Վիրահայոց թեմը կոչ է անում նախագահ Սահակաշվիլուն և մյուս լիդերներին ձեռնպահ մնալ սադրիչ հայտարարություններից
Քաղբանտարկյալների և  մյուս  համաներված անձանց, այդ թվում  Վահագն  Չախալյանի, ազատումը կալանավայրից առաջացրեց  բացասական  արձագանք  ընդդիմությունում գտնվող  Միասնական Ազգային  շարժման կողմից,  որի ներկայացուցիչները  վերջին  օրերի և շաբաթվա ընթացքում, մասնավորապես, երեկ ամբողջ օրվա ընթացքում  անում էին  ոչ վայելուչ  հայտարարություններ, փորձելով  նպաստել  հակահայկական տրամադրությունների տարածմանը  Վրաստանի բազմազգ  հասարակության շրջանում:
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին և  ՄԱՇ քաղաքական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Վանո Մերաբիշվիլին  հայտարարեցին, որ քաղաքական բանտարկյալ դարձած  Վահագն Չախալյանը իբր   անջատողական է, արտասահմանյան հատուկ ծառայությունների գործակալ և վրացական պետության  թշնամի:  Նման կարգի  բաց  հայտարարություններով նախագահը և  ներքին գործերի նախկին նախարարը  խոստովանեցին, որ  Միասնական ազգային  շարժման իշխանությունում  գտնվելու ժամանակ, արդարադատությունը փաստորեն  բացակայում էր: Եթե Չախալյանն, իրավամբ անջատողական  էր և  գործակալ, այդ դեպքում ինչու  նա դատված չէր  Քրեական օրենսդրության համապատասխան  հոդվածներով: Այդ առեղծվածի   բացատրությունը  մեկն է.  նախկին իշխանությունը առանձնահատուկ կերպով  օգտագործում էր  արդարադատության  համակարգը  իր  քաղաքական  ընդդիմադիրների  դեմ:
Նախագահ Սահակաշվիլին իրեն թույլ տվեց  նաև հիշատակել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին  Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անունը, հայտարարելով,  որ  ազատումը  տեղի է ունեցել Նորին  Սրբության խնդրանքով:  Ուզում ենք  հայտարարել,  որ  նախ՝ դիմումը  բխում էր  մարդասիրական  գաղափարներից և  Չախալյանի ծնողների խնդրանքով էր, ինչին չէր կարող  չարձագանքել  Համայն հայության  Հոգևոր  հովիվը: Երկրորդ՝  Չախալյանն այսպես թե այնպես ընկնում էր համաներման տակ, քանզի նա դատապարտված  էր այն հոդվածներով, որոնք համապատասխանում են Վրաստանի 2013 թվականի հունվարի  12-ի «Համաներման մասին» օրենքին:
Վերջին օրերի  ընթացքում  նախագահ Սահակաշվիլու կողմից  բազմիցս  հիշատակվել է նաև քաղաքական այլ բանտարկյալ՝ Արմեն Գևորգյանի անունը, ում  նախագահը  նույնպես  մեղադրել է  լրտեսության մեջ:  Մի՞թե  200 քաղաքական բանտարկյալների  ցուցակից  Սահակաշվիլին  կարողացավ   մտապահել  բացառապես այս ազգանունները և  օգտագործել  դրանք   որոշակի նպատակների համար: Հարկ է նշել, որ  ելնելով  մարդասիրական գաղափարներից, Արմեն Գևորգյանի  ազատման համար,  մեր տվյալներով,  իր ժամանակին  նախագահին  միջնորդել է   Նորին  Սրբություն  Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք  Իլիա Երկրորդը:
Հայ Աոաքելական ուղղափառ սուրբ  եկեղեցու Վիրահայոց  թեմը  դատապարտում է  վերը նշված  գործողությունները և հայտարարում ու  կոչ է  անում առանձին  քաղաքական  գործիչներին՝ կարճատև քաղաքական նպատակների համար  չօգտագործել այնպիսի  հարցեր, որոնք անմիջականորեն  վերաբերում են  ինչպես մեր բազմազգ  հայրենիքի խաղաղությանը և  անդորրին, այնպես էլ  երկու եղբայրական ժողովուրդների՝ հայերի և վրացիների  միջև հարաբերություններին:
Համոզված ենք, որ անկախ որևէ քաղաքական կամ այլ տեղաշարժերից, մեր ժողովուրդները  ապագայում ևս  կամրապնդեն և կխորացնեն  բարիդրացիական և եղբայրական հարաբերությունները, իսկ Վրաստանի քաղաքացի հայերը  եղել  են և կմնան  Վրաստանին   նվիրված  զավակներ:

Armenian Diocese calls upon Saakashvili and other leaders of the UNM to abstain from provocative statements
The release of political prisoners and other amnestied persons, including Vahagn Chakhalyan caused furious reactions from the opposition party, United National Movement. During the last weeks, and especially yesterday their representatives have been making incorrect statements, trying thus to disseminate anti-Armenian sentiments in the multinational Georgian society.
President Mikheil Saakashvili and Secretary General of the UNM Vano Merabishvili stated that Vahagn Chakhalyan, whom they had imprisoned on political grounds, was a separatist, agent of foreign intelligence services and an enemy of the Georgian state. With such frank statements the President and former Minister of Interior recognized that when the UNM was in power justice practically did not exist. If Chakhalyan was truly a separatist and an agent then the question would be why was he not judged in accordance to the appropriate articles of the Penal Code in Georgia? This paradox has only one explanation: during its years in power, the former government had been using the system of justice against its political opponents.
Moreover, President Saakashvili allowed himself to mention the name of His Holiness, Catholicos of All Armenians Garegin II, saying that Vahagn Chakhalyan was liberated upon His Holiness’ request. We would like to highlight that this request was based on humanistic beliefs and had originated from Chakhalyan’s parents’ appeal which could not have remained without the attention of the Spiritual Pastor of All Armenians. Secondly, Mr. Chakhalyan was included in the amnesty, as he was accused of crimes covered by the law of Georgia “On amnesty” entered into force on 12 January 2013.
During the recent days President Saakashvili has repeatedly mentioned the surname of another former political prisoner Armen Gevorgyan, who was equally accused by the President of espionage. Is that really so that from the list of 200 political prisoners Saakashvili could read exceptionally these surnames and reproduce them for certain reasons? It should be mentioned that as we know His Holiness Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II himself solicited the President in favor of Armen Gevorgyan’s release.
The Diocese of the Armenian Apostolic Orthodox Holy Church in Georgia condemns the above mentioned actions and statements and calls upon the politicians to refrain from using them for their short-term political objectives. These issues directly affect the peace and calmness in our multiethnic Motherland, as well as relations between the brotherly Georgian and Armenian nations.
We are convinced that despite all political or other circumstances, our nations will continue strengthening and deepening good-neighborly and fraternal relations. Ethnically Armenian citizens of Georgia were and will continue to be devoted sons of Georgia.
President Mikheil SAAkashvili losing some of his dictatorial power. He is back to his double AA standing!! He keeps forgetting that Georgia is in South Caucasus, not in the heart of Europe!! Tatars and Turks are eating Christian Georgia inside out, and he shut his eyes!!