Ջավախքի հարցում Հայաստանն իր պարտավորությունը չի կատարում. Հայկազուն Ալվրցյան
Ջավախքի հարցերով Հայաստանի հետաքրքրությունները չեն միջամտում Վրաստանի ներքին գործերին, քանզի Ջավախքը պատմականորեն հայաբնակ և հայկական տարածք է, բայց քաղաքական հանգամանքների բերումով այսօր հայտնվել է Վրաստանի կազմում: Հայաստանն ունի բոլոր իրավունքները իր հայրենակիցների ճակատագրով հետաքրքրվելու, և Հայաստանը պարտավորություն ունի հայկական մշակույթը պահպանելու հարցում: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարեց վրացագետ Հայկազուն Ալվրցյանը: «Ես ոչ մի հարցում այդ պարտավորությունների կատարումը չեմ տեսնում»,- ընդգծեց բանախոսը:
Հ. Ալվրցյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ իշխանությունները, ի դեմս նախագահի և վարչապետի, մի քանի անգամ հայտարարություններ են արել, որոնք ցույց են տալիս, որ նրանք տիրապետում են Ջավախքի խնդիրներին և պարտավորություն ունեն, սակայն դրանք մնացին որպես հնչեցրած հայտարարություն, և որևէ քայլ չկատարվեց: Իսկ նման հայտարարությունները վատացնում են վիճակը և խրախուսում վրացական կողմին` ցույց տալով, որ հայկական կեցվածքը միայն հայտարարությունների համար է, և որևէ գործնական քայլ չի հետևում: Սա վրացական կողմից իրավունք է տալիս ավելացնել ճնշումները բոլոր ոլորտներում:
«Նրանց քաղաքականությունը միտված է Մեսխեթ-Ջավախք տարածաշրջանի ազգագրական պատկերը փոխելու: Այդ ուղղությամբ նույնպես նրանք ժրաջանորեն աշխատում են, իսկ Հայաստանը որևէ կոնկրետ քայլ չի կատարում այդ տարածաշրջանում հայերին տեղում պահելու համար»,- կարծում է Հ. Ալվրցյանը:
Այդ ամենը, նրա դիտարկմամբ, կարելի է անել ՀԿ-ների, տնտեսական կազմակերպությունների, բանկերի, արտադրական միավորումների միջոցով: Հայաստանյան արդյունաբերողները, գործարարները Վրաստանում այսօր ունեն լուրջ տնտեսական ձեռնարկություններ, սակայն այդպիսի մեկ ձեռնարկություն Հ. Ալվրցյանը չգիտե, որ հայ գործարարները ստեղծել են Ջավախքում, որպեսզի ջավախքցիներին աշխատանք տրամադրեն կամ լուծեն տարածաշրջանի սոցիալական խնդիրները:

В вопросе Джавахка Армения не выполняет своих обязательств – Айказун Алврцян
Интересы Армении в вопросах Джавахка не означают вмешательства во внутренние дела Грузии, так как исторически Джавахк является армянонаселенной и армянской территорией, которая сегодня в силу политических обстоятельств находится в составе Грузии. У Армении есть все основания интересоваться судьбой джавахкских армян и выполнять свои обязательства в деле сохранения армянской культуры. "Однако ни в одном вопросе я не вижу выполнения этих обязательств",- заявил сегодня на пресс-конференции грузиновед Айказун Алврцян.
Он напомнил о том, что президент и премьер-министр Армении несколько раз выступали с заявлениями, которые показывали, что они знают о проблемах Джавахка и признают свои обязательства. Однако эти обязательства так и остались на словах и не перешли в дела. Между тем подобные заявления усугбляют ситуацию, давая грузинским властям уверенность в том, что армянская сторона не идет дальше заявлений. Это дает Грузии право усиливать давление на Джавахк во всех сферах.
"Политика грузинских властей направлена на изменение этнографической ситуации в регионе Месхети-Джавахк, и они активно работают в этом направлении. Между тем Армения не предпринимает конкретных шагов для того, чтобы удержать армян в этом регионе",- заявил А.Алврцян.
По словам эксперта, все эти шаги можно осуществлять посредством общественных и экономических организаций, банков, производственных объединений. Сегодня промышленники и предприниматели из Армении имеют в Грузии серьезные предприятия, однако ни одно такое предприятие не было создано в Джавахке с тем, чтобы обеспечить местных армян работой и решить социальные проблемы этого региона, отметил Айказун Алврцян.