«Ժողովուրդն իր ընտրախավից առաջ է ընկել». Նախախորհրդարան
«2013 թ. նախագահի ընտությունները ցույց տվեցին, որ հայ ժողովուրդն իր ընտրախավից առաջ է ընկել: Սակայն ընտրակեղծիքի մեքենան, ամեն անգամ ավելի կատարելագործվելով, վերածվել է մի կազինոյի, երբ միշտ կազինոյի տերն է հաղթող դուրս գալիս: Առաջանում է փակուղային իրավիճակ: Ընդդիմադիր դաշտն անցած տարվա դեկտեմբերին փլուզվեց Հայաստանում, և այդ փլուզումը պետք է որ հանգեցներ միահեծան իշխանության, սակայն դեպքերը ցույց են տալիս, որ մեր ժողովուրդը կանգնած է մի խնդրի առաջ՝ ինքնակազմակերպման»,- այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Նախախորհրդարան» նախաձեռնության համակարգող Գարեգին Չուգասզյանը:
Նախախորհրդարանի քարտուղարության անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանի դիտարկմամբ՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է որոշի դուրս գալ ռեժիմի պարտադրած խաղի կանոններից. եթե ոչ, ապա արդյունքը նույնն է լինելու, ինչ նախորդ թեկնածուներինը, երբ 1996 թվականից սկսած՝ նախագահի բոլոր ընդդիմադիր թեկնածուները, ըստ էության, հաղթել են, սակայն գործող ռեժիմը փաստացի թույլ չի տվել նրանց գալ իշխանության:
Սեֆիլյանի խոսքով՝ իրենք պատրաստ են ամեն ինչ անել, որ պահպանվի «Րաֆֆի Հովհաննիսյանի էներգիան», սակայն այդ էներգիան պետք է ճիշտ հունով ուղղորդվի, որպեսզի իրականանա զուգահեռ այլընտրանքային իշխանություն, լինեն այլընտրանքային ընտրություններ: Այդ ամենից հետո, ըստ Սեֆիլյանի, պետք է հայտ ներկայացվի գործող ռեժիմին՝ «բանալիները հանձնելու»:
Նախախորհրդարանի քարտուղարության անդամներից Վարուժան Ավետիսյանն անդրադարձավ իրենց հետագա գործունեությանը, որը պետք է հիմնվի ժողովրդի ինքնակազմակերպման վրա, ինչի արդյունքում կստեղծվի հիմնադիր խորհրդարան, որը լեգիտիմ կլինի և կներկայանա որպես գործող խորհրդարանին այլընտրանք:
«Հետքի» հարցին, թե Նախախորհրդարանի գործունեությունն արդյոք չի՞ հակասելու Հայաստանում գործող օրենքներին ու Սահմանադրությանը, և վտանգ չկա՞, որ գործող իշխանությունները հենց սկզբից կկասեցնեն իշխանափոխության ուղղված ցանկացած գործողություն, Վ. Ավետիսյանը պատասխանեց, որ գործող Սահմանադրությունը ձևական իրավական առումով և Սահմանադրության տերմինաբանությամբ արգելում է սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելուն ուղղված գործողությունները, իսկ իրենց գործունեության մեջ որևէ բռնի արարք չկա և չի կարող լինել, իրենք գործելու են միայն քաղաքակիրթ եղանակներով:

Предпарламент: "Народ идет впереди элиты"
"Президентские выборы 2013 г. показали, что армянский народ идет впереди своей элиты. Однако машина избирательных фальсификаций, постоянно совершенствуясь, превратилась в казино, где победу всегда одерживает ее владелец. В декабре прошлого года оппозиционное поле в Армении развалилось, что должно было привести к установлению в стране единовластия. Однако события показали, что перед нашим народом стоит задача самоорганизации",- заявил сегодня на пресс-конференции координатор инициативы "Предпарламент" Гарегин Чукасзян.
Член секретариата инициативы Жирайр Сефилян отметил, что Раффи Ованнисян должен отказаться от правил игры, навязанных режимом, в противном случае результат будет тот же, что и в случае с другими кандидатами, которые начиная с 1996 г. одерживали фактическую победу, однако действующий режим не позволял им приходить к власти.
По словам Сефиляна, они готовы сделать все, чтобы "энергия Раффи Ованнисяна сохранилась. Однако эту энергию необходимо направить в правильное русло, чтобы альтернативная власть состоялась, чтобы прошли альтернативные выборы". "После этого необходимо потребовать от действующего режима "передать ключи",- сказал Сефилян.
Другой член секретариата Предпарламента, Варужан Аветисян, касаясь дальнейшей деятельности инициативы, отметил, что она должна быть основана на самоорганизации народа, в результате чего будет создан легитимный учредительный парламент, который станет альтернативой действующему парламенту.
На вопрос "Hetq", не будет ли деятельность Предпарламента противоречить действующим в Армении законам и Конституции и нет ли опасности, что власти с самого начала пресекут любые действия по смене власти, В.Аветисян сказал, что в их действиях нет элементов насилия, они будут использовать исключительно цивилизованные методы.