Սեդվիի փոքր հէկերը խախտելու են տարածքի կենսաբազմազանությունը և այգիների ոռոգումը
Ռիմա և Ջանիբեկ Նիազյաններն արդեն 30 տարի է, ապրում են Լոռու մարզի Աքորի և Կաճաճկուտ գյուղերի վարչական տարածքում գտնվող Սեդվի հանդամասում: Սեդվիի մյուս բնակիչներն աշունն սկսվելուն պես Սեդվի գետակի ավազանում սփռված իրենց այգիների բերքը հավաքում և հեռանում են իրենց ամառանոցներից, իսկ 80-ամյա Ջանիբեկ Նիազյանն կնոջ հետ շարունակում է միայնակ բնակվել Սեդվիում:
Սեդվի գետակը սնվում է Լալվարի լեռնային աղբյուներից: «Լսել ենք, որ գետակի վրա ԳԷՍ-եր են ուզում կառուցել, մի քանի վախտ առաջ վիլիսով եկել էին, բայց շինարարությունը դեռ չեն սկսել»,- ասաց Ջանիբեկ Նիազյանը:
Սեդվիի կուսական անտառների գայլերի մասին շատ էինք լսել: «Անցկենող տարի ժամը կլիներ 1-ը, մեկ էլ լսեցի, որ խոզը գոռում ա: Դուրս եկա տեսա՝ գելը արդեն խոզին քարշ է տալիս, խոզի մեջքը պոկել էր դեն գցել: Չախկալը ամեն շագի կա, բայց վտանգավորը գելն է»,- ասաց Ջանիբեկը և հավելեց, որ գայլը մի 2 օր առաջ մի մոզի իր տնակի մոտ կերել, երկու հատ էլ «ժամի կշտին»: «Էնքան գիտենք, որ Սեդվի 7 հատ գել կա»,- ասաց ծերունին:
Սեդվիի մեկ այլ բնակիչ՝ Ժիրայրն էլ ձեռքվ ցույց տվեց Ջանիբեկ Նիազյանի տնակից հազիվ 100 մետր հեռավորության վրա գտնվող ճոճվող բարդին և ասաց, որ բարդուց ներքև' գետակի վրա են կառուցելու հէկերից մեկը: «Թթու աղբրի տարածքն ա»,- ասաց Ջանիբեկ Նիազյանը և ինձ առաջնորդեց այնտեղ:
Ծերունին այլ տեղեկություն չուներ Սեդվիի վրա կառուցվելիք հէկերից: Վանաձորի «Օրհուս» կենտրոնի համակարգող Պերճ Բոջուկյանի՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը արած հարցումներից պարզվել է, որ Լոռու մարզի Կաճաճկուտ համայնքի ղեկավար Մխիթար Թամազյանը և Աքորի համայնքի արդեն նախկին ղեկավար Կամո Սիմոնյանը 2011թ. դեկտեմբերի 5-ին անցկացրել են «Սեդվի էներգո» ՍՊԸ-ի ներկայացրած «Սեդվի-1» և «Սեդվի-2» փհէկերի կառուցման աշխատանքային նախագծի' շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության վերաբերյալ հասարակական քննարկում: Փհէկերը նախատեսված է կառուցել Սեդվի գետակի վրա:
Դեկտեմբերի 5-ին կայացած հասարակական լսումներին մասնակցել են ընդամենը գյուղապետներ Մխիթար Թամազյանը և Կամո Սիմոնյանը, յուրաքանչյուր գյուղի ավագանու 3-4 անդամ, «Սեդվի էներգո» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ե. Մարկոսյանը և «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Հերիքնազ Մկրտչյանը:
Վանաձորի «Օրհուս» կենտրոնին ՀՀ բնապահպանության նախարարության տրամադրած Կաճաճկուտի և Աքորու հասարակական լսումների արձանագրությունները նույնաբովանդակ են, ընդամենը գյուղապետների և ավագանու անդամների ազգանուններն է տարբեր: Լսումների ժամանակ ելույթ է ունեցել «Սեդվի էներգո» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ե. Մարկոսյանը, ով ներկայացրել է փհէկերի դերն ու նշանակությունը համայնքների և մարզի զարգացման տեսակետից: Գյուղապետներ Մխիթար Թամազյանը և Կամո Սիմոնյանը իրենց ելույթներում կարևորել են փհէկերի դերը համայնքների սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավման, մասնավորապես աշխատատեղի ստեղծման գործում:
Ըստ արձանագրության՝ «Բնապահպանության փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Հերիքնազ Մկրտչյանը ներկայացրել է փհէկերի կառուցման ու շահագործման արդյունքում շրջակա միջավայրին հասցվելիք հնարավոր վնասակար ազդեցությունները: Իսկ թե ինչ վնասներ են դրանք, արձանագրությունները լռում են:
Զավեշտալին այն է, որ Կաճաճկուտի և Աքորիի գյուղապետներ Մխիթար Թամազյանի և Կամո Սիմոնյանի մտքով չի անցել «Սեդվի-1» և «Սեդվի-2» փհէկերի կառուցման աշխատանքային նախգծերին հավանություն տալուց առաջ տեղում ուսումնասիրել այն «օգուտները», որոնք տվել են Ծաղկաշատ գյուղի Ժիվանք հանդամասի լեռնային աղբյուրներից սնվող Դսեվանք գետակի վրա կառուցված «Հաղպատ-1» և «Հաղպատ-2» փհէկերը Հաղպատ, Սանահին, Ակներ գյուղերին, իսկ Մարց գետի վրա կառուցված, Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանին և ՀՀ գյուղատնտեսության նախկին նախարար Դավիթ Լոքյանի որդի Սերգեյին պատկանող փհէկերը՝ Քարինջ, Մարց, Լորուտ և Մոտկոր գյուղերին:
Դսեվանքի ոռոգման ջրից սնվող Ակներ, Հաղպատ, Սանահին գյուղերը հէկերի շահագործումից հետո իրենց վարելահողերը սկսել են օգտագործել որպես խոտհարքներ, Մարց գետակը գրեթե ցամաքել է, այն անմատչելի է դարձել Մոտկորի գյուղացիների համար, իսկ ձկներն էլ գրեթե վերացել են:
Ո՞ւմ է պատկանում «Սեդվի էներգո» ՍՊԸ-ն: Ի պատասխան «Հետքի» հարցման՝ Կաճաճկուտի գյուղապետ Մխիթար Թամազյանը պատասխանեց. ««Սեդվի էներգո» ՍՊԸ-ն նախկինում պատկանել է կաճաճկուտցի, երբեմնի ՀՀ բնապահպանության նախարար, ՀՀՇ-ական Սարգիս Թամազյանին: Իմ տեղեկություններով՝ Սարգիս Թամազյանը, «Սեդվի-1» և «Սեդվի-2» փհէկերը կառուցելու ֆինանսական հնարավորություն չունենալու պատճառով, ՍՊԸ-ն հէկերի կառուցման լիցենզիայի հետ վաճառել է երևանաբնակ Ե.Մարկոսյանին»: Վերջինիս անձի մասին գյուղապետն ասաց, որ այլ տեղեկություն չունի:
Ըստ Մխիթար Թամազյանի՝ հէկերի կառուցումը հետաձգվում է, քանի որ «Սեդվի էներգոյի» նոր սեփականատերը այլ վայրերում նույնպես փհէկեր է կառուցում: Դրանք ավարտելուց հետո՝ հավանաբար եկող գարնանը, կսկսի Սեդվիի երկու փհէկի կառուցումը:
Ըստ Պետռեգիստրի տվյալների՝ «Սեդվի էներգո» ՍՊԸ-ի փայատերերն են Հարություն Թամազյանը (Սարգիս Թամազյանի որդին), Աքորիի նախկին գյուղապետ Կամո Սիմոնյանը և նրա կինը՝ Գրետա Մկրտչյանը: Կամո Սիմոնյանը «Սեդվի-2» փհէկի վերաբերյալ հասարակական լսումներն անցկացրել է համայնքի բնակիչներից գաղտնի:
«Հետքի» հետ զրույցում գյուղապետ Թամազյանն ասաց, որ փհէկերը հավանաբար պետք է աշխատեն միայն գարնանային վարարումների ժամանակ, վայրկյանում էլ պետք է յուրաքանչյուրն օգտագործի 10 լիտր ջուր:
«Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Հերիքնազ Մկրտչյանը փաստեց, որ «Սեդվի-1» և «Սեդվի-2» փհէկերի կառուցումից հետո անկասկած խախտվելու է հանդասմասի կենսաբազմազանությունը: «Թող լսումներին մասնակցեին, և կողքիս կանգնեին ՀԿ-ների ներկայացուցիչները, և այն ժամանակ Սեդվիի հէկերի կառուցումը այլ ընթացք կստանար»,- ասաց փորձագետը:
ՀԷԿ-երի շահագործումից վտանգվելու է նաև Սեդվիի ավազանի՝ Աքորի և Կաճաճկուտ համայնքների գյուղացիներին պատկանող բերքառատ այգիների ոռոգումը:

Малые ГЭС поставят под угрозу биоразнообразие и орошение садов в Седви
Римма и Джанибек Ниазяны уже 30 лет живут в местечке Седви, расположенном на административной территории сел Акори и Качачкут Лорийской области. С наступлением осени соседи Ниазянов собирают урожай со своих садов, расположенных вдоль речки Седви, и покидают дачи. А 80-летний Джанибек Ниазян и его жена остаются жить в Седви.
Одноименная речка берет начало в горах Лалвара. “Слышали, что здесь хотят построить ГЭС. Недавно приезжали на “вилисе”, но строительство пока не начали”,- сказал Джанибек Ниазян.
Его сосед Жирайр, показав на растущий примерно в 100 метрах от дома Ниазянов тополь , сообщил, что одну из ГЭС хотят построить на речке, протекающей чуть ниже дерева. Другой информации о строительстве гидроэлектростанции у деда Джанибека не было.
Координатор ванадзорского центра “Орхус” Перч Боджукян изучил опросы, проведенные Министерством экологии РА, и выяснил, что глава общины Качачкут Мхитар Тамазян и уже бывший глава общины Акори Камо Симонян 5 декабря 2011 г. провели общественные слушания по вопросу воздействия на окружающую среду рабочего проекта строительства малых ГЭС “Седви-1” и “Седви-2”, представленного ООО “Седви Энерго”. Гидроэлектростанции предусмотрено построить на речке Седви.
В общественных слушаниях участвовали лишь старосты общин Мхитар Тамазян и Камо Симонян, 3-4 члена советов старейшин двух сел, директор ООО “Седви Энерго” Е.Маркосян и эксперт ГНКО “Экологическая экспертиза” Эрикназ Мкртчян.
Протоколы слушаний, которые были переданы ванадзорскому центру “Орхус” Министерством экологии РА, имели одинаковое содержание. Разными были лишь фамилии старост и членов советов старейшин. В ходе обсуждения выступил директор ООО “Седви Энерго” Е.Маркосян, рассказал о роли и значении малых ГЭС с точки зрения улучшения социально-экономического положения общин, в частности, создания рабочих мест.
Согласно протоколу, эксперт ГНКО “Экологическая экспертиза” Эрикназ Мкртчян представила возможное опасное воздействие на окружающую среду в случае строительства и эксплутации малых ГЭС. Однако о каком опасном воздействии шла речь, протоколы молчали.
Странно, что перед тем, как одобрять рабочие проекты строительства ГЭС “Седви-1” и “Седви-2”, старостам сел Качачкут и Акори не пришло в голову выяснить, какую пользу дали селам Ахпат, Санаин, Акнер малые ГЭС “Ахпат-1” и “Ахпат-2”, построенные на речке Дсеванк, а селам Марц, Лорут и Моткор – малые ГЭС на реке Марц, принадлежащие мэру Ванадзора Самвелу Дарбиняну и сыну бывшего министра сельского хозяйства Давида Локяна.
Отметим, что после эксплуатации малых ГЭС села Акнер, Ахпат, Санаин, использовавшие для орошения воду речки Дсеванк, свои пахотные земли стали использовать для сенокоса, речка Марц практически высохла и стала недоступна для жителей Моткора, а рыба в ней почти исчезла.
На вопрос “Hetq”, кому принадлежит ООО “Седви Энерго”, староста Качачкута Мхитар Тамазян сказал: “Раньше “Седви Энего” принадлежало занимавшему когда-то пост министра экологии жителю Качачкута, члену Армянского общенационального движения Саркису Тамазяну. По моим сведениям Тамазян из-за отсутствия финансовых средств продал ООО вместе с лицензией на строительство малых ГЭС “Седви-1” и “Седви-2” жителю Еревана Е.Маркосяну”. О последнем староста никаких сведений не имел.
По словам Мхитара Тамазяна, строительство ГЭС затягивается из-за того, что новый владелец “Седви Энерго” строит гидроэлектростанции и в других местах. Сразу по завершении этого строительства – по всей видимости весной – он приступит к строительству двух малых ГЭС в Седви.
По данным Госрегистра, акционерами ООО “Седви Энерго” являются Арутюн Тамазян (сын Саркиса Тамазяна), бывший староста села Акори Камо Симонян и его жена Грета Мкртчян. К.Симонян провел общественные слушания по вопросу ГЭС “Седви-2” втайне от жителей общины.
В беседе с “Hetq” Саркис Тамазян заметил, что малые ГЭС, наверное, должны работать только во время весеннего паводка. Эксперт ГНКО “Экологическая экспертиза” Эрикназ Мкртчян подтвердила, что после строительства “Седви-1” и “Седви-2” биоразнообразие данной территории будет нарушено.
“Почему общественные организации не приняли участия в слушаниях и не поддержали меня. Ведь в этом случае вопрос строительства ГЭС в Седви получил бы другой ход”,- отметила эксперт.
Эксплуатация ГЭС поставит под угрозу и орошение дающих богатый урожай садов жителей Акори и Качачкута.