Ո՞ւր է գնում հանքարդյունաբերությունից ստացված եկամուտը
Հայաստանը դարձել է հանքարդյունահանող երկիր և հումքային կցորդ է այլ երկրների համար: Այսօր Հայաստանում գործում է մոտ 500 հանքավայր, 300-ը ձևավորման ընթացի մեջ է: Շուրջ 15 խոշոր պոչամբար կա, որոնք թունավորում են շրջակա միջավայրը` չհաշված մանր թափոնները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց աշխարհագրական գիտությունների դոկտոր, Հանուն կայուն մարդկային զարգացման ասոցացիայի նախագահ և ՄԱԿ–ի UNEP ազգային կոմիտեի նախագահ Կարինե Դանիելյանը. «Դա ամենավատ նիշան է, որը կարող է ունենալ երկիրը թե սոցիալ-տնտեսական առումով, թե, առավել ևս, էկոլոգիական առումով»:
Պատճառաբանությունը, թե դա աշխատատեղերի ստեծմանն է նպաստում, տնտեսության հիմնական ուղղությունն է, ըստ Կարինե Դանիելյանի, արդարացում չի կարող լինի, քանի որ, եթե նայել ներքին համախառն արդյունքի ցուցանիշներին, հանքարդյունաբերությունը վերջին տարիներին կազմում է ՀՆԱ-ի ընդամենը 3-4 %-ը: Փաստացի ստացված նյութը` մետաղը 0.7-0.8 % է կազմում: 99 %-ը թափոններն են, որոնք մնում են բնության մեջ: Մարզերից թափոնները ամենաշատը բաժին են ընկնում Սյունիքին` 98 %, իսկ 2 %-ը բաժին է ընկնում Լոռու մարզին:
Կարինե Դանիելյանն ասում է, որ չնայած կառավարությունը երկրի առաջնահերթ զարգացումը հանքարդյունաբերության, գյուղատնտնեսության և տուրիզմի վրա է հենել, այդուհանդերձ, անհնար է դրանք համակցելը Հայաստանի նման փոքր տարածք ունեցող երկրի վրա:
ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգոնոոսֆերայի կենտրոնի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, թե որքան շատ  է աղտոտված սննդամթերքը ծանր մետաղներով: Եթե ջրային ռեսուրսները  աղտոտված են այնպես, որ այստեղից արդեն սննդամթերքի խիստ աղտոտվածություն է առաջանում, նույն պայթյունների կողքին գյուղատնտեսական հողեր են մշակվում, Ախթալայի պոչամբարն այնպիսի վիճակում է, որ Ախթալա գետակն այլևս գետ անվանել հնարավոր չէ, Դեբեդի ստորին մասերում, հատկապես Ողջիի ստորին հատվածներում ծանր մետաղների պարունակությունը բարձր է, ապա դրա հետևանքով առողջ սնունդ արտադրելը գրեթե անհնար է դառնում:
«Եթե մենք դնում ենք նպատակ մաքուր գյուղատնտնեսություն, դա սկզբունքորեն բացառում է այս հանքարդյունաբերության գիշատիչ զարգացումը, էլ չեմ ասում, որ մենք էլ ոչ արդյունահանման խնդիր կարող ենք լուծել, որովհետև միանգամից կստուգեն և կտեսնեն, թե մեջը ինչ է, և նույնը` մենք ինչ ենք ուտում»,- հավելում է Կարինե Դանիելյանը:
Ըստ բնապահպանի` նույնը վերաբերում է տուրիզմին: Միջազգային կազմակերպությունների ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մարդիկ հաճույքով են այցելում Հայաստան, քանի որ լանդշաֆտները գրավիչ են, պատմական հուշարձանները հետաքրքիր են, բայց որպես բացասական երևույթ բոլոր զբոսաշրջիկները նշում են շրջակա միջավայրի աղտոտվածությունը, ինչն էլ իջեցնում է գրավչությունը: Կարինե Դանիելյանը համոզված է, որ հնարավոր չէ տուրիզմը զարգացնել շրջակա միջավայրի այս իրավիճակում: Իրավիճակը մի տեղ պետք է պայթեր, և այդ պայթյունը եղել է Տաթևի ճոպանուղու մոտ, որի կողքին միանգամից երկու հանք է բացվում:
Չինացիների և «Նագին» ընկերության կողմից նախատեսվող Հրազդանի հանքավայրի շահագործումն էլ իր հերթին է ազդելու Ծաղկաձորի տուրիզմին: Կարինե Դանեիլյանն ահազանգում է, որ դա ևս վտանգավոր է, քանի որ Հրազդան գետից գյուղատնտեսական հողեր են ոռոգվում, հանքի համար նախատեսվող տարածքում են ձևավորվում Երևանի մոտ 40 տոկոսը սնուցող ջրի աղբյուրները: Հանքի շահագործումը մեծ ազդեցություն կունենա խմելու ջրի որակի վրա, քանի որ ամենախիստ տոկսիկ նյութերը առաջանում են ծանր մետաղներից, որը բոլոր տիպի հիվանդությունների առաջացման, հատկապես նոյագոյացությունների վտանգ են ներկայացնում:
Ըստ այդմ, բնապահպան Կարինե Դանեիլյանն առաջարկում է ոչ թե հանքանյութը հանել, այլ ստանալ ապրանքներ, օգտագործել հումքը և պոչամբարները որպես հումքային ռեսուրս, քանի որ այսօրվա տեխնոլոգիաները դա թույլ են տալիս: Իհարկե դա ավելի դժվար է ու թանկ, բայց անհրաժեշտ է բնության պահպանության տեսանկյունից:
«Այսպես, ընդերքը քանդելով, ինչպես մենք ենք քանդում, ուղղակի հսկայական աճեցնում ենք շրջակա միջավայրի աղտոտվածությունը առողջության համար, սեյսմիկ ռիսկերը, և միաժամանակ պարզվում է, որ պետությունը չի էլ հարստանում դրա արդյունքում»,- ամփոփում է նա:
Արդեն մեկ ամիս է` բնապահպանական մի շարք ՀԿ-ներ նամակ են հղել ՀՀ նախագահին, վարչապետին և Ազգային ժողովի նախագահին, սակայն թեմայի շուրջ զրուցելու առաջարկ ստացել են դեռևս էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունից:

Куда идут доходы от горно-металлургической промышленности?
Армения превратилась в экспортера полезных ископаемых и сырьевой придаток других стран. Сегодня в Армении действует около 500 месторождений, еще 300 находятся в стадии формирования. Имеется около 15 крупных хвостохранилищ, не считая мелких отходов, которые отравляют окружающую среду. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщила доктор географических наук, председатель ассоциации "Во имя стабильного человеческого развития" и Национального комитета UNEP ООН Карине Даниелян. По ее словам, "это самый плохой показатель, который может иметь страна в социально-экономическом, а тем более – в экологическом плане".
Доводы о  том, что развитие горно-металлургической промышленности способствует созданию рабочих мест, что это основное направление развития экономики, не могут служить оправданием, поскольку показатели ВВП свидетельствуют о том, что в последние годы горнорудная промышленность составляет всего 3-4% ВВП. Фактические объемы металла составляют 0,7-0,8%, а 99% - это отходы, которые остаются в природе. В областях самая большая доля отходов приходится на Сюник – 98%, а 2%  – на Лори.
По словам Карине Даниелян, хотя основной базой для развития страны правительство считает горнорудную промышленность, сельское хозяйство и туризм, тем не менее сочетать эти области в такой маленькой по площади стране, как Армения, невозможно.
Исследования Экологоноосферного центра НАН РА показали, насколько загрязнены тяжелыми металлами продукты питания. Водные ресурсы загрязнены до такой степени, что вызывают сильную загрязненность также продуктов питания. Состояние Ахталинское хвостохранилище таково, что речку Ахтала уже нельзя называть речкой, в низовьях Дебеда, особенно в нижней части реки Вохчи, очень высокое содержание тяжелых металлов, вследствие чего производить здоровую сельхозпродукцию становится почти невозможно.
"Если мы ставим цель иметь чистое сельское хозяйство, то это в принципе исключает хищническое развитие горнометаллургической промышленности, я уже не говорю о том, что мы даже не сможем решить вопрос экспорта, так как проверят и увидят, что содержится в продуктах и что едим мы сами",- отметила Карине Даниелян.
То же самое, по словам эколога, можно сказать о туризме. Изучения международных организаций показали, что люди с удовольствием посещают Армению, так как здесь привлекательные ландшафты, интересные исторические памятники, однако в качестве отрицательного явления все туристы называют загрязненность окружающей среды, что уменьшает привлекательность страны в плане туризма. Карине Даниелян убеждена, что в том состоянии, в котором сегодня находится экология, развивать туризм невозможно. В этой ситуации должен был произойти взрыв, и он произошел рядом с Татевской канатной дорогой, по соседству с которой предусмотрено открыть сразу два месторождения.
Предусмотренная в свою очередь эксплуатация китайцами и компанией "Нагин" разданского месторождения повлияет на туризм в Цахкадзоре. Карине Даниелян предупреждает, что это тоже опасно, так как водой из реки Раздан орошаются сельскохозяйственные земли, а на предусмотренной для открытия рудника территории образуются источники, питающие водой около 40 процентов Еревана. Эксплуатация месторождения скажется на качестве питьевой воды, поскольку наиболее токсичные вещества образуются из тяжелых металлов, вызывающих различные заболевания, в частности онкологические.
Исходя из этого, эксперт предлагает не добывать руду, а использовать сырье и хвостохранилища в качестве сырьевого ресурса, поскольку сегодняшние технологии это позволяют. Конечно, это труднее и дороже, но необходимо с точки зрения сохранения природы.
"Разрушение недр в том виде, в каком делаем это мы, приводит к сильной загрязненности окружающей среды, что представляет огромную опасность для здоровья, создает сейсмические риски. Вместе с тем выясняется, что в результате этого государство даже не обогащается",- отметила К.Даниелян.
Месяц назад ряд общественных организаций обратился с письмом к президенту, премьер-министру и председателю Национального Собрания, однако предложение встретиться и обсудить поднятую тему поступило лишь от Министерства энергетики и природных ресурсов.
горе-эксперты взялись за хвосты...АУУУУ женщина, оставьте хвосты в покое, лучше возьмитесь за то, что является основой, только полная национализация разработки, добычи и сбыта полезных ископаемых имеет смысл...иначе всё перероют и разграбят...