Սերժ Թանկյան. «Վերանայենք հանքարդյունաբերության վրա հիմնված տնտեսությունը և ձգտենք դեպի մշտակայուն ապագա»
Սերժ Թանկյան
Հունգարիայի կողմից` դատապարտված մարդասպանի հանձնումն ու արդյունքում նրան Ադրբեջանում որպես հերոսի դիմավորելն ու ներում շնորհելը ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեցին Ադրբեջանի միջազգային կերպարը` որպես բռնապետական ղեկավարությամբ մի ժողովուրդ, որը խրախուսում է անիմաստ բռնությունը: Ադրբեջանի միակ դաշնակիցը, բացի Թուրքիայից, նավթն է:
Հայաստանը նման դաշնակից չունի: Այն իրականում նման հակաէկոլոգիական և ածխածնային դաշնակիցների կարիքն ընդհանրապես չունի: Հայաստանը կարիք ունի ածխածնաչեզոք, էկոլոգիապես մշտակայուն, գյուղատնտեսական բազմազանությամբ հարուստ ապագայի, որպես իր դաշնակից:
Ահա թե ինչու եմ ես անկեղծորեն խոսում այսօր հանքարդյունաբերությանը տրվող դերի մասին, որը`լինելով աղտոտող ու ոչ մշտակայուն, ներկայացվում է որպես Հայաստանի այսպես կոչված տնտեսական զարգացման նախապայման:
Հայաստանի իրական առաջընթացը և երկրի տնտեսական, բնապահպանական և սոցիալական խնդիրների լուծումը կախված է բնությանը չվնասող գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված մեր փոխհամաձայնեցված ջանքերից:
Այս կերպ երկիրը կարտադրի ինչպես ներքին սպառման, այնպես էլ արտահանման համար անհրաժեշտ սննդամթերք: Սա ռազմավարական նշանակություն ունեցող խնդիր է` հաշվի առնելով երկրի` ծովի ելք չունենալու հանգամանքը, ինչպես նաև թշնամական երկրների հարևանությամբ պայմանավորված աշխարհաքաղաքական մեկուսացումը:
Հարկային արտոնությունների և սուբսիդիաների միջոցով կառավարությունը կարող է խթանել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կապահովեն Հայաստանի մշտակայուն զարգացումը` խթանելով աշխատատեղերի ստեղծումը և կանխելով երիտասարդների արտագաղթը:
Իմ այս մոտեցումները ես արտահայտել եմ նաև 2011թ. Սիվիլիթաս հիմնադրամի կազմակերպած քննարկման ընթացքում, «Սիվիլնեթ» լրատվամիջոցի հետ հարցազրույցում, ինչպես նաև վերջերս տարածած տեսագրությունում, որտեղ բարձրաձայնել եմ մտահոգությունս Թեղուտի անտառների հաշվին իրականացվող ոչ մշտակայուն հանքարդյունաբերական ծրագրի կապակցությամբ:
Հանքարդյունաբերության հետագա զարգացումը մեր փոքրիկ երկրում տնտեսական մարտահրավերների՝ վտանգավոր և չափազանց կարճաժամկետ լուծում է: Իսկ դրա երկարաժամկետ հետևանքների մասին շատ ավելի լավ կարող են խոսել Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտնականները:
Ըստ Ակադեմիայի Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարի` հանքարդյունաբերությունն աղետալի ազդեցություն է ունեցել երկրի բնակչության առողջության և շրջակա միջավայրի վրա: Հանք շահագործողները չեն չեզոքացրել թունավոր թափոնները, որոնք ներծծվել են հողի մեջ, այնուհետև գյուղատնտեսական մթերքների միջոցով ներթափանցել են մարդկային օրգանիզմ, ինչը հատկապես վտանգավոր է երեխաների համար:
Նույն կենտրոնի գեոքիմիայի լաբորատորիայի ղեկավարը հայտարարել է, որ հավանական է, որ Երևանի բնակչության 57 տոկոսն ապրում է թունավոր միջավայրում՝ հողի թունավորման պատճառով: Նշվում է նաև, որ Հայաստանի գյուղատնտեսական հողերը ոռոգվում են աղբյուրներից, որոնց ջրերը թունավորվում են հանքարդյունաբերության տոքսիկ արգասիքներով:
Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի հետազոտությունները բացահայտել են, որ հանքարդյունաբերական խոշոր կենտրոններին` օրինակ Կապանին, Քաջարանին, Ալավերդուն և Ախթալային հարող տարածքներում մշակվող գյուղատնտեսական արտադրանքը պարունակում է ծանր մետաղներ, ինչպիսիք են մերկուրին, մկնդեղը, կադմիումը:
Այս վտանգների ապացույցն էր անցյալ ամսում պղինձ և մոլիբդեն արդյունահանող խոշորագույն ընկերություններից մեկում հանքարդյունաբերական թափոնատարի վթարի արդյունքում առաջացած աղետը, երբ հսկայական քանակությամբ տոքսիկ նյութերը մի քանի ժամ շարունակ լցվել էին Հայաստանի հարավային գետերից մեկը, որի ջրերով մշակովի հողատարածքներ են ոռոգվում:
Հաշվի առնելով վերը նշված փաստերը՝ կոչ եմ անում Հայաստանի կառավարությանը վերանայել կենսաբազմազանությամբ հարուստ Թեղուտի անտառներում և հարակից շրջաններում բացահանք շահագործելու լիցենզիան և զերձ մնալ հանքարդյունահանման հետագա լիցենզիաների տրամադրումից, որոնք վտանգում են մեր շրջակա միջավայրը և Հայաստանի մշտակայուն զարգացումը:

Let’s Rethink Economy Based on Mining and Look to a More Sustainable Future
The recent controversy over Hungary’s transfer of a convicted killer and his subsequent pardon and hero’s welcome in Azerbaijan have really worked to reinforce the international image of Azerbaijan as a nation with a despotic leadership that promotes nonsensical violence. Their only true ally besides Turkey is oil.
Armenia doesn’t have an ally in oil. Nor does it need such ecologically destructive, carbon-based allies. What Armenia needs is a carbon neutral, ecologically sustainable, agriculturally diverse future as its ally.
This is why I have been so outspoken about the current attention being paid to mining, which is dirty and unsustainable, for its promise as a form of so-called economic development in Armenia.
True progress and a solution to Armenia’s economic, environmental, and social challenges will be based on a coordinated effort to support environmentally sustainable agriculture.
This would allow the country to produce all necessary food items, both for domestic consumption and for export. This is strategically important given Armenia’s landlocked status and geopolitical isolation caused by hostile neighboring countries.
Governmental support through tax credits and other subsidies for programs that will contribute to sustainable development in Armenia will create jobs and allow the youth of the country to remain in the country instead of going abroad for labor.
These views are consistent with points I have made at a forum hosted by Civilitas in 2011, in an interview on CivilNet.TV this year, and in a recent video statement expressing concern about unsustainable mining in Teghut Forest.
Further development of mining within our small country is a dangerous and extremely short term solution to our economic woes. The long term effects can best be described by experts from Armenia’s own National Academy of Sciences.
According to the head of the Center for Ecological-Noosphere Studies (CENS), mining has been disastrous for Armenia in terms of public health and the environment. Mine operators have failed to neutralize dangerous contaminants which have been absorbed by soil. The pollutants then pass from agricultural produce to humans, which is especially dangerous for children.
Furthermore, the head of the CENS Environmental Geochemistry Laboratory has stated that 57 percent of Yerevan’s population may be living in contaminated conditions due to ground pollution. The country’s rural fields are being irrigated with water flowing from contaminated sources due to mining operations, she explains.
Farm produce from all of the towns with significant mining operations, including Kapan, Kajaran, Alaverdi, and Akhtala, are laden with heavy metals including mercury, arsenic, and cadmium, according to CENS studies.
The risk was highlighted last month when mining waste poured out of a damaged pipeline belonging to one of the largest copper molybdenum mines in the country. This incident resulted in the release of toxic chemicals for hours into a river in southern Armenia that is used to irrigate farmland.
Given the reality outlined above, I would urge Armenia’s government to re-consider its granted license to develop open-pit mines in and around Teghut Forest, which is one of the most biologically diverse forests in Armenia, and refrain from issuing further mining licenses to the detriment of our environment and sustainable development in Armenia.