ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը Հայաստան այցի ընթացքում հրադադարի ռեժիմի պահպանման կոչ է անում
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանյեն, ով այսօր պաշտոնական այցով Հայաստանում է, կարևորեց հրադադարի խիստ պահպանումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի վրա և շփման գծում` որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու նախապայման և երաշխավորեց ԵԱՀԿ շարունակական աջակցությունը Հայաստանի բարեփոխման ջանքերին:
Զանյեն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ն լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից խթանվող գործընթացին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ջանքերին` նպաստելու հակամարտության բանակցային խաղաղ կարգավորմանը և իր մտահոգությունն է հայտնել շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանում զարգացումների վերաբերյալ` հատկապես ճակատային գծին մոտ բնակվող քաղաքացիներին թիրախ հանդիսանալը:
«Կա ակնհայտ անհրաժեշտություն` անհապաղ իրականացնելու միջոցառումներ, որոնք կկայունացնեն մտահոգիչ իրավիճակը և կկանխեն կյանքերի հետագա կորուստը, որ անընդունելի է», - ասաց նա արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո: «Երկու կողմերի համար անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ հակահարվածի միջոցներից, որոնք կհանգեցնեն հետագա սրման, ինչպես նաև հեռացնել դիպուկահարներին շփման գծից` այս է իմ ուղերձը. որով ես նաև հանդես եկա Բաքվում»:
Զանյեն ընդգծել է, որ վստահություն ձևավորող միջոցառումների խթանումը, այդ թվում` մարդկանց շփումները հակամարտության կողմերի միջև, որի շուրջ համաձայնել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները Սոչիում` ԵԱՀԿ առաջնահերթություն է:
Գլխավոր քարտուղարը նշեց` ԵԱՀԽ/ԵԱՀԿ-ին Հայաստանի մասնակցության քսան տարին, որ լրացավ այս տարի, «կարևոր հիմնաքար է» և ողջունեց բարեփոխումների ուղին, որին երկիրը ձեռնամուխ է եղել:
«ԵԱՀԿ - ն պատրաստ է լիովին աջակցել երկրին` իր կանոնակարգիչ, տնտեսական, ոստիկանության, դատական և ժողովրդավարական հիմնարար բարեփոխումներում, այդ թվում` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջոցով, որը սերտորեն ներգրավված է բարեփոխումների գործընթացում», - նշել է նա:
Ողջունելով մայիսի 6 -ի խորհրդարանական ընտրությունների խաղաղ անցկացումը` Զանյեն նաև կարևորեց հաջորդ տարվա նախագահական ընտրությունների նախաշեմին ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի  Ընտրությունների դիտորդական առաքելության նշած թերություններին ժամանակին անդրադառնալը ` «օգնելու բարելավել ընդհանուր վստահությունը գործընթացին»:
Այցի ընթացքում Գլխավոր քարտուղարը կհանդիպի նաև ՀՀ nախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:
Երևան այցով Գլխավոր քարտուղարն ավարտում է իր` Հարավային Կովկաս ուղևորությունը, որը սկսվել էր Բաքվում հուլիսի 8 - 9 - ին, որին հաջորդեց  հուլիսի 9 – 11-ի այցը Թիֆլիս:

OSCE Secretary General, in Armenia, calls for observance of ceasefire, voices support to reform
The OSCE Secretary General, Lamberto Zannier, on an official visit to Armenia today, stressed the importance of strict observance of the ceasefire on the border between Armenia and Azerbaijan and on the Line of Contact as a prerequisite for reaching a peaceful solution of the Nagorno-Karabakh conflict, and pledged the OSCE’s continued support to Armenia in its reforms.
Zannier said the OSCE fully supported the process facilitated by the Minsk Group Co-Chairs and the efforts of the OSCE Chairperson’s Personal Representative in negotiating a peaceful settlement of the conflict and voiced his concern at the developments on the Line of Contact and on the border between Armenia and Azerbaijan, especially the targeting of civilians living close to the front lines.
“There is a clear need to immediately implement measures that would stabilize the worrying situation and prevent the unacceptable further loss of lives,” he said after his meeting with Foreign Minister Edward Nalbandyan. “It is essential for both sides to abstain from retaliatory measures that would lead to further escalation and to remove snipers from the Line of Contact – this is the message I also delivered in Baku.”
Zannier stressed that promoting confidence-building measures, including people-to-people contacts, between the conflict sides, as agreed by the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Sochi, was a priority for the OSCE.
The Secretary General said that the 20 years of Armenia’s participation in the CSCE/OSCE marked this year was “an important milestone” and welcomed the reform path that the country had embarked on.
“The OSCE stands ready to fully support the country in its profound regulatory, economic, police, judicial, and democratic reforms, including through the OSCE Office in Yerevan which has been closely involved in the reform process,” he said.
Welcoming the peaceful conduct of the parliamentary elections of 6 May, Zannier also emphasized the importance of addressing in a timely manner the shortcomings identified by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights’ Election Observation Mission, ahead of next year’s presidential elections, in order to “help enhance general confidence in the process”.
During his visit, the Secretary General will also meet President Serzh Sargsyan and the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan.
The visit to Yerevan completes the trip of the Secretary General to the South Caucasus that started in Baku on 8 and 9 July, followed by a visit to Tbilisi from 9 to 11 July.