Շուշիի մշակութային վերաբնակեցումը
Ազգությամբ հայ քսան արվեստագետներ, որոնց մի մասը ժամանել է աշխարհի տարբեր անկյուններից, մասնակցում են «Հող եւ տեխնոլոգիաներ» մշակութային նախագծին «Շուշի արտ փրոջեքթի» շրջանակներում:
Արվեստագետների իրականացրած ծրագրերը տարաբնույթ են` ինստալացիաներ, ցուցադրություններ եւ պարզապես շփում շուշեցիների հետ:
Կապ հաստատեցինք ծրագրի ղեկավար` ամերիկաբնակ արվեստագետ Հերի Որբերյանի հետ, որը մեծ ոգեւորությամբ նկարագրեց ծրագրի սկզբնական եւ ընթացիկ իրադարձությունները:
Նախ ուզում եմ իմանալ, թե ինչպես ծագեց միտքը արվեստագետներով այցելել Շուշի եւ մեկնարկ տալ «Հող եւ տեխնոլոգիաներ» մշակութային իրադարձությանը:
Ինչքան երկար մտածում էի, այդքան մտքումս հստակեցվեց, որ այս խմբակային ցուցահանդեսը պետք է լինի նաեւ Լոս-Անջելեսի սահմաններից դուրս…Սկզբում մտածում էի`Երեւանում: Վերջիվերջո հասկացա, որ Շուշին ճիշտ վայրն է այս նախագիծը անելու համար:  Մոտ երկու տարի առաջ իմ անձնական ցուցահանդեսն ունեցա Լոս Անջելեսում…Արձագանքները շատ դրական էին: Քաջալերված հաջողությունից`որոշեցի կազմակերպել խմբակային ցուցահանդես Լոս Անջելեսում:
Ինչու՞ Շուշին
Առաջին, ինչպես գիտես, մեր պատմության մեջ Շուշին եղել է հայկական մշակույթի կենտրոն, երկրորդ` Շուշին պետք է նորից դառնա մշակույթի կենտրոն եւ էսպիսի ծրագրերով է, որ պետք է ոտքի կանգնի, երրորդ`քաղաքը ոնց որ արվեստագետի համար դատարկ պաստառ լինի:
Հետաքրքիր է, որ ձեր այցի հետ համընկավ Շուշիի Արվեստի ցուցասրահի հանդիսավոր բացումը: Ըստ ձեզ`այն ինչպե՞ս է շարունակելու գործել:
Այսպես ասեմ. երբ հուլիսին գտնվում էի Շուշիում, արդեն պատկերասրահի շինարարական աշխատանքները տարվում էին…Երբ մոտեցա առաջարկելու, թե արդյոք կարելի է օգտագործել այս պատկերասրահը, պատասխանն այո էր…Եվ իսկապես բարձր ստանդարտներով կառուցված արվեստի ցուցասրահ է` միջզգային չափանիշներով…Մեր ներկայացրած արվեստի եւ պատկերասրահի կառուցումը համընկան…Հետաքրքիր եւ հաճելի լուծում էր…Հիմա մանրամասներից շատ տեղյակ չեմ ապագայի իրենց ծրագրերի վերաբերյալ, բայց գիտեմ, որ լուրջ աշխատանք են տանում, որ տնօրեն` արվեստի համադրող, գտնեն, որպեսզի այն դառնա արվեստի արդի կենտրոն:
ԱնդրադառնալովՀող եւ տեխնոլոգիաներ» նախագծինովքե՞ր են ժամանել այս ծրագրի շրջանակներում:
Ընդհանուր մասնակից արվեստագետների թիվը 20 է`բոլորն ազգությամբ հայ` 8-ը` ԱՄՆ-ից, 2-ը` Եվրոպայից, 10-ը` Երեւանից. կան «land» արտիստներ, ինստալացիա անող արվեստագետներ, լուսանկարիչներ:
Օշականի գործը շատ լավ ստացվեց...Նախեւառաջ շատ այժմեական թեմա էր, կարեւոր եւ բնակիչներին մոտ նյութ էր, որովհետեւ պատուհաններում տեսնում էին իրենց ծնողներին, բարեկամներին, հարազատներին...Հետաքրքրական է Արա Օշականի ինստալացիան` Շուշիի ավերված շենքերից մեկի պատուհանների եւ դռների խորշերը լրացնել «վիզուալ» բնակիչներով`լուսանկարներով: Ինչպիսի՞ արձագանք է ունեցել այդ ծրագիրը:
Այս առիթով մի հուզիչ բան պատմեմ.
2 օր առաջ պատկերասրահից քայլում էի դեպի հյուրանոց. Արայի գործերի դիմացով էի անցնելու…Տեսա մի բնակիչ, ծնկի եկած, փորձում է նորոգել քանդված թելերից մեկը, որ ամրացնում էր նկարը:
Իրապես այդ ժեստը շատ ազդեց վրաս. ինքը, հասկանալով գործի իմաստը, ուզում էր պահպանել աշխատանքը, եւ իր ճիգերով վերականգնեց Արայի լուսանկարներից մեկը…Ահա այսպես են ընդունել շուշեցիները արվեստը…Ահա այսպես են ընդունել շուշեցիները մեզ…
Նախագծի շրջանակներում ի՞նչ այլ ծրագրեր են իրականացվել:
Գերման Ավագյանի, Մհեր Ազատյանի, Հարություն Զուլումյանի, Քիքիի, Սեւի, Մարի Մունի, Գեւորգ Սարգսյանի, Եվա Հարութի, Սերգեյ Մանուկյանի, Վաչագ տեր-Սարգսյանի, Ազատ Սարգսյանի, Գագիկ Ղազանչյանի եւ Սամվել Սաղաթելյանի գործերը ցուցադրվեցին պատկերասրահում: Պատկերասրահից բացի երեք տարբեր վայրերում գործեր տեղադրվեցին. իմ եւ Աշոտ Ավագյանի ինստալացիաները այժմ գտնվում են Ջդրդուզում (Ձիաթափում), Սահակ Պոոսյանի ինստալացիան Շուշիի պարիսպների մոտ է, իսկ Չարլի Խաչատուրյանի գործը, որ կշռում էր մոտավորապես կես տոննա, փոխադրվեց պատկերասրահ:
Ծրագրին մասնակցում է նաեւ վավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր Սյուզաննա Կարդալյանը, ով կազմակերպել էր վարպետության դասեր եւ ցուցադրել նաեւ «Մեծ մոր դաջվածքները» ֆիլմը այսօր Շուշիի Նարեկացի կենտրոնում:
Հ.Գ. «Հետքը» կապ է հաստատել «Շուշի արտ փրոջեքթ» նախագծի մասնակից- արվեստագետների հետ: Առաջիկայում կներկայացնենք նրանցից մի քանիսի հետ արված հարցազրույցները եւ մշակութային օրերի տպավորությունները:Նշենք, որ «Շուշի արտ փրոջեքթի» փակումը տեի կունենա հոկտեմբերի 14-ին. ծրագրի ղեկավարը մեզ հետ զրույցում հայտնեց` համոզված է, որ ծրագիրը կունենա շարունակական բնույթ:

Культурное возрождение Шуши
Уже больше 10 дней в Шуши царит дух искусств. Двадцать художников-армян, часть которых приехала из различных уголков мира, в рамках "Шуши арт проджект" участвуют в культурном проекте "Земля и технологии".
Программы, которые они реализуют в Шуши, включают в себя инсталляции, выставки и просто общение с жителями города. Мы связались с руководителем программы, художником из США Гарри Ворберяном, который с большим воодушевлением рассказал о том, что происходит в Шуши.
Прежде всего хотелось бы узнать, как возникла мысль собрать художников и организовать в Шуши культурный проект "Земля и технологии"?
Примерно два года назад в Лос-Анджелесе состоялась моя персональная выставка. Отлики были очень положительными. Воодушевленный успехом, я решил организовать и коллективную выставку. Но чем больше я думал об этом, тем больше убеждался в том, что выставка должна пройти и за пределами Лос-Анджелеса. Сперва подумал о Ереване, но потом понял, что самым правильным место для реализации этого проекта будет Шуши.
Почему именно Шуши?
Во-первых, в нашей истории Шуши был центром армянской культуры. Во-вторых, чтобы Шуши встал на ноги, он вновь должен стать культурным центром с помощью и таких программ. В-третьих, для художника город – это чистое полотно.
Интересно, что ваш визит совпал с открытием в Шуши Выставочного зала искусств. Как Вы думаете, какую деятельность должен осуществлять этот зал в дальнейшем?
Построенный в Шуши Выставочный зал искусств соответствует высоким международным стандартам. Его строительство и представленное нами искусство совпали, и это было очень интересное и приятное решение. Что касается будущих программ Выставочного зала, то я мало проинформирован о деталях. Знаю, что они проводят серьезную работу с целью найти подходящего директора, который смог бы создать здесь центр современного искусства.
Кто приехал в Шуши в рамках проекта "Земля и технологии"?
Приехало в общей сложности 20 художников: восемь из США, двое из Европы и десять из Еревана. Все они армяне. Среди них есть land-художники, художники, занимающиеся инсталляцией, фотографы.
Интересна инсталляция Ара Ошакана: в одном из разрушенных зданий города пустующие проемы окон и дверей заполнены фотографиями – "визуальными" жильцами. Какой отклик получила эта программа?
Работа Ошакана получилась очень интересной. Он затронул очень актуальную, важную, близкую жителям города тему. В проемах окон они видят своих родителей, родственников, друзей... По этому поводу расскажу трогательную историю. Два дня назад, направляясь в гостиницу, я прошел мимо работы Ара. Смотрю, один из жителей, стоя на коленях, пытается завязать нитки, на которых была закреплена фотография. Меня это очень взволновало. Человек понял смысл произведения и захотел сохранить работу. Он своими силами восстановил одну из фотографий Ара. Вот так шушинцы приняли наше искусство, вот так они приняли нас.
Какие еще программы были осуществлены в рамках проекта?
Помимо Выставочного зала работы демонстрировались в трех других местах. Мои и Ашота Авакяна инсталляции в настоящее время находятся в Джедрдузе, инсталляция Саака Погосяна – около шушинской крепости, а работа Чарли Хачатуряна, которая весит почти полтонны, перевезена в Выставочный зал. Там же демонстрируются работы Германа Авакяна, Мгера Азатяна, Арутюна Зулумяна, Кики, Сева, Мари Мун, Геворка Саркисяна, Евы Арут, Сергея Манукяна, Вачага Тер-Саркисяна, Азата Саркисяна, Гагика Казанчяна и Самвела Сагателяна.
Отметим, что закрытие "Шуши арт проджект" состоится 14 октября. В беседе с нами руководитель проекта выразил убежденность, что программа будет продолжена.