15-օրյա ժամկետի հաշվարկը սկսվեց. հրապարակվեց Ռուբեն Հայրապետյանի հրաժարականի դիմումը
Քիչ առաջ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ընդհատելով պատգամավորների հարցերը՝ ուղղված ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանին, ընթերցեց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի՝ հուլիսի 4-ին ԱԺ ներկայացրած հրաժարականի դիմումը: Ըստ կանոնակարգ- օրենքի՝ եթե Ռուբեն Հայրապետյանը 15-օրյա ժամկետում դիմումը հետ չվերցնի, ապա այն կհամարվի ընդունված: 15-օրյա ժամկետը համընկնում է Հայաստանի անկախության տոնի հետ` սեպտեմբերի 21-ին:
Ինչպես տեղեկացրել էինք, այսօր Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ է գումարել` Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստոմ անցնող ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004 թ. փետրվարի 19-ին քնած վիճակում կացնահարած ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման դեպքի վերաբերյալ:

Начался отсчет 15-дневного срока: обнародовано заявление Рубена Айрапетяна о сложении с себя депутатских полномочий
Несколько минут назад вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов, прервав вопросы депутатов, адресованных председателю постоянной комиссии по внешним отношениям Артаку Закаряну, зачитал представленное 4 июля депутатом НС Рубеном Айрапетяном заявление о сложении с себя депутатских полномочий. Согласно закону-регламенту НС, если в 15-дневный срок Р.Айрапетян на отзовет свое заявление, то оно будет считаться принятым. 15-дневный срок совпадает с отмечающимся 21 сентября Днем независимости Армении.
Как мы уже сообщали, сегодня парламент проведет внеочередное заседание по вопросу экстрадиции азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, который 19 февраля 2004 г. зарубил топором армянского офицера Гургена Маркаряна, проходившего в Будапеште курсы переподготовки в рамках программы НАТО “Партнерство во имя мира”.