Վառելիքի ոլորտի գերիշխողների թիկունքում Ռուսաստանի նախկին վարչապե՞տն է
«Հետքը» որոշ մանրամասներ է իմացել վառելիքի ոլորտի հայաստանյան խոշորագույն ընկերություններից մեկի՝ «Քաղ Պետրոլ Սերվիս» («CPS») կոոպերատիվի եւ դրա նախագահ Աշոտ Սալազարյանի մասին: Հիշեցնենք, որ նա նաեւ հիմնադրել է «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ՍՊԸ-ն, որն այսօր Բարսեղ Բեգլարյանի «Ֆլեշ» ընկերությունից հետո թե բենզինի (41,76 տոկոս), թե դիզվառելիքի (40,8) դաշտում համարվում է երկրորդ գերիշխող կազմակերպությունը:
Մամուլը գրել է, որ, ըստ լուրերի, ռուսական հատուկ ծառայությունների նախկին գեներալ համարվող Սալազարյանը նույն ռուսական բիզնես-միջավայրի ներկայացուցիչներից է Հայաստանում: «Հետքի» աղբյուրի փոխանցմամբ՝ խոսակցություններ կան, որ Սալազարյանի թիկունքում կանգնած է ՌԴ նախկին վարչապետ Սերգեյ Կիրիենկոն կամ նրա շրջապատը:
Ըստ պետռեգիստրի տվյալների՝ «Քաղ Պետրոլ Սերվիս» արտադրական կոոպերատիվը հիմնադրվել է 1989-ին: «Հետքին» հաջողվել է պարզել, որ բնակչության եւ ձեռնարկությունների սպասարկման կոոպերատիվի սկզբնական անունը եղել է «Որակ», որը հիմնադրվել է իբրեւ շինվերանորոգում եւ մոնտաժային աշխատանքներ կատարող ընկերություն: Այն գրանցվել է նախկին Մյասնիկյանի շրջխորհրդի գործկոմի 1989-ի որոշումով՝ նույն վայրում, որտեղ հաշվառված է եղել հիմնադիր Աշոտ Սալազարյանը՝ Լերմոնտովի 1, բն. 18:
Կոոպերատիվը, ըստ իր կայքի տեղեկությունների, 1992-ին բենզինի ու դիզվառելիքի ներկրման պայմանագրեր է կնքել Ռուսաստանի, Բուլղարիայի ու Ռումինիայի հետ, իսկ 1994-ից դիզվառելիքի ոլորտում սկսել է համագործակցել նաեւ Թուրքմենստանի հետ:  Նույն թվականին ընկերությունը սկսել է բենզալցակայանների ցանց ստեղծել: 1995-ին ԱԿ-ն գրանցվել է պետռեգիստրում:
Ներկայումս մեծածախ բազաների եւ սեփական ու այլ ընկերությունների բենզալցակայանների տիրապետող կազմակերպությունը, ըստ «Հետքի» տեղեկությունների, սկսել է վառելիքի ոլորտում կայուն դիրքեր գրավել Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին՝ 1998-ից հետո: Հենց 1998 թ.-ի ապրիլ-օգոստոս ամիսներին է Սերգեյ Կիրիենկոն աշխատել ՌԴ վարչապետ (մարտ-ապրիլ ամիսներին՝ վարչապետի պաշտոնակատար): Պակաս հետաքրքիր չէ այն, որ 1997-ի նոյեմբերից մինչեւ 1998-ի մարտ, երբ ՀՀ վարչապետը Քոչարյանն էր, Կիրիենկոն ՌԴ վառելիքի եւ էներգետիկայի նախարարն էր: Ներկայումս Կիրիենկոն «Ռոսատոմ» պետական ընկերության գլխավոր տնօրենն է. կառույցը ղեկավարում է 2005-ից:
Ռ. Քոչարեանն ու Սերժիկը մեր Անկախ Հայրենիքը դարձուցին Ռուսական Կայսերապաշտութեան սեփականութիւն և օտար յատուկ ծառայութիւններու ասպատակութիւններուն համար հեշտօրէն խոցելի փորձադաշտ:

Is a Former Russian Prime Minister Backing a Major Armenian Player in the Gasoline Market?
Hetq has recently obtained some interesting information about Kagh Petrol Service, a major importer of gasoline to Armenia, and its president Ashot Salazaryan (photo right).
Salazaryan also founded City Petrol Group, a company who enjoys a 41.7% share of the gasoline market and a 40.8% share of the diesel fuel market in Armenia. In terms of market share, City Petrol comes in second place to Barsegh Beglaryan’s company “Flesh”.
Press reports in Armenia have linked Salazaryan to Russian business interests seeking a toehold in Armenia.
Hetq sources point to former Russian Prime Minister Sergei Kiriyenko (photo left) or his close circle as backing Salazaryan.
According to the RA State registry, Kagh Petrol was founded in 1989. Hetq has uncovered that the original name of the company was “Vorak”.
According to the Kagh Petrol website, the company signed contract with Russia, Bulgaria and Romania in 1992 to import gasoline and diesel fuel. The company began to cooperate with Turkmenistan in 1994 regarding diesel fuel.
That same year, the company started to build a network of gasoline filling stations in Armenia and in 1995 the company was registered.
The company consolidated its position in the fuel market during the tenure of Robert Kocharyan as Armenian president; i.e. after 1998.
Not surprisingly, Kiriyenko served as the Prime Minister of Russia from 23 March to 23 August 1998 under President Boris Yeltsin.
Also of note is that from November 1997 to March 1998, when Kocharyan was Armenia’s Prime Minister, Kiriyenko served as the Russian Minister of Fuels and Energy.
Kiriyenko currently is the head of Rosatom, a Russian state corporation that is the regulatory body of the nuclear sector. He was appointed to the post in November 2005.