ԵԱՀԿ դիտորդներն ընտրություններն անվանեցին բարելավված, սակայն մրցակցությունից զուրկ
Երևան, 2013 թ. փետրվարի 19 - Փետրվարի 18-ի հայաստանյան նախագահական ընտրությունները նախորդ նախագահական ընտրությունների համեմատ բարելավվել էին, սակայն թեկնածուների ուժային սահմանափակ ներկայացվածությունը ենթադրում էր, որ ընտրությունները զուրկ էին իրական մրցակցությունից. այսoր հայտարարությամբ եզրակացրեցին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները:
Համաձայն դիտորդների՝ քարոզարշավի ընթացքում ընդհանուր առմամբ պահպանվել են կարևոր ժողովրդավարական ազատությունները, ներառյալ ազատ քարոզարշավի իրավունքը:
«Այս ընտրությունները բարելավված էին, սակայն զուրկ էին իրական մրցակցությունից»,- հայտարարեց Տոնինո Պիցուլան՝ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավարը: «Մեզ համար հաճելի է առաջընթաց գրանցել մի քանի ոլորտներում, սակայն մրցակցությունը կարևոր է, եթե հայաստանը պատրաստվում է արդարացնել իր ժողովրդի ձգտումները՝ դեպի ամուր և ոգեշնչող ժողովրդավարություն»:
Ըստ դիտորդների՝ ընդհանուր առմամբ քարոզարշավն անցել է խաղաղ և լավ կազմակերպված: Դիտորդներն ասացին, որ ձեռնարկվել են թափանցիկությանն ուղղված կարևոր միջոցառումներ, նաև՝ քվեարկողների ցուցակը բարելավելու էական ջանքեր արձանագրելով:
Այդուհանդերձ, առաքելությունը նկատել է, որ մասնավորապես տեղական մակարդակով հստակ չէր գործող նախագահի քարոզչական ակտիվիստների և պետական կառույցների տարանջատումը: Սա ներառում էր վարչական ռեսուրսների սխալ օգտագործում և ճնշում հանրային աշխատողների վրա, որպեսզի նրանք մասնակցեն ընտրություններին և քարոզարշավի միջոցառումներին:
Լրատվական ծածկույթը թույլ տվեց ընտրողներին տեղեկանալ քարոզարշավի մասին: Սակայն դիտորդները նշեցին, որ մի քանի ազդեցիկ կուսակցությունների՝ թեկնածու չառաջադրելու որոշումը հանգեցրել է ընտրողների շրջանում հակակրանքի և վստահության պակասի:
Ընտրատեղամասերի մեծ մասում քվեարկության գործընթացը լավ էր կազմակերպված, սակայն դիտորդները նկատեցին, որ անձնագրերի թանաքը չի ապահովել մի քանի անգամ քվեարկելու դեմ նախատեսված երաշխիքը, քանզի թանաքը հեշտությամբ մաքրվում էր:
Հայաստանյան իշխանությունների հրավերով ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը Հայաստանում սահմանափակ դիտորդական առաքելություն է նշանակել: 1995 թվականից ի վեր սա Վեհաժողովի նշանակած 8-րդ դիտորդական առաքելությունն էր:

The February 18 Armenian presidential election demonstrated improvements over previous presidential elections but the limited field of candidates meant that the election was not genuinely competitive, concluded observers from the OSCE Parliamentary Assembly in a statement released today in Yerevan.
Important democratic freedoms, including the right to campaign freely, were generally respected during the campaign, observers said.
"This election showed improvement, but lacked genuine competition," announced Tonino Picula, Head of the OSCE Parliamentary Assembly election observation mission. "We are pleased to note progress on several aspects, but competition is critical if Armenia is going to live up to the aspirations of its people for a vibrant and engaging democracy."
The campaign was generally conducted in a peaceful manner and was well-administered, according to the observers. Important measures of transparency have been implemented, said the observers, who also noted significant efforts to improve the voter registry. Nonetheless, the mission noted, particularly at local levels, an unclear distinction between the campaign activities of the incumbent and state structures. These included misuse of administrative resources and pressure on public employees to participate in the election and campaign events.
Media coverage enabled voters to inform themselves regarding the campaign. However, the decision by several influential political forces not to field candidates contributed to apathy and lack of trust among voters, said the observers.
The voting process was well organized in most of the polling stations visited, however the observers noted that the inking of passports did not provide the intended safeguard against multiple voting, as the ink could easily be wiped off.
The Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe deployed a limited election observation mission to Armenia following an invitation from the Armenia authorities. This was the eighth observation mission deployed by the Assembly to Armenia since 1995.