Մշակութային խմիչք գինին ընդդեմ քաղաքական խմիչք օղու. բայց ինչու է հայտնի հայկական հենց կոնյակը
Աշխարհում տարեկան վաճառվում է մոտ 10 մլրդ շիշ գինի: Հայաստանը տարեկան վաճառում է ընդամենը 500-700 հազար շիշ գինի, այն էլ ռուսական շուկայում, որտեղ տարեկան վաճառվում է 1,2-1,3 մլրդ շիշ գինի: Ռուսաստանում սպառվում է նաև հայկական կոնյակի 93 տոկոսը:
«Դա շատ վտանգավոր երևույթ է. ամեն պահի, երբ մենք հանկարծ փորձենք մտածել, որ ռուսները մեր ամենամեծ եղբայրը չեն, կպարզվի, որ հայկական կոնյակը չի համապատասխանում ոչ մի չափանիշի: Դրա քաղաքական հետևանքները գիտեք»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Ռուսական շուկայում վաճառվող հայկական կոնյակի 5 տոկոսն է բարձրաստիճան խավի համար, իսկ 92-93 տոկոսը միջին և ցածր խավի համար է, քանի որ վաճառվում է ընդամենը 250-300 ռուբլով՝ այնքան, որքան արժե ռուսական գինին: Բացառություն են հայկական տեսակավոր կոնյակները, որոնց գինը սկսվում է 1000 ռուբլուց:
Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում կոնյակագործության և արտադրությունը, և արտահանումը 10 տոկոսով ավելի են, քան անցյալ տարի, և 30 տոկոսով ավելի, քան խորհրդային ամենառեկորդային սպառման ժամանակներում:
«Շատ թե քիչ հայտնի է աշխարհում հայկական կոնյակը: Չի ընկալվում հայկական գինի հասկացությունը»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Հայաստանում գինեգործության ոլորտում անկում կա: Պատճառն այն է, որ ներուժն ուղղվում է դեպի կոնյակ, և Հայաստանը ներկայացված չէ գինու միջազգային շուկաներում:
Բանախոսը դա բացատրում է նրանով, որ 150 տարի անընդմեջ նախ Ցարական Ռուսաստանը, հետո Խորհրդային Միությունը լավագույն գինեգործական տեխնոլոգիաներն ուղղորդել են Վրաստան ու Բեսարաբիա, իսկ լավագույն կոնյակագործական տեխնոլոգիաները՝ Հայաստան, քանի որ Հայաստանը նախորդ դարերում թուրք սելջուկների և պարսիկների տիրապետության տակ կորցրել էր խաղողի իր գոնեֆոնդի մեծ մասը, հայերի լավագույն այգիները զավթիչների ձեռքում էին:
«Վրացիները ունեին անկախ պետականություն 17-18 դարում և թույլ չտվեցին՝ իրենց խաղողը ոչնչանա: Դրա համար երբ 1828-ին Հայաստանը հայտնվեց Ցարական Ռուսաստանի կազմում, մենք ունեինք խաղող, որը պիտանի էր միայն օղու արտադրության համար: Երբ 1860-70-ական թթ. եվրոպական տեխնոլոգիաները եկան Հայաստան, շատ հեշտ էր խաղողի օղուց անցնել կոնյակի, և այդպես էլ եղավ»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Հայաստանը Ցարական Ռուսաստանում 1-ին տեղում էր կոնյակի արտադրությամբ:
Վերջին 3 տարում Հայաստանում նվազել է գինու սպառումը, որը 2002-2003թթ.-ից սկսած՝ անընդհատ աճում էր: 2010թ. Հայաստանում գրանցվել է տեղական գինու ռեկորդային սպառում՝ մոտ 4,2 մլն լիտր: Ընդամենը 10 տարի առաջ այդ ցուցանիշը 3 մլն լիտր էր: Այսօր Հայաստանում տեղական գինու տարեկան սպառումը 3,5 մլն լիտր է: 2012-ին Հայաստանում սպառվել է 3,6 մլն լիտր տեղական արտադրության գինի: Վերջին 12 տարում 10 անգամ մեծացել է ներկրված գինու քանակը:
Հայաստանում տարեկան մեկ մարդու հաշվով սպառվում է ընդամենը 1 լիտր գինի: Եվրոպայում մեկ մարդը տարեկան խմում է 50 լիտր գինի: Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ եթե Հայաստանը կարողանար հասնել եվրոպական ցուցանիշի կեսին, ապա երկրի այգիները չէին հերիքի:
«Հայաստանը պետք է մտցնի գինու սպառման մշակույթ: Ընդհանրապես հայ ժողովուրդը սկսել է առհասարակ գինի քիչ խմել: Սա վատ միտում է: Գինին դեղ է, մշակութային խմիչք է և արվեստի աշխարհի պրոդուկտ է: Դրա համար գինին զարգացած երկրների ատրիբուտ է: Բազմաթիվ հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ տղամարդը պետք է օրական գոնե 400 գրամ կարմիր դառը գինի խմի, իսկ կինը՝ մոտավորապես նվազագույնը 200 գրամ, որովհետև օրգանիզմը պահանջում է շատ նյութեր, որոնք այդքան քանակի գինիների մեջ կան»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Նա Հայաստանում տեղական գինու սպառման նվազումը պայմանավորում է բնակչության արտագաղթով, նաև օտար մշակույթին խոնարհվելու, հայրենական արտադրանքն արհամարհելու շատ տարօրինակ պահվածքով, որին ականատես է լինում նաև գինու իր սեփական խանութի գնորդների հետ շփվելիս:
«Այսօր 3-4 ընկերություն կա Հայաստանում, որ շատ լուրջ որակական շեմի է հայտնվել: Այն հայկական գինիները, որ այսօր 2000-3000 դրամային նիշում են, չեն զիջում իրենց որակական հատկանիշներով այն գինիներին, որոնք արտասահմանում գտնվում են 1-1,5 եվրոյանոց նիշում, և այդ գինիները, որ հասնում են Հայաստան, վաճառվում են 4000-5000 դրամով»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Միաժամանակ նա նշում է, որ հայաստանյան շուկայում առկա գինիների 10 տոկոսն է, որի որակի հարցում կարելի է վստահ լինել:
Գինեգործների միության նախագահը դրական է համարում, որ Հայաստանում սկսել են օղի ավելի քիչ խմել: Օղու սպառմանը հանգեցնում է աղքատությունը, և ի տարբերություն մշակութային խմիչք գինու՝ օղին քաղաքական խմիչք է: Վերջին 12 տարում Հայաստանում օղու տարեկան սպառումը ռեկորդային է եղել է 2005-ին. այդ տարի սպառվել է տեղական արտադրության մոտ 16 մլն լիտր օղի, փոքր-ինչ ավելի քիչ էլ ներմուծվել է: Գումարելով տեղական և ներմուծված օղին՝ Հայաստանը մեկ շնչի հաշվով խմված օղու քանակով աշխարհում 1-3-րդ տեղերում էր Ռուսաստանի ու Մոլդովայի հետ:
Օղու սպառման ցուցանիշը Հայաստանում 2007-ին սկսեց նվազել, իսկ 2008-2009-ին տնտեսական ճգնաժամի պատճառով նորից բարձրացավ: 2010-ից Հայաստանում օղու սպառման ցուցանիշն անշեղորեն նվազում է: 2012թ. Հայաստանում սպառվել է տեղական արտադրության 9,7 մլն լիտր օղի, ինչը մոտ 2 անգամ քիչ է, քան նախաճգնաժամային տարիներին: 2008-2012թթ. արձանագրել է նաև ներկրված օղու ծավալների նվազում: Ավելի շատ նվազել է ներկրված էժան (մինչև 2200-2300 դրամ արժողությամբ) օղին, իսկ թանկ օղու ծավալները չեն նվազել:
«Պետական մտածելակերպի կամ պետական քաղաքականության իսպառ բացակայության պատճառով մենք խմում ենք օղի: Մենք գինի խմող ազգ չենք»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Նրանում, որ հայկական գինին չի գովազդվում ներքին ու արտաքին շուկաներում, նա տեսնում է գինեգործների մեղավորությունը: Ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում յուրաքանչյուր գինեգործ կարծում է, թե իր գինին է լավագույնը:
«Գինին նման է մարդու: Յուրաքանչյուր մոր համար իր զավակը ամենալավն է: Եվ շատ դժվար է այդ «մայրերին» միավորել: 2013թ.-ին լուրջ աշխատանքներ կան. կառավարությունը 1-ին անգամ կանգնում է մեր կողքին որպես գործընկեր, այլ ոչ թե որպես հակառակորդ, որովհետև վերջիվերջո մենք կարողացանք հասնել նրան, որ կառավարությունը մշակեց գինեգործության, արտահանման խթանման շատ լուրջ ծրագիր»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Ծրագրի արժեքը մոտ 120 մլն դրամ է, որը 2013-15 թթ. պետք է ուղղվի Հայաստանի մասնակցությանը ցուցահանդեսների, ներքին շուկայում գինու իմիջային, գովազդային հոլովակների պատրաստմանը, հատուկ հաղորդումների թողարկմանը և այլն:
Հունվարի 25-ին Հայաստանում արտասահմանյան CBI ընկերության ներկայացուցիչները ժողով են անցկացրել խոշոր գինեգործների հետ: Ընկերությունը կընտրի հայաստանյան մոտ 10 գինեգործական ընկերություն, որոնց առաջիկայում 10-15 հազարական եվրոյի չափով դրամաշնորհներ կտրամադրի՝ արտադրանքը եվրոպական շուկայում ներկայացնելու համար: Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ վրացական գինին համաշխարհային շուկայում լուրջ ճանաչում ունի արտասահմանյան խորհրդատվական ընկերությունների հետ աշխատանքի և հենց այդպիսի ներդրումների շնորհիվ:
Հայաստանում միշտ եղել է հայկական խաղողի սորտերի ոչնչացման քաղաքականություն
«Գինեգործության մեջ հաջողության 99 տոկոսը գալիս է խաղողի սորտից: Մնացած բոլորը սուտ է. և տեխնոլոգիաները կարող ես գնել, և գործարանները կարող ես կառուցել, և ռեկլամային հեղափոխություններ կատարել շուկաներում: Դրանք միայն ֆինանսի և ցանկության խնդիրներ են: Այ, որակը, որ գալիս է խաղողից, հողի պատմության, երկար ժամանակվա խնդիր է: Առնվազն 100-200 տարի է հարկավոր»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ անցյալում Հայաստանն ունեցել է խաղողի տեսակների շատ մեծ գենոֆոնդ, որը թույլ է տվել աշխարհի գիտնականներին դեռ 100 տարի առաջ ասել, որ խաղողը ծագել է Հայկական լեռնաշխարհում: Աշխարհում կա խաղողի 6-7 հազար սորտ, որից 600-ը՝ Հայկական լեռնաշխարհում: Գենետիկական անալիզները ցույց են տվել, որ այդ 6-7 հազար սորտի գերակշիռ մասը ևս ծագել է Հայկական լեռնաշխարհից: Վանա լճի շրջակայքում հայտնաբերվել են գինեգործության զարգացման մասին վկայող ուրարտական և նախաուրարտական ապացույցներ: Հայ գյուղացին ամեն տարի իր այգուց վերացնում էր վատ խաղողը և փորձում լավ մշակել լավ խաղողը: Պրոցեսն ընթացել է 7000 տարի, որի ընթացքում հայ գյուղացին տասնյակ հազարավոր սորտերի միջից դուրս է բերել լավագույնները:
«Եվ այսօր ծիծաղելի վիճակում ենք մենք: Երբ մարդիկ հարցնում են՝ խաղողի ի՞նչ սորտեր ունեք, մենք մատների վրա 2-3 սորտ ենք թվում: Այսինքն՝ անընդհատ ընթացել է սորտերի ոչնչացման քաղաքականություն»,- ասում է Գինեգործների միության նախագահը:
Այժմ Արևմտյան Հայաստանում կա խաղողի 1200 սորտ, որից 300-ի հայկական անունները թուրքերը դեռ չեն հասցրել փոխել: Ադրբեջանում կա գինեբեր խաղողի 140 սորտ, որոնք հայերն են բերել ու հասցրել այդ երկիր, որովհետև մինչև 1930թ. Թուրքիայում և մինչև 1918թ. Ցարական Ռուսաստանում մուսուլմաններին արգելված էր գինեբեր խաղող աճեցնել իրենց այգիներում: Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ այս տարածաշրջանում գինեբեր խաղող տնկելը մուսուլմաններին արգելվեց տարածաշրջանում իսլամի հայտնվելու հետ՝ 8-րդ դարում. արգելքը խախտող մուսուլմանները ենթարկվում էին մահապատժի: Այս պատճառով մահմեդականները, որոնք գրավում էին Հայաստանը, վերացնում էին գինեբեր խաղողի այգիները և փոխում սորտերը:
ԽՍՀՄ-ի ժամանակ Հայաստանում ստեղծվեցին խաղողի սելեկցիոն նոր սորտեր, որոնք պետք է արտացոլեին խորհրդային քաղաքականությունը՝ տային անորակ, բայց մեծ քանակությամբ բերք: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո քանդվեցին խաղողի և հին, և սելեկցիոն սորտերի այգիները:
«Մենք ունեցել ենք 600 աբորիգեն (տեղածին - հեղ.) սորտեր: Այդ 600 աբորիգեն սորտերից մենք այսօր չգիտենք՝ ինչ ունենք: Գուցե մի 100-120-ը պահպանվել է: Այդ 120-ի լեզուն էլ մենք չենք հասկանում: Այսօր աշխատում ենք կարմիր խաղողներից միայն արենու և կախեթի հետ և 3-4 սպիտակ խաղողներ: Այդ աբորիգեն սորտերից պետք է ընտրել լավագույն 5-10, դրանց հետ աշխատել, դրանք բազմացնել ու ամբողջ աշխարհին ցույց տալ մեր եզակիությունը, որովհետև այդ սորտերը միայն Հայաստանում են: Հիմա մենք շատ լուրջ մրցակիցներ ունենք՝ Վրաստան, Թուրքիա ու Ադրբեջան, որոնք ամեն ինչ վերագրում են իրենց»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Նա վտանգավոր է համարում այն, որ Հայաստանն ընտրել է հայկական խաղողի տեսակներն արհամարհելու և արտասահմանյան սորտեր տնկելու ճանապարհը: «Դա կործանարար է Հայաստանի համար»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Այսօր Հայաստանում խաղողի հին այգիները քանդվում են, օրինակ, ֆիլոքսերայից և այլ վնասատուներից: Երկրում այգիների 99 տոկոսը գյուղացիներինն է, որոնք հնարավորություն չունեն վերակառուցել այգիները: Ամենաերիտասարդ այգիները տնկվել են 1970-ականներին, և 10 տարի հետո արդեն չեն լինի:
«Երբ ժողովուրդը ասում է արենի, հասկանում է մի 10-15 սորտերի խառնուրդ: Իրականում բուն արենին 100 կամ 200 հա է: Արենի ասելով՝ ժողովուրդը հասկանում է ևս մի 1000 հա: Խաղողագործության և գինեգործության զարգացման ռազմավարությունը հիմա ենթադրում է՝ լրացուցիչ 4000 հա այգիներ տնկեն, բայց ի՞նչ սորտ, որտեղի՞ց վերցնեն այդ բազմացման ելանյութը՝ անհայտ է»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:

Культурный напиток вино против политического напитка водки. Но известностью почему-то пользуется армянский коньяк
Во всем мире ежегодно продается около 10 миллиардов бутылок вина. В случае с Арменией этот показатель составляет всего 500-700 тысяч бутылок, которые к тому же реализуются на российском рынке, где ежегодно продается 1,2-1,3 млрд бутылок.
"Это очень опасное явление, потому что если вдруг мы придем к выводу, что Россия – не наш старший брат, окажется, что армянский коньяк не соответствует ни одному критерию. Политические последствия этого явления вы знаете",- заявил сегодня на пресс-конференции председатель Союза виноделов Армении Авак Арутюнян.
По его словам, лишь 5 процентов из продающегося на российском рынке армянского коньяка предназначены для высших слоев, остальные 92-93 процента рассчитаны на средний и низший слои, так как продаются за 250-300 рублей, то есть по цене российского вина. Исключение составляют марочные армянские коньяки, стоимость которых начинается от 1000 рублей.
Сегодня в Армении объемы производства и экспорта коньяка на 10 процентов превышают прошлогодние объемы и на 30 процентов – показателисоветского периода.
"Сегодня большей или меньшей известностью в мире пользуется армянский коньяк. Понятие "армянское вино" нигде не воспринимается,- говорит Авак Арутюнян. – В Армении в области виноделия наблюдается спад. Причина в том, что потенциал направлен в основном на производство коньяка, а на международных рынках вина Армения не представлена".
По словам председателя Союза виноделов, на протяжении 150 лет царская Россия, а затем и Советский Союз направляли лучшие винодельческие технологии в Грузию и Бессарабию, а лучшие коньячные технологии – в Армению, так как в прошлые века Армения, находясь под гнетом турок-сельджуков и персов, утратила большую часть генофонда своего винограда. Лучшие виноградники армян находились в руках захватчиков.
"В 17-18 вв. грузины имели независимую государственность и не позволили уничтожить свой виноград. Поэтому когда в 1828 г. Армения оказалась в составе царской России, наш виноград был годен лишь для производства водки. В 1860-70-х годах, когда в Армении появились европейские технологии, с большой легкостью удалось перейти от производства водки к производству коньяка",- рассказал Авак Арутюнян.
Потребление вина в Армении, которое в 2002-2003 гг. постоянно росло, за последние три года сократилось. В 2010 г. в Армении был зафиксирован рекордный объем потребления вина – 4,2 млн литров. Сегодня этот показатель составляет 3,5 млн литров. При этом за последние 12 лет в десять раз увеличились объемы импортируемого вина.
"Армения должна внедрить культуру потребления вина. Вообще армяне начали пить меньше вина, и это плохая тенденция. Вино – лекарство, культурный напиток и продукт мирового искусства. Вот почему вино является атрибутом развитых стран. Многочисленные исследования показали, что мужчины должны ежедневно потреблять 400 граммов сухого красного вина, а женщины – около 200 граммов, потому что многие вещества, которые требуются организму, содержатся в таком количестве вина",- отметил Авак Арутюнян.
Сокращение в Армении объемов потребления вина специалист обусловил эмиграцией населения, странной привычкой нашего народа преклоняться перед иностранщиной и игнорировать отечественное производство.
"На сегодняшний день в Армении есть 3-4 винодельческие компании, которые добились серьезного качества. Те армянские вина, стоимость которых составляет порядка 2000-3000 драмов, по своему качеству не уступают винам, которые за границей стоят1-1,5 евро, но в Армении продаются за 4000-5000 драмов",- сообщил Арутюнян.
Он положительно расценил то обстоятельство, что в нашей стране стали пить меньше водки. К ее потреблению приводит бедность, и в отличие от культурного напитка, вина, водка – напиток политический.
"Для 2013 г. разработаны серьезные программы. Правительство впервые намерено поддержать виноделов. Нам удалось добиться того, что правительство разработало серьезную программу развития виноделия и стимулирования экспорта вина",- отметил Авак Арутюнян.
Стоимость этой программы – 120 млн драмов. Эта сумма должна быть направлена на участие Армении в международных выставках, рекламу вина на внутреннем рынке, создание специальных передач.
25 января представители зарубежной компании CBI провели в Армении собрание с участием крупных винодельческих компаний. Зарубежные эксперты отберут 10 армянских винодельческих компаний, которые в ближайшее время получат гранты в размере 10-15 тыс.евро для представления своей продукции на европейском рынке. По словам Арутюняна, грузинское вино пользуется на мировом рынке большой популярностью именно благодаря таким инвестициям и работе с зарубежными консалтинговыми компаниями.
В Армении всегда проводилась политика по уничтожению армянских сортов винограда
"99 процентов успеха в виноделии зависит от сорта винограда. Для получения качества, которое идет от винограда, от истории земли, нужно длительное время – по меньшей мере 100-200 лет",- говорит Авак Арутюнян. В прошлом Армении имела обширный генофонд сортов винограда, который позволил ученым всего мира еще 100 лет назад заявить о том, что виноград появился на Армянском нагорье. В мире существуют 6-7 тысяч сортов, и 600 из них произрастают на Армянском нагорье. Генетические анализы показали, что подавляющее большинство из этих 6-7 тысяч сортов винограда также появились на Армянском нагорье. В окрестностях Ванского озера были обнаружены доказательства урартской и доурартской эпохи, свидетельствовавшие о развитии виноделия.
"А сегодня мы оказались в смешной ситуации. Когда нас спрашивают, сколько у вас сортов винограда, мы называем всего 2-3 сорта. То есть постоянно проводилась политика по уничтожению виноградных сортов",- говорит председатель Союза виноделов.
В настоящее время в Западной Армении имеется 1200 сортов винограда, триста из которых пока носят армянские названия, так как турки не успели их изменить. В Азербайджане есть 140 сортов, пригодных для получения вина, и их завезли в эту страну армяне.
В советское время в Армении были созданы новые селекционные сорта винограда, которые должны были давать некачественный, но большой урожай. После развала СССР были уничтожены как старые, так и селекционные виноградники.
"У нас было 600 аборигенных сортов. Сегодня мы не знаем, что сохранилось из этого количества. Возможно, остались 100-120 сортов, но мы не понимаем их "язык". Из сортов красного винограда мы сегодня работаем лишь с сортами "Арени" и "Кахети", да еще с 3-4 сортами белого винограда. Из аборигенных сортов необходимо выбрать 5-10 самых лучших и с ними и работать, чтобы показать миру нашу уникальность. Потому что эти сорта произрастают только в Армении. Сейчас у нас есть серьезные соперники – Грузия, Турция, Азербайджан, которые все приписывают себе",- отметил А.Арутюнян.
По мнению винодела, то, что Армения выбрала путь игнорирования собственных сортов и посадки зарубежных сортов винограда, очень опасно. "Сегодня виноградники сорта "Арени" занимают 100 или 200 гектаров. Стратегия развития виноградарства и виноделия предполагает создание дополнительных виноградников на площади 4000 га, но пока непонятно, какие сорта выбрать и где взять посадочный материал",- сказал Авак Арутюнян.