) լրատվամիջոցին:
«7օր»-ը այս տարվա ապրիլի 16-ին հրապարակել է Երևանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանի վերաբերյալ «Սերժ Սարգսյանի համակուրսեցի տնօրենը ուսուցիչներից 100 դոլա՞ր է պահանջում» վերնագրով նյութը` նույն դպրոցի ծնողների ահազանգով, որ դպրոցի տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանն առաջին դասարանի ուսուցիչներից 100–ական դոլար է պահանջում։
Սակայն հաջորդ օրը' ապրիլի 17-ին «7 օր»-ը ստացել է Ռուզաննա Ազիզյանի փաստաբան Արշակ Թովմասյանի պարզաբանումն առ այն, որ «7օր» լրատվամիջոցին ահազանգողները ոչ թե դժգոհ ծնողներ են, այլ դպրոցից ազատված 2-3 նախկին ուսուցչուհիներ, որոնք «հալածյալի» կերպարանք ընդունած ամեն կերպ փորձում են վարկաբեկել թե Ռ. Ազիզյանին և թե դպրոցի ողջ կոլեկտիվին:
Ա.Թովմասյանը նաև տեղեկացրել է, որ Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Երևանի Մ.Մելքոնյանի անվան թիվ 11 դպրոց ՊՈԱԿ-ի և Ռ. Ազիզյանի՝ պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները տարածելու փաստով հերքում ներկայացնելու մասին դիմումով հայցն ընդդեմ նախկին ուսուցչուհիների: Եվ առաջին ատյանի դատարանը, և ՀՀ վերաքննիչ դատարանն իրենց վճռով և որոշմամբ, պարտավորեցրել են նախկին ուսուցչուհիներին տարբեր լրատվամիջոցներով հերքելու թիվ 11 դպրոց ՊՈԱԿ-ի և Ռուզաննա Ազիզյանի պատիվն ու արժանապատվությունը արատավորող տեղեկությունները:
«7օր»-ը հրապարակել է փաստաբանի պարզաբանումը որոշ կրճատումներով «Հերքում» խորագրի ներքո' «Ձեզ զանգահարողները ոչ թե դժգոհ ծնողներ են, այլ դպրոցից ազատված 2-3 նախկին ուսուցչուհիներ» վերնագրով: Այնուամենայնիվ, Ռուզաննա Ազիզյանին դա չի բավարարել. նա դիմել է Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ «7օր»-ի՝ ներկայացնելով պատիվը, արժանապատվությունը արատավորող տեղեկություններ տարածելու փաստով հերքում ներկայացնելու և նույն լրատվամիջոցով ներողություն խնդրելու հայցապահանջ:
«Հետքի» հետ զրույցում «7 օր» կայքը հրատարակող «Թևանյան»ՍՊԸ-ի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը հայտնեց, որ իրենք գործել են օրենքի շրջանակներում և ստացած պարզաբանումը տեղադրել են. «Համաձայն օրենսդրության' մենք մեկշաբաթյա ժամկետում պիտի տեղադրեինք, և ծավալը չպետք է գերազանցեր մեր հրապարակմանը, բայց իրենց ուղարկած պարզաբանման ծավալը շատ ավելի մեծ էր, և հաջորդ օրը մենք, նույն ծավալը պահելով, տեղադրել ենք ու տեղեկացանք, որ դատի են տվել' պահանջելով, որ հերքում տպագրենք, այնինչ մենք հերքումն արդեն տպագրել ենք»,- ասաց Ա. Թևանյանը:
«Մինչև դատի տալը` մենք ասել էինք հերքում տպագրենք, բայց իրենք իմ գրությունը տպագրեցին ոչ ամբողջական վիճակում, կիսատ, կտրտած, ու անունը դրել են հերքում: Ես հերքում չէի ուղարկել, ես գրություն էի ուղարկել անունը չէի դրել հերքում, ես լրիվ պարզաբանել էի»,-«Հետքին» ասաց դպրոցի տնօրենի փաստաբան Արշակ Թովմասյանը:
Եթե www.7or.am-ը չապացուցի, որ նյութում առկա տեղեկությունները համապատասխանում են իրականությանը, ապա տնօրենը պահանջում է ներողություն խնդրել և վճարել 100 հազար դրամ կատարած փաստաբանական ծառայությունների դիմաց:
Անդրանիկ Թևանյանն ասաց, որ «7օր»-ի խմբագրությունը ծնողների նամակը ստացել էր էլեկտրոնային փոստով: Այն անանուն է եղել, սակայն որպես կանոն փորձը ցույց է տվել, որ դպրոցներում կաշառակերության դեպքերը հաստատվում են, ԿԳ նախարարությունն էլ նման հրապարակումները դիտարկում է որպես ահազանգ և արձագանքում է, այդ պատճառով տեղադրել են, բայց չեն պնդել, որ այդպես է: «Մենք չենք պնդել, որպեսզի ապացուցենք, այլ հարցականով ենք գրել նյութը»,- ասում է Անդրանիկ Թևանյանը:
Վիճահարույց հրապարակումից հետո Մոնթե Մելքոնյանի անվան դպրոցի ծնողները եկել են խմբագրություն' բողոքելու, թե ինչու է նման նյութ տեղադրվել: Անդրանիկ Թևանյանն առաջարկել է իրենց բողոքը կամ հերքումը գրավոր ներկայացնել, և 7or.am-ը կհրապարակի այն: Սակայն ծնողները դա չեն արել:
Առաջին դատական նիստը դատարանը հետաձգել է' հնարավորություն տալով կողմերին համաձայնության գալ: «Ես իրենց առաջարկեցի, որ մենք կարող ենք նյութ պատրաստել, որ ձերոնք եկել են և պնդում էին, որ դպրոցում կաշառակերություն չկա, մենք դա կտեղադրենք: Բայց իրենք իրենց կողմից առաջարկեցին «7օր»-ի ինքնանվաստացման տեքստ, այսինքն' «7օր»-ը պետք է մեղանչեր, ծնկի գար, ներողություն խնդրեր և հայցեր տնօրենի ներողամտությունը: Այսինքն' մի բան, որ մենք չենք պնդել, փաստն ենք արձանագրել»,- հիմնավորում է Ա. Թևանյանը:
Վերջին դատական նիստին դպրոցի տնօրենի փաստաբան Արշակ Թովմասյանը ասել է, որ նոր պահանջ ունի, որը պետք է ներկայացնի: Թե ինչ պահանջ է, դեռ պարզ չէ: Նիստը հետաձգվել է, և առ այսօր նոր պահանջի գրավոր տեքստը 7.or.am-ը չի ստացել:

Principal of Monte Melkonian School Sues "7or.am" for Slander; Denies Demanding $100 From Teachers
The Principal of Yerevan’s Public School 11 (named in honor of Monte Melkonian) has sued the news outlet “7or.am” for slander after it published an article alleging that she had demanded that teachers pay her $100 each.
Principal Rouzanna Azizyan is also famous for being a classmate of Armenian President Serzh Sargsyan.
“7or” (7 days) published the article “Serzh Sargsyan’s classmate demands $100 for teachers?” on April 16 of this year after receiving tip-offs from parents.
On April 17, the news site received a letter from Azizyan’s attorney that those who sent in the allegations weren’t irate parents but rather some teachers who had been dismissed from the school and were bent on discrediting the principal and the staff.
Attorney Tovmasyan also informed the site that Yerevan’s Malatya-Sebastia Court had accepted the school’s slander suit against these teachers and had found in favour of the plaintiff, obligating the teachers to publish retractions in a number of new sites.
“7or” then published an abridged version of the attorney’s clarifications under the title “Retraction”. The heading read – “Those who telephoned weren’t irate parents but 2-2 dismissed teachers”.
This step did not appease Rouzanna Azizyan and she filed a slander suit at the Shengavit Court against the news site, demanding a retraction and apology.
“7or” Director Andranik Tevanyan told Hetq said they proceeded according to the law and published the attorney’s clarifications. Tevanyan said that the abridged version was also legal since the law requires that any retraction must not be longer than the original piece.
Arshak Tovmasyan, attorney for the school, told Hetq that, “We told them to issue a retraction before we took them to court, but they printed a chopped-up version of what we sent and called it a retraction. I never sent them a retraction but a letter of clarification.”
If the news site cannot prove that the information in their article is true, then Principal Azizyan will demand an apology and 100,000 for incurred legal fees.
Tevanyan says “7or” received the letter from parents via email. It wasn’t signed, he confesses, but notes that allegations of bribery in schools usually turn out to be true.
Tevanyan also argued that the Minister of Education and Science has even stated that he regards such publications as credible tip-offs to bribery and that’s why “7or” went ahead and printed the allegations.
“We didn’t claim that the allegations were true, we just published them,” says Tevanyan.
After the contentious article was published, parents of pupils at the Monte Melkonian School visited the “7or” office to complain as to why the news site ran such a piece.
Tevanyan suggested that the parents put their complaint in writing, but the parents never did.
The court postponed the first trial session so that the sides could sit down and reach a settlement. They failed to do so.
At the last trial session, attorney Arshak Tovmasyan told the court that he would be presenting a new demand on behalf of his clients, the school and its principal.