Լիտվայի դեսպանն ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիեդրիուս Ապուոկասին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում:
«Ակնհայտ է, որ Ձեր գործունեությունը լուրջ ազդեցություն է ունեցել հայ-լիտվական կապերը նոր մակարդակի բարձրացնելու, ինչպես նաև ամրապնդելու գործում»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Կողմերը բարձր են գնահատել տարբեր բնագավառներում, մասնավորապես, ռազմական, մշակութային և կրթական ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը և վստահություն հայտնել, որ այդ աշխատանքները կլինեն շարունակական:
Միաժամանակ զրուցակիցները նշել են, որ հայ-լիտվական առևտրատնտեսական հարաբերությունները դեռևս անբավարար մակարդակի վրա են՝ չնայած առկա ներուժին: Գիեդրիուս Ապուոկասը տեղեկացրել է, որ լիտվական մի քանի ընկերություններ հետաքրքրված են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում հայկական կողմի գործընկերների հետ համագործակցությամբ: Տիգրան Սարգսյանը և դեսպանը հույս են հայտնել, որ այդ հետաքրքրությունը կհանգեցնի Հայաստանում լրացուցիչ ներդրումների ներգրավմանը:

17:02, August 15, 2012
Prime Minister Tigran Sargsyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lithuania Giedrius Apuokas, who is completing his diplomatic mission in Armenia.
“It is obvious that your work has had a serious impact on raising the Lithuanian-Armenian relations to a new level, as well as on strengthening them,” Tigran Sargsyan said.
The two sides highly appreciated the implementation of joint projects in, particularly, military, cultural and educational spheres and expressed confidence that the cooperation will be continuous.
At the same time, the parties noted that the Armenian-Lithuanian trade and economic relations are still on an unsatisfactory level, despite the existing potential. Giedrius Apuokas informed that a few Lithuanian companies are interested in cooperation with Armenian partners in the field of information technologies. Prime Minister Tigran Sargsyan and the Ambassador expressed hope that this interest will result in additional investments in Armenia.