«Անօթևան մնացած Ձեր ընտրողներ»,- դիմում են Սերժ Սարգսյանին (վիդեո)
Առավոտյան ձյունը չխանգարեց  Տերյան փողոցի նախկին բնակիչներին՝ Ազգային ժողովի եւ նախագահական նստավայրի մոտ իրենց բողոքի ցույցն անցկացնելու: Սրանից 5 տարի առաջ «Ռեգիոն Ինվեստ» ՍՊԸ-ն պայմանագիր է կնքել Տերյան 127 եւ 131 շենքերի բնակիչների հետ, ըստ որի` նրանց տները հանձնվել են ընկերությանը՝ 2 տարի անց նույն տեղում կառուցվող շենքում տուն ստանալու պայմանով: Տերյան փողոցի վերջնամասում 9951.64քմ տարածքը 2007-ից մինչ օրս շարունակում է մնալ շինհրապարակի տեսքով: Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանն արդեն մի քանի անգամ զգուշացրել է ներդրող «Ռեգիոն Ինվեստ» ՍՊԸ-ին ավարտին հասցնել շինարարական աշխատանքները: Գլխավոր ճարտարապետը դեռեւս նոյեմբերին 1 ամիս ժամանակ էր տվել ընկերությանը, սակայն նրա զգուշացումները ներդրողն այդպես էլ հաշվի չի առել:
Շենքերի բնակիչներն այս ամբողջ ժամանակ վարձով են ապրում: Մինչ անցած տարի «Ռեգիոն Ինվեստ»-ը ամեն ամիս բնակիչներին հատկացրել է 70 հազար դրամ, բայց արդեն մեկ տարի է, ինչ ընկերությունը դադարեցրել է վարձավճարի հատկացումը: Բնակիչները բազմաթիվ անգամներ դիմել են «Ռեգիոն Ինվեստ»-ի հիմնադիր Խաչիկ Զաքարյանին, սակայն միակ պատասխանը  ձգձգումներն են եղել. «Մեկ ասում էին ստեղ չի, մեկ՝ Մոսկվայում ա. փախնում են, չեն ուզում մեզ պատասխանել: Իսկ մինչ էդ ամեն ամիս ասում էին՝ մյուս ամիս կլինի»,- բողոքում է Էմմա Ստեփանյանը, ով իր երեխաների, թոռների ու ծոռների հետ վարձով է ապրում:
«Մեզ թող տուն տան, բոլորս դրսերում ենք հայտնվել: Պայմանագրի կնքման օրվանից 24 ամիս հետո նրանք պարտավորվում էին մեզ բնակարան տալ նորակառույց շենքում, բայց արդեն 6 տարի է՝ խաբում են մեզ: Դատարան չենք դիմել, չենք հավատում, որ կշահենք դատը: Եկել ենք, ընտրություններից առաջ մեր նախագահից պահանջում ենք այս հարցին լուծում տալ: Ու ուզում ենք հավատալ, որ մի բան փոխվելու է»,- ասում է բնակիչ Ալլա Ղազարյանը:
Սա դեռեւս բնակիչների առաջին բողոքի ցույցն է, բայց նրանք պատրաստվում են բողոքել այնքան, մինչեւ նախագահը «Ռեգիոն Ինվեստ»-ին կստիպի փոխհատուցել իրենց:

"Ваши оставшиеся без жилья избиратели" – из письма Сержу Саргсяну (видео)
Утренний снег не помешал бывшим жителям улицы Теряна провести акцию протеста перед Национальным Собранием и резиденцией президента РА.
5 лет назад ООО "Регион Инвест" заключило договор с жильцами зданий NN127 и 131 по улице Теряна, в соответствии с которым их дома передавались компании с условием, что через 2 года они получат квартиры в строящемся на этом месте здании.
Находящаяся в конце улицы Теряна территория площадью 9951.64 кв. метров с 2007 года по сей день остается стройплощадкой. Главный архитектор Еревана Нарек Саркисян несколько раз предупреждал компанию "Регион Инвест" о необходимости завершить строительные работы. 1 ноября главный архитектор дал этой организации один месяц, но последняя проигнорировала эти предупреждения.
Все это время пострадавшие жильцы живут по найму. До прошлого года "Регион Инвест" каждый месяц выплачивал им по 70 тыс. драмов, но уже год, как компания прекратила выдачу денег. Жильцы неоднократно обращались к учредителю "Регион Инвест" Хачику Закаряну, однако единственным ответом на их обращения было затягивание строительства. "Один раз сказали, что его нет, второй раз, что он в Москве. Они бегают от нас, не хотят отвечать. А до этого каждый месяц уверяли, что в следующем месяце дом будет готов",- пожаловалась Эмма Степанян, кто со своими детьми, внуками и правнуками живет в съемной квартире.
"Пусть нам выделят жилье, мы очутились на улице. Они обязаны были дать нам квартиры в новостройке спустя 24 месяца со дня заключения договора. Но уже 6 лет нас обманывают. В суд мы не обращались, не верим, что выграем процесс. Вот пришли перед выборами требовать от нашего президента решить этот вопрос. Хочется верить, что что-то изменится",- сказала в беседе с нами Алла Казарян.
Это перваая акция протеста пострадавших жильцов, но они готовы протестовать до тех пор, пока президент не заставит компанию "Регион Инвест" возместить им ущерб.