Կենտրոնական բանկի նախագահը փողին փող չի ասում
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը Հայաստանում ամենաբարձր աշխատավարձ ստացող պաշտոնյաներից է: 2011 թվականին նրա աշխատավարձն ու դրան հավասարեցված այլ վճարումները կազմել են 27 մլն 754 հազար 356 դրամ, կամ ամսական՝ 2 մլն 312 հազար 863 դրամ: Համեմատության համար նշենք, որ ՀՀ նախագահը ամսական ստանում է 400 հազար դրամ աշխատավարձ:
Ուսումնասիրելով Կենտրոնական բանկի նախագահի 2011թ. գույքի ու եկամուտների հայտարագիրը, պարզվեց, որ ԿԲ նախագահը ոչ միայն շատ գումար ունի, այլեւ ծախսեր է անում, որոնք գերազանցում են իր տարեկան աշխատավարձի չափը:
Ըստ 2011թ հայտարարագրի, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը մեկ տարվա ընթացքում ստացել է 39 մլն 15 հազար 776 դրամի, 76 հազար 268 դոլարի եւ 1514 եվրոյի եկամուտ, որից 27 մլն 754 հազար 356 դրամը աշխատավարձն է, 117 հազար 900 դրամը՝ շահաբաժինը, իսկ մնացածը ավանդի, հաշվի մնացորդի դիմաց վճարված տոկոսներ են, կամ օգտագործված եւ մարած վարկային գծեր:
2011թ. սկզբին Արթուր Ջավադյանն ունեցել է 257 մլն դրամ, 305 հազար դոլար եւ 192 հազար եվրո, իսկ տարեվերջին՝ 125 մլն դրամ, 410 հազար դոլար եւ 165 հազար եվրո:
Նույն թվականին ԿԲ նախագահը 224 հազար 910 դրամով գնել է 1260 քմ հողամաս, 1138 քմ հողամասով անհատական տուն 20 մլն 350 հազար դրամով, ինչպես նաեւ 105 մլն դրամով անհատական բնակելի տուն՝ 1455 քմ հողամասով:
Պակաս կարողության տեր չէ նաեւ Արթուր Ջավադյանի կինը՝ Հասմիկ Մանուկյանը: Նա էլ 2011 թ. ունեցել է 44 մլն 392 հազար 337 հազար դրամի, 577 դոլարի եւ 5 հազար 121 եվրոյի եկամուտ, որից 4 մլն 659 հազար 617 դրամը երկու տարբեր աշխատավարձերից գոյացած գումարն է, 16 մլն 813 հազար 904 դրամը՝ վարձակալության դիմաց ստացած վճարը, իսկ մնացածը ավանդի, հաշվիի մնացորդի դիմաց վճարված եւ օգտագործված տոկոսները եւ մարված վարկային գծի գումարներն են:
Նույն թվականի սկզբին Հասմիկ Մանուկյանն ունեցել է 217 մլն դրամ, 305 հազար դոլար եւ 335 հազար եվրո, իսկ տարեվերջին՝ 210 մլն դրամ, 325 հազար դոլար եւ 340 հազար եվրո:
Նշենք, որ վերջերս, երբ կառավարությունը 2500 դրամով բարձրացնում էր նվազագույն աշխատավարձը՝ 32 հազար 500 դրամից դարձնելով 35 հազար դրամ, կառավարության անդամներն ու ՀՀԿ-ական որոշ պատգամավորներ պնդում էին, թե սա դրական քայլ է եւ բարձրացված գումարի չափն էլ տեղավորվում է Հայաստանի հնարավորությունների սահմաններում: ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանն էլ պնդում էր, թե 35 հազար դրամով կարող է մեկ ամիս ապրել, քանի որ չի խմում, չի ծխում եւ միայն «խաշած բրինձ»  է ուտում՝ այդ կերպ փորձելով ցրել, օրինակ, սահմանամերձ գյուղի համայնքապետարանում 35 հազար դրամով աշխատող մասնագետի ու Կենտրոնական բանկի նախագահի ու նրա տիկնոջ խիստ բեվեռացված եկամուտների տարբերությունը:
Ջավադյանի հայտարարագիրը
Արթուր
Իհարկե, ազնիվ չէ, որ աղքատ երկրում պաշտոնյաներն միլիոնանոց աշխատավարձ ստանան: Արդար էլ չի, որ հարուստ ամուսիններին հարուստ կանայք են բաժին հասնում: Սրանք տրիվիալ անարդարություններ են: Բայց աշխատավարձերի համեմատությունից կոմունիզմի գարշահոտ է փչում: Հավանաբար, հոդվածագիրը կարծում է, որ գյուղապետարանի մասնագետի ու ԿԲ նախագահի պատասխանատվությունը նույնն են: Կամ մի քիչ են տարբեր, դրա համար էլ աշխատավարձերը պետք է տարբեր լինեն: Կամ էլ այդպես չի կարծում, ուղղակի անտրամաբանական համեմատություն է անում:

У председателя ЦБ денег куры не клюют
Председатель Центрального банка РА Артур Джавадян – один из тех  высокопоставленных чиновников, кто получает самую высокую в стране зарплату. В 2011 г. его заработная плата и приравненные к ней другие платежи составили 27 млн 754 тыс. 356 драмов, или 2 млн 312 тыс. 863 драма в месяц. Для сравнения отметим, что месячная зарплата президента РА составляет 400 тысяч драмов.
Изучение декларации об имуществе и доходов 2011 г. председателя ЦБ показало, что у Артура Джавадяна имеются крупные денежные средства, кроме того, его расходы превышают годовой размер зарплаты.
Согласно декларации 2011 г., годовой доход председателя Центробанка составил 39 млн 15 тыс. 776 драмов, 76 тыс. 268 долларов и 1514 евро. При этом 27 млн 754 тыс. 356 драмов – это зарплата, 117 тыс. 900 драмов – доля прибыли, остальные суммы – проценты от имеющегося на счете остатка или использованные и погашенные кредитные линии.
В начале 2011 г. А.Джавадян имел 257 млн драмов, 305 тыс. долларов и 192 тыс. евро, к концу года – 125 млн драмов, 410 тыс. долларов и 165 тыс. евро.
В том же году председатель ЦБ за 224 тыс. 910 драмов купил земельный участок площадью 1260 кв.м, за 20 млн 350 тыс. драмов – собственный дом с участком в 1138 кв.м, а также за 105 млн драмов – жилой дом с земельным участком площадью 1455 кв.м.
Обладательницей не меньшего состояния является и жена Артура Джавадяна Асмик Манукян. В 2011 г. ее доход составил 44 млн 392 тыс. 337 драмов, 577 долларов и 5 тыс. 121 евро, из них 4 млн 659 тыс. 617 драмов – сумма двух зарплат, 16 млн 813 тыс. 904 драма – доход от аренды, остальное – проценты от вклада и суммы погашенных кредитных линий.
В начале того же года у А.Манукян было 217 млн драмов, 305 тыс. долларов и 335 тыс. евро, к концу года – 210 млн драмов, 325 тыс. долларов и 340 тыс. евро.
Отметим, что когда недавно правительство повысило на 2500 драмов минимальную заработную плату, в результате чего она составила 35.000 драмов, члены правительства и некоторые депутаты-республиканцы расценили это как положительный шаг, заявив, что размер повышения соответствует возможностям страны. А депутат фракции Республиканской партии Армении Мкртич Минасян заверил, что сможет прожить на 35.000 драмов в месяц, так как не пьет, не курит и есть лишь отварной рис. Тем самым он пытался отвлечь внимание общественности от крайней поляризации доходов, скажем, сотрудника администрации приграничного села, получающего 35.000 драмов, и председателя ЦБ и его супруги.