Երևանում կանցկացվի Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային 7-րդ օլիմպիադան
Հոկտեմբերի 4-ին Երևանում կանցկացվի միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային 7-րդ օլիմպիադան: Կիսահաղորդիչների նախագծման և արտադրության համար ծրագրային միջոցների և մտավոր սեփականության ոլորտում գործող «Սինոփսիս» ընկերությունը հայտարարել է, որ միջոցառումն առաջին անգամ անցկացվելու է Էլեկտրական և էլեկտրոնային սարքերի Ճարտարագիտական ինստիտուտի (IEEE) Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհուրդի (TTTC) հետ համագործակցությամբ:
«Նախագծման և թեստավորման մարտահրավերներին ընդառաջ» թեմային համահունչ՝ օլիմպիադայի մասնակիցները կմրցեն հետևյալ բնագավառներում. թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Օլիմպիադայի նպատակներն են խթանել Հայաստանում և մասնակից երկրներում միկրոէլեկտրոնիկայի զարգացմանը՝ հայտնաբերելով և խրախուսելով տարածաշրջանի երիտասարդ և տաղանդավոր ճարտարագետներին, մեծացնելով երիտասարդ մասնագետների շրջանում միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ հետաքրքրությունը, բացահայտելով միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում երիտասարդ մասնագետների գիտելիքների մակարդակը և ստեղծելով միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների համայնք:
Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան առաջին օլիմպիադան անցկացվել է 2006 թ.՝ ընդգրկելով 82 մասնակցի: Այնուհետև միջոցառումը վերաճել է միջազգային մրցույթի՝ ընդգրկելով 349 մասնակցի 12 երկրից:
Օլիմպիադան անցկացվում է ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո: Օլիմպիադայի հովանավորն ու գլխավոր կազմակերպիչը «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ն է: Գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը:

Seventh Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia to be Held in Yerevan
The Seventh Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia will be held on October 4, 2012 in Yerevan, Armenia. Synopsys, Inc., a leader in software and IP used in the design, verification and manufacture of electronic components and systems, announced that for the first time, the event will be held in cooperation with the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Test Technology Technical Council (TTTC).
In keeping with the theme of “Meeting the Challenges of Design and Test,” the contestants in the Olympiad will compete in the areas of digital IC design and test, analog and mixed-signal IC design and test, semiconductor devices and technology, and mathematic and algorithmic issues of electronic design automation (EDA).
The Olympiad aims to highlight the brightest, most talented engineers under the age of 30. The Olympiad goals are to stimulate further development of microelectronics in Armenia and in the participating countries by: recognizing and inspiring talented engineers; increasing interest in microelectronics among young specialists; discerning the level of knowledge of participants in the field of microelectronics; and creating a community of young specialists involved in microelectronics.
The first Armenian Microelectronics Olympiad in 2006 attracted 82 participants. The event has since grown to an international contest including 349 participants from 12 countries.
The Olympiad is held under the patronage of the Prime Minister of Armenia. Synopsys Armenia CJSC is the general organizer and a sponsor of the Olympiad. The general sponsor is Vivacell-MTS.