14:20, 8 օգոստոսի, 2012Հենց Սեւանա լճում արդեն ավարտվում է ձկնաբուծարանի կառուցումը, որտեղ պետք է բուծվի Սեւանի իշխան: Լճի մի մասն արդեն ցանցավանդակներով է պատված: Գցված է պոնտոնային կամուրջ, որն ավելի քան 100 մետր ձգվում է դեպի լճի խորքը: Տեղադրված են վառ կարմիր խարսխավոր լողաններ` որպես նշան ստորջրյա արտադրության մասին: Նախագծով իշխանի մանրաձուկը սահմանափակ ժամանակահատվածում` մինչեւ լճի սառելը, պետք է 30 գրամից հասնի 350 գրամի, ժամկետը մինչեւ 2012թ. նոյեմբերն է: Դրա համար ձկները կկերակրվեն արհեստական կերով: Սակայն կերի կազմի նկարագրությունը նախագծում բացակայում է: Նախագծում միայն գրված է, որ արհեստական կերը պարունակում է ազոտ եւ ֆոսֆոր, որոնք լցվելու են լիճ: Բայց ըստ նախագծողների, ավելորդ ազոտը եւ ֆոսֆորը կյուրացվեն միկրոօրգանիզմների կողմից: Մեր կողմից նշենք, որ Սեւանա լճի աղտոտումն ազոտով եւ ֆոսֆորով ամենաէական խնդիրներից է, եւ ոչ մի միկրոօրգանիզմ լիճը չի փրկի:
Սակայն կա ավելի էական ռիսկ: Բացի ազոտից եւ ֆոսֆորից կերի մեջ կարող են լինել հորմոնային նյութեր: «Կերը պարունակում է որոշակի չափով հորմոններ…Բավակա՞ն չէ Սեւանի վրա փորձեր անելը: Պետք է փորձարկումն անել լճից դուրս, իսկ հետո որոշում ընդունել… Այդ հետեւանքները հաշվարկված չեն…»: Սա հատված էր 2012թ. մայիսի 10-ին տվյալ նախագծի վերաբերյալ տեղի ունեցած հասարակական լսումների ընթացքում «Սեւան» ազգային պարկի փոխտնօրեն Վահե Գուլանյանի ելույթից: Իսկ «Սեւան» ազգային պարկի տնօրեն Աշոտ Գնդոյանն էլ ասել էր, որ գերազանց կերակրելու դեպքում անգամ ձկան օրեկան մաքսիմալ աճը 1 գրամից չի անցնում: «Եթե կա նման հնարք, որ այդպես աճ կտա, նրանք ոչ թե էնդեմիկ ձուկ կստանան, այլ հրեշ կստանան»,- ասել էր նա միեւնույն հասարակական լսումների ժամանակ:
Ձկնաբուծարանը պետք է կառուցվեր Դրախտիկ գյուղի մոտակայքում: Սակայն տեղադրման վայրը փոխվել է, եւ այն կառուցվում է Սեւանի ամենալավ ափերից մեկում` Շորժայի ափին, որտեղ ջուրը, ավազը մաքուր են, լողալու համար շատ հարմարավետ պայմաններ են: Նշենք, որ մայիսի 10-ին` հասարակական լսումների ժամանակ, նշվեց, որ այդ լսումները նախնական նախագծի լսումներ են: Սակայն այդ քննարկումից հետո նախագծի համար կանաչ լույս վառվեց:
Միայն մնում է գուշակել, թե արդյոք «Սեւան» ազգային պարկը գիտի այն մասին, որ իր վերահսկած տարածքում` Սեւանա լճի հայելիում, սկսում է տվյալ նախագծի իրագործումը, թե «Էմի ֆրութ» ընկերության գործունեությունը դուրս է եկել ազգային պարկի վերահսկողությունից: Այս մասին հայտնում է «Էկոլուրը»:

Рыбозавод на озере Севан уже построен
На озере Севан заканчивается строительства рыбозавода по производству севанского ишхана. Часть озера огораживается сетчатыми камерами. Проложен понтонный мост, который уходит в озеро более чем на 100 м. Размещены яркие красные буйки, обозначающие подводные ключевые позиции производства.
По проекту компании "Эми Фрут", мальки ишхана должны достичь крупного веса - от 30 до 350 граммов за ограниченное время, до того, как Севан замерзнет, то есть до ноября 2012 г. Для этого они будут вскармливаться искусственным кормом. Однако описание состава корма в проекте отсутствует. Указано лишь, что искусственный корм содержит азот и фосфор, которые будут поступать в озеро. В интерпретации проектировщиков, лишние азот и фосфор будут поглощаться микроорганизмами. Со своей стороны отметим, что загрязнение озера Севан азотом и фосфором является одним из самых существенных проблем, и никакие микроорганизмы не спасают озеро.
Однако есть и более существенный риск. Кроме азота и фосфора в корме могут содержаться гормональные вещества. "Корм содержит определенную часть гормонов... Не хватит ли экспериментов над Севаном? Эксперименты надо проводить вне озера, а уже потом принимать решение... Эти последствия не просчитаны...", - из выступления заместителя директора национального парка "Севан" Ваге Габриеляна на общественных слушаниях 10 мая 2012 г. "Если за три месяца из мальков получится килограммовая рыба, то это будет чудовище, а не ишхан..", - из выступления директора национального парка "Севан" Ашота Гндояна на общественных слушаниях 10 мая 2012 г.
Рыбозавод должен был быть построен на территории села Драхтик. Однако, месторасположение изменилось. И завод размещается на одном из лучших пляжей Севанского побережья - в Шорже, где чистые пески и чистая вода, плавный спуск в озеро. Отметим, что 10 мая на общественных слушаниях подчеркивалось, что это только обсуждение предварительного проекта, однако после обсуждения проекту был дан зеленый свет.
Остается только гадать, знает ли национальный парк "Севан" о том, что на контролируемой им территории - водной глади озера Севан - запускается такой проект, или деятельность компании "Эми Фрут" вышла из-под контроля нацпарка?