21:19, 10 հուլիսի, 2012Արեգ Ղարաբէգեան
Վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը երևելի առաջընթաց է գրանցել էներգահամակարգը բարեփոխելու և հաղթահարելու բարդ և փոխկապակցված խնդիրները, որոնք առաջացել էին Հայաստանի էներգետիկ համակարգում 1990-ական թվականներին: Արտաքին աջակցությամբ կառավարությունը լուրջ քայլեր է ձեռնարկել բարելավելու էներգետիկ համակարգի աշխատանքը: 1995 թ. հայկական ատոմակայանը վերսկսել է իր աշխատանքը, ուստի բարձրացել է մատակարարման հուսալիությունը: Սպառողների վճարումների ցուցանիշը զգալիորեն բարձրացել է և նույնիսկ բոլոր մասնավոր սպառողները ներկայումս վճարում են էլեկտրաէներգիայի դիմաց:
Հայաստանը չունի զգալի տեղական հանածո էներգետիկ վառելիքի բնական պաշարներ, ուստի նա ներմուծում է բենզին, բնական գազ, և մազութ իր կարիքները հոգալու համար: Հայատանը արտադրում է իր գործածաց էլեկտրականության 40%-ը ատոմային ուժի միջոցով իսկ 35%-ը մեծ հիդրոէլեկտրակայաններից: Հայաստանը կարիք ունի զարգացնելու վերականգնող էներգիայի տարբեր կարելիությունները որ կպակսեցնի իր կախումը ներմուծվող վառելիքներից:
Հիդրոէներգետիկ բնագավառը միշտ մեծ տեղ է գրավել Հայաստանի էներգետիկ պաշարների մեջ: Հայաստանում գործում են երկու մեծ հիդրոկայանների կասկադներ՝ Սևան-Հրազդան և Որոտան, որոնց տեղակայված հզորությունը կազմում է համարյա 960 ՄՎտ:
Աղյուսակ 1–ը ներկայացնում է 2010-թին Հայաստանում էլեկտրաէներգիաի արտադրման աղբյուրները ու համապատասխան հզորությունները:
Հայաստանում վերակնգնվող էներգիայի տարբերակների տեխնիկական ներուժը գնահատվում է հետևյալ երեք գլխավոր խմբավորումով.
Փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կարելիությունները
Տարատեսակ տեխնոլոգիաների տեսանկյունից Հայաստանում վերականգնող էներգյաի անմիջական զարգացման առավել ներուժ ունեն փոքր հիդրոէլեկտրակայանները (ՓՀԷԿ) որոնք կարճաժամկետ հեռանկարում գնահատվել են որպես առավել գրավիչ տեխնոլոգիաներ: Մինչև 30 ՄՎտ հզորություն ունեցող կայաները համարվում են ՓՀԷԿ:
Վերջին տաս տարվա ընթացքում ՓՀԷԿ-ի զարգացումը բավականին հաջող ընթացք է ունեցել: Այդ բնագավառը ներկայումս մատակարարում է էլեկտրաէներգիայի տարեկան արտադրության 5% -ը և հնարավոր է այդ կրկնապատկել: Սակայն գոյություն ունեն խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են այս բնագավառի հետագա զարգացմանը:
1990-ական թվականների սկզբում Հայաստանում գոյություն ունեին 28 ՓՀԷԿ-եր, որոնք գործարկվել էին 1930-ից մինչև 1950-ական թվականները ժամանակահատվածում: Այդ կայաններից գրեթե կեսը տնտեսապես գրավիչ չէին ու ոչ կենսագործելի ինժեներական խնդիրների և ջուրի հոսքի ուղղության փոխվելու հետևանքով: 1990-ական թվականների կեսերին Հայաստանի կառավարությունը որոշեց սեփականաշնորհել կայանները մրցակցային տենդերի միջոցով: Սակայն կայաններից շատերը այնպիսի վատ վիճակում էին, որ դրանց համար հայտեր ընդհանրապես չներկայացվեցին:
2010-թի վերջավորությանը Հայաստանում գործում էին 80-ից ավելի տնտեսապես շահավետ ՓՀԷԿ-եր: Դրանցից մոտավորապես 60-ը զարգացվել և կառուցվել են անցյալ 10 տարվա ընթացքում: Առավելս գոյություն ունեն փոքր չափի (micro) հիդրո կայաններ որոնք բավարարում են մասնավոր սեփականատերերի սեփական էլեկտրաէներգիայի կարիքները: Նկար 1-ը ցույց է տալիս մեկ ՓՀԷԿ իսկ նկար 2-ը մեկ շատ փոքի կայան Հայաստանում:
Աղյուսակը 2-ը ամփոփում է ՓՀԷԿ-երի զարգացման լրացուցիչ ներուժը եկող տասնամյակի համար և հիմնված է Հայաստանի Վերականգնվող Էներգետիկայի և Էներգախնայողության Հիմնադրամի (ՀՎԷԷՀ) կողմից պատրաստված տվյալների վրա: Հատկանշական է որ Աղյուսակը 2-ի տվյալները տարեկան արտադրության միջին թվերն են: Հզորության գագաթնակետը տեղի է ունենում գարնանային հորդացման և նվազագույնը` ձմեռային ամիսների ընթացքում:
Կանխատեսումների համաձայն ՓՀԷԿ-երի ընդհանուր հզորությունը կաճի ներկա 5% թափանցման մակարդակից, հաշվարկած 2010 թ-ին Հայաստանում ընդհանուր արտադրությունից, հասնելով 10%-ի` հաջորդ 10 տարիների ընթացքում:
Վերջին ուսումնասիրությանների համաձայն գոյություն ունեն չօգտագործած 115 հնարավոր հիդրոէլեկտրականություն արտադրելու տեղեր: Հավելյալ 45 նախագծեր ստացել են լիցենզաներ, սակայն դեռ չեն կառուցված: Այս վայրերից ոմաք միգուցե չլինել օգտագործել բնահպանական պատճառներով: Ինչպիսին է Թռչկանի ջրվեժը որի համար կառավարության կողմից տրվել էր արտոնություն ՓՀԷԿ կառուցելու համար բայց ժողովուրդի կողմից ցուցաբերած բուռն հակառակության պատճառով, սույն արտոնությունը չեղյալ համարվեց որ այս գաղեցիկ ջրվեժը պահպանվի: Կառավարությոնը որոշել է Թռչկանի ջրվեժին տալ այնպիսի կարգավիճակ, որը զերծ կպահի նրան արդյոնաբերական նպատակով շահագործելուց:
Նկար 3-ը ցուցադրում է ՓՀԷԿ-երի զարգացման ընթացքը անցած տասնամյակում: Մեծ աշխուժություն նկատվելի է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) 2004-թի որոշումից հետո երբ հստակեցվեցին էլեկտրաէներգիայի գնմանսակագները:
Տեխնիկական հարցեր
Վերջին 5 տարիների ընթացքում ՓՀԷԿ-երը, որոնք արտոնագրվել և կառուցվել են, բոլորը հաղթահարել են մի շարք խնդիրներ, որոնցից ընդամենը մի քանիսն են. հողի օգտագործման մրցակցող հայտերի առկայությունը, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության հետ կապված և գետերի հոսքի օգտագործման սահմանափակումները, կառուցման ծախսերի գնահատականների և իրականության միջև եղած տարբերությունները, նոր հիդրոլոգիական տվյալները, որոնք տարբերվում էին Սովետական շրջանում տարբեր հիդրոլոգիական հետազոտական ինստիտուտների կողմից չափված ժամանակագրային տվյալներից, ինպես նաև հակասությունները այլ ջրօգտագործողների հետ: Այս հարցերի լուծումները էական նշանակություն ունեն ՓՀԷԿ-երի ներուժի հավելյալ իրագործման հարցում:
Հայաստանում ՓՀԷԿ-երին վերաբերող հիմնական տեխնիկական խնդիրը կապված է ավտոմատիզացիայի պակասի և ժամանակակից կառավարման տեխնոլոգիայի պակասի հետ: Այլ գործոնները ներառում են տեղական ատադրված և Չինաստանից ներկրված սարքավորումների ցածր արդյունավետությունը և անբավարար հուսալիությունը, մետալուրգիական և այլ նյութերի կիրառման խնդիրներ - որոնք արդյունք են հին ոռոգման և հիդրոհամակագերում գործածված խողովակների կիրառմանը, ինչպես նաև թերի ինժեներական նախագծման ու շինարարության ընթացքում որակի պահպանման թերությունները: Թվարկած յուրաքանչյուր խնդրին լուծում տալը թույլ կտա Հայաստանին շարունակել հիդրո-արտադրության հզորությունների ավելացումը նույն արագությամբ ինչ անցած տասնամյակում չնայած այն փաստին, որ լավագույն հիդրոլոգիական վայրերի մեծ մասը արդեն օգտագործված են:
Այժմ գործող կայանների շահագործման արդյունքում Հայաստանի համակարգը պետք է ստանար 300 ԳՎտժ էլեկտրաէներգիա միջին տարվա կտրվածքով, սակայն իրականում կայանները վաճառում են ավելի քիչ էներգիա, ինչը կապված է տեխնիկական պայմանների, հատկապես ավտոմատացված համակարգերի բացակայության և ցածր արդյունավետության հետ:
Ֆինանսավորում
Գետերի վրա հիմնական եղանակով կառուցվող ՓՀԷԿ-երի ծրագրերի համար ֆինանսավորման աղբյուրները այսօր առկա են: Միակ սահմանափակումը ՓՀԷԿ-երի կառուցման համար այն է, որ խոստումնալից վայրերը գտնվում են ճանապարհներից և էլեկտրական ցանցից հեռու:
Միջազգային ֆինանսական շրջանները նպաստալից քաղաքականություն են վարում Հայաստանում ՓՀԷԿ-երի զարգացման համար: Անցած տասնամյակում Հայաստանի Վերականգնվող Էներգետիկայի և Էներգախնայողության Հիմնադրամի (ՀՎԷԷՀ) համաշխարհային բանկի աջակցությամբ և Գերմանական KfW տնտեսական կազմակերպությունը գործունյա մասնակցությունը հնարավոր է դարձրել ՓՀԷԿ-երի արագ զարգացմանը:
Այս համաշխարհային ֆինանսավորման կառուցվածքնները թույլ են տալիս զարգացնել ՓՀԷԿ-երի բնագավառը: Ընդհանուր առմամբ ՓՀԷԿ-երի նախագծերը շատ փոքր են, որպեսզի գրավեն ֆինանսավորում արտաքին առևտրային հաստատություններից և շատ մեծ են ու առանձնահատուկ Հայկական բանկերի համար:
Կարևոր է նոր ՓՀԷԿ-եր կառուցելու նպատակով ներգրավել օտարերկրյա ներդրման միջոցներ: Անցյալ տարիների փորձը վկայում է, որ ամենա հավանական օտարերկրյա ներդրողները համարում են, որ Հայաստանի վերականգնվող էներգիայի նախագծերի համար հաշվարկված ներկայիս հատուցադրույքը չի ապահովում այն անհրաժեշտ հատույցը, որը համարժեք է բոլոր վտանգների նկատմամբ, ուստի նրանք չեն կատարել ներդրումներ: Ամբողջ աշխարհում վերականգնվող էներգիայի կապիտալի և հիդրոէներգիայի համար դրամագլխի մրցույթ է տեղի ունենում, քանի որ շատ երկրներ են ուշադրություն դարձնում ներքին արտադրական կարելիություների զարգացման վրա: Այն երկրները, որոնք ունեն ամենաբարենպաստ ներդրումային պայմաններ, ամենաշատ դրամագլուխը կգրավեն:
ՓՀԷԿ-երի համար այսօր գոյություն ունեցող սակագները ցածր են միջազգային և շրջանային չափանիշներով այնպես, որ ներդրման վերադարձը միայն հնարավոր է տեղական և Չինաստանից ներկրված անորակ ու արժան տուրբինների, դուրս գրված խողովակաշարերի, անորակ շինարարական նյութերի կիրառմամբ, ինչպես նաև ավտոմատիզացված կառավարման համակարգերի բացակայությամբ: Այսուհանդերձ, կառավարության կողմից ցածր սակագների պահպանումը չի խրախուսի ներդրումները այս խոստումանլից վերականգնվող էներգիայի տեխնոլոգյաում: Նաև հաշվի առնելով այն փաստը, որ մնացած հիդրոլոգիական վայրերը, լինելով ոչ լավագույն, կպահանջեն առավել ունակ և հուսալի տուրբիններ ու ավտոմատիզացված կառավարման համակարգեր տնտեսապես կենսունակ օգտակար գործողության գործակիցների, այսինքն ավելացված տարեկան էներգիայի արտադրությանը հասնելու համար, քանի որ այս ամենը կպահանջի ավելի շատ ներդրումներ համեմատ այն ներդրումների, որ նախկինում կատարվել է այս վերականգնվող էներգիայի ոլորտում:
Խմելու ջուր
Կատարվել են նաև գնահատումներ կառուցելու ՓՀԷԿ-երի որոնք պետք է տեղակայվեն գոյություն ունեցող ջրամատակարարման համակարգերի` խմելու ջրի խողովակների վրա: Ջրի մատակարարումը կատարվում է բարձր ճնշման տակ լեռնային տարածքներից և հաճախ կայանները ունենում են ճնշումը նվազեցնող փականներ, որոնց փոխարեն կարելի է տեղադրել արտադրող սարքավորուներ էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար: Ուսումնասիրությունների արդյունքների համաձայն ջրամատակարարման խողովակների և համակարգերի վրա կառուցվող
հզորությունների կարելիությունը կազմում է 7.5 ՄՎտ բայց դրանից միայն 4 ՄՎտ հզորությունը հնարավոր է իրականացնել:
Եզրափակում
Բոլոր տնտեսապես հնարավոր վերականգնվող էներգետիկ հնարավորությունների զարգացումը կստեղծի կայուն էներգետիկ միջոց, որը կլինի ազգային անվտանգության քաղաքականության մի կարևոր մասը: 2010թ-ին վերականգնվող էներգիա աղբյուրների հիման վրա Հայաստանում արտադրվել է մոտ 310 ԳՎտժ էներգիա, 2015թ.-ին այս ցուցանիշը կարող է կազմել մոտ 740 ԳՎտժ և 2020թ.-ին հասնել մինչև 1500 ԳՎտժ մակարդակի: ՓՀԷԿ-երի աճը կարևոր դեր է ունենալու հասնել ցանկացած արտադրման մակարդակներին: Կարևոր է շեշտել, որ այսպիսի զարգացումը մեծապես պայմանավորված է նախ և առաջ քաղաքական բնույթի որոշումներով և միջոցառումներով և հետո միայն տեխնիկական բնույթի լուծումներով:
Ծանոթագրություն
ՓՈՔՐ Հիդրոէներգետիկ Բնագավառի Հիմնախնդիրները, Կարգավիճակը, Զարգացման Խոչընդոտները և Ապագա Զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության Էներգետիկ Ոլորտում Անվտանգության Ամրապդման և Ռեգիոնալ Ինտեգրման Ծրագիր, Հուլիս 2010 թ. ֆինանսավորվել է ԱՄՆ ՄԶԳ, պատրաստել է Փի Էյ Գավրնմենթ Սերվիսիզ Ինկ.
ՎԷ ուղեցուցային ծրագրի պատրաստումը Հայաստանի Հանրապետությունում, Առաջադրանք 2 Հաշվետվություն, ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՎՈՂ ԷՆԵՐԳԻԱՅԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ, ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ և ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՆԵՐՈՒԺԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ, ՓԵՏՐՎԱՐ 2011,
Ներկայացվել է՝ Հայաստանի Վերականգնվող Էներգետիկայի և էներգախնայողության Հիմնադրամ (ՀՎԷԷՀ), պատրաստել է Դենիշ Էներջի Մենեջմենթ A/S.
Հայաստանի Հանրապետությունում Վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ուղեցուցային ծրագիր, Առաջադրանք 4 Հաշվետվություն, Մայիս 2011, Ներկայացվել է՝ Հայաստանի Վերականգնվող Էներգետիկայի և էներգախնայողության Հիմնադրամ (ՀՎԷԷՀ), պատրաստել է Դենիշ Էներջի Մենեջմենթ A/S.

Small Hydro Power Plants in Armenia
The Armenian Government has made remarkable progress within the past 10 years in reforming country’s energy sector and overcoming the difficulties faced in the 1990’s. With assistance from international sources, government has taken serious steps to improve energy sector performance. The nuclear power plant was re-commissioned in 1995 and the reliability of energy supply has increased substantially. Nonpayment by customers has been reduced with practically all private consumers now paying for their energy use.
Armenia does not have fossil fuel resources; therefore, it has to import gasoline, natural gas, and heavy oil for its needs. Besides using fossil fuel, Armenia generates approximately 40% of its electricity using nuclear power plant and 35% using large hydro power plants. Armenia needs to develop its renewable energy resources to reduce its reliance on imported fuel.
Historically hydropower has been a large part of Armenia’s electrical energy production resources. There are two large hydropower cascades, Sevan-Hrazdan and Vorotan that have combined installed capacity of approximately 960 Mega Watt (MW).
Table 1 provides distribution of the installed capacity and generation of electricity by different sources in Armenia.
Table 1 – Electricity Sources in 2010
Source
Installed Capacity, MW
Generation GWh
Nuclear
400
2,400
Thermal
2,082
1,059
Large Hydro
960
2,020
Small Hydro
103
308
Wind
2.6
4.6
3,550
5,780
The following are the possible sources of the renewable energy in Armenia for the three major energy components:
• Electricity: hydropower, wind power, photovoltaic’s, geothermal power, and biomass;
• Thermal (heating): heat pumps, solar thermal power, geothermal power, and biomass;
• Transportation: bio-ethanol.
Potential of Small Hydropower Power Projects
The findings of a comprehensive review of renewable energy potential in Armenia have ranked small hydropower power projects (SHPP) as the most advanced renewable energy technology and the most economical for Armenia in the short to medium-term. Typically plants with less than 30 MW of installed capacity are considered SHPP.
Development of SHPP has been a success story in Armenia over the last decade. In 2010, SHPPs generated approximately 5% of the electricity used in Armenia and this percentage can be doubled if favorite conditions are created and certain barriers that hinder further growth of the industry are eliminated.
As of early 1990’s Armenia had 28 small hydro plants which were originally commissioned from 1930’s through 1950’s. About half of those were economically unattractive and not feasible due to their age and changed water flow. In the mid-1990’s Government of Armenia decided to privatize these SHPPs through a competitive tender but there were no bids for most of them due their poor conditions.
As of late 2010, there were more than 80 commercial size SHPPs operating in Armenia. About 60 of these have been developed and constructed in the past 10 years. There are also numerous small units (micro) that are operated by individuals to satisfy their own electrical needs. Figure 1 shows a good size SHPP and Figure 2 shows a small unit in Armenia.
Table 2 summarizes the potential for additional SHPP development in Armenia over the next 10 years and is based upon data presented in a recent study prepared by Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund (R2E2). It should be noted that values presented in Table 2 are average annual energy output number with the maximum peak occurring during spring runoff and the minimum occurring during winter months when stream flows are at their lowest.
Table 2 - Potential Remaining SHPP Capacity in Armenia
Mid and Long Range
Capacity (MW)
Output (GWh)
Needed Investment (Mil $)
Resource: Possible Max
305
1,118
366
Possible Min
252
774
303
2015 (forecast)
179
517
214-225
2020 (forecast)
216
626
259-270
The assumption is that hydro power generation would grow from current 5% penetration level to 10% within the next 10 years. Once the best locations are explored the tempo of implementation of new projects will slow down due to increasing marginal costs of construction in more remote, inconvenient, and lower capacity factor locations thus making investors less eager to do projects.
Recent studies indicate that there are 115 sites remain to be developed. In addition, licenses have been issued for 45 but they were not constructed as of early 2011. However, development of some of these sites may not be possible due to environmental concerns. A good example is Trchkan Waterfall where a permit was granted for developing a SHPP but permit was then canceled due to the fears public opposition of developing this scenic location. Government granted Trchkan a specially protected area status that would make it immune from future industrial developments.
Figure 3 shows the history of SHPP development in recent years. A flurry of activities started in 2004 when Public Service Regulatory Commission (PSRC) adopted a clear feed-in-tariff for new projects.
Source: USAID, 2010
Technical Issues
Over the past five years, those SHPPs that have been approved for licensing and actually constructed faced and overcame a number of issues. Strides were made to address and deal with competing land use claims, environmental impacts and stream flow limitations, differences between actual construction costs and study cost estimates, new hydrology information that differed from historical data measured by the various hydrological research institutes from the Soviet era, and conflicts with other water uses to name but a few. Resolution of these issues is essential for considering the future potential of SHPP additions to installed capacity.
The main technical problem with SHPPs in Armenia has been the lack of automation and utilization of modern control technologies. Other factors include poor performance and low reliability of locally produced equipment and those that are imported from China, metallurgical and materials problems resulting from the re-use of salvaged piping from irrigation systems and hydro facilities that are no longer operational, as well as substandard engineering design and poor quality control during construction. Addressing each of these problems will ensure that Armenia continues to add small hydro generation capacity over the next decade at the same rate as has occurred over the past 10 years, despite the fact that many of the best hydrological resource sites have already been utilized.
The existing SHPPs should provide over 300 GWh of energy in an average year; however, in reality these plants produce much lower amount of energy, due to technical considerations, particularly lack of automation and low efficiency equipment.
Financing
Funding sources are available today for the construction of new run-of-the river SHPPs. The only limitation is the availability of promising sites within reasonable proximity to good road and transmission access where more SHPP systems can be constructed.
The international financial community has been extremely supportive of the development of SHPPs in Armenia. The active financing participation of both Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund (R2E2) through funds provided by World Bank and German KfW funding agency has enabled the rapid development of SHPP over the past decade.
These international funding mechanisms have been the main cause of rapid development of SHPP industry. However, in general the industry and the projects are too small to attract individual financing from outside commercial sources and they are too large and specialized for most Armenian banks.
It is important to attract private foreign capital investment to develop new small hydro capacity. The experience of the past years indicates that most credible foreign developers do not consider the current returns for investments in renewable energy projects in Armenia to be equal to the necessary risk-adjusted returns, and hence have not been forthcoming with investment funds. There is competition in the world for renewable energy development capital as many countries focus on developing internal generating resources. Those countries with the most attractive risk profiles and investment quality would attract the most capital.
Tariffs for SHPPs in Armenia today are still fairly low by world and regional standards such that the only way to ensure a return on investment is to utilize inferior turbines from local sources, salvaged piping for penstocks, poor quality construction materials, and elimination of automated control systems. However, continued adherence by the government to low feed-in tariffs will discourage future investments in this promising renewable energy technology given that the less optimal hydrological sites remaining to be developed will require more efficient and reliable turbines and automated control systems to achieve commercially viable capacity factors and enhanced annual energy outputs—all of which will entail increased investment levels over previous capital requirements in this renewable energy area.
Potable Water as a Source
There have been evaluations of installing SHPPs on the existing potable water supply pipes. The water supplies are moved under high pressure from mountain areas to cities, and often have pressure reducing valves which could be replaced with generating units to produce electrical energy. The potential capacity of hydro generation on water supply pipes and facilities was estimated to be about 7.5 MW but only less than 4 MW may be feasible to be utilized.
Developing feasible and economically viable renewable energy resources will create a stable domestic power generation capabilities, which in turn could be a major component of Armenia’s national security. Contribution of the renewable electricity in Armenia can increase fivefold by 2020 in comparison to the present energy production from renewable energy. In 2010 renewable energy production generated 310 GWh, and it is forecasted to generate 740 GWh in 2015, and 1,500 GWh in 2020. Development of new SHPPs would be a major component of this increased in capacity. It is important to emphasis that the achievement of targets is much more dependent on politically implemented measures than on technical capabilities.
References
Small Hydro Power (SHPP) Sector Framework, Status, Development Barriers and Future Development, Assistance to Energy Sector To Strengthen Energy Security and Regional Integration, Funded by USAID, July 2010, Prepared by: PA Government Services Inc.
Preparation of Renewable Energy Development Roadmap for the Republic of Armenia, Task 2 Report, Assessment of the technical, financial and economic potential for development of renewable energy, February 2011, Prepared for: Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund (R2E2), Prepared by: Danish Energy Management A/S
Renewable Energy Roadmap for Armenia, June 2011, Prepared for: Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund (R2E2), Prepared by: Danish Energy Management A/S
1. Gary22:29 - 10 July, 2012
Why does Hetq publish this article, which appears to be a promotional piece for more small hydro-electric plants clogging up Armenia's waterways, without noting who exactly the authors are......And what exactly is the Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund? As to the authors' environmental bona fides, I would just refer to the following telling sentence - "However, development of some of these sites may not be possible due to environmental concerns." It sounds as if the authors are saddened by that public pressure finally forced the pro-SHPP government to block the destruction of Trchkan Waterfall. My commiserations to the World Bank, et al. Nowhere does the article touch upon the issue of how such operating licenses are allocated and who winds up owning these SHPPs....energy oligarchs and clergymen.