Կոնգրեսը կարող է կրճատել Թուրքիային տրվող աջակցությունը Սուդանի՝ ցեղասպանություն իրականացնող նախագահին հյուրընկալելու համար
ԱՄՆ Կոնգրեսի կոմիտեն անցյալ ամիս ընդունել է օրենսդրական փոփոխություն, որով դադարեցնում է ԱՄՆ-ի արտաքին աջակցությունն այն երկրներին, որոնք կհյուրընկալեն Սուդանի նախագահ Օմար Ալ-Բաշիրին: Կոնգրեսի անդամները մտադիր են մեկուսացնել և արդարադատության ձեռքը հանձնել այս բարբարոս ղեկավարին Դարֆուրում իրագործած իր ոճիրների համար:
Կոնգրեսը որոշեց գնալ այս քայլին այն բանից հետո, երբ մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան և Եգիպտոսը, արհամարհեցին 2009 թվականի մարտին Միջազգային քրեական դատարանի կալանավորման որոշումը, որը մեղադրում էր Սուդանի նախագահին Դարֆուրում ցեղասպանություն իրագործելու, ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ կատարելու մեջ: Ի հեճուկս իրենց ստանձնած միջազգային պարտավորություններին՝ այս երկրները հյուրընկալել են իրենց երկրում Ալ-Բաշիրի այցերը՝ նրան ձերբակալելու և ՄՔԴ–ի արդարադատության ձեռքը հանձնելու փոխարեն:
2009 թվականի նոյեմբերին, երբ Սուդանի նախագահը պատրաստվում էր այցելել Անկարա, Միջազգային համաներման կազմակերպությունը զգուշացրեց. «Թուրքիայի համար խայտառակություն կլինի նրան ապահով ապաստան առաջարկելը: Եթե Թուրքիայի իշխանությունները չձերբակալեն և չհանձնեն նախագահ Օմար Ալ-Բաշիրին ՄՔԴ-ին, ապա կխախտեն Թուրքիայի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները: Այն ոչ միայն համարվում է արդարադատության խոչընդոտում, այլ, ինչպես փախուստի մեջ գտնվող բանկ կողոպտողին ապաստան առաջարկելն է որակվում հանցագործություն ազգային օրենքների համաձայն, ապա միջազգային արդարադատությունից փախչողին ապաստան տալը ևս կվորակվի որպես հանցագործության մեջ մեղսակցություն»:
2009 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ չորս հասարակական կազմակերպություններ հանդես եկան միասնական հայտարարությամբ՝ քննադատելով Օբամայի վարչակազմին Սուդանի նախագահի Թուրքիա այցը չբողոքելու համար: Այս կազմակերպությունները փորձում էին երաշխավորել, որ «հետախուզման մեջ գտնվող ռազմական հանցագործն առանց արգելքի չշարունակի ճամփորդել»:
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի վարչապետը, ոչ միայն թույլ տվեց Սուդանի նախագահին այցելել Թուրքիա, այլ նաև փորձեց քողարկել նրա հանցագործությունները՝ պնդելով, որ «Մուսուլմանները ցեղասպանություն չեն իրականացնում»: Իրավիճակն է'լ ավելի սրացնելով՝ Թուրքիան շարունակում է վաճառել մահացու զինամթերք Սուդանին՝ օգնելով Ալ-Բաշիրին, որ սպանի ավելի մեծ թվով անմեղ մարդկանց:
Թուրքիայի և բազմաթիվ այլ երկրների կողմից նման անպատասխանատու վարքագծին վերջ դնելու համար, ԱՄՆ-ի ներկայացուցչական պալատի ֆինանսական հատկացումների կոմիտեն 2012 թվականի մայիսի 17-ին ընդունեց Պետական դեպարտամենտի «Ֆինանսավորման մասին» օրենքում փոփոխություն, որով կկրճատվի ոչ մարդասիրական օժանդակության չափն այն երկրներին, որոնք չեն պահպանի ՄՔԴ-ի ցուցումը: Փոփոխությունը, որ առաջարկվել էր կոնգրեսական Ֆրանկ Ուոլֆի կողմից, նշում է, որ Միացյալ Նահանգներն ոչ մի տնտեսական աջակցություն չի տրամադրի «որևէ երկրի, որ կհյուրընկալի Սուդանի նախագահ Օմար Ալ-Բաշիրին»:
Այն բանից հետո, երբ զեկույցներ սկսեցին շրջանառվել, որ Օբամայի վարչակազմը փորձում է խափանել այս առաջարկված օրենքը, Հոլոքոստի և Ցեղասպանության հարցերով 70 առաջատար մասնագետներ հունիսի 14-ին ստորագրեցին միասնական նամակ՝ հորդորելով Սպիտակ տանը աջակցել Կոնգրեսի կողմից առաջարկված փոփոխության ընդունմանը, որը վերջ կդնի Սուդանի նախագահին հյուրընկալող երկրներին տրամադրվող աջակցությանը: Նամակի ստարագրողների շարքում էին Երուսաղեմից դոկտոր Իսրայել Չարնին, Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հիշատակի թանգարանի նախկին նախագահ դոկտոր Իրվինգ Գրինբերգը և Քլարկ համալսարանի դոկտոր Դեբորա Դվորքը:
Մասնագետների նամակը, որը կազմվել էր Վաշինգտոնում Դեվիդ Ս. Ուայմենի անվան Հոլոքոստի ուսումնասիրության ինստիտուտի կողմից, ուղարկվեց նախագահի խորհրդական դոկտոր Սամանթա Փաուերին, ով գլխավորում է վերջերս հիմնադրված Վայրագությունների կանխարգելման խորհուրդը: Մասնագետները հիշեցնում են Փաուերին, որ Պուլիտցերյալ մրցանակի արժանացած իր գրքում՝ «Խնդիր դժոխքից. Ամերիկան և Ցեղասպանության դարը», նա հորդորեց ԱՄՆ կառավարությանն ընդունել «տնտեսական սանկցիաներ» ցեղասպանության գործողությունները կանխելու համար: Քանի որ առաջարկված օրինագիծը «հենց դա է անում», 70 ստորագրողները հայտնեցին այն հույսը, որ Փաուերը և Սպիտակ տունը կաջակցեն կոնգրեսական Ուոլֆի կողմից առաջարկված օրենսդրական փոփոխությանը, մասնավորապես, ներկայացուցչական Պալատի ու Սենատի մինչև բանակցությունների գործընթացին:
Այնուամենայնիվ, կասկածելի է, որ Սամանտա Փաուերը հանդես կգա այս փոփոխության օգտին: Սպիտակ տուն աշխատանքի ընդունվելուց հետո, նա իրեն հեռու է պահում այն հարցերից, որոնք համարձակորեն քարոզում էր իր գրքում: Նա նաև լուռ է մնում նախագահ Օբամայի կողմից Հայոց ցեղասպանության կապակցությամբ տրված և չիրագործված խոստումների կապակցությամբ: Փաուերը մի քանի կոչ արեց անցած նախագահական ընտրարշավի ժամանակ՝ համոզելու համար ամերիկահայ համայնքին, որ աջակցի Բարակ Օբամայի թեկնածությունը: Նա հանդիսավոր կերպով խոստացավ, որ նախագահ Օբաման ընտրվելուց հետո կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Մինչ այժմ, ամերիկահայերը ոչ մի լոբբիստական աշխատանքներ չեն իրականացրել այս կարևոր օրինագծի ընդունման ուղղությամբ, քանի որ ամենայն հավանականությամբ, նրանք տեղյակ չեն եղել Կոնգրեսում դրա ներկայացման մասին: Հայ մասնագետները նույնպես դուրս են մնացել այս հարցից, քանի որ ոչ ոք չի փորձել ստանալ նրանց աջակցությունը:
Կոնգրեսական Ուոլֆի օգնականը տեղեկացրեց այս հոդվածի հեղինակին, որ կոնգրեսականը շատ ուրախ կլինի, որ ամերիկահայ համայնքն աջակցի այս օրինագծի ընդունման հարցում, որը կխրախուսի Թուրքիային և այլ երկրներին, որ Ալ-Բաշիրին գրկաբաց չընդունեն և արդարադատության ձեռքը հանձնեն այս մեղադրյալ հանցագործին:

Congress May Cut off Aid to Turkey For Hosting Sudan’s Genocidal President
A congressional committee adopted an amendment last month that would suspend U.S. foreign aid to any country hosting a visit by Sudan’s President Omar al-Bashir. Members of Congress intend to isolate this brutal leader and help bring him to court for his crimes in Darfur.
Congress decided to take this action after several countries, including Turkey and Egypt, ignored the arrest warrant issued by the International Criminal Court in March 2009, charging the Sudanese President with genocide, war crimes, and crimes against humanity in Darfur. In contravention of their international obligations, these countries hosted visits by al-Bashir, instead of capturing him and dispatching him to the ICC for prosecution.
In November 2009, when the President of Sudan was about to visit Ankara, Amnesty International warned: “It would be a disgrace for Turkey to offer him safe haven. If the Turkish authorities fail to arrest President Omar al-Bashir and hand him over to the ICC, this would be inconsistent with Turkey’s international obligations. It would not only amount to obstruction of justice, but just as offering shelter to a fleeing bank robber constitutes a crime under national law, so, too, would sheltering a fugitive from international justice be complicity in crime.”
Four US non-governmental organizations issued a joint statement in November 2009, criticizing the Obama administration for refusing to protest the Sudanese President’s visit to Turkey. The NGO’s sought to ensure that “a wanted war criminal does not continue to travel with impunity.”
Meanwhile, the Turkish Prime Minister, not only allowed the Sudanese President to visit Turkey, but tried to absolve him of any wrongdoing by claiming that “Muslims don’t commit genocide!” Making matters worse, Turkey continues to sell lethal weapons to Sudan, helping al-Bashir kill more innocent people!
To put an end to such irresponsible behavior by Turkey and many other countries, the House Appropriations Committee adopted on May 17, 2012, an amendment to a State Department funding bill that would cut off non-humanitarian aid to countries that do not comply with ICC’s directive. The amendment sponsored by Cong. Frank Wolf (Republican-Virginia) states that no economic assistance would be provided by the United States “to any country that admits President Omar al-Bashir of Sudan.”
After reports began circulating that the Obama administration is trying to block this proposed law, 70 leading Holocaust and genocide scholars signed a joint letter on June 14, urging the White House to support the congressional amendment that would stop providing assistance to countries hosting Sudan’s President. Among the signatories of the letter are Dr. Israel Charny of Jerusalem, Dr. Irving Greenberg, former chairman of the United States Holocaust Memorial Museum, and Dr. Deborah Dwork of Clark University.
The scholars’ letter, organized by the David S. Wyman Institute for Holocaust Studies in Washington, D.C., was sent to presidential advisor Dr. Samantha Power, who heads the recently-established Atrocities Prevention Board. The scholars reminded Power that in her Pulitzer Prize winning book, “A Problem from Hell: America and the Age of Genocide,” she had urged the US government to adopt “economic sanctions” to counter genocidal actions. Since the proposed bill “does exactly that,” the 70 signatories expressed the hope that Power and the White House would support Cong. Wolf’s amendment, particularly when it is brought up for reconciliation between the House and Senate.
It is doubtful, however, that Samantha Power would speak out in favor of this amendment. Since joining the White House staff, she has distanced herself from the issues she had boldly advocated in her book. She has also remained eerily silent on Pres. Obama’s unfulfilled pledges regarding the Armenian Genocide. Power had issued several appeals during the last presidential campaign, seeking the Armenian-American community’s support for Barack Obama’s candidacy. She had solemnly pledged that Pres. Obama would acknowledge the Armenian Genocide after the election.
So far, Armenian-Americans have not gotten involved in lobbying for the adoption of this important bill, most probably because they were unaware of its introduction in Congress. Armenian scholars were also left out of this issue, since no one had approached them to obtain their support.
An aide to Cong. Wolf advised this writer that the Congressman would appreciate the Armenian-American community’s support for this bill which would discourage Turkey and other countries from wining and dining al-Bashir and would help bring this indicted criminal to justice.