Հայկական սպորտ. երկու քարի արանքում, երկու սարի արանքում
Հայաստանի մարզական լրագրողների ֆեդերացիան (ՀՄԼՖ) հրապարակել է 2012-ի լավագույն մարզիկների ցուցակը: Ինչպես եւ սպասվում էր, այս տարվա լավագույնն է ճանաչվել հունահռոմեական ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը, որը Լոնդոնում նվաճեց օլիմպիական արծաթը, իսկ մինչ այդ դարձել էր Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր: Երկրորդը նույն ոճի ըմբիշ, օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն է, իսկ երրորդը՝ ծանրամարտիկ, Լոնդոնի բրոնզե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը: Իրապես հենց այս երեքն էին արժանի լավագույն եռյակում հայտնվելուն, որովհետեւ օլիմպիական խաղերում հաջողությունը այն էլ Հայաստանի նման փոքր երկրի համար մեծ իրադարձություն է եւ ընդհանրապես ամենամեծ նվաճումն է սպորտի ասպարեզում:
Սակայն պատահեց այնպես, որ մարզական որոշ ղեկավարների ու նաեւ շատ երկրպագուների զարմացրեց այն հանգամանքը, որ լավագույն 10-յակում չկա որեւէ ֆուտբոլիստ: Հենրիխ Մխիթարյանը, որն այսօր աներկբա լավագույնն է Հայաստանում, հայտնվել է լավագույն մարզիկների 11-րդ հորիզոնականում: Յուրա Մովսիսյանը 14-րդն է, Ռոման Բերեզովսկին՝ 15-րդը, ըմբիշ Յուրի Պատրիկեեւի հետ 17-րդ տեղը կիսում է Սարգիս Հովսեփյանը, իսկ Արաս Օզբիլիզը 18-րդն է:
Անցյալ տարի Հենրիխը 4-րդն էր, իսկ Յուրան՝ 7-րդը: Այս տարին լավագույնն է Մխիթարյանի կարիերայում, բայց ինչու՞ հանկարծ նա հայտնվեց ավելի ցածր տեղում, քան 2011-ին: Դրան երկու պատճառ կարող է լինել: Նախ՝ Մխիթարյանի ֆուտբոլիստ է, իսկ ֆուտբոլը թիմային մարզաձեւ է, եւ քանի որ մեր ազգային հավաքականն այս տարի ցույց չտվեց նախորդ տարվա կրակոտ խաղը, նրա անդամների օգտին քվեարկողների թիվը նվազել է: Այսպիսի տեսակետ կա:
Սակայն չպետք է մոռանանք, որ մեր ֆուտբոլիստներն այսօր մեծ ճանաչում ունեն եւ բարձր գնահատականի են արժանանում ոչ միայն (ոչ թե) հավաքականի թիմային հաջողությունների շնորհիվ, այլեւ (այլ) իրենց անհատական բարձր մակարդակի: Օրինակ՝ նույն Մխիթարյանը, որն այսօր թերեւս Հայաստանի ամենաճանաչված ու ամենաբարձր վարկանիշն ունեցող մարզիկն է, ինչն առաջին հերթին ակումբային մակարդակով նրա հաջող ելույթների, եվրոպական ասպարեզում աչքի ընկնելու արդյունք է:
Եվ հենց այս առումով մարզասեր հասարակության կողմից ֆուտբոլիստներն առաջին հերթին դիտարկվում են իբրեւ անհատներ եւ ոչ իբրեւ թիմի մասնիկ: Չնայած երկու դեպքում էլ նույն Մխիթարյանի պարագայում հաջողություններն ակնհայտ են. Ուկրաինայի չեմպիոն, գավաթակիր, սուպերգավաթակիր, լավագույն ֆուտբոլիստ տարբեր հարցումների արդյունքներով:
Այստեղ է ահա, որ պարզ է դառնում, թե որն է ֆուտբոլիստների «անհաջողության» հիմնական պատճառը: Ի տարբերություն նախորդ անգամների՝ այժմ ՀՄԼՖ-ն ընտրությունն անցկացնում է կանոնակարգի համաձայն: Ըստ այդմ՝ «ընտրության ժամանակ նախապատվությունը տրվում է հաջորդաբար օլիմպիական խաղերի, աշխարհի, Եվրոպայի առաջնությունների մեդալակիրներին, այնուհետեւ միջազգային պաշտոնական մյուս մրցաշարերի (համաշխարհային օլիմպիադաներ, ուսանողական խաղեր եւ այլ) մրցանակակիրներին եւ վերջում՝ մասսայականություն վայելող մարզաձեւերի ներկայացուցիչներին: Հաշվի են առնվում մեծահասակների միջազգային պաշտոնական մրցումներում ձեռք բերած նվաճումները եւ հաջողությունները»: Հատկանշական է, որ ոչ բոլոր մարզական լրագրողներն էլ մասնակցել հարցմանը՝ կարծես բոյկոտելով ընտրությունը. հայտնի է, որ ՀՄԼՖ-ի կողմից անցկացվող այս քվեարկությունը մշտապես տարակարծությունների տեղիք է տվել: Իսկ ով էլ մասնակցել է, հիմնականում առաջնորդվել է կանոնակարգի վերոնշյալ կետով, ինչը, բնականաբար, առավելություն է տալիս, ասենք, Եվրոպայի մրցանակակրին, եթե վերջինիս համեմատելու լինենք Մխիթարյանի կամ Մովսիսյանի հետ:
Եթե միշտ կիրառվի այս սկզբունքը, հայ ֆուտբոլիստները կարող են մոռանալ լավագույնը դառնալու կամ թեկուզ եռյակում ընդգրկվելու մասին, քանի որ մենապայքարային մարզաձեւերի ներկայացուցիչները, Եվրոպայի բրոնզը նվաճելով, ավելի բարձր կդասվեն, քան ամենամասսայական ֆուտբոլի ներկայացուցիչները: Սա, իհարկե, այնքան էլ ճիշտ չէ, ու պիտի շեշտենք, որ որոշ լրագրողներ, նկատի ունենալով ֆուտբոլիստի համբավը երկրում եւ արտասահմանում, նրա մրցանակները ոչ մեդալների տեսքով, տվյալ մարզիկին ավելի բարձր տեղ են հատկացնում, քան միջազգային որեւէ մրցաշարում մեդալ նվաճած ըմբշին, սամբիստին կամ այլոց:
Ինչ ինչ, բայց գոնե այս տարի Մխիթարյանն իսկապես արժանի էր լավագույն տասնյակում տեղ ունենալուն: Այս տեսանկյունից կարելի է նաեւ հասկանալ ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին, որն իրեն բնորոշ ոճով, այդուհանդերձ, մի լավ «նախշել» է «հայկական սպորտը ղեկավարողներին»: Տարակուսանքը՝ տարակուսանք, բայց հետաքրքիր է, թե ինչ կապ ունեն այստեղ այդ ղեկավարները, որոնց դեմ ուղղված են Հայրապետյանի սլաքները:
Ու նորից պետք չէ հեռուն գնալ. Հայրապետյանն, ըստ ամենայնի, նկատի ունի սպորտի նախարարությանը եւ ՀԱՕԿ-ին, որոնք ԲՀԿ-ի ոլորտն են համարվում, իսկ ՀՀԿ-ական Հայրապետյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի հին վեճն ու պարբերական փոխհրաձգությունը ծանոթ է գրեթե բոլորին: Չնայած իր հայտարարության մեջ Հայրապետյանը որեւէ մարզիկի կամ մարզաձեւի անուն չի նշել, սակայն պետք է կարծել, որ խոսքն առաջին հերթին ֆուտբոլիստների, գուցե նաեւ՝ շախմատիստների մասին է, որոնցից ուժեղագույնը՝ Լեւոն Արոնյանը, չորրորդն է այս տարի: Հիշեցնենք, որ շախմատն էլ ղեկավարում են ՀՀԿ-ականները՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Եվ ուրեմն՝ ՀՄԼՖ-ի այս քվեարկությունը առիթ է դարձել ՀՀԿ-ԲՀԿ հերթական ու անհարկի առճակատման: Ու չնայած ԲՀԿ-ն չէ մրցույթն անցկացնողը, բայց մասնավորապես սոցիալական ցանցերում հենց ԲՀԿ-ն է «մեղադրվում» շախմատիստների ու ֆուտբոլիստների «սայթաքումների» մեջ:
Ինչպես տեսնում ենք, այս անգամ էլ հնարավոր չեղավ խուսափել հայկական սպորտը քաղաքականացնելու ու քաղաքականության կեղտով առողջ ու ազնիվ բնագավառի համբավ ունեցող ոլորտը մրոտելու փորձերից: Չնայած պետք է նաեւ հիշենք, թե ինչ տգեղ իրադարձություններ տեղի ունեցան այս տարի՝ լոնդոնյան խաղերի ժամանակ, երբ Սերժ Սարգսյանի խորհրդական Յուրի Վարդանյանը շտապեց գնահատական տալ ծանրորդ Առաքել Միրզոյանի ելույթին ու ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գործողություններին, ինչին հետեւեց նույնքան տհաճ պատասխանը Միրզոյանի կողմից: Աշնանն էլ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Լեւոն Մարտիրոսյանը հայ օլիմպիականների ելույթները որակեց խայտառակ ու բաց նամակով պատասխան ստացավ նույն մարզիկներից:
Ցավալի է, բայց փաստ. երեւույթը շարունակվում է այսօր ու նման ընթացքի դեպքում լինելու է նաեւ գալիք տարի: Հայկական սպորտը ՀՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի միջեւ դարձել է շահարկման ու էժանագին քաղաքական դիվիդենտներ ձեռք բերելու առարկա:

Sport in Armenia: A Mere Bone of Contention Between Two Political Forces
The Association of Sports Reporters in Armenia (ASRA) has just published its list of the top athletes for 2012.
As expected, Greco-Roman wrestler Arsen Julfalakyan, who won an Olympic silver medal in London, was named the top athlete of the year.
He was followed by Artur Aleksanyan, another Greco-Roman wrestler who walked away with a bronze medal at the London Olympics. In third place was Olympic bronze medallist in weightlifting Hripsimeh Khurshudyan.
There is no doubts that these three are worthy of being recognized as the top three in Armenian sports. Their victories at the London games are not an insignificant achievement for such a small nation as Armenia.
Many fans and sports organizers were baffled, however, that no football player made it to the top ten. Henrikh Mkhitaryan, clearly the best player in Armenia today, wound up in 11th place. Footballer Yura Movsisyan was picked for the 14th spot, Roman Berezovsky the 15th spot, and Sargis Hovsepyan tied for the 17th spot with wrestler Yuri Patrikevi.
Last year. Henrikh came in 4th and Yura in 7th. This year was the best in Mkhitaryan’s football career, so why did he wind up at a lower spot than 2011?
There are two possible reasons. First, Mkhitaryan is a footballer and football is a team sport. Since Armenia’s national team didn’t display such an explosive game as in 2011, the number of votes for individual players decreased. Some pundits hold this view.
However, we cannot forget that our footballers are held in high esteem and widely followed not only due to the successes of the national team, but due to their personal high level of play. For example, the same Mkhitaryan, is perhaps the most recognized and highly rated player in Armenia today. First and foremost, this is due to his successful appearances in team level play in Europe.
From this perspective, footballers are regarded by sports fans firstly as individuals and not members of a team. This, despite the fact that in both cases, Mkhitaryan’s successes are clear – Ukraine champion, cup winner, super cup winner, and chosen the best footballer in many surveys.
It is here that the main reason for the “failures” of footballers becomes clear. This was the first time that the selection process of the ASRA was conducted according to protocol. Accordingly, preference is given, in descending order, to medal winners in the Olympics, World Championships, European Championships, and then followed by other international competitions. Bringing up the rear, are those engaged in mass appeal sports.
It should be also noted that not all sports reporters participated in the selection; it’s as if they boycotted the process. It is well known that the ASRA survey has constantly been a point of contention on the part of some pundits. Those who did take part followed the above described protocol.
If this principle is adhered to, Armenia’s footballers can forget about their chances to appear in the top three spots since athletes in individual sports, say someone who wins a bronze at the European Championships, will receive a higher ranking than those engaged in mass appeal sports.
Naturally, this isn’t all that fair, and we must stress that certain sports reporters, taking into account the veneration of football in Armenia and overseas, ranked non-medal holder footballers higher than any wrestler, weightlifter or other athlete possessing a World or European championship medal.
This year, at least, Mkhitaryan should have won a spot in the top ten. From this perspective, one can perhaps understand Armenia’s Football federation President Ruben Hayrapetyan who, in his own inimitable style, put the organizers of sport in Armenia in their place.
In a press interview after the results of the ASRA survey were published, Hayrapetyan said the ranking was yet another attempt to discredit sports in Armenia and charged those responsible for overseeing sports in Armenia as inept. He said they gave sports a bad name.
What’s going on is pretty apparent. Hayrapetyan was most likely referring to the Ministry of Sports and Armenia’s National Olympics Committee; institutions closely linked to the Prosperous Armenia Party led by Gagik Tsarukyan. Most in Armenia are aware of the long-standing “bad blood” between Republican Party stalwart Hayrapetyan and Tsarukyan.
Even though Hayrapetyan failed to name names in his press statement, he was probably referring to footballers and chess players. Levon Aronyan, the strongest chess player around, came in 4th place in this year’s ASRA survey.  We shouldn’t forget that the Republican Party members, led by President Sargsyan, oversee chess in Armenia.
Thus, the ASRA selection has served as an opportunity for the next confrontation between Republican and Prosperous Armenia forces. Even though Prosperous Armenia wasn’t the one conducting the survey, it got the bulk of the blame, especially in social internet sites, for the stumbling of footballers and chess players.
As we see, it wasn’t possible to avoid the politicization of sport in Armenia yet again or to tarnish such a healthy and honest sector with political mudslinging.
However, we must also recall the tasteless incidents that took place this year at the London Olympics when Serzh Sargsyan’s advisor Yuri Vardanyan rushed to offer an evaluation of the performance of weightlifter Arakel Mirzoyan and the actions of Olympics Committee president Gagik Tsarukyan. This was followed by an equally ugly response by Mirzoyan. Then too, Republican Party MP Levon Martirosyan described the performances of Armenian Olympians as appalling. He, in turn, received a public response from those very same athletes.
It’s tragic but a fact. This situation continues today and will most likely carry on in the New Year to come.
At the hands of the Republican and Prosperous Armenia parties, sport in Armenia has been denigrated into a mere object of wheeling and dealing for cheap political dividends.
alfred tamazyan
why not give a chance to other sports to be able to nominate their own top athletes. make the the nation more competitive. Include Water Polo. Comment...