Հերմինե Նաղդալյան կամ «բիզնես լեդի». ի՞նչ ունեցվածք ունի ԱԺ փոխնախագահը
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն իր ունեցվածքին առնչվող աղմկահարույց պատմություններով բազմիցս հայտնվել է մամուլի ուշադրության կենտրոնում, սակայն երկրի ղեկավարությանը դա չի խանգարել ապահովելու «բիզնես լեդիի» կարիերայի առաջխաղացումը:
Հերմինե Նաղդալյանը դեռեւս 2006 թ. մի շարք ձեռնարկություններում արդեն բաժնետեր էր: Նույն տարվա գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրում նա նշել էր, որ Երեւանի Դավիթ Անհաղթի փողոցում ունի 0.15 հա սեփականաշնորհված հողամաս:
Նա պարտատոմսեր, բաժնետոմսեր ու այլ ներդրումներ է ունեցել «Սիսիան Շիկ», «Բեգմիք», «Սիսիանի ԲՈՒԱՏ», «Նազենիկ» եւ «Ալնարս» ՍՊԸ-ներում:
2006 թ. Հերմինե Նաղդալյանն ունեցել է 98 մլն 542 դրամ եւ 134 հազար դոլար: Պատգամավորը աշխատավարձի տեսքով եկամուտ է ստացել նաեւ Ազգային ժողովից` 3 մլն 366 հազար 460 դրամ:
Որպես ստացված կամ տրված փոխառություններից ստացված տոկոս՝ «Սիսիանի ԲՈՒԱՏ» ՍՊԸ-ն Հ. Նաղդալյանի համար ապահովել է 35 մլն 415 հազար դրամի եկամուտ, իսկ «Սիսիանի ԲՈՒԱՏ» եւ «Բեգմիք» ՍՊԸ-ներից ստացել է շահաբաժին՝ համապատասխանաբար 43 մլն 254 հազար եւ 23 մլն 972 հազար դրամ:
3 տարի անց Հերմինե Նաղդալյանի եկամուտները մի քանի անգամ գերազանցել են մինչ այդ ունեցածը: Պատգամավորը 2009 թ. ձեռք է բերել 2 շենք եւ շինություն, ինչպես նաեւ՝ հողամաս: Պատգամավորի այդ տարվա դրամական եկամուտները նույնպես մի քանի անգամ աճել են: Նա հայտարարագրել է 823 մլն 732 հազար 950 դրամ եւ 466 հազար դոլար:
2010 թվականն ավելի եկամտաբեր է եղել պատգամավորի համար: Այդ թվականին Հերմինե Նաղդալյանը թեեւ անշարժ ու շարժական գույքի հետ կապված գործարքներ չի արել, սակայն ունեցել է միլիոնների եկամուտ: Նա հայտարարագրել է 940 մլն 734 հազար 580 դրամ եւ 784 հազար դոլար:
Արդեն 2011 թ. գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրում Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ տարեսկզբին ունեցել է 480 մլն, իսկ հարկային տարվա վերջին` 50 մլն դրամ: Նրա դոլարային եկամուտները նույնպես մեկ տարվա ընթացքում նվազել են. տարվա սկզբում՝ 40 հազար դոլար, իսկ դեկտեմբերի 31-ին` 10 հազար:
Հերմինե Նաղդալյանը 2011 թ. հանձնած կամ ստացած փոխառություններից ստացել է 348 մլն դրամի եւ 730 հազար դոլարի եկամուտ: Պատգամավորին եկամուտ է բերել նաեւ ԱԺ-ից ստացած 3 մլն 130 հազար դրամ աշխատավարձը, 485 մլն 886 հազար 333 դրամ շահաբաժինը, ինչպես նաեւ երկու փոխառություններից ստացած գումարները՝ համապատասխանաբար 83 մլն 868 հազար 434 եւ 304 մլն 526 հազար 500 դրամ:
Հերմինե Նաղդալյանի եկամուտներն` ըստ տարիների
Արժույթ
2010թ.
Դրամ
98.542.000
823.732.950
940.734.000
1.225.411.267
134.000
466.000
784.000
730.000
Պակաս կարողությունների տեր չէ նաեւ Հերմինե Նաղդալյանի ամուսինը` Դավիթ Բեգլարյանը: Նա 2011թ. հանձնված կամ վերադարձված փոխառություններից ստացել է 288 մլն դրամ եւ 850 հազար դոլար եկամուտ: Դ. Բեգլարյանի դրամական միջոցները 2011 թ. վերջին կազմել են 15 մլն, իսկ աշխատավարձից ստացած եկամուտները` 3 մլն 661 հազար 95 դրամ:
Հերմինե Նաղդալյանն իր հայտարարագրում նշել է, որ Գ. Չաուշի 14/3 հասցեում միանձնյա սեփականության իրավունքով ունի 2 բնակարան` 102.8-ական քմ մակերեսով: Մինչդեռ դրանք պատգամավորի ու նրա ամուսնու կողմից այդ շենքում ձեռք բերված միակ բնակարանները չեն:
Մամուլը բազմիցս անդրադարձել է «Նորաշեն 2007» կոոպերատիվի աղմկահարույց պատմությանը, երբ քաղաքացիները բնակարանի ձեռքբերման նախնական պայմանագրեր են կնքել կառուցվող շենքում իրենց հասանելիք բնակարանների համար, սակայն կառուցողները այդ բնակարանները կրկնակի վաճառել են այլ քաղաքացիների` հիմնականում պատգամավորների ու բարձրաստիճան պաշտոնյաների:
Դեռեւս 2007-ին «Նորաշեն 2007» սպառողական կոոպերատիվի նախագահ Արմեն Թադեւոսյանը եւ նրա գործընկեր Լուսաբեկ Սամվելյանը կոոպերատիվի շահառուների հետ կնքել են նախավճարի պայմանագրեր, սակայն տնտեսական ճգնաժամի պատճառով ֆինանսական լուրջ խնդիրներ են առաջացել շինարարության հարցում եւ կոոպերատիվի ղեկավարները ստիպված գումարներ են հայթայթել՝ շինաշխատանքներն ավարտին հասցնելու համար:
«Նորաշեն 2007»-ին «ձեռք են մեկնել» եւ գումար տվել սահմանվածից (կամ թույլատրելիից) բարձր տոկոսադրույքով, ինչը քրեական օրենսգրքով համարվում է վաշխառություն: Իբրեւ երաշխիք՝ շահառուների դեռեւս պատրաստի տեսքի չբերված բնակարանները, որպես գրավ, տրվել են գումար հատկացնող մարդկանց՝ պայմանով, որ շահառուների վերջնական մուծումներից հետո բնակարանները պետք է սեփականության իրավունքով փոխանցվեն հենց նրանց:
Ըստ լրատվական կայքի հրապարակումների՝ կոոպերատիվին տոկոսով գումար տվողների ցուցակի մեջ եղել է նաեւ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի ամուսնու՝ Դավիթ Բեգլարյանի անունը, ով էլ ձեռք է բերել ընդհանուր առմամբ 14 բնակարան: Չաուշի 14/3 շենքում կա 8 բնակարան, որոնց վերադարձի համար այժմ պայքար են մղում շահառուները, իսկ մյուս 6-ի դեպքում կողմերն արդեն համաձայնության են եկել:
Նշված բնակարաննեը ձեւակերպվել են Դ. Բեգլարյանի հարազատների անուններով: Այսպես, վիճարկելի բնակարանների սեփականատերեր են հանդիսացել մայրը՝ Օֆելյա Ստեփանյանը, որդին՝ Հրանտ Աբաջյանը, դուստրը՝ Նարե Բեգլարյանը, կինը՝ Հերմինե Նաղդալյանը, քենին՝ Գայանե Նաղդալյանը, զոքանչը՝ Ռիմիկ Նաղդալյանը, վարորդները՝ Գրիգոր Հարությունյանն ու Հրաչյա Հովհաննիսյանը, վերջինիս աղջիկը՝ Լիանա Հովսեփյանը, մորաքրոջ որդին՝ Գագիկ Նազարյանը, վերջինիս կինը՝ Նարինե Գալստյանը, հարեւանը՝ Մարտիկ Թավաքալյանը, հարեւանուհին՝ Գոհար Սարատիկյան եւ ինքը` Դավիթ Բեգլարյանը:
8-ին՝ կոկորդ էին ճղում, թե իբր ազգապահպան և հայրենանվեր պայքար են մղում, իբր դեմ են անարդարություններին, հիմա տեղները տաք են, փորներն էլ կուշտ, հիմա էլ գերխնդիր ունեն՝ ունեցվածքով անցնել մեկը մյուսից։ Լիահույս ենք, որ եթե նրանք առանց հիմնավորումների զրոյացրել են մեր ծնողների և պապերի նեղ օրվա համար պահած՝ արդար աշխատանքով վաստակած մի քանի կոպեկները, թե անկախանում ենք, ապա նոր սերունդները կհիմնավորեն որ նրանց եկամուտներն ապօրինի ձեռք բերված եկամուտներ են՝ շարքային քաղաքացիներին ճորտացնելու և խաբելու ճանապարհով, կբռնագանձեն պետական գանձարան՝ ծառայացնելով այն Հայաստանի և նրա բնակչության բարօրությանը։
Swetlana
karewor e wor mer ishxanaworner@ law apren, hankarz finansakan djwarutjunner chunenan, menk, hasarak joxowurd@s, mi kerp gojutjun@ karsh talow jola kgnank. Petutjan twaz ashxatawarzow aprel@ mer erkrum fantastikaji janriz e, hetakrkir kliner mek amsow texerow poxweink nranz het, nrank chein dimana, inknaspan klinein.
MNUM E HAVATANK U VSTAHENK EVS 5 TARI,,,INCH EL ERES UNI....
drizzlebraain
Ագահի աչքը մենակ մի բուռ հողը կկշտացնի, երկրի բնակչության 30-40%-ը աղքատության շեմից վար է, բեևեռացված հարուստներ և աղքատներ, միջին խավ գոյություն չունի: Հարուստները հարկեր չեն վճարում, աղքատներից էլ` յոթը կաշի է քերթվում բյուջեն լցնելու և սրանց աշխատավարձերը, շրջագայությունները, սուրճն ու բենզինը ապահովելու համար...
Կլարա
Տեսնես ինչ արժանիքներ ունի կամ էլ ինչպիսի արհեստավարժանքների է տիրապետում, որ ԱԺ-ի բեմահարթակից չեն իջեցնում։ Կինն է անձեռնմխելի իր պատգամավորական մանդատով, իսկ ամուսնուն ինչու պատասխանատվության չեն ենթարկում։ Գուցե այդ մանդատը երկու հոգու համար է։ Եվ հույս ունենք, որ այդ մանդատավորները պետք է Հայաստանը փրկեն կործանումից։ նրանք են մեզ տանում անդունդը, չմտախելով որ կգա ժամանակ, որ տեղերը կփոխվեն
ARMINE
ASBISI HARUSTNERIN PEDK E KULAKATAP ANEL EV AXKATNERIN BAJANEL KANI VOR AGAHIN MIAYN MAH@ KPRKI ,EV ACHKATSAK MARD@ KXORTAKVI
uuu
dra hamar el dzerqov kojak er sexmum.................
Vasil
Երկրի օրինականության մասին մտածելու փոխարեն ոսկիներ են դիզում, բանկային հաշիվները մեծացնում, բնակարաններ յուրացնում և չեն պատժվում։ Բոլոր պատգամավորներն էլ արժանի են մանդատից զրկվելուն, անկախ կուսակցական պատկանելիությունից, նրանք բոլորն էլ մտածում են միանման, գործում են միանման։ Հիշեցեք Արտաշես Գեղամյանին, Վիկտոր Դալաքյանին, Արթուր Բաղդասարյանին և այլոց՝ նախկինում և այսօր
HARUT
VERNAGIR@ SXAL E GRVAC,,,,PETK E LINER,,< UMIC VORKAN E TAREL >
dra hamar el dzerqerov kojak er sexmum.................
էդքան դարսած փողերը որ ստանում է դրա դիմաց ինչէ տվել կամ արել Հայաստանի համար, հաստատ, ՈՉԻՆՉ ։ Այդտեղ նստած միայն թալթնի մասին է մտածում։

Эрмине Нагдалян, или "бизнес-леди": какое состояние у вице-спикера НС?
Вице-спикер Национального Собрания Эрмине Нагдалян не раз оказывалась в центре внимания прессы из-за связанных с ее состоянием скандальных историй, однако это не помешало руководству страны обеспечить карьерное продвижение сей "бизнес-леди".
Еще в 2006 году Нагдалян уже владела акциями ряда предприятий. В своей декларации об имуществе и доходах того же года она указала приватизированный земельный участок в 0,15 га на улице Давида Анахта.
Эрмине Нагдалян вложила деньги в ООО "Сисиан Шик", "Бегмик", Сисиан БУАТ", "Назеник" и "Алнарс".
В 2006 г. у депутата парламента было 98 млн 542 драма и 134 тыс. долларов. В Национальном Собрании она получила зарплату в размере 3 млн 366 тыс. 460 драмов.
Полученные госпожой Нагдалян проценты от займов, предоставленных ею ООО "Сисиани БУАТ", составили 35 млн 415 тыс. драмов. Кроме того от ООО "Сисиани БУАТ" и "Бегмик" она получила свою долю прибыли в размере 43 млн 254 тыс. и и 23 млн 972 тыс. драмов соответственно.
Три года назад доходы Эрмине Нагдалян выросли в несколько раз. В 2009 г. депутат приобрела 2 здания и строения, а также земельный участок. В указанном году выросли и ее денежные доходы: в декларации Нагдалян указала 823 млн 732 тыс. 950 драмов и 466 тыс. долларов.
Еще более прибыльным для депутата оказался 2010 год, когда она получила миллионные доходы – в ее декларации было указано 940 млн 734 тыс.580 драмов  и 784 тыс. долларов.
Уже в 2011 г. Эрмине Нагдалян в декларации об имуществе и доходах отметила, что в начале года имела 480 млн, а в конце налогового года – 50 млн драмов. В течение года сократились и ее долларовые доходы, которые в начале года составляли 40 тыс., а к 31 декабря – 10 тыс. долларов. Задекларированные депутатом в 2010 г. и в начале 2011 г. денежные средства явно не совпадают. Видимо, из-за обилия денег госпожа Нагдалян запуталась и задекларировала меньшую сумму.
В 2011 г. суммы процентов от займов Эрмине Нагдалян составили 348 млн драмов и 730 тыс. долларов. Доход для депутата обеспечили также ее зарплата в НС в размере 3 млн 130 тыс. драмов, доля прибыли в размере 485 млн 886 тыс. 333 драма, а также проценты от двух займов –83 млн 868 тыс. 434 и 304 млн 526 тыс.500 драмов.
Հերմինե Նաղդալյանի եկամուտներն` ըստ տարիների
Արժույթ
2006թ.
2009թ.
2010թ.
2011թ.
Դրամ
98.542.000
823.732.950
940.734.000
1.225.411.267
Դոլար
134.000
466.000
784.000
730.000
Не меньшим состоянием обладает также муж Нагдалян Давид Бегларян. В 2011 г. его доход от займов составил 288 млн драмов и 850 тыс. долларов. В конце 2011 г. денежные средства Д.Бегларяна составили 15 млн, а доход от зарплаты – 3 млн 661 тыс. 95 драмов.
Что пишет пресса
В своей декларации Эрмине Нагдалян отметила, что на правах единоличной собственности имеет две квартиры площадью по 102,8 кв.м в доме по адресу Г.Чауша, 14/3. Между тем это не единственные квартиры, приобретенные депутатом и ее мужем в указанном доме.
Пресса неоднократно касалась нашумевшей истории с кооперативом "Норашен-2007", которая состоит в том, что граждане заключили предварительные договоры о приобретении квартир в строящемся здании, однако застройщики повторно продали эти квартиры другим гражданам – в основном депутатам и высокопоставленным чиновникам.
Еще в 2007 году председатель потребительского кооператива "Норашен- 2007" Армен Тадевосян и его компаньон Лусабек Самвелян заключили с членами кооператива договоры о предоплате, однако из-за экономического кризиса в вопросе строительства возникли серьезные финансовые проблемы, и руководителям кооператива пришлось изыскивать деньга для завершения строительных работ.
Кооперативу "протянули руку помощи" и предоставили деньги с процентной ставкой, превышающей установленную законом норму, что, согласно уголовному законодательству, считается ростовщичеством. Предоставившим деньги лицам в качестве залога были выделены еще неготовые квартиры членов кооператива с условием, что после окончательного внесения ими последних платежей квартиры должны быть предоставлены им на правах собственности.
Согласно публикациям информационного сайта, в списке давших кооперативу денег под проценты числится имя мужа депутата-республиканца Эрмине Нагдалян Давида Бегларяна, кто и приобрел в общей сложности 14 квартир. В здании по адресу Чауша, 14/3 имеется еще 8 квартир, борьбу за которые сейчас ведут члены кооператива, в остальных 6 случаях стороны пришли к согласию.
Указанные квартиры оформлены на имена родственников Д.Бегларяна. Итак, владельцами спорных квартир стали мать Бегларяна Офелия Степанян, сын – Грант Абаджян, дочь – Наре Бегларян, жена – Эрмине Нагдалян, свояченица – Гаяне Нагдалян, теща – Римик Нагдалян, водители – Григор Арутюнян и Грачья Назарян, жена последнего – Нарине Галстян, сосед – Мартик Тавакалян, соседка – Гоар Саратикян и сам Давид Бегларян.