Ինչքա՞ն կարող է դիմանալ Գագիկ Խաչատրյանը
Դեռեւս 2011 թ. սեպտեմբերի 29-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, անդրադառնալով 2012 թ. բյուջեի եկամտային մասին, նշել էր, որ Հայաստանի պատմության մեջ հարկային եկամուտների նման աճ չի նախատեսվել, այն էլ` ճգնաժամային շրջանում: «Դրա համար մենք մեծ անհանգստություն ունենք և պետք է լուրջ աշխատենք այդ փաստաթղթի վրա, որպեսզի հասկանանք, թե հաջորդ տարի այդ հարկերի հավաքագրումը որտեղից ենք ակնկալելու»,- ասել էր Գագիկ Խաչատրյանը: Նախատեսվում էր հարկերն ավելացնել  հարկային բազայի ընդլայնման եւ վարչարարության ուժեղացման շնորհիվ:
Այսօր ակնհայտ է, որ ՊԵԿ-ը դժվարանում է հավաքել նախատեսված չափի հարկեր: Խոշոր հարկատուների երկու ներկայացուցիչ, իրենց անունները չնշելու պայմանով, մեզ ներկայացրին խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության պետ Աշոտ Արզումանյանի մոտ երեկ կայացած հանդիպման մանրամասները: Արզումանյանը հավաքվածներին ասել է, որ երկրի բյուջեի նախատեսված մուտքերի հավաքագրումը չի ապահովվում: Նա նշել է, որ խոշոր հարկատուների կողմից ներկայացված ՀԴՄ-ի կտրոններն, ըստ էության, իրական պատկերը չեն ներկայացնում եւ այսուհետ ՀԴՄ կտրոնների հետ միասին խոշոր հարկատուները պետք է ներկայացնեն հաշիվ-ապրանքագրեր:
«Նպատակային փլուզում են երկրի տնտեսությունը եւ չենք հասկանում՝ սա որտեղից է արվում: Ամեն ինչ անում են, որ փակենք այստեղ ունեցած արտադրությունները, թողնենք գնանք Հայաստանից»,- ասում է խոշոր հարկատուներից մեկը: Նրանցից մյուսը այս քաղաքականությունը պայմանավորում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եւ Գագիկ Խաչատրյանի միջեւ եղած հակասությամբ: «Վարչապետը հարկերի շեմը բարձրացնում է՝ իմանալով, որ դժգոհություններ են լինելու եւ հնարավոր չի լինելու այդքան մուտքեր ապահովել: Ահա այդ հակամարտությունից տուժում ենք մենք՝ հարկատուներս»,- ասում է մեր զրուցակից երկրորդ խոշոր հարկատուն:
Մենք առաջարկեցինք այս հարցը քննարկել կլոր սեղանի շուրջ՝ հրավիրելով նաեւ պետական կառույցի ներկայացուցիչներին: Նրանք կտրականապես դեմ են նման նախաձեռնության մասնակցել, սակայն կողմ են նման թեմաներով բանավեճերի:
Գագիկ Խաչատրյանն էլ ամեն ինչ անում է, որ հարկերը հավաքագրի, հակառակ դեպքում ստիպված է լինելու հրաժեշտ տալ իր պաշտոնին: Բայց նա արդեն լուրջ խոչընդոտների է հանդիպում, եւ չի բացառվում, որ նորից ազատման դիմում ներկայացնի:
темина
здравствуйте..можно мне вопрос?
TESNES KACHATRYAN@ IR BIZNESNERIC HARKER MUCUM A ? VORKAN KAROX ENK MENK MEZ XABEL U ASEL VOR AMEN INCH LAV E ?
http://www.armlur.am/index.php?page=article&id=29602
eeeeeeeeeee lav eeeeeeeeee
gag
el betaren azate
Իսկ ով չգիտի, որ ներկյացվող ՀԴՄ ներն իրական պատկերը չեն ներկայացնում: Եվ էդ վիճակի վերացմանն ուղղված քայլերը դիտվում են որպես, տնտեսությունը կազմալուծող երևույթ: Մի տպեք ՀԴՄ , որ զարգանա տնտեսությունը

Сколько может продержаться Гагик Хачатрян?
29 сентября 2011 г. председатель Комитета госдоходов Гагик Хачатрян, касаясь доходной части бюджета 2012 г., отметил, что в истории Армении такого роста налоговых доходов, да еще в кризисный период, не предусматривалось. “Поэтому у нас есть определенное беспокойство, и нам предстоит серьезная работа над этим документом, чтобы понять, на что надеяться в вопросе сбора налогов в следующем году”,- заявил Г.Хачатрян. Было решено увеличить налоги за счет расширения налоговой базы и усиления администрирования.
Сегодня очевидно, что КГД затрудняется собирать предусмотренную сумму налогов. Два крупных налогоплательщика при условии остаться неназванными рассказали нам подробности встречи, которая состоялась вчера у начальника налоговой инспекции по крупным налогоплательщикам Ашота Арзуманяна. Последний заявил собравшимся, что предусмотренные поступления в госбюджет не обеспечиваются. Он также отметил, что представленные крупными налогоплательщиками кассовые чеки не отражают реальную картину и что впредь вместе с этими чеками крупные налогоплательщики должны представлять счет-фактуры.
“Целенаправленно разваливают экономику страны, и мы не можем понять, откуда это идет. Все делается для того, чтобы мы закрыли здесь свои предприятия и уехали из Армении”,- сказал один из крупных налогоплательщиков. Другой обусловил эту политику разногласиями между премьер-министром Тиграном Саркисяном и Гагиком Хачатряном. “Премьер повышает порог налогов, зная, что это вызовет недовольство, что обеспечить такие поступления будет невозможно. От этого конфликта страдаем мы, налогоплательщики”,- отметил второй наш собеседник.
Мы предложили обсудить этот вопрос за круглым столом, пригласив также представителей государственных структур. Они категорически отказались участвовать в этой инициативе, однако поддержали идею проведения дискуссий на эти темы.
Гагик Хачатрян делает все, чтобы собирать налоги, поскольку в противном случае ему придется распрощаться со своей должностью. Но он уже встречает серьезные препятствия, и не исключено, что вновь представит заявление об уходе.