Ի՞նչ են անում ավելի քան 10 տեղակալները չաշխատող «Նաիրիտում»
Առաջիկա փետրվարին կլրանա «Նաիրիտ գործարանի» չգործելու երկրորդ տարին, սակայն այդպես էլ պարզ չէ՝ աշխատելու է գործարանը, թե ոչ: Օրերս ռուսական «Իտերա» ընկերության ներկայացուցիչները այցելել են Հայաստան, ՀՀ կառավարությունը, ի դեմս էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, համառորեն լռում է այդ մասին:
Իսկ 2008 թվականից աշխատանքի անցած ավելի քան 10 տեղակալները շարունակում են աստղաբաշխական թվով աշխատավարձ ստանալ չաշխատող «Նաիրիտում»: Այդ գումարները կառավարությունը «հայթայթում» է պետական այս կամ այն հիմնարկից:
Նախորդ հրապարակման մեջ անդրադարձել էինք գործարանի աշխատավարձերին և նշել, որ նախկինում 2100 աշխատող կար գործարանում, սակայն 2008-ից հետո այդ թիվը հասել էր 3000-ի, ընդ որում՝ բանվորների քանակը չէր ավելացել, այլ ավելացել էին ղեկավար անձնակազմը և սպասարկողները: Գործարանի կանգնելուց հետո այդ թիվը մի փոքր նվազել է՝ շուրջ 200-ով: Սակայն ղեկավար անձնակազմը մնացել է գրեթե «անսասան»:
Նախորդ հրապարակումից առաջ «Նաիրիտ գործարանի» հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության պետ Անուշ Հարությունյանին հարցրել էինք, թե գլխավոր տնօրենը քանի տեղակալ ունի, Ա. Հարությունյանը 5 էր ասել, ինչպես նաև խոսել էր մեկական օգնական և խորհրդական ունենալու մասին: Սակայն երբ երեկ նորից հարցրինք Անուշ Հարությունյանին տեղակալների մասին՝ նշելով նաև նրանց անունները, վերջինս ասաց, որ 7-ն են, (պատճառաբանեց, որ անցյալ անգամ մոռացել է երկու տեղակալների մասին ասել, քանզի վերջիննես այլ մասնաշենքում են նստում), 3-ը, ըստ Ա. Հարությունյանի, այլևս չի աշխատում: Բացի այդ 10-ից՝ ևս 2-ը գլխավոր ինժեների տեղակալներն են: Սրանցից բացի՝ մեր տեղեկություններով, տնօրենը ոչ թե մեկական խորհրդական ու օգնական ունի, այլ ունի 2 խորհրդական և 3 օգնական:
«Նաիրիտ գործարանից» այդպես էլ չհերքեցին գլխավոր տնօրենի աշխատավարձի 7 մլն լինելու փաստը, ոչ էլ տեղակալների՝ 3.5-ական մլն դրամ աշխատավարձը: Իսկ 3.5 մլն դրամ ստացողները, ինչպես պարզվում է, այնքան էլ քիչ չեն՝ ավելի քան 10 հոգի: Մինչդեռ երբ «Նաիրիտ» գործարանն աշխատում էր, ընդամենը տնօրենի 3 տեղակալ կար:
Մնում է հարցնել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին՝ ինչու են մսխվում պետության փողերը:
(Sarcasm): Impossible !!! This is all one big lie!! Armenians never ever do such things!! Those ten deputy directors must be turks!! Only Turks do such despicable thievery!! Armenians, the first christians of the world, never!!!! NOOOOOOOOOT!!!!!!!!!!!!
նախկին նաիրիտցի
հետաքրքի է, թե գլխավոր տնօրենը ոնց կմեկնաբանի այն փաստը, որ կրճատումներ անելով մարդ է ազատում աշխատանքից, իսկ իր եղբոր աղջկան նույն բաժնում բարձր աշխատավարձով ընդունում է աշխատանքի

Чем заняты на неработающем “Наирите” более 10 заместителей гендиректора?
В феврале будущего года исполнится второй год, как завод “Наирит” бездействует. Однако до сих пор неизвестно, начнет работать это предприятие или нет. На днях в Армению приехали представители российской компании “Итера”, однако правительство страны в лице министра энергетики и природных ресурсов упорно молчит об этом.
Между тем принятые на работу в 2008 году более 10 заместителей гендиректора “Наирита” продолжают получать на бездействующем предприятии астрономическую зарплату. Эти суммы правительство изыскивает в том или ином госучреждении.
В предыдущей публикации мы писали о зарплатах работников “Наирита”, где раньше работали 2100 человек, однако после 2008 года это число возросло до 3000, при этом увеличилось число не рабочих, а руководства и обслуживащего персонала. После того, как завод встал, эта цифра сократилась на 200 человек, однако число руководителей осталось неизменным.
До появления предыдущей публикации мы поинтересовались у руководителя пресс-службы завода “Наирит” Ануш Арутюнян, сколько заместителей у гендиректора. Она сказала, что пять, а также упомянула о помощниках и консультанте. Но вчера, когда мы вновь спросили Ануш Арутюнян о числе заместителей, она отметила, что их семеро (по словам руководителя пресс-службы, в прошлый раз она забыла упомянуть о двух заместителях, работающих в другом корпусе), трое уже не работают. Кроме этих 10-ти заместителей есть еще два заместителя главных инженеров. По нашим сведениям, директор имеет также двух консультантов и трех помощников.
На “Наирите” не опровергли тот факт, что зарплата гендиректора составляет 7 млн драмов, а его заместителей – по 3,5 млн драмов. Оказалось, что лиц, получающих зарплату в 3,5 млн драмов, не так уж мало – более 10 человек. Между тем когда завод работал, у директора было всего три зама.