Տեր Վահրամը՝ Գանձասարի երեսպատման մասին. «Կաթողիկոսը չէ, որ պետք է առանձին վանքերի և եկեղեցիների խնդիրները հետապնդի»
«Կփորձեմ ճշտել: Ավելի ուշ հեռաձայնեք, ես կկապվեմ Արցախի թեմի առաջնորդի հետ, կտեսնեմ՝ ինչ է»,- այսօր «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց տեր Վահրամը:
Մեր այն հարցին, որ երեսպատումը սկսվել է մոտ 20 օր առաջ, և մինչև հիմա կաթողիկոսը որևէ կերպ չի՞ հետաքրքրվել այդ մասին՝ տեր Վահրամը պատասխանեց. «Խնդիրը հետաքրքրվելու մասին չէ: Կա թեմակալ առաջնորդ, և թեմակալ առաջնորդն է զբաղվում իր թեմում գտնվող վանքերի և եկեղեցիների խնամքով, և կաթողիկոսը չէ, որ պետք է առանձին վանքերի և եկեղեցիների խնդիրները հետապնդի»:
Այնուամենայնիվ, Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրենն ասաց, որ կփորձի Գանձասարի պարսպի ճակատագրի վերաբերյալ տեղեկություններ ճշտել և հայտնել: Սակայն մեր հաջորդ երկու հեռախոսազանգի ժամանակ տեր Վահրամն այլևս տեղեկատվական համակարգում չէր, իսկ իր բջջային հեռախոսին արված զանգերին էլ չպատասխանեց:
Արցախի թեմի առաջնորդարանում ևս այսօր ոչ ոք չպատասխանեց մեր հեռախոսազանգերին: Երեսպատման վերաբերյալ թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի դիրքորոշումը մինչ այժմ հայտնի չէ:
Դեկտեմբերի 7-ին «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում Արցախի թեմի երիտասարդական ուղղության պատասխանատու, Արցախի երիտասարդական կազմակերպությունների Արցախի թեմին կից հոգևոր խորհրդի համակարգող Սամվել սարկավագ Մկրտչյանը ասել էր, որ հայտնի չէ՝ Արցախի թեմի առաջնորդը տեղյա՞կ է երեսպատումից, թե՞ ոչ, քանի որ Պարգև սրբազանն այդ օրերին գտնվել է ԱՄՆ-ում, իսկ այնուհետև՝ Երևանում:
«Երբ գա, իհարկե, բոլորս էլ ասելու ենք: Դա այնպիսի մի բան է, որ եթե դրանով հետաքրքրված եք, բնականաբար մենք էլ անտարբեր չենք կարող լինել»,- ասել էր Սամվել սարկավագ Մկրտչյանը և շեշտել, որ լիազորված չէ խնդրի վերաբերյալ որևէ բան ասել: Նա ևս այսօր մեր հեռախոսազանգերին չպատասխանեց:
Հիշեցնենք, որ Արցախի Վանք գյուղի 13-րդ դարի Գանձասար վանական համալիրի պարսպի երեսպատումը 15-20 օր առաջ վերսկսել է արցախցի ռուսաստանաբնակ գործարար Լևոն Հայրապետյանը:
Առաջին անգամ նա պարսպի երեսպատման աշխատանքներ սկսել էր իրականացնել 2011թ. ամռանը: Այն ժամանակ երեսպատման դեմ մեծ աղմուկ բարձրացավ լրատվամիջոցներում ու սոցիալական ցանցերում, և Արցախի կառավարությանն առընթեր Զբոսաշրջության վարչության և ՀՀ մշակույթի նախարարության ջանքերով երեսպատումը դադարեցվեց:
Դեպքի առթիվ 2011թ. հուլիսի 7-ին Գանձասար էին այցելել նաև Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ու թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ովքեր այժմ որևէ դիրքորոշում չեն հայտնում:
Գանձասար վանական համալիրը ոչ միայն Արցախի, այլև ընդհանրապես հայկական ճարտարապետության գլուխգործոցներից է: Ճարտարապետները վանքի պարսպի երեսպատումը համարում են «հանցագործություն», «այլանդակում», «ծաղրուծանակ» և «գերիշխանության հաստատում հայկական երկու պետությունների նկատմամբ»:

Священник Ваграм Меликян об облицовке ограды Гандзасара: "Поднимать вопросы отдельных монастырей и церквей должен не Католикос"
Руководитель пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина священник Ваграм Меликян не располагает информацией о позиции Католикоса Всех Армян Гарегина Второго относительно облицовки ограды средневекового Гандзасарского монастыря.
На вопрос, почему глава Армянской Апостольской церкви до сих пор не выразил отношения к работам, которые начались примерно 20 дней назад, священник ответил: "Вопросами монастырей и церквей занимается глава данной епархии. Поднимать такие вопросы должен не Католикос".
Тем не менее руководитель пресс-канцелярии святого Эчмиадзина пообещал уточнить и предоставить нам сведения о судьбе ограды Гандзасарского монастыря. Однако после этого Ваграм Меликян перестал отвечать на наши телефонные звонки.
В резиденции Арцахской епархии ААЦ сегодня тоже не отвечали на наши звонки. Позиция главы епархии архиепископа Паргева Мартиросяна по данному вопросу до сих пор неизвестна.
Напомним, что примерно 20 дней назад предприниматель из России, уроженец Арцаха Левон Айрапетян возобновил работы по облицовке плиткой ограды Гандзасарского монастырского комплекса.
Впервые эти работы начали осуществляться летом 2011 г. Тогда в СМИ и социальных сетях был поднят большой шум, в результате чего усилиями Управления по туризму и Министерства культуры РА облицовочные работы были прекращены.
Тогда же Гандзасар посетили президент Арцаха Бако Саакаян и предводитель Арцахской епархии архиепископ Паргев Мартиросян. Сегодня они не комментируют происходящее.
Гандзасарский монастырский комплекс является шедевром армянской архитектуры. Облицовку ограды монастыря современной плиткой архитекторы считают "преступлением", "обезображиванием" и "установлением сверхвласти по отношению к двум армянским государствам".