Վարչապետի եղբայրն ու ԱԺ նախկին նախագահը դեսպաններ են. ի՞նչ ունեցվածք ունեն
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եղբայրը` Արմեն Սարգսյանը, 2008 թ.-ից Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանն է (համատեղության կարգով Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վիետնամի Սոցիալիստական, Կորեայի եւ Սինգապուրի Հանրապետություններում): Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի՝ Արմեն Սարգսյանը համալրել է հարուստ դեսպանների շարքը:
Դեսպանի 2011 թ. տարեկան եկամուտը եղել է մոտ 1 մլն 484 հազար դրամ, կենսաթոշակը եւ աշխատավարձը` 31 հազար 716 դոլար:
2011-ին նրա հաշվին եղել է 11 մլն 480 հազար դրամ`տարեսկզբի 10 մլնի փոխարեն, 110 հազար դոլար` 85 հազարի փոխարեն, 40 հազար չինական յուան` 38 հազարի փոխարեն եւ 10 հազար եվրո:
Արմեն Սարգսյանի կինը` Սուսաննա Սարգսյանը, նշված տարում ունեցել է 2640 դոլարի եկամուտ, որը ստացել է դիվանագետի ընտանիքի անդամի համար նախատեսված փոխհատուցումից: Սակայն դեսպանի կնոջ հաշվին եղել է 3 մլն դրամ (2011 թ.-ի սկզբին 2 մլն 700 հազար դրամ), 25 հազար դոլար (տարեսկզբին` 18 հազար դոլար) եւ 30 հազար յուան (տարեսկզբին` 25 հազար):
Հարուստ դեսպանների ցանկում է նաեւ ԱԺ նախկին նախագահ, Բելառուսում եւ Մոլդովայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, ԱՊՀ կառույցներում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանը:
2011 թ. նա ունեցել է 35 հազար 160 դոլարի եկամուտ, որից 33 հազար 156 դոլարը աշխատավարձն է, իսկ մնացածը` դիվանագետի ընտանիքի անդամի փոխհատուցումը:
Նշված տարվա սկզբին Արմեն Խաչատրյանն ունեցել է 251 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին` 247 մլն, ինչպես նաեւ 59 մլն դրամ տարեսկզբի 42 հազար դոլարի փոխարեն:
Դեսպանի կինը` Լարիսա Խաչատրյանը, ոչ դրամ ունի, ոչ էլ որեւէ եկամուտ: Ամեն դեպքում այդպես է նշված նրա հայտարարագրում:

Какое имущество у являющихся послами брата премьер-министра РА и бывшего спикера НС?
Брат премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна Армен Саркисян с 2008 г. является послом РА в Китайской Народной Республике (по совместительству он выполняет также обязанности посла РА во Вьетнаме, Корее и Сингапуре). Согласно представленной им декларации об имуществе и доходах, Армен Саркисян входит в число богатых армянских дипломатов.
В 2011 г. доход А.Саркисяна составил 1 млн 484 тыс. драмов. Еще 31 тыс. 716 долларов он получил в виде пенсии и зарплаты.
В том же году на счете посла имелось 11 млн 480 тыс. драмов (в начале года – 10 млн драмов), 110 тыс. долларов (в начале года – 85 тыс.долларов), 40 тыс. китайских юаней (в начале года – 38 тыс. юаней) и 10 тыс. евро.
Жена А.Саркисяна Сусанна Саркисяна в 2011 г. получила доход в размере 2640 долларов, который образовался за счет компенсации, предусмотренной для члена семьи дипломата. Вместе с тем на счете супруги посла было 3 млн драмов (в начале года – 2 млн 700 тыс. драмов), 25 тыс. долларов (в начале года – 18 тыс. долларов) и 30 тыс. юаней (в начале года – 25 тыс. юаней).
В число богатых дипломатов входит и бывший председатель Национального Собрания, Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Беларуси и Молдове, постоянный представитель РА в структурах СНГ Армен Хачатрян.
В 2011 г. размер его дохода составил 35 тыс. 160 долларов, из которых 33 тыс.156 долларов – зарплата, остальное – компенсация, предусмотренная для члена семьи дипломата.
В начале указанного года Армен Хачатрян имел 251 млн, к концу года – 247 млн драмов, а также 59 млн драмов вместо 42 тыс. долларов в начале года.
Жена посла Лариса Хачатрян не имеет ни доходов, ни банковского вклада. Во всяком случае так указано в ее декларации.