Վիրահայոց թեմը կոչ է անում նախագահ Սահակաշվիլուն և մյուս լիդերներին ձեռնպահ մնալ սադրիչ հայտարարություններից
Քաղբանտարկյալների և  մյուս  համաներված անձանց, այդ թվում  Վահագն  Չախալյանի, ազատումը կալանավայրից առաջացրեց  բացասական  արձագանք  ընդդիմությունում գտնվող  Միասնական Ազգային  շարժման կողմից,  որի ներկայացուցիչները  վերջին  օրերի և շաբաթվա ընթացքում, մասնավորապես, երեկ ամբողջ օրվա ընթացքում  անում էին  ոչ վայելուչ  հայտարարություններ, փորձելով  նպաստել  հակահայկական տրամադրությունների տարածմանը  Վրաստանի բազմազգ  հասարակության շրջանում:
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին և  ՄԱՇ քաղաքական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Վանո Մերաբիշվիլին  հայտարարեցին, որ քաղաքական բանտարկյալ դարձած  Վահագն Չախալյանը իբր   անջատողական է, արտասահմանյան հատուկ ծառայությունների գործակալ և վրացական պետության  թշնամի:  Նման կարգի  բաց  հայտարարություններով նախագահը և  ներքին գործերի նախկին նախարարը  խոստովանեցին, որ  Միասնական ազգային  շարժման իշխանությունում  գտնվելու ժամանակ, արդարադատությունը փաստորեն  բացակայում էր: Եթե Չախալյանն, իրավամբ անջատողական  էր և  գործակալ, այդ դեպքում ինչու  նա դատված չէր  Քրեական օրենսդրության համապատասխան  հոդվածներով: Այդ առեղծվածի   բացատրությունը  մեկն է.  նախկին իշխանությունը առանձնահատուկ կերպով  օգտագործում էր  արդարադատության  համակարգը  իր  քաղաքական  ընդդիմադիրների  դեմ:
Նախագահ Սահակաշվիլին իրեն թույլ տվեց  նաև հիշատակել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին  Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի անունը, հայտարարելով,  որ  ազատումը  տեղի է ունեցել Նորին  Սրբության խնդրանքով:  Ուզում ենք  հայտարարել,  որ  նախ՝ դիմումը  բխում էր  մարդասիրական  գաղափարներից և  Չախալյանի ծնողների խնդրանքով էր, ինչին չէր կարող  չարձագանքել  Համայն հայության  Հոգևոր  հովիվը: Երկրորդ՝  Չախալյանն այսպես թե այնպես ընկնում էր համաներման տակ, քանզի նա դատապարտված  էր այն հոդվածներով, որոնք համապատասխանում են Վրաստանի 2013 թվականի հունվարի  12-ի «Համաներման մասին» օրենքին:
Վերջին օրերի  ընթացքում  նախագահ Սահակաշվիլու կողմից  բազմիցս  հիշատակվել է նաև քաղաքական այլ բանտարկյալ՝ Արմեն Գևորգյանի անունը, ում  նախագահը  նույնպես  մեղադրել է  լրտեսության մեջ:  Մի՞թե  200 քաղաքական բանտարկյալների  ցուցակից  Սահակաշվիլին  կարողացավ   մտապահել  բացառապես այս ազգանունները և  օգտագործել  դրանք   որոշակի նպատակների համար: Հարկ է նշել, որ  ելնելով  մարդասիրական գաղափարներից, Արմեն Գևորգյանի  ազատման համար,  մեր տվյալներով,  իր ժամանակին  նախագահին  միջնորդել է   Նորին  Սրբություն  Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք  Իլիա Երկրորդը:
Հայ Աոաքելական ուղղափառ սուրբ  եկեղեցու Վիրահայոց  թեմը  դատապարտում է  վերը նշված  գործողությունները և հայտարարում ու  կոչ է  անում առանձին  քաղաքական  գործիչներին՝ կարճատև քաղաքական նպատակների համար  չօգտագործել այնպիսի  հարցեր, որոնք անմիջականորեն  վերաբերում են  ինչպես մեր բազմազգ  հայրենիքի խաղաղությանը և  անդորրին, այնպես էլ  երկու եղբայրական ժողովուրդների՝ հայերի և վրացիների  միջև հարաբերություններին:
Համոզված ենք, որ անկախ որևէ քաղաքական կամ այլ տեղաշարժերից, մեր ժողովուրդները  ապագայում ևս  կամրապնդեն և կխորացնեն  բարիդրացիական և եղբայրական հարաբերությունները, իսկ Վրաստանի քաղաքացի հայերը  եղել  են և կմնան  Վրաստանին   նվիրված  զավակներ:

Епархия ААЦ в Грузии призывает Саакашвили и других лидеров ЕНД воздержаться от провокационных заявлений
Освобождение политзаключенных и других амнистированных лиц, в том числе Ваагна Чахаляна вызвало негативную реакцию со стороны находящегося в оппозиции Единого Национального Движения, представители которого на протяжении последних дней и недель, и в частности вчера в течении целого дня делали некорректные заявления, пытаясь способствовать распространению антиармянских настроений в многонациональном обществе Грузии.
Президент Грузии Михаил Саакашвили и генеральный секретарь политической партии ЕНД Вано Мерабишвили заявили, что превращенный ими в политического заключенного Ваагн Чахалян якобы являлся сепаратистом, агентом иностранных спецслужб и врагом грузинской государственности. Такого рода откровенными заявлениями Президент и бывший министр внутренних дел признали, что во время пребывания у власти Единого Национального Движения правосудие фактически отсутствовало. Если Чахалян на самом деле был сепаратистом и агентом, тогда почему же он не был осужден по соответствующим статьям Уголовного Кодекса? Объяснение этому парадоксу одно: прежняя власть специфическим образом использовала систему правосудия против своих политических оппонентов.
Президент Саакашвили позволил себе также упомянуть имя Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, заявляя, что освобождение произошло по просьбе Его Святейшества. Хотим заявить, что во-первых обращение исходило из гуманистических соображений и по просьбе родителей Чахаляна, на что не мог не отреагировать Духовный Пастырь Всех Армян. Во-вторых, Чахалян так или иначе подпадал под амнистию, так как он был осужден за преступления, предусмотренные законом Грузии от 12 января 2013 года «Об амнистии».
На протяжении последних дней Президентом Саакашвили была также многократно упомянута фамилия другого бывшего политического заключенного Армена Геворгяна, которого Президент также обвинял в шпионаже. Неужели из списка 200 политических заключенных Саакашвили сумел вычитать исключительно эти фамилии и прокручивать их для определенных целей? Следует отметить, что исходя из гуманистических побуждений для освобождения Армена Геворгяна по нашим данным в свое время перед Президентом ходатайствовал Его Святейшество Католикос-Патриарх Всея Грузии Илья Второй.
Епархия Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии осуждает вышеуказанные действия и заявления и призывает отдельных политиков не использовать в краткосрочных политических целях такие вопросы, которые непосредственно касаются мира и спокойствия на нашей многонациональной Родине, также как и отношений между нашими братскими – грузинским и армянским народами.
Уверены, что независимо ни от каких политических или других передряг, наши народы будут и дальше укреплять и углублять добрососедские и братские отношения, а граждане Грузии-армяне были и остаются преданными сынами Грузии.