Հայկ Խամոյանը Վերին Բազմաբերդի առաջին սասունցին է, որ գնացել է այնտեղ, որտեղ առյուծ մարդիկ էին ապրում
82-ամյա Հայկ Խամոյանը ծոցագրպանում պահում է թերթիկը, որի վրա գրված են Արևմտյան Հայաստանի այն վայրերի անունները, որտեղից օրեր առաջ է վերադարձել: «Ես մի քիչ դժվար կհիշեմ, բայց գրած է: Կբացեմ, նայեմ, կարդամ: Հետո գյուղացիներ խնդրում են, կառնեն կարդան, կասեն՝ որտե՞ղ ես եղել: Շատ են հետաքրքրվում: Ես էսօր առավոտ էլ կարդացել եմ»,- ասում է Հայկ պապը: Նա ինքն է խնդրել որդուն գրել տեղանունները: «Բայց Աղթամար կղզի չես գրել, մոռացել ես: Ես նստել եմ նավ, գնացել Աղթամար, վանքում մոմ եմ վառել, բայց գրության մեջ չկա»,- որդուն ասում է Հայկը:
Հայկ Խամոյանը Ցեղասպանության ժամանակ Սասունի Աղբի գյուղից Արագածոտնի մարզի Վերին Բազմաբերդ գաղթած սասունցիներից ու նրանց սերնդից առաջին մարդն է, որ գնացել ու տեսել է իր նախնիների հարազատ թաղը` Աղբիի Գյալառաշը: Աղբիի թաղերը իրարից կիլոմետրերով հեռու են, տարբեր ձորերի մեջ ու տարբեր լեռների վրա:
«Ես մտադրված ուզեցի իմ հորը և իմ քեռուն տանեի էնտեղ, որտեղ իրենց արմատներն են: Ու ինձ երջանկություն տվեց Աստված, ես ականատես եղա, որ իրենք գնացին, իրենց հայրական տունը գտան: Ես երազել էի, որ իրար հետ գնայինք Արևմտյան Հայաստան»,- ասում է Հայկի որդին` Ռադիկը Խամոյանը: Նա «Սասուն-Տարոն» հայրենակցական միության քարտուղարն է, երգել է «Ակունք», «Զվարթունք», «Մարաթուկ» խմբերում, եղել խմբավար ու պարի ուսուցիչ: Ռադիկը հիմա էլ երբեմն մասնակցում է համերգների:
(Ձախից) Հայկ Խամոյանը, Ռադիկ Խամոյանը և Համայակ Վարդանյանը` Աղթամարի Սբ. Խաչ եկեղեցում |
Հայկ Խամոյանի հայրը միակն է, որ կենդանի է մնացել ամբողջ գերդաստանից: Ցեղասպանության ժամանակ Խամոյանների գերդաստանից մոտ 40 հոգի զոհվել է, այդ թվում նաև Սասունի ինքնապաշտպանական մարտերում: Վերին Բազմաբերդ գյուղում էր ապրում նաև Շուշան անունով մի կին, ով ևս Աղբիից էր գաղթել Բազմաբերդ, ինչպես Հայկի հայրը: Շուշանն ինքն է ականատես եղել, թե կողոպուտի ժամանակ Աղբիի սարերում ինչպես են սպանվել Հայկի հարազատները, և պատմել է Հայկին: Հայկի հայրը մի քիչ հեռու է եղել և ողջ է մնացել: Նա Աղբիից միանգամից եկել է Բազմաբերդ, ամուսնացել այդ գյուղում ու մնացել:
«Իրենք ասում էին՝ եկել ենք էստեղ, որ մոտիկ է, պիտի գնանք Արևմտյան Հայաստան, բայց չէին պատկերացնում: Ուզում էին, որ անպայման գնային, իրանց սրտի ուզածն էր, բայց չստացվեց: Սովետական Միությունը կթողնե՞ր ճանապարհ, որ գնային»,- ասում է Հայկ պապը: Վերին Բազմաբերդում են հաստատվել ողջ մնացած հատուկենտ աղբեցիներ՝ 7-8 մարդ: Շուշանը ևս, ինչպես Հայկի հայրը, այլևս չկարողացավ գնալ Արևմտյան Հայաստան և մինչև կյանքի վերջ ապրեց Բազմաբերդում:
«Էդ տատիկին ես էլ եմ հիշում, ես տեսել եմ Շուշանին,- պատմում է Ռադիկը:- Նրանք եկան էստեղ մնացին, մահացան: Բոլորն էլ՝ կարոտով, էդ հեքիաթը պատմելով, թե մեր տունը, մեր էրգիրը, մեր ծառը, մեր թուփը, մեր աղբյուրը և այլն: Էդ հեքիաթը ես լսել եմ՝ հենց էդ տատիկների փեշերի մեջ նստած, անուշ հոտ, խնկահոտ եկող էդ տատիկներից լսել եմ էդ ամբողջ պատմությունը»:
Խորհրդային պետությունը Հայկի հորը՝ իբր որպես հակախորհրդային տարրի, 1942թ. Բազմաբերդից աքսորել է Չելյաբինսկ, որտեղ նա սպանվել կամ մահացել է: Նա Բազմաբերդում թողել է 8 երեխա, որոնց կինը մենակ է մեծացրել:
Ռադիկ Խամոյանը |
«Գաղթ, ջարդ, ջարդից հետո նորից էլի ԿԳԲ, սովետական իշխանություն, նորից էլի քարուքանդ, 8 երեխա որբ մնացած: Տես՝ ինչ ճակատագիր է: Ու հիմա իր էդ փոքր երեխան մեծանում ու գնում է հոր ճանապարհով՝ դեպի Էրգիր»,- ասում է Ռադիկը:
Հայկի մայրը ևս ողջ գերդաստանից միակն էր, որ փրկվել է Ցեղասպանության ժամանակ, նա Բասենից էր: 1925թ.-ից Խամոյանների գերդաստանը նորից է սկսել աճել: 1996թ., երբ Հայկ պապի մայրը մահացել է, ունեցել է 156 թոռ ու ծոռ: Հայկ պապը արդեն չգիտի, թե հիմա իրենց գերդաստանում քանի թոռ ու ծոռ կա: «Բայց իմ քրոջ ամուսին դասատու է, նա հաշվարկում է, իրա մոտ գրած է, որ որի երեխային կամ ծոռ է լինում կամ թոռ»,- ասում է նա:
Ռադիկ Խամոյանը պատրաստվում է տպագրել իրենց գերդաստանի տոհմածառի ու պատմության մասին գիրք: Նրա ուսումնասիրության արդյունքով մոտ 1600-ականներից իր նախնիներն ապրել են Սասունում:
97 տարի անց Հայկ Խամոյանը գտավ Սասունում իր պապի կառուցած տունը
Երբ Արևմտյան Հայաստանում էին, Հայկ Խամոյանը, շատերին հարցուփորձ անելով, գտել է Աղբի գյուղի Գյալառաշ թաղամասն ու իր հոր տունը: Հայկ պապը Վերին Բազմաբերդին հարևան Մեծաձոր գյուղում ապրող եզդիներից քրդերեն է սովորել, և այդ լեզվին տիրապետելը իրեն շատ է օգնել Արևմտյան Հայաստանում:
Սասունի Աղբի գյուղի Գյալառաշ թաղամաս: Հայկ Խամոյանը` իր պապի տնկած ընկուզենու մոտ, որի տակից հոսում էր աղբյուրը |
Հայկը հորից է լսել, որ Արևմտյան Հայաստանի իրենց տան մոտ ընկույզի մեծ ծառ կար, ծառի մոտ՝ աղբյուր: Տունը Հայկի պապը` Խմոն է կառուցել, ծառն էլ է նա տնկել, սարից բխող ջրի համար բակում ավազան է կառուցել: Դրանից հետո էլի մարդիկ են գնացել Աղբի, տեսել ընկուզենին, ջուր խմել աղբյուրից ու Հայկին պատմել այդ մասին: Տան առջևի փոքր հողամասն ու ձորից հոսող առվակը ևս հուշում էին, որ սա իր հոր տունն է:
Հայկի հայրը 6 եղբայր է ունեցել, որոնք ապրել են իրար կողք կողքի կառուցված 4 տներում: Այժմ պահպանվել են միայն Հայկի հոր և կողքին՝ հորեղբոր տները: Նրա հոր տանը մի քանի քուրդ է եղել: Երբ Հայկը հարցրել է, թե սա ում տունն է, քրդերն ասել են, թե իբր չգիտեն: Երբ Հայկը ասել է, որ սա Խմոյի տունն է, քրդերից մեկն ասել է՝ այո:
Հայկ պապը իր հոր տան այգում խոսում է տանն ապրող քրդերից մեկի հետ |
Այս մեկ դարի ընթացքում քրդերը տունը չեն վերանորոգել, քուրդն ինքն է դա խոստովանել, միայն կողքին փոքր կցակառույց են ավելացրել ու քանդել թոնրատունը: Տան դռան վրա եղել են 100-ամյա վաղեմության փական ու գերան:
«Ես էդ քրդին ասեցի՝ սա իմ պապի սարքած գերանն է: Ասեց՝ այո: Էդ փականն էլ նույնությամբ կար, պատերն էլ նույնությամբ մնացել էին, ոչ մի բան փոփոխություն չկար»,- պատմում է Հայկ Խամոյանը:
Նա, առանց որևէ մեկին հարցնելու, բացել է դուռը ու մտել տուն, շրջել բոլոր սենյակներում: Քրդերը ոչինչ չեն արել դա կանխելու համար: «Ոնց որ սեփական տան մեջ ես իմ դուռ բացեի` առանց կասկածելու: Ոչ մի վայրկյան ես օտար չզգացի էդ հողի վրա, ես իսկական իմ պապական հողի վրա էի: Ոնց որ ծանոթ վայր էղներ, էդքան մտերիմ էր ինձ էդ տարածքը, որ ես գնացի»,- ասում է Հայկ պապը:
Բազմոցին` Հայկ Խամոյանը, Ռադիկ Խամոյանը և Համայակ Վարդանյանը` Հայկի հայրական տանը |
Տանը` շատ հին թախտի վրա, մի քուրդ է պառկած եղել: «Մենակ թախտն էր, մնացած ոչ մի բան չկար տան մեջ: Ես նայեցի, վռազ զգացի, էդ կին (Շուշանը - հեղ.) որ եկել էր, էնտեղից պատմել՝ ձեր տուն էսպես էր, ես պատկերացրի, որ մեր տուն իրականից էլ թախտ էր դրած, ճիշտ էդ կնոջ պատմածն է, էդ թախտը կարող է իմ պապի թախտ է էղել: Հետո քուրդն որ ելավ, հարցրի՝ ո՞ւմ տունն էր սա, ասեց՝ չգիտեմ: Ասեցի՝ սա Խամո տուն չէ՞: Ես իրան ասեցի՝ մի վախենա, ես չեմ եկել՝ քեզ էստեղից հանելու, ես եկել եմ ուղղակի նայելու իմ հոր տուն: Նոր ոնց որ մի քիչ ժպիտ երևաց երեսին, ասեց՝ այո, Խամոյի տունն է սա: Նա կարծում էր, որ գնացել էի, պիտի ասեմ՝ դուրս արի, սա իմ հոր տունն է»,- պատմում է Հայկ Խամոյանը:
Քրդերն աղբյուրը տեղափոխել էին մի քիչ այն կողմ, բայց աղբյուրի ակունքից ջուրը գալիս էր: Իսկ ընկուզենուց մնացել էր միայն քայքայված բույնը: Քրդերն ասել են, թե ծառը կտրել են 3 տարի առաջ իբր այն պատճառով, որ այն իր մեծությամբ փակում էր տնամերձ այգու և հարևան տան ճանապարհը: Բայց իրականում քրդերն այդ ծառը որպես շինափայտ էին վաճառել:
Հայկ Խամոյանի հոր տանն ապրող քրդերը հյուրասիրում են հայ հյուրերին |
Հետո քրդերը հյուրասիրել են հայերին և, ի պատիվ հյուրերի, երգչի հրավիրել: Հայկի հոր տանն ապրող քրդերից մեկն ուներ պետության տրամադրած կալաշնիկով, ռացիա, զինվորականի ուսապարկ: Քրդական շարժմանը վերահսկելու համար թուրքերը քուրդ տեղաբնակներին հավաքագրում են որպես պայմանագրային աշխատողներ, որոնք՝ որպես թուրքական պետության աչքեր, թուրքերին են հայտնում քրդերի գործողությունների մասին: Արևմտյան Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին ևս պարտադիր կցվում են քաղաքացիական հագուստով, ռանչպարի կերպարով անվտանգության ծառայության աշխատողներ, որոնք իբր ուղեկցում են զբոսաշրջիկներին:
Այժմ Աղբիի ամեն մի թաղամասում 3-4 տուն է բնակեցված: Աղբիում հիմա ոչ մի խանութ, բուժկետ չկան: Քրդերից շատերը լեռնային Աղբիից իջել են հարթավայր: «Միայն էնտեղ առյուծ մարդիկ կապրեին: Ուրիշ մարդ հնարավոր չէր ապրեր, որովհետև էնքան լեռը պիտի բարձրանաս. 8 կմ դե բարձրացի-իջի, շալակով: Առաջ ճանապարհ չի եղել, բայց հիմի ճանապարհ սարքել են»,- պատմում է Հայկ պապը:
Հայկ պապը ցույց է տալիս իր հոր տնից բերած մասունքները |
Նա Աղբիից Բազմաբերդ է բերել իր հոր տան քարերից, աղբյուրի ջրից: «Մեր աղբյուրի ակից էլ հող եմ հանել, բերել: Էս էլ իսկական մեր էն աղբյուրի միջից էդ քար վերցրի, որտեղ ջուր հոսել ա, անուշ հոտ էլ գալիս ա: Էս իսկական աղբյուրի ակի քարն է, ջուր է հոսացել սրա վրայով անընդհատ»,- ասում է նա: «Ես կողքից նայում էի՝ դու ոնց էիր քանդում-հանում»,- արձագանքում է Ռադիկը:
Հայկ պապը Շուշանի և Վերին Բազմաբերդ գաղթած մյուս սասունցիների գերեզմանների վրա շաղ է տվել Արևմտյան Հայաստանից բերած հողը:
Կաքավաձոր գաղթող մառնիկցին թողել է հարազատ երեխային` փոխարենը փրկելով եղբայրների երեխաներին
82-ամյա Հայկ պապը տարիքով ամենամեծն էր Արևմտյան Հայաստան գնացած 15 հոգանոց խմբում, բայց, առանց հոգնելու, բարձրացել է սարերը: Հայկ պապը միշտ էլ առույգ է, «բայց էնտեղ՝ ավելի»: «Էնտեղ ոչ մի բան չէի զգում, թե ես ծեր եմ: Ավելի ուրախ էի էնտեղ, ավելի ուժեղ էի, քան թե էստեղ: Սասնա սարեր բոլոր բարձրացել ենք: Ճանապարհներ էնքան սարսափելի էին, մեքենայից հանկարծ նայեիր, կվախենայիր՝ կարող է ընկնես ցած, բայց մենք բարձրացանք»,- ասում է նա:
Սասուն, Աղբի, Գյալառաշ: Հայկ Խամոյանի հոր տան առջև |
Արևմտյան Հայաստանը տեսնելը նրա համար ուրախություն էր, բայց հիմա, երբ արդեն վերադարձել է Վերին Բազմաբերդ, վիշտ է զգում: «Միշտ էլ որ նստում եմ, կհիշեմ` որտեղ գնացինք: Չլրացավ, չվերջացավ կարոտը: Ինչպիսին մեր մեծեր որ պատմում էին, նույնությամբ Արևմտյան Հայաստան էդպես է` դրախտային վայր: Մեր սասունցիներ ընդհանրապես ապրել են լեռներում, սովոր էին, բայց ընդհանրապես Մուշում, հարթավայրում՝ դրախտավայր, ապրելու հնարավորություն էր ամեն ձևով, ամեն ինչ աճում է, ամեն ինչ կա»,- ասում է Հայկ Խամոյանը:
Նրա կնոջ եղբայրը` Համայակ Վարդանյանը, ով իրենց հետ էր Արևմտյան Հայաստանում, հավելում է. «Մեր հանրապետությունը մենակ Մուշը իր տարածքով կպահի էդ հողերով, բարեբեր, հարթ հողեր: Մուշն էլ, Էրզրումն էլ, Բիթլիսն էլ, Բասենն էլ, Սարիղամիշն էլ տարածքներ են, որ նայես, կհիանաս: Որպես սգավոր՝ գնում ենք, տեսնում, սգում, հետ ենք գալիս»:
Համայակ Վարդանյանը |
Համայակ Վարդանյանն ապրում է Արագածոտնի մարզի Կաքավաձոր գյուղում: Նա ևս առաջին անգամ էր Արևմտյան Հայաստանում: Համայակը, հարցուփորձ անելով, Մուշի Վերին Մառնիկ գյուղում գտել է իր հոր տունը, բայց այն կիսաքանդ էր: Այժմ ողջ Մառնիկը քանդված է. գյուղում մոտ 10-12 տուն է բնակեցված: Իսկ Արևմտյան Հայաստանի այլ մասերում մեծածավալ ճանապարհաշինություն է ընթանում, թեև Մառնիկի մոտ գտնվող Մշո Առաքելոց վանք` ֆիդայական շարժման կենտրոններից մեկը, տանող ոչ մի ճանապարհ չի կառուցվում, նույնիսկ գրունտային ճանապարհ չկա, միայն ոտքով կարելի է հասնել այնտեղ:
Համայակի հայրը միակն է իր եղբայրներից ու քրոջից, որ ողջ է մնացել Ցեղասպանության ժամանակ և եկել Կաքավաձոր: Գաղթելու ճանապարհին նա կնոջ ձեռքից վերցրել է իրենց հարազատ տղային, բարուրով տարել-դրել ցորենի արտի մեջ, փոխարենը երկու եղբայրների երեխաներին բերել Կաքավաձոր, «որպեսզի ճյուղը չկտրվի»: Եղբոր ընտանիքի բոլոր անդամները զոհվել էին, և եթե եղբոր երեխաներին նա չբերեր իր հետ, այդ երեխաներն էլ կսպանվեին, ու եղբոր սերունդը չէր շարունակվի: Համայակի մայրը այդպես էլ չի կարողացել հաշտվել կատարվածի հետ:
«Եկել են վերջապես գյուղում բնակվելու: Ինչքան կարկուտ էր գալիս, հեղեղ էր էղնում, կարկուտը բերքը տանում էր, մերս լացում էր, ասում էր՝ էն երեխի պատճառով է, որ Աստված մեզ չի ներում, սենց ջարդում է: Իսկ իմ հերս ասում էր՝ չէ, Աստծուն պարզ է, թե ես ինչ եմ արել, ես իմ երեխուն գցել եմ, որպեսզի բերեմ իմ երկու եղբոր երեխաներին, որպեսզի դրանց արմատը չկտրվի»,- պատմում է Համայակը:
Եղբոր ընտանիքի արմատը չի կտրվել: Այդ ճյուղից է բժիշկ-ազատամարտիկ Վահե Բաղդասարյանը, ով զոհվեց արցախյան պատերազմում:

Sassoun Pilgrimage: 82 Year-Old Hayk Khamoyan Travels to Ancestral Home in Aghbi
He’s recently returned from visiting his family roots in western Armenia and the paper lists the names of the places he saw along the way.
“I have trouble remembering all the names, so I had my son jot them down. When my neighbours ask me where I went, I give them the paper to read. Everyone is curious. Just this morning I showed the list to some people here,” says Mr. Khamoyan.
Grandpa Hayk examines the paper and turns to his son Radik, “Hey, you forget to put down Aghtamar. I got on the boat and went to the island. I lit a candle at the church.”
Hayk Khamoyan is the first of the descendants of those who fled the Aghbi village of Sassoun during the Genocide, and made their way to Verin Bazmaberd in Aragatzotn Marz, to return to the ancestral home of Gyalarash, a neighbourhood of Aghbi. The various neighbourhoods of the Aghbi are miles apart from each other, nestled in the mountains and valley of Sassoun.
“I really wanted to take my father and uncle there; the place of their roots. God granted me the pleasure to go myself and see their native home. I had always dreamt of going to western Armenia with them,” says Hayk’s son Radik.
L to R: Aghtamar, Holy Cross Church - Hayk Khamoyan, Radik Khamoyan, Hamayak Vardanyan |
Radik is the secretary of the Sassoun-Taron Patriotic Union and has sung in the Akounk, Zvartounk and Maratouk groups. He’s also taught traditional dance.
Hayk Khamoyan’s father was the only member of the extended clan who made it out alive. Some forty members of the clan died during the Genocide, many during self-defence battles in the mountains.
There a woman named Shoushan in Verin Bazmaberd who also made the trek from Aghbi. She was an eye witness to how the village was raided and plundered and how Hayk’s relatives, except his father, were killed. She has related all this to Hayk.
Hayk’s father made his way to eastern Armenia and the village of Verin Bazmaberd where he married and tried to make a new life.
Grandpa Hayk says the family story goes that they wanted to remain close to the border in order to return to western Armenia one day. “They always preserved that longing to go back but it never happened. Would the Soviet Union allow anyone to cross the border?”
Radik Khamoyan |
“I also remember that old woman Shoushan,” says Radik. “They came here and died here. But they always talked about their home and village back over there. Over the years, I heard so many stories about the place that I could actually picture it all.”
The Soviets exiled Hayk’s father as a subversive in 1942 to Siberia where he died or was killed. Nobody can say for sure. He left eight children in Bazmaberd and a widow.
“Exile, massacres, the KGB, WWII, eight fatherless children, etc. Talk about fate. And now one of those eight kids makes the journey back to his father’s native land,” says Radik.
Hayk’s mother, who hailed from Basin, was also the only member of her family to survive the Genocide. When she passed in 1996, the family had 156 grand and great grandchildren. Hayk has since given up counting. “But my sister’s husband is a teacher and he’s kept a list of the extended family and all the births.”
Radik is preparing to publish the family tree and history. According to his research, the family can trace their roots to Sassoun as far back as the 1600s.
97 Years of Longing: Finding the House Built by His Grandfather
Sassoun, Aghbi Village, Gyalarash neighbourhood: Hayk Khamoyan stands next to walnut tree planted by his grandfather Khmo |
Grandpa Hayk was able to locate the Gyalarash neighbourhood of Aghbi village and even his father’s house. The old man was persistent and asked anyone willing to talk.
He had also learnt Kurdish over the years from the Yeminis living in the village of Matador near Bazmaberd. His knowledge of the language came in handy during his travels in western Armenia.
Hayk had been told by his father that there was a big walnut tree by their house in the “old country” and a spring nearby. The house was built by Hay’s grandfather, Khmu. The tree had been planted by him as well. Khmo had also built a basin to collect the water following from the mountains.
Hayk’s father had six brothers that lived side by side in four homes. When Hayk visited only his father’s house and another were left.
“I told the Kurds They Can Stay”
Grandpa Hayk in the garden of his father’s house talking to one of the current Kurdish occupants |
Hayk approached his father’s house and asked the current Kurdish residents who the house belonged to. They said they didn’t know. When Hayk said it was the home of Khmo, one of the Kurds, in amazement, said. Yes.
The new residents haven’t renovated the house at all. It has the same roof and inner beams.
“I told that Kurd that these are the beams built by my grandfather. He said, yes. The guy hasn’t changes a thing other than taking down the nearby tonratoun (clay pit for baking and cooking).”
Without being invited inside, Hayk opened the door, entered the house and made a tour. The Kurds did nothing to stop him.
“It was like I was entering my own home. I didn’t feel like a stranger at all. Not for one minute. I was on my ancestral land and it all seemed so familiar and intimate,” Hayk recounts.
Inside, the only furniture was an old sofa. There was a Kurd lying on it.
Inside the house. Seated on the sofa – Hayk & Radik Khamoyan, Hamayak Vardanyan |
When Hayk entered the man got up, somewhat startled. “I told him this is the house of my grandfather but don’t worry, I haven’t come to put you out. Upon hearing this he smiled a bit and confessed that, yes, this is the home of Khmo,” says Hayk.
Hayk says the water from the spring is still following. The Kurds had chopped down most of the walnut tree, saying that it had gotten too big and the branches had covered the nearby garden. Hayk says they cut it down for its wood.
The Kurds then invited the visiting Armenians in for refreshments and even called in a singer to entertain them. One of the Kurds living in the house had been given a Kalashnikov by the government. The man was working as a village patrol member for the government, a kind of eyes and ears to monitor the movements of Kurdish separatists.
Hayk says that there are 3-4 houses occupied in each of the neighbourhoods of Aghbi, but there are no stores or medical clinics. Many of the Kurds have left the mountainous areas and moved down into the valley.
“I felt right at home in Sassoun”
Kurds welcome their Armenian guests inside the house |
“Only the very strong have remained in the mountains. It’s an 8 kilometre climb. Imagine going up and down with baggage? No road existed here in the past but they’ve built one now,” Hayk says.
Hayk brought back stones from his father’s house and water from the spring. He also brought back a stone polished from years of spring water running over it.
He scattered the soil he brought back from western Armenia over the graves of Sassoun descendants and others now buried in Verin Bazmaberd.
The 82 year-old was the eldest in the group of 15 that made the trip to western Armenia. But he was one of the most indefatigable.
“I felt no tiredness there, just happiness. I extracted strength from Sassoun and its mountains. And we made our way to all the mountains even though the roads were in terrible shape and quite scary.”
Hayk shows off stones he brought back from his father’s house |
Hayk has returned but now he feels the same longing for western Armenia and Sassoun in particular that his forbearers had after being exiled.
“I sit and remember what I have seen and where I have been. My longing hasn’t been quenched. Western Armenia is just like the old folk described it, a paradise. Our Sassoun folk are mountain people but down in Moush it’s a Garden of Eden. Everything grows there,” Hayk recounts.
The Vardanyans of Moush: A Father’s Terrible Choice
Hayk Khamoyan and son Radik standing outside the ancestral home in Aghbi. Kurdish occupants stand alongside. |
Hamayak Vardanyan, Hayk’s brother-in-law who also made the trip, says that Moush alone could feed all of Armenia.
“It’s all fertile land. Moush, Erzeroum, Bitlis, Basen, Sarikamish. Just go and see what I mean. We go as visitors with heavy hearts, see all that, and come back here.”
Hamayak Vadanyan lives in the village of Kakavadzor in Aragatzotn Marz. It’s his first trip to western Armenia. He too found his ancestral home in the Verin Marnik village of Moush.
The house and most of the village is in ruins. There are only 10 or so occupied house in the village. He says there isn’t even a paved road leading to the Msho Arakelots Vank of lore.
Hamayak Vardanyan |
Hamayak’s father was the only sibling who survived the Genocide. On the road of exile from Moush, his father took his baby boy from his wife’s hand, wrapped it up and left the child in a wheat field. The father collected the children of is two brothers instead and brought them to Kakavadzor to keep the family tree alive.
All of the members of the brothers’ family died in the Genocide. If Hamayak’s father hadn’t saved the children, the family would have disappeared without a trace.
“When they arrived at this place there was a terrible hailstorm that destroyed the crop. My mother would cry and say that God was punishing us for leaving that baby behind. My father replied by saying that ‘God knows what I did. I left my baby behind in order to save the children of my two brothers,” Hamayak recounts.
The family of the brothers survived. One of the descendants was the physician Vahe Baghdasaryan who fought and died in the Artskah War.