Ֆոտոլրագրող Շամշյանը համաներվեց
Այսօր «Չորրորդ իշխանություն» և «Առավոտ» օրաթերթերի ֆոտալրագրող Գագիկ Շամշյանի նկատմամբ Վերաքննիչ դատարանը կիրառեց համաներում` ազատելով 350 հազար դրամ տուգանք վճարելու պարտականությունից: Նիստի ընթացքում Գագիկ Շամշյանը հայտարարեց, որ ինքը հանցագործություն չի կատարել, ուստի համաներման կարիք չունի:
«Ոչ թե ինձ, այլ դատավոր Գագիկ Ավետիսյանին պետք է համաներել, որ սուտ ցուցմունքներով մարդկանց մեղադրում է»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ֆոտոլրագրողը:
Հիշեցնենք, որ Գ. Շամշյանը մեղադրվում էր 2008 թ. օգոստոսի 5-ին Սմբատ Այվազյանի դատաքննության ժամանակ դատավոր Գագիկ Ավետիսյանի կարգադությանը չենթարկվելու և վերջինիս վիրավորելու մեջ: Մեղադրանքը հիմնված էր բացառապես դատական կարգադրիչների և նիստերի քարտուղարի ցուցմունքների վրա, թեև միջադեպի օրը դատարանում եղել են բազմաթիվ մարդիկ:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանն ապրիլի 17-ին «Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերունք» դրսևորելու համար ֆոտոլրագրողին դատապարտեց նվազագույն աշխատավարձի 350-ապատիկի չափով տուգանքի:
Հունիսի 15-ին Վերաքննիչ դատարանն այս վճիռը թողեց անփոփոխ: Բայց քանի որ Շամշյանին առաջադրված մեղադրանքը` ՔՕ 343-րդ հոդվածը, ներառված է Ազգային ժողովի հունիսի 19-ին «Համաներում հայտարարելու մասին» որոշման մեջ, Վերաքննիչ պետք է այս կապակցությամբ նոր որոշում կայացներ:
Եթե Գագիկ Շամշյանը համաձայներ համաներմանը, նրա նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կկարճվեր: Սակայն այս դեպքում Վերաքննիչը, դատավոր Մհեր Աղրամանյանի նախագահությամբ, պարզապես համաներումը կիրառելով` լրագրողին ազատեց պատժի կրումից:
«Հետաքրքիրն այն է, որ դատարանն իրավունք չուներ համաներում կիրառել, որովհետև նախկինում մեկ այլ քրեական գործով իմ նկատմամբ համաներում արդեն կիրառվել է: Իրենք ասում են` մենք քեզ լավություն ենք անում, շուխուր մի արա: Չէ, ինձ օրենքն է պետք, օրենքի տառը պաշտպանեք»,- ասում է ֆոտոլրագրողը:
Ըստ Շամշյանի` սա արվել է դիտմամբ, որպեսզի ինքը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան չդիմի: Բայց վերջինս վստահեցնում է, որ անպայման դիմելու է Եվրադատարան և հասնելու է արդարացման:

Today, the RoA Appeals Court issued a pardon for “Chorrord Ishkhanutyun” and “Aravot” photo-journalist Gagik Shamshyan and lifted the 350,000 fine that had been levied against him.
During the trial, Mr. Shamshyan declared that he was innocent and thus wasn’t in need of any pardon. “It’s not me that should be pardoned but Judge Gagik Avetisyan, for using false testimony to charge people,” Mr. Shamshyan said during a conversation with “Hetq”.
Mr. Shamshyan was charged with disobeying the orders of Judge Gagik Avetisyan and verbally abusing him during the August 8, 2008 trial of Smbat Ayvazyan. The only testimony the court heard against the photo-journalist was given by court officers even though the courtroom was packed at the time.
On April 17, 2009, Mr. Shamshyan was found guilty by the Kentron and Nork-Marash Disrict Court and fined an amount equivalent to 350 times his minimum salary.
Today, the Appeals Court upheld the prior sentence but since the charge fell under the provisions of the June 19th general amnesty, the court should have issued a new ruling.
Had Mr. Shamshyan accepted the amnesty, his sentence would have been cut. But this time Appeals Judge Mher Aghramyan simply executed the pardon and let the defendant walk free and withdrew the fine.
“What’s interesting is that the court actually didn’t have the right to execute the pardon since I was already pardoned for a past offence. They told me that we’re doing you a favor; don’t raise a fuss. No, I want the law to operate. We should uphold the law,” the photo-journalist said.
Mr. Shamshyan said the court did this on purpose so that he wouldn’t take his case to the European Court of Human Rights. He added that he’d be doing so anyway.