Մարզպետները միանգամից «հարստացան»
Նախորդ տարիներին ՀՀ մարզպետները չափազանց զուսպ էին հայտարարագրում իրենց ունեցվածքը, ասենք՝ որոշները սահմանափակվում էին միայն աշխատավարձի գումարը նշելով, սակայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից հետո վիճակը շատ թե քիչ փոխվեց: Այժմ պաշտոնյայի հետ հայտարարագիր են ներկայացնում նաև նրանց հետ փոխկապակցված անձինք՝ ամուսինը, իրենց հետ ապրող ծնողները, չամուսնացած երեխաները: Այս առումով մարզպետների 2011 թվականի հայտարարագրերի ուսումնասիրությունից պարզվում է, որ նրանք այնքան էլ համեստ եկամուտներ չունեն:
Արարատի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանը 2010 թ. հայտարարագրել էր 5 մլն 661 հազար 420 դրամ, 12 մլն դրամ էլ՝ գույքային եկամուտ: 2011 թ. հայտարարագրել է 5 մլն 391 հազար 63 դրամ եկամուտ, որից 2 մլն 307 հազար 63 դրամը աշխատավարձն է, 3 մլն 84 հազարը՝ թոշակը: Նախորդ տարի Արարատի մարզպետը իր հաշվեհամարին ունեցել է 4 մլն 350 հազար դրամ:
Էդիկ Բարսեղյանի կինը՝ Ռոզա Հայրապետյանը, նախորդ տարի ունեցել է ընդամենը 1 մլն 200 հազար դրամի եկամուտ, որը աշխատավարձի գումարն է: Պարզվում է՝ Ռոզա Հայրապետյանը իր դրամական միջոցներով ամուսնուց ավելի հարուստ է: Նրա հաշվին առկա է եղել 18 մլն դրամ:
2010 թ. Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը ունեցել է ընդամենը 3 մլն 966 հազար դրամի եկամուտ: 2011-ին մարզպետի եկամուտներն այնքան էլ չեն ավելացել՝ 4 մլն 440 հազար դրամ, որից 2 մլն 760 հազար դրամը աշխատավարձն է, իսկ 1 մլն 680 հազարը՝ կենսաթոշակը: Աշոտ Ղահրամանյանը 2011թ. սկզբին իր հաշվեհամարին ունեցել է 12 մլն 700 հազար դրա, իսկ տարեվերջին գումարն ավելացրել է՝ հասցնելով 15 մլն 628 հազար դրամի:
Աշոտ Ղահրամանյանի կինը՝ Արփիկ Ղահրամանյանն, իր դրամական ունեցվածքով չի զիջում պաշտոնյա ամուսնուն: Նրա 2011թ. միակ եկամուտը 1 մլն 200 հազար դրամ աշխատավարձն է: Տարվա սկզբին նա ունեցել է 17 մլն 500 հազար դրամ, իսկ տարեվերջին՝18 մլն 700 հազար:
Արթուր Նալբանդյանը Լոռու մարզպետի պաշտոնը զբաղեցնում է 2011-ի հուլիսի 28-ից: Մինչ այդ Ալավերդու քաղաքապետն էր: 2010թ. քաղաքապետ Նալբանդյանը հայտարարագրել էր 17 մլն 739 հազար 735 դրամ և ձեռք էր բերել մեկ շենք-շինություն:
Վերը նշված մարզպետներից նախորդ տարին ֆինանսական առումով ամենից արդյունավետ եղել է հենց Արթուր Նալբանդյանի համար: Նա 2011-ին հայտարարագրել է 52 մլն 718 հազար 634 դրամ, որից 1 մլն 458 հազար 634 դրամ և 1 մլն 260 հազար դրամը երկու տարբեր աշխատավարձերն են: Արթուր Նալբանդյանը ստացել է նաև երկու նվիրատվություն՝ 50 մլն դրամ և 80 հազար դոլար:
Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա 2011-ի սկզբին Ա. Նալբանդյանն ունեցել է 3 մլն դրամ և 2 հազար դոլար, իսկ տարեվերջին՝ 53 մլն դրամ և 82 մլն դոլար:
Մարզպետի կինը՝ Նաթելա Մաթոսյանը, 2011-ին ունեցել է ընդամենը 600 հազար դրամի եկամուտ, որը աշխատավարձն է, 5 մլն 850 հազար դրամ էլ ունեցել է իր հաշվեհամարին:
Լուսանկարը՝ armenianow.com-ից
Sose mayrik
BRAVO ES KASEI EL ASELU BAN CHKA HASKACOGNERI HAMAR BAYC AVAX HASKACOG EL CHKA.HAMENAYN DEPS BRAVO !!!!!!
Սամվել Խալաթյան
,,Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, ապա 2011-ի սկզբին Ա. Նալբանդյանն ունեցել է 3 մլն դրամ և 2 հազար դոլար, իսկ տարեվերջին՝ 53 մլն դրամ և 82 մլն դոլար,,: 82 մլն դոլա՞ր...անհավանական է:Կարծում եմ վրիպակ կա և էթիկան պահանջում է ուղղում տալ:Իսկ ընդհանրապես, նմանօրինակ հրապարակումներում նշվող ,,նվիրատվություն,, և այդօրինակ արտահայտությունները ոչինչ չեն պարզաբանում և ցանկալի է մանրամասնել, թե այդ ովքե՞ր կամ որտեղից են առատաձեռն նվիրատուները...
Հարգելի Սամվել Խալաթյան, ինձ էլ է զարմացրել 82 մլն դոլարը, սակայն հայտարարագրում հենց այդպես էլ գրված է եւ իմ կողմից որեւէ ավելացում կամ զրոների կրճատում չէր կարող լինել, քանի որ դա կլիներ կոպիտ միջամտություն եւ փաստերի խեղաթյուրում: Եթե մարզպետը սխալ է հայտարարագիրը լրացրել եւ իրականում այդքան գումար չունի, մնում է, որ ինքը դիմի խմբագրություն, որպեսզի ուղղվի, քանի որ կրկնում եմ՝ հայտարարագրում հենց ձեռագրով նշված է 82 մլն դոլար: Ինչ վերաբերում է նվիրատվությանը, ապա կառավարության որոշումը թույլ չի տալիս բացահայտել աղբյուրը եւ էթիկայի հանձնաժողովը հայտարարագիրը մեզ տրամադրում է աղբյուրը փակած:

Губернаторы сразу “разбогатели”
В предыдущие годы губернаторы областей Армении декларировали свое имущество весьма сдержанно. Некоторые из них, например, ограничивались указанием только размера зарплаты. Однако после принятия закона РА “Об общественной службе” ситуация несколько изменилась. Сейчас декларации представляют также близкие родственники должностных лиц – жены, мужья, живущие с ними родители, неженатые дети. В этом смысле изучение деклараций губернаторов 2011 г. показывает, что доходы у них не такие уж и скромные.
Губернатор Арарата Эдик Барсегян в 2010 г. задекларировал 5 млн 661 тыс. 420 драмов, еще 12 млн драмов он указал в качестве имущественного дохода. В 2011 г. Барсегян задекларировал доход в размере 5 млн 391 тыс. 63 драмов, из которых 2 млн 307 тыс. 63 драма составляла зарплата, 3 млн 84 тыс. – пенсия. В прошлом году на счете губернатора Арарата было 4 млн 30 тыс. драмов.
Доход жены Эдика Барсегяна, Розы Айрапетян, в прошлом году составила зарплата в размере всего 1 млн 200 тыс. драмов. Оказалось, что по своим денежным средствам Роза Айрапетян богаче мужа – на ее расчетном счете было 18 млн драмов.
В 2010 г. доход губернатора Армавирской области Ашота Каграманяна составил 3 млн 966 тыс. драмов. В 2011 г. его доходы увеличились лишь на 4 млн 440 тыс. драмов, из которых 2 млн 760 тыс. драмов составила зарплата, а 1 млн 680 тыс. – пенсия. В начале 2011 г. Ашот Каграманян имел на своем счете 12 млн 700 тыс., а к концу году – 15 млн 628 тыс. драмов.
Жена Каграманяна, Арпик Каграманян, по своим денежным средствам не уступает мужу-чиновнику. В 2011 г. ее единственным доходом была зарплата в размере 1 млн 200 тыс. драмов. В начале года Арпик Каграманян имела 17 млн 500 тыс., а к концу года – 18 млн 700 тыс. драмов.
Артур Налбандян занял пост губернатора Лори 28 июля 2011 г. До этого он был мэром города Алаверди. В 2010 г. Налбандян задекларировал 17 млн 739 тыс.735 драмов и одно здание-строение.
Для него прошлый год был особенно результативным. В 2011 г. Артур Налбандян задекларировал 52 млн 718 тыс. 634 драма, из них 1 млн 458 тыс. 634 драма и 1 млн 260 тыс. драмов составили две разные зарплаты. Налбандян также получил в дар две суммы – 50 млн драмов и 80 тыс. долларов.
Что касается денежных средств, то в начале 2011-го у губернатора Лори было 3 млн драмов и 2 тыс. долларов, а к концу года – 53 млн драмов и 82 млн долларов.
Доход жены губернатора Нателлы Матосян в 2011 году составляла ее зарплата в размере всего 600 тыс. драмов. Вместе с тем на ее счете было 5 млн 850 тыс. драмов.