ԱՕԿՍ-ի շենքը վտանգվա՞ծ է
Երևանի պաշտպանությամբ զբաղվող ակտիվիստների կարծիքով` Աբովյան փողոցի վրա գտնվող հայտնի ԱՕԿՍ-ի շենքի ճակատագիրը վտանգված է:
Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի և համագործակցության հայկական ընկերության (ԱՕԿՍ) շենքը ընդգրկված է Երևան քաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների ցանկում: Ակտիվիստներն իրենց ձեռքի տակ ունեն փաստաթղթեր, որոնք, ըստ իրենց, վկայում են այն մասին, որ ԱՕԿՍ-ի շենքի անմիջական հարևանությամբ կառուցվող բազմահարկ հյուրանոցի շինարարությունը խախտումներով է իրականացվում և կարող է վնասել նաև հուշարձան-շենքի գոյությանը:
Այսօր շենքի մոտ բողոքի ակցիա էր կազմակերպվել, որին ներկա էր նաև ու պարզաբանումներ էր տալիս մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչ, հուշարձանների պահպանման վարչության պետ Կարո Այվազյանը:
Հյուրանոցը կառուցող «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն «Նարեկ Սարգսյան ճարտարապետական արվեստանոց» ՍՊԸ-ի կողմից նախագծած հյուրանոցային համալիրի (Ք. Երևան, Պուշկինի 14 հասցեում) համար դրական փորձաքննական եզրակացություն է ստացել «Լավո» ՍՊԸ-ի կողմից: Ըստ «Էկոլուրի»՝ հուշարձան-շենքի անմիջական հարևանությամբ 10 վերգետնյա հարկեր ունեցող հյուրանոցը կառուցում է Սամվել Մայրապետյանը:
Ակտիվիստներին հատկապես անհանգստացնում է փորձաքննության մեջ առկա հետևայլ տողը` «Հյուրանոցային շենքը հատակագծում ուղղանկյուձև է: Այն տեղադրված է Աբովյան փողոցի մայթի գծից 21.0 մ հեռավորության վրա` ստեղծելով կանաչ հեռանկար»:
Այդ կանաչ հեռանկար ասվածը, ըստ ճարտարապետ, ակտիվիստ Վարդան Գերավետյանի,  հենց ԱՕԿՍ-ի շենքի տարածքն է, նրա խոսքերով, այդ մասին է վկայում նաև հյուրանոցի շինհրապարակի հարևանությամբ տեղակայված շենքի մակետային նկարը: Սակայն մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանման վարչության պետ Կարո Այվազյանի կարծիքով՝ դա սոսկ նկար է, որը քաղաքացիներին իրազեկում է կառուցվելիք շենքի մասին, և չի կարելի այն դիտարկել որպես փաստաթուղթ:
Իսկ մյուս փաստաթղթերի իսկությանը մշակույթի նախարության ներկայացուցիչը չկասկածեց, սակայն նշեց, որ դա իրենց համար հիմք չէ շենքի շինարարությանը միջամտելու համար, քանի որ դա քաղաքաշինության նախարարության իրավասությունն է, մանավանդ այն դեպքում, երբ այդ նախարարության քաղաքաշինական տեսչությունն է ակտիվիստների ասած խախտումներն արձանագրել:
Իսկ խախտումները հետևյալի մասին են: Մեջբերում ենք քաղաքաշինական պետական տեսչության պետ, գլխավոր տեսուչ Ս. Հայրապետյանի ստորագրությամբ արձանագրությունից.
«Ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ նախագծի մշակման և համաձայնեցման գործընթացում հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ ապահովված հարևանությամբ գտնվող` Երևանի Աբովյան փողոցի թիվ 3 շենքից նորմատիվային հեռավորությունը, ինչը ՀՀ-ում գործող քաղաքաշինական նորմերի խախտում է»:
Խախտում է նկատել նաև ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը: Հետևայլ մեջբերումը նրա արձանագրությունից է. «Պուշկինի 14 հասցեում իրականացվող շինարարական աշխատանքներով խախտվել է ՀՀ-ում գործող շինարարական նորմերի պարտադիր պահանջը, ըստ որի կախված շենքերի հրակայունության աստիճանից բնակելի, հասարակական նշանակության շենքերի միջև պահանջվող հակահրդեհային միջտարածությունը պետք է կազմի 6-15 մետր»:
Հյուրանոցի շինարարության մեջ խախտումներ է գտել նաև Հայաստանի ճարտարապետների միությունը, որն իր արձանագրության մեջ գրել է.
«Տեղում ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ նախագծի մշակման և համաձայնության գործընթացում հաշվի չի առնվել ՀՀ-ում գործող քաղաքաշինական նորմերը` խախտվել է Աբովյան փողոցի թիվ 3 շենքից նորմատիվային հեռավորությունը:
Տեղյակ ենք պահում նաև, որ հյուրանոցային համալիրի նախագիծը չի քննարկվել Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինական խորհրդում»:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետարանը հյուրանոցի համար շինարարության թույլտվություն է տվել 2012 թվականի նոյեմբերի 20-ին, մինչդեռ շինհրապարակի հարևանությամբ տեղակայված ցուցապաստառի վրա գրված է, որ թույլտվությունը տրված է 2012-ի ապրիլի 27-ին` հենց այն օրը, երբ սկսվել է շինարարությունը:
Թույլտվության տակ դրված է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ստորագրությունը:
Իսկ ահա մշակույթի նախարարության կայքէջը հայտնում է. «Պատմամշակութային հուշարձանների ցանկում գտնվող երկու կառույցի քանդման մասին» տեղեկույթը, ապատեղեկատվություն է և չի համապատասխանում իրականությանը: Ավելին, Աբովյան և Պուշկին փողոցների խաչմերուկին հարող տարածքում գտնվող հուշարձան-շենքերը պահպանելու են իրենց ներկայիս տեսքը և, որպես պահպանության լավագույն տարբերակ, օգտագործվել և օգտագործվելու են օրենքով սահմանված կարգով»:
Սակայն հենց նույն հրապարակման մեջ մշակույթի նախարարությունը, անդրադառնալով ակտիվիստների ձեռքի տակ ունեցած փաստաթղթերին, հայտնում է հետևյալը. «Ուսումնասիրելով ՀՀ քաղաքաշինության քաղաքաշինական պետական տեսչության, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ներկայացված  փաստաթղթերն ու մասնագիտական պարզաբանումները, նշենք, որ բարձրացված հարցը քաղաքաշինական նորմերի տիրույթում է և դուրս է մշակույթի նախարարության լիազորությունների շրջանակից»:
Ակտիվիստ Վարդան Գերավետյանը բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց. «Մեր այսպես ասած հարևան Ադրբեջանում անընդհատ ասում են, որ մենք քոչվոր, եկվոր ազգ ենք: Եվ եթե Երևանում վերացնենք այսօր վերջին շենքերը, ու մեր քաղաքը վաղը չունենա պատմություն, նրանք ճշմարիտ դուրս կգան` կստացվի, որ մենք չունենք պատմություն, իսկ եթե ասենք, որ ունեինք, նրանք կասեն` տեսաք, դուք քանդեցիք, որովհեև ձերը չէր, ձեր սիրտը չէր ցավում: Այն մարդիկ, ովքեր քանդում են մշակութային արժեքները, տհա՞ս են, թե՞ դա անում են միտումնավոր: Էական չէ, էականը փաստն է, որ ոչնչացնում են, և դրանից տուժում ենք մենք` քաղաքացիներս»:

Landmark preservation activist were out in force today raising the alarm about another Yerevan architectural gem being threatened by shoddy construction work nearby.
Visitors to Yerevan have surely walked past the two-storey building housing the Armenian Society for Friendship and Cultural Relations with Foreign Countries (ASRFC) on Abovyan Street.
This little gem, officially registered as a cultural/historical landmark is now under threat according to local preservation activists.
It is one of the few remaining traces of old Yerevan before developers were given a green light to destroy what had been preserved from the pre-Soviet era to make way for what now passes as architecture in the public interest.
Activists at today's protest say they possess documents proving that a ten story hotel now rising next to the ASRFC has violated several building codes and thus could damage the landmark structure.
Also present in the crowd was Karo Ayvazyan, who heads the Landmarks Preservation Department at the Ministry of Culture.
According to EcoLur, an environmental NGO, the developer of the hotel is Samvel Mayrapetyan and construction is being carried out by Local Developers Ltd.
Activists are concerned with the following sentence that appears in a review of the architectural blueprint for the hotel.
"The floor plan for the hotel is rectangular in shape. It is recessed 21 meters from the sidewalk of Abovyan Street, creating a green space."
That planned for green space, according to architect and activist Vardan Geravetyan, is the area now occupied by the ASRFC landmark building, who points to a photo affixed to the construction site depicting what the finished hotel will look like.
Karo Ayvazyan, from the Landmarks Preservation Department, brushes aside the activist's concern saying it's only an approximate photo of what the finished site will look like and cannot be considered a document.
Regarding the other documents in the possession of the activists, Ayvazyan said they were no basis for his agency to intervene in the hotel's construction. The official noted that it was a matter for the Ministry of Urban Construction, especially given that it was the Ministry's Construction Inspectorate that had uncovered the building violations referred to by the activists.
Regarding the violations, the Inspectorate states that its investigation revealed that the amount of space shown in the hotel's blueprint separating it from the ASRFC building violates current building codes.
Another violation was registered by an inspection team sent by the Ministry of Emergency Services. In this case, the hotel has violated a building code stating that "Depending on the fire-resistance level of a building, there must be 6 to 15 meters of fire prevention space between residential and public use buildings."
Armenia's Union of Architects has stated that the hotel's blueprints were never reviewed by the Yerevan Municipality's Urban Construction Council.
It is interesting and somewhat baffling to note that while the Yerevan Municipality issued a building permit on November 20, 2012, the permit affixed at the construction site shows a date of April 27, 2012 – the same date that construction began.
The permit shows the signature of Yerevan Mayor Taron Margaryan.
Meanwhile, the Ministry of Culture has posted an announcement in its website labelling the rumors of the dismantling of two landmark buildings as false and disinformation. Furthermore the Ministry claims that the landmark buildings at the corner of Abovyan and Pushkin Streets will retain its present appearance.
Nevertheless, in the same posting, the Ministry also disavows any jurisdiction in the matter, passing the ball to other state and local agencies.
During the protest, Vardan Geravetyan argued that if the few remaining traces of Yerevan's history are erased the claims of Azerbaijan, that Armenians are a nation of nomads, just might ring true.
"If everything old is destroyed then Yerevan indeed will have no history. And if we say that we did have a history, they will reply, yes but you destroyed it because it wasn't yours, you felt no remorse when you razed it to the ground," said Geravetyan.
He ended on a pessimistic note. "Are the people destroying our cultural values cretins or they doing it on purpose. It doesn't matter. What matters is that they are destroying it all and we, the citizens, are suffering as a result."