ԱԺ կենցաղային կարիքները. 2080 հատ ձեռքի օճառ, 280 հատ սեղանի անձեռոցիկ, 40 դույլ
2012թ. ՀՀ պետական բյուջեից «Ազգային ժողովի և պատգամավորների պահպանման համար» հատկացվել է 2.739.493.5 հազար դրամ, «կենցաղային և հանրային սննդի նյութերի համար»՝ 9.344.6 հազար, «սոցիալական օգնության դրամական արտահայտությամբ նպաստների համար»՝ 23.580.0 հազար:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Գուրգեն Դումանյանից գրավոր հարցմամբ փորձեցինք ճշտել, թե ինչի՞ վրա են ծախսվել պետբյուջեից հատկացված գումարները: Նշենք, որ հարցման պատասխանը այնքան էլ դյուրին չստացանք: Մի քանի թերի ու կցկտուր պատասխանից ու մեր դժգոհությունից հետո ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը վերջապես ուղարկել է համեմատաբար ամբողջական պատասխան:
Ըստ ստացված պատասխանի՝ «Ազգային ժողովի աշխատակազմի և պատգամավորների պահպանումը» ծրագիր է, որը ներառում է ԱԺ աշխատակազմի և պատգամավորների ամբողջ տարվա ծախսերը՝ ջուր, գազ, էլեկտրաէներգիա և այլն:
2012-ին էլեկտրաէներգիայի, գազի ծախսը կազմել է 70918.3 հազ. դրամ, ջրի ծախսը՝ 15665.8 հազ. դրամ:
«Կենցաղային և հանրային սննդի նյութեր» տողով ձեռք են բերվել Ազգային ժողովի տնտեսական կարիքների համար անհրաժեշտ նյութեր և պարագաներ տարբեր մատակարար կազմակերպություններից:
Օրինակ՝ 1300-ական դրամով ձեռք է բերվել 280 հատ սեղանի անձեռոցիկ, 1100-ական դրամով՝ 40 հատ պլաստմասե դույլ, 550-ական դրամով՝ 30 հատ «սավոկ», 240-ական դրամով՝ 2080 հատ ձեռքի օճառ, 100-ական դրամով 1400 հատ 60 վատանոց լամպ և այլն: Այլ ապրանքների անունները և ձեռք բերելու գները ԱԺ-ն սրբորեն թաքցրել է և չի տրամադրել:
Ինչ վերաբերում է «սոցիալական օգնությանը», ապա դա օրենքով նախատեսված, 131 պատգամավորին հատկացվող 15.000-ական դրամն է, որը պատգամավորական գործունեության համար է:
Նշենք, որ 2010-ին ԱԺ-ն ավելի շատ օճառ է օգտագործել, քան այս տարի: 2010 թ. Ազգային ժողովը ձեռք էր բերել 2400 հատ ձեռքի օճառ, 280 լիտր հեղուկ օճառ, 240 կգ լվացող միջոց (ռախշա), 350 հատ հոտազերծիչ, 230 կգ մաստիկա և այլն: Քիչ չեն եղել նաև օգտագործած ավելները: Սենյակների համար գնվել էր 300 հատ ավել, իսկ բակի համար՝ 400:
Հետաքրքիր է, եթե որևէ մեկը առաջարկի այդ 70 մլն. դրամի փոխարեն ընդամենը 7 մլն դրամով նույն շռայլ քանակի էլ. էներգիան ապահովող փոքր ծավալի սարքի տեղադրում Ազգային Ժողովում, ապա կհամաձայնվեն թե՞ կմերժեն այդ փոխշահավետ գործարար առաջարկությանը, պատճառաբանելով, թե հավերժական շարժիչ երբեք չի հայտնաբերվելու:

Бытовые нужды НС: 2080 штук туалетного мыла, 280 штук столовых салфеток, 40 пластмассовых ведер
На содержание Национального Собрания и депутатов из госбюджета РА 2012 г. выделено 2.739.493.5 тыс.драмов, 9.344.6 – на бытовые нужды и общественное питание, 23.580.0 – на пособия по социальной помощи.
Мы обратились к руководителю администрации НС Гургену Думаняну с просьбой уточнить, на что были потрачены выделенные из госбюджета средства. Отметим, что ответ на наш запрос мы получили с трудом.
Согласно ответу управления по информации и связям с общественностью НС РА, «содержание администрации и депутатов Национального Собрания – это программа, которая включает расходы на администрацию и депутатов парламента на весь год: вода, газ, электроэнергия и т.д.».
В 2012 г. расходы на электроэнергию и газ составили 70918.3 тыс., на воду – 15665.8 драмов.
Согласно строке о бытовых нуждах и общественном питании, у различных поставляющих организаций приобретены необходимые для экономических нужд НС принадлежности.
Так, на 1300 куплено 280 штук столовых салфеток, 40 штук пластмассовых ведер по 1100 драмов, 30 пластиковых совков по 550 драмов, 2080 штук туалетного мыла по 240 драмов, 1400 штук лампочек мощностью 60 ватт по 100 драмов и т.д. Сведения о наименованиях других товаров и их стоимость НС нам не предоставило.
Что касается «социальной помощи», то она представляет собой предусмотренные законом 15.000 драмов, которые выделяются 131 депутату.
Отметим, что в 2010 г. НС приобрел туалетного мыла больше, чем в нынешнем. Так, в 2010 г. было закуплено 2400 штук туалетного мыла, 280 литров жидкого мыла, 240 кг моющего средства (ракша), 350 баллончиков освежителя воздуха, 230 кг мастики и т.д. Немало было использовано и веников. Так, для кабинетов было закуплено 300 штук, для территории вокруг здания НС – 400.