Մեկ տարի է` արվեստի միությունը չեն գրանցում Ջավախքում
«Արեգ» արվեստի բարեգործական միության համար 4 լեզվով պատրաստված կնիքը ջավախքցի գրող Սիլվա Սիփանուհու մոտ է, սակայն այն օգտագործել չի կարող: 1999 թվականին Ջավախքի Տուրցխ գյուղում բացված «Արեգ» արվեստի բարեգործական միությունը, մի քանի տարվա ընդմիջումից հետո, ջավախքցի գրողներ Գուրի Եթերը և Սիլվա Սիփանուհին ուզում են վերագրանցել և նոր թափով սկսել դրա գործունեությունը:
Այդ նպատակով դեռևս անցյալ` 2011 թվականի սեպտեմբերից արվեստի միության վերագրանցման փաստաթղթերը հանձնել են Վրաստանի արդարադատության նախարարություն, որպեսզի արվեստի միությունը իրավաբանական անձի կարգավիճակ ստանա ու կարողանա պատշաճ գործունեություն ծավալել: Սակայն մինչ օրս որևէ պատասխան չեն ստացել` ոչ արվեստի միությունն են գրանցել, ոչ էլ մերժում են ուղարկել: Մինչդեռ, Սիլվա Սիփանուհին ասում է, որ ինքը 1000 լարիի չափ գումար է ծախսել (շուրջ 250 հազար դրամ) այդ փաստաթղթերը վրացերեն պատրաստելու և թարգմանելու համար:
«2010 թվականին ապրիլի 7-ին Տուրցխում բացեցինք երաժշտական դպրոց, երկու ամիս դասերը եղավ, ունեինք լավ մասնագետ` կոնսերվատորիայի շրջանավարտ Հարություն Մուրադյանն էր, ուեինք 22 աշակերտ, կային կողքի գյուղերից` Զակից, նաև հեռավոր գյուղերից` անգամ Ալաստանից, իսկ հիմա որ պետք է վերահաստատվի արվեստի միությունը և մենք որպես իրավաբանական անձ հանդես գանք ու կարողանանք մեր հաշվեհամարը բացել, և սփյուռքը պատրաստ է հովանավորել, որ մենք դասերը սկսենք դպրոցում, Վրաստանը մեր արվեստի միությունը չի վերահաստատում»,- ասում է Սիլվա Սիփանուհին:
Երաժշտական դպրոցը արվեստի միության բաղկացուցիչ դպրոցներից մեկն է, որի համար ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը գործիքներ է տրամադրել: Սիլվա Սիփանուհին ասում է, որ նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել նորից անհրաժեշտ գործիքներ տրամադրել դպրոցի գործունեության համար, սակայն Թբիլիսին մինչև հիմա լռում է:
«Ես դիմել եմ շրջանային դատարան, ասացին` նրանք պիտի մերժեն, նոր դիմենք դատարան,- ասում է Սիլվա Սիփանուհին և հավանական պատճառը նշում,- նրանք չեն ուզում, որ մենք ապրենք Ջավախքում, ուզում են, որ քաղաքավարի հեռանանք գնանք, կորչենք, ձուլվենք ուրիշ ազգերին»:
Արվեստի միությունը պատրաստ է սկսել իր աշխատանքը: Արդեն իսկ 55 աշակերտ է գրանցված և 5 դասատու: Տարածք նույնպես ունի, իսկ Տուրցխի հանրային դպրոցը տրամադրել է առաջին անհրաժեշտության կահույքը` սեղան-աթոռ: «Գործիքները կան, դասատուները կան, աշակերտները կան, բայց լրիվ գտնվում ենք օդի վրա,- ասում է Սիլվա Սիփանուհին,- ես խնդրում եմ Վրաստանի կառավարությունից, ղեկավար մարմիններից մարդկային մի փոքր վերաբերմունք ցույց տան տեղում ապրող հայերի հանդեպ»:
Երաժշտական դպրոցը դեռ գրադարան չունի, սակայն տիկին Սիլվան մտահոգվում է, թե ինչպես է երաժշտական գրքերը Հայաստանից հասցնելու Ջավախք, քանի որ արդեն իսկ տխուր փորձ ունի նույնիսկ հոգևոր գրքեր Ջավախք տանելու հարցում: Սիլվա Սիփանուհին վրդովված է, նույնիսկ հուշում է հոդվածի վերնագիրը դնել «Բավրայի անցակետը` մազե կամուրջ, թե սատանի դուռ», գուցե դրանից ազդվեն:
Այս հարցի շուրջ պարզաբանում ստանալու նպատակով գրավոր դիմել ենք Վրաստանի արդարադատության նախարարությանը: Դեռևս պատասխան չենք ստացել:

В Джавахке уже год не регистрируют Союз искусств “Арег”
Писательница из Джавахка Сильва Сипануи не может использовать находящуюся у нее печать благотворительного Союза искусств “Арег”. С.Сипануи и другой джавахский писатель, Гури Етер, хотят возобновить деятельность организации, созданной в 1999 г. в джавахкском селе Турцх.
С этой целью еще в сентябре 2011 г. в министерство юстиции Грузии были представлены документы о перерегистрации союза с тем, чтобы организация получила статус юридического лица и смогла развернуть соответствующую деятельность. Однако Союз не регистрируют, но и  не присылают решение об отказе. Между тем, по словам Сильвы Сипануи, на составление и перевод документов на грузинский язык она потратила уже 1000 лари (около 250 тысяч драмов).
“7 апреля 2010 г. мы открыли в Турцхе музыкальную школу. Занятия продолжались 2 месяца. У нас работали хорошие педагоги, например, выпускник консерватории Арутюн Мурадян, учились 22 ученика, в том числе из соседних и даже отдаленных сел. А сейчас, когда мы хотим создать здесь Союз искусств, зарегистрироваться в качестве юридического лица, чтобы иметь свой расчетный счет, поскольку диаспора готова нам помогать, Грузия не утверждает нашу организацию”,- говорит Сильва Сипануи.
Музыкальная школа – лишь одна составляющая Союза искусств. Министерство диаспоры Армении предоставило школе инструменты и выразило готовность продолжать оказывать помощь, однако в Тбилиси по этому вопросу хранят молчание, отметила писательница.
“Одна из возможных причин в том, что они не хотят, чтобы мы жили в Джавахке. Им нужно, чтобы мы уехали отсюда, исчезли, ассимилировались”,- считает Сильва Сипануи.
Союз искусств готов начать работать. Уже записалось 55 учеников и 5 учителей, подготовлено помещение. “Инструменты есть, учителя есть, ученики есть, но все висит в воздухе. Я прошу правительство Грузии, руководящие органы проявить чуточку человеческого отношения к проживающим здесь армянам”,- сказала писательница.
Для получения объяснений по этому вопросу “Hetq” обратился с письменным запросом в министерство юстиции Грузии. Ответа пока нет.