Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ազդարարեց «բարևի» հեղափոխություն
«Ձեզնից ոմանք հարցրին, թե ինչու երեկ իմ ոտքով գնացի Ս. Սարգսյանի մոտ: Գնացի, որովհետև ես բարդույթ չունեմ իմ հայրենիքում, վախ չունեմ» ,- հայտարարեց Ր. Հովհաննիսյանը:
«Հարգանք մատուցելով հանդերձ»` նա Ս. Սարգսյանից պահանջել է «հայ ժողովրդի հաղթանակի ճանաչումը», պատասխանը եղել է՝ ոչ:
Որպես «վերջին խոսք» Ր. Հովհաննիսյանը առաջին հերթին նրանից պահանջել է պատժել բոլոր ընտրակեղծարարներին:
Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ ինքը մինչեւ վերջ մնալու է ժողովրդի կողքին ու ժողովրդի հետ էլ շարունակելու է պայքարը «հանդարտ, սահամանդրալան, հետևողական» ճանապարհով:
«Իզուր ժամանակ չկորցնենք,- ասաց Ր. Հովհանիսյանը,- այս ժողովրդական շարժումը չի մարելու: Մենք գնալու ենք դեպի հաղթանակ»:
Նա հայտարարեց, որ վաղվանից իր համախոհներով շրջելու է բոլոր քաղաքներում և գյուղերում «մեկառմեկ»՝ հաղթանակն ու ողջույնը տանելու հայրենակիցներին:
«Վաղը՝ Աշտարակ, կեսօրից հետո` Վանաձոր, ժամը 5-ին` Գյումրի: Կիրակի օրը` ժամը 3-ին (15:00-ին) հավաքվում ենք այստեղ՝ Ազատության հրապարակում»,- ասաց Ր. Հովհաննիսյանը:

Raffi Hovannisian: "I demanded that Sargsyan recognize the people's victory. He refused."
Addressing the throngs of supporters today in Yerevan’s Freedom Square, Raffi Hovannisian said that a yesterday’s meeting at the Presidential Place Serzh Sargsyan refused to recognize the “victory of the people”.
Hovannisian told the crowd that, while paying his respects, he demanded that Sargsyan accept the will of the people and that Sargsyan answer was “no”.
Responding to some in the crowd who had questioned why Hovannisian took the trouble to walk on foot to see Sargsyan, Hovannisian said, “I went because I have no hang-ups in my homeland. I have no fears.”
Hovannisian said that his parting word to Sargsyan was a demand to punish all those who had engaged in election fixing.
Hovannisian, who has refused to accept the official election results naming Sargsyan the winner, assured the crowd that he would continue to wage a “peaceful and constitutional struggle”.
“We have no time to waste. This popular movement will not die. We are headed towards victory,” he exclaimed.
Hovannisian announced that starting tomorrow, he and his supporters would tour all the towns and villages of Armenia one by one to take the victory and greetings to our compatriots.
“Tomorrow Ashtarak. In the afternoon it’s Vanadzor and Gyumri by 5pm. On Sunday at 3pm we will gather again at Freedom Square,” said Hovannisian.