Օրերս գնացի Վրաստան: Շատ էի լսել, բայց այն ինչ տեսա իմ աչքերով ահավոր էր…. Տարբերությունն էր ահավոր…
Սկսենք Բագրատաշենի սահմանային կետից: Հայկական կողմում դեռևս շինարարություն էր, վրացականում՝ վաղուց արդեն քաղաքակրթության հոտն էր գալիս: Մոտենալով սահմանին զարմացա, երբ ստիպեցին մեքենայի բոլոր ուղևորներին դուրս գալ մեքենաներից ու սահմանային անցակետն անցնել ոտքով: Դե կարգ է, ուզենք չուզենք ենթարկվեցինք: Մոտենալով անցակետի պատուհանին՝ երիտասարդ սպան կարգադրեց անձնագրի կազմը հանել. անկեղծ ասաց մտածեցի, թե անձնագիրը ինչ-որ սարքի մեջ պետք է դնեն, որին կազմը խանգարում է, բայց հիասթափվեցի, երբ տեսա, որ հասարակ սկաներով են անձնագիրը անցկացնում, ինչին կազմը հաստատ չէր խանգարի (ես հետո դրանում համոզվեցի): Մի խոսքով անցանք վրացական կողմ՝ Սադախլո: Հենց սկզբում սահմանապահները հասկանալով, որ Հայաստանից ենք գալիս, զգուշացրեցին, թե կարիք չկա մեքենայից դուրս գալ, միայն հարկավոր է մեքենայի ապակիներն իջեցնել: Ապա վարորդին խնդրեցին փոխանցել նաև ուղևորների անձնագրերը: Քաղաքակիրթ սահմանապահը հերթով կարդաց ուղևորների անունները և սովորական ցանցային տեսախցիկով նկարեց ու, ի դեպ, նույն տեսակի սկաներով անցկացրեց մեր կազմով անձնագրերը: Մաղթեց բարի երթ:
Վերադարձն ավելի զավեշտալի էր: Նույն քաղաքակիրթ վերաբերմունքը վրացական սահմանին և նույն արհամարհական վերաբերմունքը հայկականին: Թվում էր, թե այսքանով ավարտվելու էր այս ինձ համար անամոթ ու վիրավորական վարվելակերպը, բայց ոչ: Դեռևս սահմանակետից չհեռացած՝ մի հաստափոր մաքսավոր կամ այլ տեսակի աշխատակից իրեն գցեց մեքենայի վրա, սկսեց բացել մեքենայի դռները, բեռնախցիկը. անկեղծ՝ սկզբում չհասկացա, թե ինչ է կատարվում, ուզում էի այդ պահին բռնել նրա ձեռքից, հրավիրել ոստիկանության աշխատակցին և կարգի հրավիրել այդ աշխատակցին, հետո, երբ շուրջս նայեցի ու տեսա բացմաթիվ համազգեստով մարդկանց անտարբեր հայացքները, հասկացա, որ դա սրա ամենօրյա սովորական աշխատանքն է, ու երևի թե ես ավելի ծիծաղելի վիճակում եմ, քան ինքը, որ, ըստ իս, խախտում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքը:
Եթե չեմ սխալվում, այն գործողությունները, որոնք նկարագրեցի տվյալ ծառայողի կողմից, որակվում է որպես խուզարկություն, իսկ խուզարկության համար, եթե չեմ սխալվում, հարկավոր է դատարանի հատուկ վճիռ, ընթերականեր և այլն: Եթե մաքսային օրենսդրությունն այլ բան է նախատեսում, ու ես չգիտեմ, ասեք, կամ ասեք, թե ինչ անուն տալ տվյալ աշխատակցի գործողություններին: Ի դեպ, սահմանակետում մի ուշագրավ հայտարարություն աչքովս ընկավ՝ «օգտագործած անվադողերի ներմուծումը խստիվ արգելվում է»: Ներմուծում ասելով՝ չհասկացա, թե ում էր ուղղված այս արգելքը՝ գործարարներին, թե սովորական քաղաքացիներին: Գործարարների հետ կապված չգիտեմ՝ այո թե ոչ, բայց սովորական քաղաքացիներին պետք է որ սա չվերաբերեր, քանի որ յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի օրենքով չարգելված ցանկացած ապրանք ձեռք բերել՝ սեփական կարիքների համար` թեկուզ օգտագործած անվադող: Դե հիմա ասեք՝ ինչու՞ չնախանձենք Վրաստանին:
Ավելի հետաքրքիր էր հենց Վրաստանում: Կարճ ժամանակահատվածում նկատելի դարձավ վրացական ոստիկանությունը՝ իր թափանցիկ պատուհաններով և իհարկե ճանապարհի անբաժանելի ուղեկից ճանապարհային ոստիկանությունով: Մի բան է լսել, մեկ այլ բան՝ տեսնել սեփական աչքերով: Նախատեսված արագությունը ոչ մեծ չափերով գերազանցող մեքենային մոտեցավ ճանապարհային ոստիկանը և առանց կանգնեցնելու բարձրախոսով զգուշացրեց՝ իջեցնել արագությունը, վարորդը ենթարկվեց, ոստիկանն էլ հեռացավ:
Պատկերացնում եմ նման իրավիճակ Հայաստանում, այսինքն՝ տեսել եմ… Եղել են դեպքեր, երբ նույնիսկ արագությունը չգերազանցող վարորդին են կանգնեցնում ու ինչ-որ գումար կորզում՝ հօգուտ պետության, թե սեփական գրպանի, դա արդեն կարևոր էլ չէ: Մյուս թեթև խախտումների դեպքում, որոնք չեն ստեղծում վթարային իրավիճակներ, ճանապարհային ոստիկանները սահմանափակվում էին ուղղակի զգուշացնելով: Երբ պատահական խախտում արեցինք մեր մեքենայով, քանի-որ չէինք կողմնորոշվում՝ ինչպես գտնել մեզ հարկավոր մայրուղին, մեզ մոտեցավ քաղաքակիրթ ճանապարհային ոստիկանը և վարորդին դիմեց անմիջապես ազգանունով, ապա առաջարկեց իր օգնությունը և ուղեկցեց մեզ մինչև մեզ արդեն ծանոթ ճանապարհի սկիզբը, ի դեպ չմոռացավ վերջում էլ մաղթել բարի երթ:
Սկզբում մենք զարմացանք, թե ինչպես ոստիկանն իմացավ՝ ով է ղեկին, հետո նա բացատրեց, որ իր համակարգիչում կան տվյալները հենց սահմանակետից, հարկավոր էր միայն հավաքել մեքենայի պետհամարանիշը: Գիտեք, կրկին նախանձեցի վրացիներին: Միգուցե իմ տեսածը վրացական պետության՝ հենց այդ նպատակի համար նախապատրաստված ցուցադրական մասն էր, բայց ես, իմ սովորության համաձայն, էլի բան տեսա… Ընդհանուր տպավորությունս տեղի ազգաբնակչության սոցիալական վիճակի մասին չէի ասի, թե բարձր էր՝ կամ մեր պես, կամ նույնիսկ մի քիչ ավելի վատ, բայց երկու հանգամանք չվրիպեց իմ աչքից: Մարդկանց աչքերում հայերիս նման չկար վիշտ, դժվար ապրուստի հիասթափություն, խաբվածությունից առաջացած բարկություն, անկարողությունից ծագած ցասում: Իսկ վրաստանցի վարորդները, որոնք ի դեպ Թբիլիսի քաղաքում երթևեկում էին 90-100 կմ/ժ արագությունից ոչ պակաս, զարմացրեցին իրենց զիջողականությամբ, ամեն անպատեհ առիթով ձայնային ազդանշաններ չտալով, դրա համար էլ, երբ վրացի տաքսիստին հարցրեցի, թե ինչքան հաճախակի են լինում վրաերթի ու վթարների դեպքերը, պատասխանեց՝ հազվադեպ:

My Trip to Tbilisi: The Armenian-Georgian Disparity
I had the opportunity to take a trip to Georgia. I had been informed of what I would encounter but what I witnessed, the differences I came across were a sad reality check.
Let’s start from the Bagratashen border crossing. To put things into positive perspective, we’ll say that the Armenian side was under construction.
On the Georgian side, the smell of civilization was long apparent. As I approached the checkpoint I was surprised to see the officers make all the passengers get out of their cars while they ran their security measures and the people actually walked over to the checkpoint. Though this was an odd revelation, we wanted to follow order so we did as we were told. Once we walked over to the checkpoint window, the young officer asked to see our passports.
To be honest, I thought that the passports would have to be run through some machine that would deface the cover, but it was just a scanner they used. In other words, we crossed over to the Georgian side and entered Sadakhlo.
The border patrol, realizing that we were crossing over from Armenia, warned us that there is no need to get out of the vehicle, rolling the windows completely down would suffice. They asked the driver to collect and hand over all the passenger’s passports. The civilized border patrol read our names out loud, photographed a portrait picture, scanned the photos into the computer and wished us a good journey.
Our return was a more ridiculous situation. We received the same civilized behavior at the Georgian border and the same contemptuous attitude on the Armenian side. Except this time, a more ludicrous scenario took place.
Before leaving the Armenian side of the checkpoint, a big-bellied officer felt appropriate to open the doors and trunk of our car and perform a thorough search.
Honestly, at first I didn’t comprehend his actions and I wanted to grab this man by the hand and take him to the police station for his act. But when I observed my surrounding and realized that numerous men in uniforms were performing the same act and that all patrons deemed this a normal procedure I calmed down.
I almost believed that I was the irrational one in this situation when in reality he was the one not in accordance with RA laws.
If I am not mistaken, these actions, which I described based on the employee’s given description, qualify as a ‘search’ and in order to for a ‘search’ like this to take place, one needs a special verdict from court. If the customs legislation provides otherwise and I don’t know about it, please state the information or help me give a name to the action performed by this officer.
Anyway, another thing that caught my eye at the Armenian side of the checkpoint was a sign stating, “Importing used tires is strictly prohibited.” I was confused as to whom this sign was directed towards; the laborers who work in retail or the ordinary citizen. After some thought, I don’t think it would be directed towards ordinary citizens because they do have the right to import non-prohibited items to Armenia for personal use, even used tires. After seeing this nonsensical statement, can you tell me why we shouldn’t be jealous of Georgia?
Georgia was more interesting. In a short period of time it became easy to detect the Georgian police, with the transparent checkpoint windows and those that were nestled alongside the traffic roads. It is one thing to hear and another to witness with your own eyes. When the driver had exceeded the allotted speed limit on the road the Georgian police just warned the on-coming driver about the speed limit through the loudspeaker, told him to slow down, the driver willingly obliged and the officer went about his business.
When I try to imagine a similar scenario in Armenia, actually I don’t need to imagine- I’ve been witness to situations where the driver is not exceeding the speed limit but the officer sees fit to stop the car and an exchange of statements and money takes place. Whether that money ends up in favor of the state or the officer’s pocket isn’t even important after this demeaning state of affairs. In situations with other minor violations that won’t create emergency situations, traffic police are limited to just giving our warnings.
When we accidently violated a traffic law (in Georgia) because we were lost and seemed unable to find the highway, the police officer stopped our car, immediately greeted the driver using his last name, and offered his help. He accompanied us to the right highway and didn’t forget to wish us a great farewell.
At first we too were surprised that the police officer immediately knew who the driver was. He explained that at the checkpoint, the car’s license plate and driver’s information is recorded into the computer and that is how he knew. Once again, I was jealous of the Georgians.
Maybe what I witnessed so far from the Georgian government was a predetermined effort of what Georgians wanted us to witness but in compliance with the sentiment of jealousy towards Georgians, my eye caught other things…
My overall impressions aren’t stemmed from the population’s social conditions, whether it’s better or worse than ours. But two factors definitely caught my attention. Their eyes were not full of sorrow like the Armenians, they didn’t show any disappointment of this harsh lifestyle, and they were not filled anger caused by lies constantly being fed to them.
And the Georgian drivers, who by the way were driving to Tbilisi at an average speed no less than 90-100 km/hr, amazed me with their practice of yielding when other cars came in the way and not hitting the horn at every chance they got.
With this detail in mind, I asked how often cases of crime and accidents took place in Georgia and received “rarely” as a response.