Առանձին քրեական գործ` Վարդենիսի հոգեբուժարանի հիվանդներին շահագործելու դեպքի առթիվ (լրացված)
Գլխավոր դատախազության մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ' Վարդենիսի տուն-ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող 4 հիվանդներին շահագործելու դեպքի առթիվ հարուցվել է առանձին քրեական գործ՝ 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով:
Գլխավոր դատախազությունը հաղորդում է, որ հոդվածի ստուգմամբ պարզվել են նաեւ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող 4 անձանց շահագործման դեպքեր: Ըստ նախապատրաստված նյութերի՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, աշխատանքային թերապիայի անվան տակ 2012 թվականի մայիսի 16-ից նյարդահոգեբանական տուն ինտերնատի խնամքի տակ գտնվող, ծանր հիվանդությամբ տառապող, հոգեկան հիվանդության հետևանքով իրենց արարքի բնույթն ու նշանակությունը մասամբ գիտակցող 4 անձանց մինչև 2012 թվականի սեպտեմբերի 18-ը շահագործել է: Մասնավորապես՝ ամիսներ շարունակ նրանց ներգրավել է' տուն ինտերնատից շուրջ 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ներքին Շորժա գյուղում սեփական, ինչպես նաև տուն-ինտերնատին պատկանող շուրջ 70 գլուխ խոշոր և շուրջ 130 գլուխ մանր եղջերավոր անասուններ արածացնելու, նրանց կթելու, անասնագոմը մաքրելու և այլ հարկադիր աշխատանքներ կատարելու մեջ:
«Նկատի ունենալով, որ տվյալ պարագայում ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գործողություններում առկա են պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով մի քանի անձանց աշխատանքային շահագործման ենթարկելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա.Թամազյանի որոշմամբ 03.10.12թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 3-րդ կետերով: Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանություն՝ նախաքննություն իրականացնելու»-հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:
Հիշեցնենք, որ ևս մեկ քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ ՔՕ 179-րդ հոդվածի (Յուրացնելը կամ վատնելը) 2-րդ մասի առաջին եւ երրորդ կետերով: ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության և Վարդենիսի բաժնի ծառայողները հոկտեմբերի 3-ին պարզել են նաև, որ տուն-ինտերնատի տնօրեն Նվեր Հովհաննիսյանը ս/թ. ապրիլից մինչև սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում յուրացրել է կազմակերպությանը հատկացված 3.100 լիտր բենզինը' նշված ՊՈԱԿ-ին պատճառելով 1.302.000 դրամի նյութական վնաս:

Sona Truzyan, press spokesperson for the General Prosecutor's Office, informed Hetq Online that, as per the RA General Prosecutor's decision, criminal proceedings under RA Criminal Code Article 132.2 Section 2 Paragraphs 1 and 3 (human trafficking) have been launched in the case of Vardenis Psychoneurologic Boarding House state non-profit organization (SNCO), based on a previous report by Hetq Online.
Earlier, the General Prosecutor's Office had stated that Vardenis Psychoneurologic Boarding House Director Nver Hovhannisyan had been arrested for exploiting 4 patients in his care. As reported previously, the patients were working in the nearby village of Nerkin Shorzha herding livestock belonging to the psychiatric hospital but also to Hovhannisyan himself. In particular, the director of the psychiatric hospital (which is under the RA Ministry of Labor and Social Affairs' jurisdiction), abusing his official position and in the name of "work therapy," from May 16, 2012, to Sept. 18, 2012, exploited 4 individuals under the psychoneurological boarding house's care, suffering from serious illness, and only partly aware of the nature and significance of their act as a result of mental illness. In particular, for months, the director involved the patients in the work of grazing, milking, cleaning the shed and other forced work for about 70 large and about 130 small animals in the village of Nerkin Shorzha about 30 km from the psychiatric hospital.
"The criminal proceedings [launched Oct. 3, 2012] have been sent to the RA Police to carry out an investigation," reads a statement issued by the General Prosecutor's Office on Oct. 4.
Recall, another criminal case has been launched under RA Criminal Code Article 179 Section 2 Paragraphs 1 and 3 ("squandering or embezzlement"). The Fight Against Crime Unit as well as the Vardenis Division of the RA Police also discovered on Oct. 3 that from April to September of this year, Hovhannisyan embezzled 3,100 liters of the organization's gasoline, causing 1,302,000 AMD (about $3,188 USD) of damages to the psychiatric hospital.
Steve Wagner
You are doing a great job, Hetq. When it comes to psychiatry, the fraud and patient abuses are standard operating procedure. Thank you for exposing it!