«Այստեղ հաճելի խաղաղություն է»
«Չէ, մենք երեւանցի ենք, մեր երեխեքն են ղարաբաղցի, նրանք էստեղ են ծնվել»,- զրույցին է միանում Աշոտի կինը` Լիլիթը: Մովսեսաշենի առաջին երեխան ծնվել է այս ընտանիքում: Քաշաթաղի հյուսիսի հոսանքազուրկ այս գյուղը հիմնադիրները կոչել են Մովսես Գորգիսյանի անունով:
Աշոտի ընտանիքը Երեւանից Քաշաթաղ է տեղափոխվել 1999-ին: «Ինչու՞ որոշեցիք գալ այստեղ»,- հարցնում եմ Աշոտին: «Մի քիչ հայրենասիրությունս բռնեց, մի քիչ էլ ճգնաժամը ստիպեց: Էս երկուսը կպան իրար, ելանք եկանք»,- պատասխանում է Աշոտը:
Արդեն չորս տարի է Աշոտը Երեւան չի գնացել եւ ասում է, որ չի ուզում գնալ:
«Այստեղ լավ է, խաղաղություն է, հաճելի խաղաղություն, ելնում ես, նայում սարերին ու զգում ես էդ խաղաղությունը: Կինս ասում է, որ գործերներս լավանա, կգնանք: Ես էլ ասում եմ՝ ես մնալու եմ: Հենց գնա ես ամուսնանալու եմ»,- կատակում է Աշոտը:
«Հարազատներս եկել են մի անգամ, ասում են` էսպես ապրե՞լ կլինի: Ես էլ գովում եմ, իրենք զարմանում են, իրենք ինձ չեն հասկանում, ի՞նչ բացատրեմ: Ջուրը քաշել եմ տուն, կամաց-կամաց քաղաքակիրթ կյանքին ենք գնում»,- ցույց տալով խոհանոցի ջրի ծորակը՝ ասում է Աշոտը:
Հետո ես նկատեցի, որ լվացարանի հենարանը կարի մեքենայի կմախքն է:
Աշոտի տղաներից մեկը բանակում է, փոքրն այդ պահին էշով խոտ էր կրում: Նրա աղջկան հարեւանի տղան փախցրել էր անցած ամռանը:
«Համալսարան էր ընդունվել, սեպտեմբերին դասի էր գնում, մեկ էլ իմանում ենք, որ փախել է: Սովորեր գոնե, նոր ամուսնանար,- ափսոսանքով ասում է Աշոտը ու շարունակում,- բայց արդեն հաշտվել ենք, անցած լինի»:
Աշոտը շուտով թոռ է ունենալու: Այդ կապակցությամբ «Մենք» գյուղացիական փոխօգնության միության ղեկավար Տիգրան Կյուրեղյանն ասում է. «Մեր ծրագրով աղջկադ ընտանիքին տալու ենք 200 հազար դրամ»:
«Գայթակղիչ է, կնոջս համոզելու եմ մի հատ էլ բերի»,- ծիծաղելով ասում է Աշոտը:
Գյուղում էլեկտրաէներգիա չկա, մարտկոցով ռադիո են լսում, իսկ ով փոքր հեռուստացույց ունի, դիտում է հաղորդումներ: 6 կմ հեռավորությամբ գտնվող Վակունիս գյուղում հոսանք կա, եւ 26 բնակիչ ունեցող Մովսեսաշենում հուսով են, որ իրենք էլ շուտով կստանան հոսանք:
Աշոտը գյուղի դպրոցում աշխարհագրություն է դասավանդում, չնայած այդպիսի կրթություն չունի:
«Ես դասս սովորում եմ, գնում երեխեքին պարապում: Ժամանակավոր եմ դասատու, եթե մասնագետ գա, միանգամից ինձ կհանեն: Ինչքան ուշ լինի էդ մասնագետը, ինձ համար լավ»,- ասում է Աշոտը:
Մովսեսաշենի միջնակարգ դպրոցում 13 աշակերտ է սովորում: Այս տարի առաջին դասարան չի լինելու: Լիլիթը, որը դասավանդում է տարրական դասարաններում, մտահոգված ասում է. «Հարեւան գյուղերից փնտրում ենք մի ընտանքի, որ էդ տարիքի երեխա ունի, որպեսզի խնդրենք տեղափոխվեն մեր գյուղ»:
Մովսեսաշեն համայնքն ընդգրկում է չորս գյուղ՝ Մովսեսաշենը, Արախիշը, Զորախաչը եւ Քարաբակը: Չորս գյուղերի երեխաները Մովսեսաշենի դպրոցն են հաճախում:
Երկու տարի առաջ այս շրջանում ավտոբուս էր աշխատում, սակայն անհոսանք այս գյուղերը զրկվել են նաեւ դրանից: «Լրիվ կտրված ենք, առաջ Քաշաթաղի վարչակազմը բենզին էր հատկացնում հարեւան գյուղի մի մարդու, ով ավտոբուս ուներ: Ավտոբուսը շաբաթը մեկ 500 դրամով տանում էր Բերձոր, հետ բերում: Հիմա վարչակազմն էլ բենզին չի հատկացնում, մեքենան էլ չի աշխատում: Եթե տրանսպորտը լինի, լույսը լինի, մենք հանգիստ կապրենք: Էստեղ աշխատելով՝ ավելի շատ կարող ենք ստեղծել: Բանակիս տղան գյուղին է կպած ավելի, նա քաղաք չի ուզում գնալ, բայց դե պայմանները պիտի մի քիչ փոխենք, որ նորմալ կարողանանք ապրել»,- ասում է Լիլիթը:

Peace and Tranquility
“I'm fromYerevan, I was born and raised there, but now I'm a Karabakhtsi,” said Ashot Simonyan from Movsesashen.
“No, we're fromYerevan, but our children are Karabakhtsi, they were born here,” Ashot's wife Lilit corrected him. The couple were the parents of the first baby born in Movsesashen. This village, which is in the north of Kashatagh and has no electricity, was named by its founders after Movses Grigoryan. Ashot and his family moved to Kashatagh fromYerevanin 1999. I asked him why. “Partly patriotism, partly the economic crisis. We came here out of a combination of the two,” Ashot replied.
Ashot hasn't been toYerevanin four years, and says he has no desire to go back. “I like it here, there's peace and tranquility. You go outside and see the mountains, and it's peaceful. My wife says that once our financial situation gets better, we'll leave. And I say I'm staying. As soon as she leaves, I'll get married again, “ Ashot joked.
“My family visited us once, and said, “How can you live like this?” I was praising this place, but they didn't understand. How can I explain it to them? I've piped water into the house; we are slowly approaching civilized life, “ Ashot said, pointing to the kitchen faucet.
Later I noticed that the sink was made out of a sewing machine case.
One of Ashot's sons is in the army. His youngest was transporting hay on a donkey. Last summer Ashot's daughter was “kidnapped” by a boy from the neighboring village. “She had applied university, and was going to start classes in September, and then we found out that she had run off. She should have finished her studies before marrying, but we have already accepted her decision and moved on,“ Ashot said with regret. His daughter is expecting her first baby. And Tigran Kyureghyan, director of the Menk Villagers'Union, told Ashot that their program would provide the girl and her family with 200,000 drams.
“It's tempting, I'll ask my wife to have another one, “ Ashot laughed.
There is no electricity in the village; they use batteries to listen to the radio, and a few people have small televisions. Electricity has been hooked up in thevillageofVakunis, six kilometers away, and the 26 residents of Movsesashen hope that one day they'll have power, too.
Ashot works as a geography teacher in the village, although he has no formal training.
“I study myself, and then go and teach the children. I'm a temporary teacher; if a real teacher comes, they'll fire me right away. The later that teacher comes, the better for me,” he said.
The village school currently has thirteen students. This year, there will be no first grade. Lilit, who teaches elementary school said worriedly, “We're looking for a family from a nearby village who has a child that age, to ask them to move here.” There are four villages in the district– Movsesashen, Arakhish, Chorakhach, and Karabak. All of the children go to school in Movsesashen.
Two years ago there was a bus service in the district, but the villages that are currently without electricity have lost that too. “We are completely cut off from the outside world. In the past, the Kashatagh administration provided gasoline to a man from the next village who had a bus. Now the administration does not provide gasoline, and the bus isn't working,” Lilit said. “ If there were transportation, electricity, we would live here happily. We can accomplish a lot here if we work hard. My son, who is serving in the army, is very attached to the village. He doesn't want to go the city, but the conditions need to change so that we can live a normal life here.”