Գեներալը, տենդերն ու գոմեշները
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանի պաշտոնանկությունը մամուլը կապեց ԶՈւ-ում տեղ գտած մի շարք չարաշահումներին:
Փայտյանը բանակի սպառազինության եւ գնումների համակարգի պատասխանատուն էր: «168 ժամ»-ը գրեց, որ բանակին տավարի միս մատակարարելու մրցույթում հաղթող է ճանաչվել գեներալի հետ համագործակցող մի ընկերություն, որն իրականում ոչ թե տավարի, այլ Բրազիլիայից ներկրված գոմեշի մսի ժամկետանց բրիկետներ է տրամադրել զինված ուժերին: Իրականությունը, ըստ թերթի, պարզվել է միայն լաբորատոր հետազոտության արդյունքում:
Փայտյանը նախագահի հրամանագրով պաշտոնանկ արվեց սեպտեմբերի 6-ին: Պաշտոնապես ոչ մի պատճառ չնշվեց: Սակայն ամսի 15-ին կառավարությունում հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ պետական գնումների գործընթացին՝ շեշտելով թե պատվիրատուների, թե շահած կազմակերպությունների մեծածավալ թերացումներն ու անբարեխիղճ գործելակերպը: Նախագահը զարմանք հայտնեց, թե ինչ է նշանակում, որ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալը մեծ գումար է պարտք վերցնում մատակարարից: Բնականաբար, ասվածը գեներալ Փայտյանի մասին էր, սակայն թե ինչ պարտքի մասին է խոսքը, չնշվեց:
Գոմեշի մսի վերաբերյալ աղմուկը բարձրացավ այս տարվա մայիս-հունիս ամիսներին, երբ «Բանակում անարդարություններին՝ ոչ» նախաձեռնությունը հայտարարեց ԼՂՀ պաշտպանության բանակում դեռ 2011-ին հայտնաբերված հնդկական գոմեշի մսի մասին: Հունիսին հարուցվեց քրգործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության հիմքով (պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա): Նախաքննությունը վարում է ՊՆ քննչական ծառայության հատկապես կարեւոր գործերով քննչական բաժինը: Ծառայության հասարակայնության հետ կապերի ավագ սպա Մերի Սարգսյանը վերջերս «Հետքին» հայտնեց. «Քրեական գործով կատարվում է բազմակողմանի, լրիվ քննություն: Եվ ոչ միայն այն ուղղությամբ, ինչի կապակցությամբ (ստուգումների ժամանակ հայտնաբերված խախտումների) քրեական գործը հարուցվել էր, այլ նաեւ, օրինակ, հարկերից ու պարտադիր այլ վճարումներից խուսափելու: Համապատասխան փորձաքննություններ են նշանակված: Այս պահի դրությամբ ուրիշ տվյալներ նախաքննության մարմինը նպատակահարմար չի գտնում տրամադրել»: Մ. Սարգսյանը հրաժարվեց նշել՝ արդյոք կան գործով մեղադրյալներ կամ կասկածյալներ:
Հարկերից ու այլ պարտադիր վճարումներից խուսափելն, ըստ էության, կապ ունի Սերժ Սարգսյանի վերոնշյալ հայտարարության հետ:
Ժամանակին նամակ էինք գրել նաեւ նախարար Սեյրան Օհանյանին: Հարցրել էինք, թե վերջին 2,5 տարում ՊՆ-ին ո՞ր ընկերություններից է տավարի միս գնել, ի՞նչ քանակով եւ արժեքով, ինչպիսի՞ միս է եղել դա: Այս հարցերին նախարարությունը պատասխանել էր մեկ պարբերությամբ. «2010-2011 թթ. ՊԲ զորամասերին մատակարարվել է եւ սառեցված, եւ թարմ մսամթերք: Մատակարարված մսամթերքի քանակի եւ այլ մանրամասների մասին տեղեկություններ չենք կարող տրամադրել, քանի որ դրանք պարունակում են որոշակի գաղտնիություն»: Դեռ այն ժամանակ էինք զարմանք հայտնել, որ եթե մսի քանակն ու արժեքը ռազմական գաղտնիքի որոշակի տարրեր պարունակում են, տենդերում հաղթած կազմակերպության անունը չի կարող գաղտնիք համարվել: ՊՆ-ն բազմաթիվ մրցույթների պատվիրատու է հանդիսանում, եւ «Գնումների աջակցման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը համացանցում տեղադրում է ինֆորմացիա թե գների, թե քանակի, թե ընկերությունների անունների մասին: ՊՆ-ին նամակ ուղարկելու միակ պատճառն այն էր, որ տավարի մսի մրցույթի վերաբերյալ տեղեկություն համացանցում չէինք գտել:
Հատկանշական է, որ եթե նախկինում խոսվում էր հնդկական գոմեշի մասին, ապա հիմա շրջանառվում է բրազիլական արտադրանքի անունը: Համաշխարհային շուկայում բրազիլական գոմեշի մսի մեկ տոննան 800-1000 դոլարով ավելի թանկ է, քան հնդկական գոմեշինը: Եվ եթե հայաստանյան ներկրողները հնդկական արտոնագրված ընկերություններից տոննան ձեռք են բերում 2150-2300 դոլարով, ապա պետք է ենթադրել, որ բրազիլականի տոննան կարժենա միջինը 3125 դոլար:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ 2011-ին Հայաստանը միս եւ մսից ենթամթերք ամենաշատը ներկրել է ԱՄՆ-ից՝ 26.204 տոննա (ավելի քան 27 մլն դոլար արժողությամբ), երկրորդ տեղում Բրազիլիան է՝ 10.404 տոննա (շուրջ 19 մլն դոլարի), երրորդը՝ Հնդկաստանը՝ 9.867 տոննա (մոտ 23 մլն դոլարի):
Ինչպես հայտնի է, գոմեշի միսն ավելի էժան է, քան տավարինը: Առաջինի մեջ ավելի քիչ են կալորիաները, ճարպերն ու խոլեստերինը, փոխարենը շատ են սպիտակուցները, հանքանյութերն ու վիտամինները (տես աղյուսակը): Միաժամանակ գոմեշի միսն ավելի պինդ է ու դժվարամարս, կարծիք կա, որ շոգ եղանակին դրա օգտագործումը մարդու մոտ կարող է ջերմության բարձրացում ու դիսկոմֆորտ առաջացնել:
Եթե Հայաստան գոմեշի միսը ներկրվում է 3125 դոլարով, ապա ստացվում է որ մեկ կիլոգրամի գինը առանց տեղափոխման ծախսի մոտավորապես այնքան է, որքան մեր աղքատ գյուղերում ապրող մարդիկ կիլոգրամ տավարի թարմ մսի համար ստանում են վարավաճառողներից: Ահա քեզ գյուղատնտեսություն զարգացնելու հսկայական միջոց, գյողերում մարդիկ տրտնջում են, որ չկան տեղեր տանեն հստակ գնով վաճառեն, սա լեռնային ու նախալեռնային գյուղերը զարգացնելու բավականին մեծ ռեսուրս է:

О генерале, тендере и буйволах
Отставку заместителя начальника генштаба вооруженных сил РА, генерал-лейтенанта Аршалуйса Пайтяна пресса связала с выявленным в ВС рядом злоупотреблений. Пайтян отвечал за систему вооружений и закупок для армии. Газета “168 часов” писала о том, что тендер на поставку говядины для армии выиграла сотрудничающая с генералом компания, которая в действительности предоставила вооруженным силам не говядину, а импортированные из Бразилии брикеты просроченного буйволиного мяса. Согласно газете, это выяснилось только в результате лабораторного исследования.
6 сентября Пайтян указом президента РА был отправлен в отставку. Официально причины отставки не были указаны, однако во время совещания в правительстве 15 сентября Серж Саргсян коснулся процесса госзакупок, подчеркнув широкомасштабные нарушения и недобросовестные методы работы как заказчиков, так и выигравших тендер организаций. Президент выразил удивление тем, что замначальника генштаба берет в долг у поставщика большую сумму денег.
Шум по поводу буйволиного мяса поднялся в мае-июне этого года, когда инициатива “Нет!” несправедливостям в армии” сообщила об обнаружении в армии еще в 2011 г. индийской буйволятине. В июне было возбуждено уголовное дело по факту мошенничества в особо крупном размере (за это преступление предусмотрено лишение свободы от 4 до 8 лет с конфискацией или без конфискации имущества). Расследование вел следственный отдел по особо важным делам следственной службы МО. Недавно старший офицер по связям с общественностью СС Мери Саркисян сообщила “Hetq”: “По уголовному делу ведется всестороннее полное расследование. И не только в направлении выявленных в ходе проверок нарушений, по которым возбуждено уголовное дело, но и в направлении уклонения от налогов и других обязательных выплат. Назначены соответствующие экспертизы”. М.Саркисян отказалась сказать, имеются ли по делу обвиняемые или подозреваемые.
Фактически уклонение от налогов и других обязательных выплат имеет отношения к вышеуказанному заявлению Сержа Саргсяна.
В свое время мы написали министру обороны Сейрану Саргсяну письмо, в котором спрашивали, у каких компаний МО покупало говядину за последние 2,5 года, в каком количестве и по какой цене, что это было за мясо. На эти вопросы министерство ответило одним абзацем: “В 2010-2011 гг. воинским частям МО были поставлены замороженные и свежие мясопродукты. Сведения о количестве поставленных мясопродуктов и другие подробности предоставить не можем, так как они содержат определенную тайну”.
Мы еще тогда выразили удивление по поводу того, что если количество и стоимость мяса содержат определенные элементы военной тайны, то название выигравшей тендер организации не может считаться тайной. МО является заказчиком многочисленных тендеров, и ГНКО “Центр содействия закупкам” размещает в интернете информацию как о ценах и количестве, так и названия организаций. Единственной причиной обращения с письмом в МО было то, что мы не обнаружили в интернете сведения о тендере на поставку говядины.
Примечательно, что если раньше говорилось об индийском буйволином мясе, то сейчас речь идет о бразильской буйволятине. На мировом рынке тонна бразильского буйволиного мяса стоит на 800-1000 долларов дороже индийского. И если у лицензированных индийских компаний армянские поставщики покупают буйволиное мясо за 2150-2300 долларов за тонну, то надо полагать, что тонна бразильской буйволятины стоит в среднем 3125 долларов.
Согласно Национальной статистической службе РА, в 2011 г. мясо и мясопродукты Армения больше всего импортировала из США – 26.204 тонн (на сумму свыше 27 млн долларов), на втором месте Бразилия – 10.404 т (на сумму около 19 млн долларов), на третьем месте Индия – 9.867 т (около 23 млн долларов).
Как известно, буйволиное мясо дешевле говядины. В первом меньше калорий, жиров и холестерина и больше белка, минеральных веществ и витамнов. В то же время буйволятина жестче и трудно переваривается. Существует мнение, что его использование в жаркое время года может вызвать у человека повышение температуры и дискомфорт.