Մշակութային խմիչք գինին ընդդեմ քաղաքական խմիչք օղու. բայց ինչու է հայտնի հայկական հենց կոնյակը
Աշխարհում տարեկան վաճառվում է մոտ 10 մլրդ շիշ գինի: Հայաստանը տարեկան վաճառում է ընդամենը 500-700 հազար շիշ գինի, այն էլ ռուսական շուկայում, որտեղ տարեկան վաճառվում է 1,2-1,3 մլրդ շիշ գինի: Ռուսաստանում սպառվում է նաև հայկական կոնյակի 93 տոկոսը:
«Դա շատ վտանգավոր երևույթ է. ամեն պահի, երբ մենք հանկարծ փորձենք մտածել, որ ռուսները մեր ամենամեծ եղբայրը չեն, կպարզվի, որ հայկական կոնյակը չի համապատասխանում ոչ մի չափանիշի: Դրա քաղաքական հետևանքները գիտեք»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Ռուսական շուկայում վաճառվող հայկական կոնյակի 5 տոկոսն է բարձրաստիճան խավի համար, իսկ 92-93 տոկոսը միջին և ցածր խավի համար է, քանի որ վաճառվում է ընդամենը 250-300 ռուբլով՝ այնքան, որքան արժե ռուսական գինին: Բացառություն են հայկական տեսակավոր կոնյակները, որոնց գինը սկսվում է 1000 ռուբլուց:
Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում կոնյակագործության և արտադրությունը, և արտահանումը 10 տոկոսով ավելի են, քան անցյալ տարի, և 30 տոկոսով ավելի, քան խորհրդային ամենառեկորդային սպառման ժամանակներում:
«Շատ թե քիչ հայտնի է աշխարհում հայկական կոնյակը: Չի ընկալվում հայկական գինի հասկացությունը»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Հայաստանում գինեգործության ոլորտում անկում կա: Պատճառն այն է, որ ներուժն ուղղվում է դեպի կոնյակ, և Հայաստանը ներկայացված չէ գինու միջազգային շուկաներում:
Բանախոսը դա բացատրում է նրանով, որ 150 տարի անընդմեջ նախ Ցարական Ռուսաստանը, հետո Խորհրդային Միությունը լավագույն գինեգործական տեխնոլոգիաներն ուղղորդել են Վրաստան ու Բեսարաբիա, իսկ լավագույն կոնյակագործական տեխնոլոգիաները՝ Հայաստան, քանի որ Հայաստանը նախորդ դարերում թուրք սելջուկների և պարսիկների տիրապետության տակ կորցրել էր խաղողի իր գոնեֆոնդի մեծ մասը, հայերի լավագույն այգիները զավթիչների ձեռքում էին:
«Վրացիները ունեին անկախ պետականություն 17-18 դարում և թույլ չտվեցին՝ իրենց խաղողը ոչնչանա: Դրա համար երբ 1828-ին Հայաստանը հայտնվեց Ցարական Ռուսաստանի կազմում, մենք ունեինք խաղող, որը պիտանի էր միայն օղու արտադրության համար: Երբ 1860-70-ական թթ. եվրոպական տեխնոլոգիաները եկան Հայաստան, շատ հեշտ էր խաղողի օղուց անցնել կոնյակի, և այդպես էլ եղավ»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Հայաստանը Ցարական Ռուսաստանում 1-ին տեղում էր կոնյակի արտադրությամբ:
Վերջին 3 տարում Հայաստանում նվազել է գինու սպառումը, որը 2002-2003թթ.-ից սկսած՝ անընդհատ աճում էր: 2010թ. Հայաստանում գրանցվել է տեղական գինու ռեկորդային սպառում՝ մոտ 4,2 մլն լիտր: Ընդամենը 10 տարի առաջ այդ ցուցանիշը 3 մլն լիտր էր: Այսօր Հայաստանում տեղական գինու տարեկան սպառումը 3,5 մլն լիտր է: 2012-ին Հայաստանում սպառվել է 3,6 մլն լիտր տեղական արտադրության գինի: Վերջին 12 տարում 10 անգամ մեծացել է ներկրված գինու քանակը:
Հայաստանում տարեկան մեկ մարդու հաշվով սպառվում է ընդամենը 1 լիտր գինի: Եվրոպայում մեկ մարդը տարեկան խմում է 50 լիտր գինի: Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ եթե Հայաստանը կարողանար հասնել եվրոպական ցուցանիշի կեսին, ապա երկրի այգիները չէին հերիքի:
«Հայաստանը պետք է մտցնի գինու սպառման մշակույթ: Ընդհանրապես հայ ժողովուրդը սկսել է առհասարակ գինի քիչ խմել: Սա վատ միտում է: Գինին դեղ է, մշակութային խմիչք է և արվեստի աշխարհի պրոդուկտ է: Դրա համար գինին զարգացած երկրների ատրիբուտ է: Բազմաթիվ հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ տղամարդը պետք է օրական գոնե 400 գրամ կարմիր դառը գինի խմի, իսկ կինը՝ մոտավորապես նվազագույնը 200 գրամ, որովհետև օրգանիզմը պահանջում է շատ նյութեր, որոնք այդքան քանակի գինիների մեջ կան»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Նա Հայաստանում տեղական գինու սպառման նվազումը պայմանավորում է բնակչության արտագաղթով, նաև օտար մշակույթին խոնարհվելու, հայրենական արտադրանքն արհամարհելու շատ տարօրինակ պահվածքով, որին ականատես է լինում նաև գինու իր սեփական խանութի գնորդների հետ շփվելիս:
«Այսօր 3-4 ընկերություն կա Հայաստանում, որ շատ լուրջ որակական շեմի է հայտնվել: Այն հայկական գինիները, որ այսօր 2000-3000 դրամային նիշում են, չեն զիջում իրենց որակական հատկանիշներով այն գինիներին, որոնք արտասահմանում գտնվում են 1-1,5 եվրոյանոց նիշում, և այդ գինիները, որ հասնում են Հայաստան, վաճառվում են 4000-5000 դրամով»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Միաժամանակ նա նշում է, որ հայաստանյան շուկայում առկա գինիների 10 տոկոսն է, որի որակի հարցում կարելի է վստահ լինել:
Գինեգործների միության նախագահը դրական է համարում, որ Հայաստանում սկսել են օղի ավելի քիչ խմել: Օղու սպառմանը հանգեցնում է աղքատությունը, և ի տարբերություն մշակութային խմիչք գինու՝ օղին քաղաքական խմիչք է: Վերջին 12 տարում Հայաստանում օղու տարեկան սպառումը ռեկորդային է եղել է 2005-ին. այդ տարի սպառվել է տեղական արտադրության մոտ 16 մլն լիտր օղի, փոքր-ինչ ավելի քիչ էլ ներմուծվել է: Գումարելով տեղական և ներմուծված օղին՝ Հայաստանը մեկ շնչի հաշվով խմված օղու քանակով աշխարհում 1-3-րդ տեղերում էր Ռուսաստանի ու Մոլդովայի հետ:
Օղու սպառման ցուցանիշը Հայաստանում 2007-ին սկսեց նվազել, իսկ 2008-2009-ին տնտեսական ճգնաժամի պատճառով նորից բարձրացավ: 2010-ից Հայաստանում օղու սպառման ցուցանիշն անշեղորեն նվազում է: 2012թ. Հայաստանում սպառվել է տեղական արտադրության 9,7 մլն լիտր օղի, ինչը մոտ 2 անգամ քիչ է, քան նախաճգնաժամային տարիներին: 2008-2012թթ. արձանագրել է նաև ներկրված օղու ծավալների նվազում: Ավելի շատ նվազել է ներկրված էժան (մինչև 2200-2300 դրամ արժողությամբ) օղին, իսկ թանկ օղու ծավալները չեն նվազել:
«Պետական մտածելակերպի կամ պետական քաղաքականության իսպառ բացակայության պատճառով մենք խմում ենք օղի: Մենք գինի խմող ազգ չենք»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը: Նրանում, որ հայկական գինին չի գովազդվում ներքին ու արտաքին շուկաներում, նա տեսնում է գինեգործների մեղավորությունը: Ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում յուրաքանչյուր գինեգործ կարծում է, թե իր գինին է լավագույնը:
«Գինին նման է մարդու: Յուրաքանչյուր մոր համար իր զավակը ամենալավն է: Եվ շատ դժվար է այդ «մայրերին» միավորել: 2013թ.-ին լուրջ աշխատանքներ կան. կառավարությունը 1-ին անգամ կանգնում է մեր կողքին որպես գործընկեր, այլ ոչ թե որպես հակառակորդ, որովհետև վերջիվերջո մենք կարողացանք հասնել նրան, որ կառավարությունը մշակեց գինեգործության, արտահանման խթանման շատ լուրջ ծրագիր»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Ծրագրի արժեքը մոտ 120 մլն դրամ է, որը 2013-15 թթ. պետք է ուղղվի Հայաստանի մասնակցությանը ցուցահանդեսների, ներքին շուկայում գինու իմիջային, գովազդային հոլովակների պատրաստմանը, հատուկ հաղորդումների թողարկմանը և այլն:
Հունվարի 25-ին Հայաստանում արտասահմանյան CBI ընկերության ներկայացուցիչները ժողով են անցկացրել խոշոր գինեգործների հետ: Ընկերությունը կընտրի հայաստանյան մոտ 10 գինեգործական ընկերություն, որոնց առաջիկայում 10-15 հազարական եվրոյի չափով դրամաշնորհներ կտրամադրի՝ արտադրանքը եվրոպական շուկայում ներկայացնելու համար: Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ վրացական գինին համաշխարհային շուկայում լուրջ ճանաչում ունի արտասահմանյան խորհրդատվական ընկերությունների հետ աշխատանքի և հենց այդպիսի ներդրումների շնորհիվ:
Հայաստանում միշտ եղել է հայկական խաղողի սորտերի ոչնչացման քաղաքականություն
«Գինեգործության մեջ հաջողության 99 տոկոսը գալիս է խաղողի սորտից: Մնացած բոլորը սուտ է. և տեխնոլոգիաները կարող ես գնել, և գործարանները կարող ես կառուցել, և ռեկլամային հեղափոխություններ կատարել շուկաներում: Դրանք միայն ֆինանսի և ցանկության խնդիրներ են: Այ, որակը, որ գալիս է խաղողից, հողի պատմության, երկար ժամանակվա խնդիր է: Առնվազն 100-200 տարի է հարկավոր»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ անցյալում Հայաստանն ունեցել է խաղողի տեսակների շատ մեծ գենոֆոնդ, որը թույլ է տվել աշխարհի գիտնականներին դեռ 100 տարի առաջ ասել, որ խաղողը ծագել է Հայկական լեռնաշխարհում: Աշխարհում կա խաղողի 6-7 հազար սորտ, որից 600-ը՝ Հայկական լեռնաշխարհում: Գենետիկական անալիզները ցույց են տվել, որ այդ 6-7 հազար սորտի գերակշիռ մասը ևս ծագել է Հայկական լեռնաշխարհից: Վանա լճի շրջակայքում հայտնաբերվել են գինեգործության զարգացման մասին վկայող ուրարտական և նախաուրարտական ապացույցներ: Հայ գյուղացին ամեն տարի իր այգուց վերացնում էր վատ խաղողը և փորձում լավ մշակել լավ խաղողը: Պրոցեսն ընթացել է 7000 տարի, որի ընթացքում հայ գյուղացին տասնյակ հազարավոր սորտերի միջից դուրս է բերել լավագույնները:
«Եվ այսօր ծիծաղելի վիճակում ենք մենք: Երբ մարդիկ հարցնում են՝ խաղողի ի՞նչ սորտեր ունեք, մենք մատների վրա 2-3 սորտ ենք թվում: Այսինքն՝ անընդհատ ընթացել է սորտերի ոչնչացման քաղաքականություն»,- ասում է Գինեգործների միության նախագահը:
Այժմ Արևմտյան Հայաստանում կա խաղողի 1200 սորտ, որից 300-ի հայկական անունները թուրքերը դեռ չեն հասցրել փոխել: Ադրբեջանում կա գինեբեր խաղողի 140 սորտ, որոնք հայերն են բերել ու հասցրել այդ երկիր, որովհետև մինչև 1930թ. Թուրքիայում և մինչև 1918թ. Ցարական Ռուսաստանում մուսուլմաններին արգելված էր գինեբեր խաղող աճեցնել իրենց այգիներում: Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ այս տարածաշրջանում գինեբեր խաղող տնկելը մուսուլմաններին արգելվեց տարածաշրջանում իսլամի հայտնվելու հետ՝ 8-րդ դարում. արգելքը խախտող մուսուլմանները ենթարկվում էին մահապատժի: Այս պատճառով մահմեդականները, որոնք գրավում էին Հայաստանը, վերացնում էին գինեբեր խաղողի այգիները և փոխում սորտերը:
ԽՍՀՄ-ի ժամանակ Հայաստանում ստեղծվեցին խաղողի սելեկցիոն նոր սորտեր, որոնք պետք է արտացոլեին խորհրդային քաղաքականությունը՝ տային անորակ, բայց մեծ քանակությամբ բերք: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո քանդվեցին խաղողի և հին, և սելեկցիոն սորտերի այգիները:
«Մենք ունեցել ենք 600 աբորիգեն (տեղածին - հեղ.) սորտեր: Այդ 600 աբորիգեն սորտերից մենք այսօր չգիտենք՝ ինչ ունենք: Գուցե մի 100-120-ը պահպանվել է: Այդ 120-ի լեզուն էլ մենք չենք հասկանում: Այսօր աշխատում ենք կարմիր խաղողներից միայն արենու և կախեթի հետ և 3-4 սպիտակ խաղողներ: Այդ աբորիգեն սորտերից պետք է ընտրել լավագույն 5-10, դրանց հետ աշխատել, դրանք բազմացնել ու ամբողջ աշխարհին ցույց տալ մեր եզակիությունը, որովհետև այդ սորտերը միայն Հայաստանում են: Հիմա մենք շատ լուրջ մրցակիցներ ունենք՝ Վրաստան, Թուրքիա ու Ադրբեջան, որոնք ամեն ինչ վերագրում են իրենց»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Նա վտանգավոր է համարում այն, որ Հայաստանն ընտրել է հայկական խաղողի տեսակներն արհամարհելու և արտասահմանյան սորտեր տնկելու ճանապարհը: «Դա կործանարար է Հայաստանի համար»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:
Այսօր Հայաստանում խաղողի հին այգիները քանդվում են, օրինակ, ֆիլոքսերայից և այլ վնասատուներից: Երկրում այգիների 99 տոկոսը գյուղացիներինն է, որոնք հնարավորություն չունեն վերակառուցել այգիները: Ամենաերիտասարդ այգիները տնկվել են 1970-ականներին, և 10 տարի հետո արդեն չեն լինի:
«Երբ ժողովուրդը ասում է արենի, հասկանում է մի 10-15 սորտերի խառնուրդ: Իրականում բուն արենին 100 կամ 200 հա է: Արենի ասելով՝ ժողովուրդը հասկանում է ևս մի 1000 հա: Խաղողագործության և գինեգործության զարգացման ռազմավարությունը հիմա ենթադրում է՝ լրացուցիչ 4000 հա այգիներ տնկեն, բայց ի՞նչ սորտ, որտեղի՞ց վերցնեն այդ բազմացման ելանյութը՝ անհայտ է»,- ասում է Ավագ Հարությունյանը:

Globally, 10 billion bottles of wine are sold every year. Armenia sells around 600,000 bottles per year, some in the Russian market, where 1.2 billion are sold yearly. Russia also consumes 93% of Armenian cognac.
Only 5% of the Armenian cognac sold in Russia is purchased by the wealthy elite. That’s because most of it is sold for 25-300 roubles; the price of Russian wine. There are a few Armenian cognac varieties that go for 1000 roubles.
All these numbers concern Avag Haroutyunyan, President of Armenia’s Wine Growers Union. He says that cognac production and exports have risen 10% over last year and are 30% higher than the record years back in the Soviet era.
“Armenian cognac is fairly well known throughout the world. But Armenian wine is another story,” says Haroutyunyan. He believes that wine growing in Armenia is losing out to cognac because that’s where the investment is being directed. Armenian wines also aren’t well represented on the international market.
He argues that for the past 150 years, first Russia and then the Soviet Union targeted the best winemaking technologies to Georgia and Bessarabia, while Armenia got the nod for cognac. This was due to the fact that under Seljuk and Persian rule Armenia had lost a majority of its grape gene pool – the best Armenian vineyards were in the possession of foreign conquerors.
“The Georgians had an independent state in the 17th-18th century and made sure their grapes weren’t destroyed. Thus, when Armenia was incorporated into Tsarist Russia in 1828, we had grapes that were only suited for vodka production. When European technology reached Armenia in 1860-1870, it was quite easy to produce cognac from the grape alcohol. That’s exactly what happened,” says Haroutyunyan. Armenia led Tsarist Russia in terms of cognac production.
Armenians have turned their back on wine, preferring vodka
The consumption of wine in Armenia has drooped in the last three years after steadily rising since 2003. Consumption hit a peak in 2010 at 4.2 million liters. Ten years before, the number was 3 million. Consumption today averages 3.5 million liters. 3. 6 million liters of locally produced wine was consumed in 2012. During the past twelve years, foreign wine imports have increased tenfold.
In terms of per capita consumption, the figure is one liter for Armenia. In Europe it’s fifty liters.
“What Armenia needs is a new culture of wine appreciation. Armenians have traditionally turned away from drinking wine and that’s a dangerous trend. Wine, especially red wine, has proven health benefits. Wine is akin to medicine and is a cultural pastime in much of the world. Numerous studies have shown that men should drink 400 grams of dry red wine daily. The figure for women is a minimum of 200 grams,” Avag Haroutyunyan says.
The vintner says that the drop in Armenian wine consumption can be linked to emigration and the fact the puzzling trait of Armenians to appreciate foreign goods over local products.
“Today in Armenia there are three or four companies that have reached a high level in terms of quality. Armenian wines that today are priced at 2,000 – 3,000 AMD are just as good qualitatively as wines in the 1-1.5 Euro range sold overseas but are priced at 4,000 – 5,000 AMD when imported to Armenia,” Haroutyunyan says. The wine expert adds that only 10% of the wines sold on the Armenian market are of reputable quality.
Haroutyunyan believes it’s a good thing that Armenians are drinking less vodka. The record year for vodka consumption in Armenia during the past twelve years was in 2005 when 16 million liters of domestic vodka was sold. A bit less than that was also imported.
When you add the consumption of domestic and imported vodkas, the per capita figure for Armenia was in the top three globally, along with Russia and Moldova.
Vodka consumption started to drop in 2007, but rose again with the onset of the economic crisis of 2009-2009. It’s been falling steadily since 2010. This is true for domestically produced vodka and the cheaper imports. Sales of expensive vodkas have remained unchanged.
“We drink vodka due to a lack of state policy. We aren’t a nation of wine drinkers,” argues Haroutyunyan. He blames wine growers for lagging in terms of advertising Armenian wines both locally and internationally.
Haroutyunyan voices a ray of hope and says that Armenian wine growers have bandied together and have convinced the government to draft an extensive project to promote domestic wine production and exports.
Two new programs to promote Armenia wines
It’s a 120 million AMD public relations project planned for 2013-2015. Armenian wines will get greater exposure at international exhibitions and advertising to improve the image of Armenian wines domestically will take place.
On January 25, representatives of the CBI (Centre for the Promotion of Imports from Developing Countries, an Agency of the Netherlands Ministry of Foreign Affairs) met with the largest wine growers here in Armenia.
The plan is for the CBI to select ten domestic growers who will be allocated 10-15,000 Euros each to promote their product in the European market. Haroutyunyan says that Georgian wines are well known internationally due to the investment and professional advice provided by such foreign institutions.
“99% of the success in wine growing comes directly from the grape variety. All the rest, the equipment, technology, advertising, is just supplemental. It’s the grape itself that’s key, the history of the land. Producing quality wine is a very long-term process. It takes a minimum of 100-200 years to perfect,” says Haroutyunyan.
Armenian indigenous grape varieties decimated
He says that Armenia once had a large gene pool of numerous grape varieties; a fact that allowed scientists some 100 years ago to claim that the grape is native to the Armenian Highlands. Globally, there are 6-7,000 varieties of grapes and 600 are to be found in the Armenian Highlands. Traces of Urartian and pre-Urartian wine making culture have been found in the vicinity of Lake Van. For millennia, Armenian villagers have been cultivating grapes, sorting out the best varieties out of the thousands that existed.
“We’ve ended up in a funny situation. When people ask how many grape varieties we have, we can only count one or two. In other words, a constant policy of destroying these grape varieties has been going on,” Haroutyunyan notes.
He says that currently there are 1,200 grape varieties in western Armenia and that the Turks still haven’t gotten around to changing the Armenian names of some 300. There are some 140 types of wine grapes in Azerbaijan that were introduced by Armenians. The reason is that until 1930 in Turkey and 1918 in Tsarist Russia, Muslims were not allowed to grow wine grapes. He claims that this came about when Islam first spread to the region in the 8th century AD.
During the Soviet era, new grape varieties were selected for Armenia that were supposed to reflect Soviet policy. They were designed to be of poor quality but provide bumper harvests. After the collapse of the Soviet Union, the vineyards of both the old and new varieties fell into disuse.
“We had 600 indigenous varieties of grape. Today, we don’t know what we have left of those 600. Perhaps a mere 100-120 have been preserved. We don’t understand the language of those 120. Now, we are only working with the Areni and Kakheti red grapes and 3-4 whites. What we have to do is select 5-10 of the best indigenous varieties and work with them, to cultivate them, in order to show the world our uniqueness. These varieties can only be found in Armenia. Today, we have serious competition from Georgia, Turkey and Azerbaijan. They are claiming those varieties for themselves,” says Haroutyunyan
The vintner believes that Armenia is travelling down a dangerous road by importing grape varieties from aboard and growing them. “This approach spells doom for Armenia,” Haroutyunyan says.
The old vineyards in Armenia are falling prey to the phylloxera and other pest related blights. 99% of the vineyards in Armenian belong to local villagers who don’t have the resources to restore them. The youngest vineyards were planted in the 1970s and in ten years they’ll disappear.
“When people mention Areni they believe it’s a blend of 10-15 varieties. In fact, there are only 100 or 200 hectares of the Areni grape in cultivation. There are plans to increase the acreage of vineyards by another 400 hectares. But what grape varieties will be planted remains a mystery,” says Haroutyunyan.