Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան Ռուբեն Հայրապետյանին առաջարկում է հրաժարական ներկայացնել եվ դադարեցնել քաղաքական գործունեությունը
14:06, 3 հուլիսի, 2012
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան դատապարտում է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի թիկնազորի և նրա ընտանիքին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի աշխատողների կողմից ՀՀ Զինված ուժերի սպաների նկատմամբ գործադրված դաժան բռնությունը և ցավակցում է այդ բռնությանը զոհ դարձած բուժծառայության մայոր Վահե Ավետյանի հարազատներին ու մերձավորներին:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան արմատավորվող բռնության մշակույթը գնահատում է ոչ միայն որպես մարդկային ողբերգություն ծնող երևույթ, այլև ազգային անվտանգության համար ռեալ սպառնալիք, ինչը Հայաստանի առջև կանգնած անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում կարող է վտանգել անգամ հայոց պետականությունը:
Նման իրավիճակում առողջ հասարակական հարաբերությունների և արդիական քաղաքական մշակույթի ձևավորմամբ պետականության շահի գերակայության ընկալման արմատավորումը դառնում է կենսական անհրաժեշտություն: Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան` որպես մասնագիտական ընկերակցություն, պարոն Ռուբեն Հայրապետյանին առաջարկում է առաջնորդվել այս գերակա շահի գիտակցմամբ և ՀՀ Սահմանադրության 67-րդ հոդվածով ու «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածով սահմանված կարգով իր նախաձեռնությամբ հրաժարվել պատգամավորական լիազորություններից, ինչպես նաև դադարեցնել իր քաղաքական գործունեությունը:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան իր մասնագիտական պարտքն է համարում տալ պատահածի զուտ քաղաքագիտական գնահատականը` քրեական որակումը թողնելով ՀՀ իրավասու մարմիններին:

Ассоциация политической науки Армении предлагает депутату Национального собрания ра Рубену Айрапетяну сложить полномочия и прекратить политическую деятельность
Ассоциация политической науки Армении осуждает акт жестокого насилия в отношении офицеров ВС РА, совершенного телохранителями депутата Национального собрания РА Рубена Айрапетяна и сотрудниками его семейного ресторанного комплекса “Арснакар” и соболезнует родным и близким майора военно-медицинской службы Ваге Аветяна, ставшего жертвой этого насилия.
Ассоциация политической науки Армении укореняющуюся культуру насилия оценивает не только как явление, чреватое человеческой трагедией, но и как реальную опасность национальной безопасности, которая может угрожать и всей армянской государственности.
В подобной ситуации насущной необходимостью становится укоренение общественного восприятия приоритетности интересов государственности путем формирования благопристойных общественных отношений и современной политической культуры. Ассоциации политической науки Армении как профессиональное сообщество предлагает г-ну Рубенy Айрапетянy, руководствуясь осознанием приоритетности данных интересов, в соответствии со статьей 67 Конституции РА и статьей 13 Закона РА “Регламент Национального Собрания” по собственной инициативе сложить свои депутатские полномочия, а также прекратить политическую деятельность.
Ассоциация политической науки Армении считает своим профессиональным долгом дать политологическую оценку данного трагического случая, оставив его уголовную квалификацию компетентным органам РА.