«Վերաբնակեցումը հայրենիքը վերագտնելու գործընթաց է»
Տիգրան Կյուրեղյանը 1996 թվականին Երեւանից մեկնել է ԼՂՀ` ազատագրված տարածքներ, ապրել է Քարվաճառում, իրականացրել գյուղերի վերաբնակեցման ծրագրեր: 2000 թվականից ընտանիքով ապրում է Բերձորում եւ Քաշաթաղի շրջանում իրականացնում է զարգացման տարբեր ծրագրեր:
Տ. Կյուրեղյանը եղել է Հայաստանի Գերագույն խորհրդի պատգամավոր ( 1990-1995), այնուհետեւ` ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Տ. Կյուրեղյանը մշակել է ազատագրված տարածքների վերաբնակեցման ծրագրեր: 2003-ին հիմնադրել է «Մենք» գյուղացիական փոխօգնության միություն հասարակական կազմակերպությունը:
- Ազատագրված տարածքների վերաբնակեցմամբ Դուք զբաղվում եք այնտեղ հաստատվելու առաջին օրվանից: Ստեղծել եք «Մենք» գյուղացիական փոխօգնության միություն կազմակերպությունը: Ի՞նչ նպատակներ ունի «Մենքը»:
- Գաղափարը հետեւյալն էր` որոշակի ներդրումներ անել որոշակի սկզբունքով: Դեռեւս 1998 թվականից գոճիներ էինք բաժանում մի պայմանով, որ ոչ թե մեզ վերադարձնեն, այլ հետագայում ընտանիքը, ում հատկացրել ենք, նույն քանակով գոճի տա իր հարեւանին, որպեսզի ստեղծվեն ինչ-որ շղթաներ: Սա գործեց ժամանակին` 1998-2000 թ., մոտ 80 հատ բաժանեցինք: Ու այն ժամանակ քանի որ գրավոր պայմանագրեր չէինք կնքում, մի երկու-երեք փոխանցումից հետո շղթան ընդհատվում էր: Բայց դա ահագին նպաստեց այդ տարածքում բնակիչների մեջ խոզերի տարածման գործին: Տնական խոզաբուծությունը Քաշաթաղի շրջանի հյուսիսային գյուղերում եւ Քարվաճառի Զուարի համայնքում սկսվեց հենց մեր բաժանած գոճիներից: Ու այդ գործընթացի անունը դրեցինք էստաֆետ: Մենք անընդհատ մտածում էինք այդ աշխատանքը համակարգված անել եւ տարածվել:
Երկար ժամանակ չէինք կարողանում սկսել նոր գործ, որովհետեւ սկզբնական ներդրումը չկար, բայց գյուղացիներին համախմբելու, միավորելու միտքը կար:
2002 թ., երբ հանդիպեցինք Նշան Փիրումյանին` «Հայ կրթական հիմնարկություն»-ից եւ ներկայացրինք գաղափարը, նրան դուր եկավ: Ու նա, ըստ էության, կատարեց առաջին ներդրումը: Կարելի է ասել` Նշան Փիրումյանը դարձավ «Մենք» միության կնքահայրը: 2002-ին այդ ներդրումով գնեցինք 20 կով: Փիրումյանը ներդրեց 5,5 հազար դոլար, եւ ծրագրերը սկսեցին գործել: Հետո ծրագրին միացավ Արմինե Գունդակչյանը, այնուհետեւ ամուսինը` Վարուժան Գունդակչյանը: «Հայ կրթական հիմնարկության» մյուս անդամների մոտ տարածվեց գաղափարը եւ, ընդհանուր հաշվով, 7 մլն դրամ ներդրեցին: Այժմ «Հայ կրթական հիմնարկության» կողմից այդքան գումար ունենք ներդրած: Ալեք Բաղդասարյանը, Աիդա Եղիազարյանցը, Շանթ Պետրոսյանը:
Գործին միացավ նաեւ Ալեք Ենիգոմշույանը, «Երկիր» միությունը, «Թուֆենկյան» հիմնադրամի հետ մի ծրագիր արեցինք:
Էստաֆետը «Մենք» միության առաջին ծրագիրն է եւ գործում է Քաշաթաղում 2002-ից:
«Մենքն» ունի նաեւ «Ոսկե ցլիկ» ծրագիրը: Ծրագրով Միության անդամների համար ձեռք են բերվում ցլիկներ եւ հորթեր: Դրանք պահելու համար միությունը վճարում է ամսական 2000 դրամ, ձմռան ամիսներին` լրացուցիչ եւս 2000 դրամ: Մասնակիցները ցլիկներն իրացնելուց հետո ստանում են առաջացած շահույթի 25 տոկոսը:
«Քարի մեղր» ծրագրով մասնակիցներին տալիս ենք մեղվաընտանիքներ: Յուրաքանչյուր մեղվաընտանիքից մեղվաբույծը տարեկան պարտավոր է Միությանը տալ 5 կգ մեղր կամ էլ դրա արժեքը: Այս ծրագիրը հաջողությամբ գործում է 2004 թվականից, եւ այն համարվում է Միության ծախսերը կատարելու հիմնական աղբյուրը:
«Մենքի» տարբեր ծրագրերով ստեղծվում է մի մեխանիզմ, որով այդ տնտեսությունները մեկը մյուսին ձեւավորում են: Բոլորը մասնակցում են մյուսի զարգացմանը: Որեւէ մեկը կազմակերպությանը հետ չի տալիս իրեն հանձնված անասունները, դրանք փոխանցվում են այլ ընտանիքների, եւ այդպես ընդլայնվում է ծրագրերի մեջ ընդգրկված գյուղացիների թիվը: Նրանք բոլորը դառնում են գործընթացի մասնակից, հիմա կոնկրետ երկու ընտանիք «Մենքի» ծրագրերի շնորհիվ եկան այս շրջան: Այսինքն` մեր խոստումներով եկան` խոստացանք անասուններ տալ: Նրանցից մեկը` Ատոմը, երեխա ունեցավ, ու մենք 200 հազար տվեցինք, բացի դրանից` կով ստացավ, մի ամսից գոճի կտանք: Կտեսնենք` որքան խոտ է կուտակել, էլի կով կտանք: Ու էս ձեւով փորձում ենք ստեղծել մի մեխանիզմ, որն ինքնաբավ է, ինքն իրեն բազմանում ու դառնում է շարունակական: Եւ կարծես թե ստացվել է:
Ես համոզված եմ, որ նույնիսկ ներդրումների ընդհանուր ծավալը չավելացնելու պայմաններում Հայաստանի ազատագրված տարածքներում մենք երկու տարի հետո արդեն կունենանք ինքնաբավ ու դինամիկ զարգացող հասարակական կառույց, որը կշարունակի իր գոյությունը անկախ որեւէ արտաքին ֆինանսավորումից:
Լրիվ ինքնաբավության հասնելու համար միությունը պետք է ունենա առնվազն երկու հարյուր գլուխ կով եւ երինջ, ինչպես նաեւ չորսհարյուր հատ մեղվաընտանիք:
- Քանի՞ մարդ է ներգրավված Ձեր ծրագրերում:
- Էստաֆետ ծրագրում ներգրավված է 30 մարդ, իսկ դա նշանակում է 30 ընտանիք: Իսկ «Քարե մեղր» ծրագրով` 7 մարդ, «Ոսկե ցլիկով» 4 հազար 250 դոլարի ներդրում էր արել «Թուֆենկյան» հիմնադրամը:
Մենք արդեն տեղում ստեղծել ենք ինքնաբավ կառույց: Իսկ եթե ներդրումներ լինեն, ավելի կընդլայնվենք: Արդեն ունենք փորձ, գիտենք, թե ինչ դժվարություններ են սպասվում եւ ինչպես պետք է հաղթահարենք դրանք:
- Իսկ ինչպե՞ս եք որոշում, թե ում պետք է կով կամ ցլիկ տալ:
- Պատասխանատվությունն ինձ վրա է, ըստ էության` որոշումները կայացնում եմ ես: Երբեմն առաջնորդվում եմ ներդրողների ցանկություններով: Օրինակ` «Երկիր» միությունը 1000 դոլարանոց փաթեթային ծրագրեր առաջարկեց եւ իրականացրեց: Ամեն ընտանիքում այդքան ներդրում արվեց: Իրենց ներկայացացուցիչը եկավ, ընտանիքներին հանդիպեց, նկարեց ու գնաց: Իրենք կազմեցին ընտանիքների ցանկն ու հետո ընտրություն կատարեցին: Ու այդպես ընտրվեց 18 ընտանիք, այսինքն` 18 հազար դոլարի ներդրում: Կովերի, խոզերի եւ մեղուների ծրագիր էր դա: Երեք կով, մեկ կամ երկու խոզ ենք տվել ամեն ընտանիքին: Այսինքն` տնտեսությանն անհրաժեշտ անասունների նվազագույն քանակն է սա, որն այդ ընտանիքին աշխատանքով կապահովի, կկերակրի, ու նաեւ` կզարգանա դանդաղ: Չնայած տնտեսություններ կան, որ ավելի շատ անասուններ ունեն: Մարատի մոտ, որը 11 երեխա ունի, ութ կով ունենք, Ռադիկի մոտ վեց կով կա եւ այլն:
«Մենքն» ավելին կարող է անել, եթե մեր ներդրման ծավալը մեծանա: Այսօր 40-50 մլն դրամի ներդրման տեղ ունենք: Այսինքն` այդ դաշտը կա:
Հիմա նոր` «Ապագա» անունով ծրագիր կա հյուսիսային 30 գյուղերում: Առաջին երեխան ունեցողին Միությունը խրախուսում է 200 հազար դրամով, երկրորդ երեխային` 250 հազար դրամով: Երրորդ եւ ավելի երեխաներին տալիս ենք 100 հազար դրամ, որովհետեւ երրորդից սկսած` պետությունը սկսում է ինքն օժանդակել` որպես բազմազավակ ընտանիք: Արդեն 600 հազար դրամ հատկացրել ենք այդ ծրագրով:
Ծրագիրը շրջանում աշխուժություն է բերել, մյուս գյուղերից ասում են` մենք ինչու՞ չենք մտնում այդ ծրագրի մեջ: Պետությունից ոչ մի բան չենք ստացել, իհարկե, պետական բոլոր մարմինների կողմից նորմալ վերաբերմունք կա մեր կազմակերպության նկատմամբ: «Էստաֆետի» նման ծրագրեր շրջանում իրականացնում են «Մոնթե Մելքոնյան» հիմնադրամը Քարեգահ գյուղում, «Գուրգեն Մելիքյան» հիմնադրամը, Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը` «Ճառագայթ» հիմնադրամի միջոցով: Այս բոլոր ծրագրերը սկսեցին մեզնից հետո եւ իմ դրդմամբ: Ես էի իրենց առաջարկում, որ նման ծրագրեր անեն, եւ կարծում եմ` բոլորն էլ այդ ծրագրերից գոհ են, եւ արդյունքները տեսանելի են:
Մտածում եմ տեղում առաջացնել մի ուժ, որն ինքն իրենով սկսի բնակեցում անել: Այսինքն` տեղում ստեղծել այնպիսի մեխանիզմ, որն ինքն իրեն կարող է բազմապատկվել, վերարտադրվել եւ բազմանալ: Գյուղերում արդեն ամեն տարի երկու-երեք տնտեսություն է ստեղծվում: Հենց հիմա Աշոտ Սիմոնյանի աղջկա նոր ընտանիքին հատկացնում ենք երեք կով: Այդ կովերը վերցնում ենք մի կայացած տնտեսությունից, ու նրանք արդեն բավարար քանակի կովեր ունեն եւ ինքնուրույն կարող են զարգանալ: Ստացվում է, որ այստեղի ժողովուրդը դարձել է բնակեցման ակտիվ մասնակից:
- Իսկ ու՞մ սեփականությունն են տնտեսություններին հանձնված կովերը:
- Դրանք «Մենք» հասարակական կազմակերպության սեփականությունն են, որոնք պայմանագրերով տվել ենք պահելու: Ամբողջ կաթն իրենցն է: Երկու տարվա մեջ մի հորթն իրենցն է: Այդպես ունենք 90 կով: 19 ներդրող ունենք, որոնցից մեկը «Երկիր» միությունն է:
- Իսկ ինչպե՞ս եք հաշվետվություն տալիս ներդրողներին:
- Ինտերնետում ենք դնում: Տարին մեկ անգամ հաշվետվությունները թարմացնում ենք, բալանս ենք տպում (Տես կայքը` http://menqaa.narod.ru/):
- Քաշաթաղի բնակեցման ի՞նչ ճանապարհներ եք տեսնում` որպես այնտեղ երկար տարիներ բնակվող եւ այդ խնդիրներով զբաղվող մարդ:
- Վերջին երեք տարիներին նախկին վարչակազմի ղեկավարի կողմից հանցավոր գործունեություն տարվեց: Չեմ կարծում, որ մեր երկրի ղեկավարները չէին տեսնում, թե այստեղ ինչ է կատարվում, եւ ես մտածում եմ, որ դրա տակ հանցագործություն էր թաքնված: Եթե բնակեցնելու ցանկություն լինի, կանեն, ուղղակի պիտի բնակեցնելու այդ ցանկությունը լինի, ոչ թե ցանկություն լինի շինարարություն անելու: Շինարարություն անելն ու բնակեցնելը տարբեր բաներ են: Ու ոչ մի կապ, ըստ էության, չունեն իրար հետ: Այսինքն` եթե դու ինչ-որ տեղ տուն ես կառուցում ու ասում` այստեղ պետք է բերենք մարդ ապրեցնենք, այդ մարդը դառնում է այդ տան կահույքի մի մասը, որովհետեւ ինքը չի մասնակցում այդ պրոցեսին, ինքն ուղղակի դառնում է գործիք: Այս դեպքում բնակեցում ասածը հաստատ չի ստացվի: Այսինքն` շատ կարեւոր է այդ տարածքում բնակեցվող մարդկանց մասնակից դարձնել այդ գործընթացին: Երբեք պարտադիր չէ արհեստական ավաններ սարքել, ինչպես, ասենք, Վարդուտը, Քնարավանը, Առաջամուղը, պետք է մարդկանց իրենց ցանկություններից ելնելով բնակեցնել: Եթե մարդ ուզում է գյուղատնտեսությամբ զբաղվել, պարզ է, որ ամենալավ հողերը պիտի տաս, ոչ թե ամենալավ հողերը տաս ինչ-որ օլիգարխի, որպեսզի նա մշակի, այդ վերաբնակին էլ տանես մի անապատ տեղ:
- Այսինքն` այժմ դրսից մարդ բերելու անհրաժեշտություն չկա՞:
- Չէ, պիտի բերեն, բայց այդ մարդիկ չպիտի լինեն այնպիսիք, որ ասեն` մենք եկել ենք, դե հիմա մեզ կերակրեք: Պետք է բերել ակտիվ գյուղացիների, ոչ թե ապասոցիալական տարրերի: Այս տարածքը հատուկ վերաբերմունքի կարիք ունի, այսինքն` ընտրված մարդիկ պետք է լինեն:
Շատ կարեւոր է հասարակության ստեղծումը, առաջին հերթին` մարդկանց հետ կազմակերպչական աշխատանքը, էդ փողը երբեմն այդքան կարեւոր չէ: Հիմա ներդրումները կարող են շատանալ, բայց դա կարող է նշանակել, որ այնտեղ ընդամենը մի քանի փող ունեցողներ կհայտնվեն: Այդ փողը ոչ թե տանելու են արդեն տասը տարի այնտեղ ապրող ընտանիքի վրա ծախսեն, այլ ինչ-որ տեղ տներ են կառուցելու, այստեղից ինչ-որ մարդկանց են տանելու, որն էլ մի օր հնարավոր է շինանյութը վաճառի ու հեռանա: Նման դեպքեր շատ են եղել:
Այստեղ նորմալ մարդկանց պետք է բերեն, ուսուցիչներին շատ բարձր պիտի վարձատրեն: Կյանքի որակը պիտի ավելի բաձր լինի, քան Երեւանում, տնտեսությունն ավելի արագ պիտի աճի, քան Հայաստանում, հարկերն ընդհանրապես պիտի հանեն: Ի՞նչ են հավաքում, չնչին տոկոս է, չէ՞, կազմում դա: Այդ հարկերը հավաքելն անիմաստ է:
Այս տարածքում չպետք է լինի անհոսանք գյուղ, սա առաջնահերթ խնդիր է: Ստացվել է այնպես, որ ԼեւոՆ Տեր-Պետրոսյանի օրոք Քաշաթաղում ավելի շատ մարդ էր ապրում, քան հիմա: Ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել, եթե այս իշխանություններն ասում են, որ իրենք ազգային են: Նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն իր հացազրույցներից մեկում ասում է. «Պետք է վերաբնակեցնենք ու պահենք այդ հողերը»: Նրա օրոք է սկսվել վերաբնակեցումը: Ճի՞շտ է եղել, թե սխալ վերաբնակեցման գործընթացը, դա մի կողմ թողնենք, բայց փաստն այն է, որ այդպես է եղել, ու Բագրատյանն այսօր խոսելու տեղ ունի, իսկ այս իշխանությունը դա էլ չունի:
Սա որսի, ձկնորսության տարածք չի, կան մարդիկ, որոնց համար այս տարածքն այդ նշանակությունն ունի եւ ուղղաթիռով գալիս են այստեղ որսի: Ուղղաթիռով գալիս են, վայրի խոզ են խփում, այսինքն` սա նրանց համար որսատեղ է, բայց նրանց համար Հայաստանն էլ հայրենիք չէ: Նրանք մի հայրենիք ունեն` փողը:
Վերաբնակեցումը հայրենիքը վերագտնելու գործընթաց է: Վերաբնակեցումը փող չէ, նախ մարդիկ են: Այսօր այստեղի բնակիչները վերագտնում են իրենց հայրենիքը, ամեն մի ձոր, սար այսօր նոր անուն է ստանում, ապրողներն են դնում էդ անունը, ասենք` Գրիշի ձոր, Վազգենի աղբյուր, ու այսպես ամեն հատված մարսվում է, վերագտնվում է` որպես հայրենիքի մի հատված:

Resettlement Is a Process of Rediscovering the Homeland
In 1996 Tigran Kyureghyan left Yerevan for the liberated territories of Nagorno-Karabakh, took up residence in Karvatchar, and implemented projects aimed at resettling the villages. Today he and his family live in Berdzor and he works on a variety of development programs in Kashatagh.
Tigran Kyureghyan has served a Deputy of Armenia's Supreme Council (1990-1995) and later as a Deputy of the National Assembly of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR). He has formulated a variety of projects regarding resettling the liberated territories. In 2003 he founded the “Menq” (We) Union for Agricultural Cooperation, NGO.
- You have been involved in the issue of resettling the territories since the first day you moved there. What are the aims of the “Menq” Union for Agricultural Cooperation, the NGO that you founded?
- The idea is to make certain investments based on certain clear principles. As far back as 1998 we began to distribute piglets on one condition - that the family receiving the animals give the same number of piglets to the neighbor, and not return them to us. In this manner we’d create a sort of link between villagers. The plan worked from 1998 to 2000 during which time we distributed some 80 animals. Since we didn’t have any written contracts at the time, the chain fell apart after two to three such transfers. In any event the program greatly facilitated the distribution of pigs in the region. Pig raising in the villages of northern Kashatagh and in the Dzvar community of Karvatchar essentially began with the piglets we distributed. We named this program “Estafet” (a courier who conveys messages to another). We’re always thinking of ways to better organize and implement this program.
For a long time we weren’t able to begin any new work since there was a lack of initial funding. But the concept of organizing and unifying the villagers did exist. In 2002 we met with Nshan Pirumyan from the “Armenian Educational Foundation”. We presented our idea to him and he liked the concept. In essence he became our first investor and you can say he became the godfather of “Menq”. With the money he donated we purchased twenty cows. His investment of $5,500 started the ball rolling. Afterwards Armineh Gundakjyan and then her husband Varuzhan came on board. The concept spread to the other members of the “Armenian Educational Foundation” and an overall sum of 7 million Drams was invested as a result. These members include Alek Baghdasaryan, Aida Yeghiazaryan and Shant Petrosyan. Others who joined the effort included Alek Yenikomshuyan, the “Yerkir” organization and the Tufenkian Foundation.  The “Estafet” project was the first to be implemented by “Menq” and has been in operation since 2002.
“Menq” also runs a project called the “Voskeh Tslik” (Golden Bullcalf). The organization provides both calves and young bulls for its members. We pay 2,000 Drams monthly for the upkeep of the animals and an additional 2,000 Drams during the winter months. The villagers are allowed to keep 25% of the profit accruing from the sale of the animals.
“Kari Meghr” (Stone Honey) is another program of ours in which the participants are given beehives. Each village beekeeper is obligated to yearly pay back to the organization either 5 kilos of honey from each hive or its cash equivalent. This program has operated successfully since 2004 and is the major source of funds for the organization’s operating expenses.
Taken together, the various projects of “Menq” create a mechanism whereby new economic programs are devised based on those already in operation. All are involved in devising new avenues of development. None of the participants return any of the animals to the organization. Rather, they are distributed to other families. This way the number of villagers participating in the project steadily increases. They all become an integral part of the process. Two families have moved to this region specifically as a result of the work carried out by “Menq”. They came based on the promises we gave - to provide them with livestock. We gifted 200,000 Drams to Atom, the head of one of the families, upon the birth of his child. Besides the money we gave him a cow and in a month’s time we’ll give the family some piglets as well. If more hay is harvested and stocked away we’ll give them more cows...we’ll see what happens. What we’re trying to establish is a system that’s self-sustaining and which increases in scope based on its own internal dynamics. And I believe it’s working.
I’m convinced that even without an increase in overall investment amounts we’ll have a self-sustaining and developing social network in place in the liberated territories within a two-year period that can continue on its own, without any external financing. To be totally self-sufficient the organization needs to purchase a minimum of 200 head of cows and calves and some 400 beehives.
- How many participants do your projects encompass?
- Thirty individuals participate in our “Estafet” project. This signifies a total of thirty families. Seven individuals are in the “Kari Meghr” project. The Tufenkian Foundation has donated $4,250 U.S. in the “Voskeh Tslik” operation. We’ve already set-up a self-sustainable system on location. If more investment amounts are pumped into the project we’ll be able to expand its scope. We already have on-hands experience regarding the difficulties to be faced and how to best overcome them.
- How do you decide who will receive the cows or bulls?
- Basically I’m the one responsible for making such decisions. Sometimes I make these decisions based on the wishes of the investors. For example the “Yerkir” organization proposed a $1,000 package investment that was agreed to. That amount was granted to each participating family. Their representative visited each household, took pictures, and left. They then came up with a list of potential eligible families and made their selection of eighteen households. They then invested a total of $18,000. This project involved cows, pigs and beehives. Three cows and one or two pigs were allotted to each. In other words the minimum number of animals necessary for each household to provide work, food on the table, and to provide a basis for slow but steady development. Some families have more livestock than others. Marat, with eleven kids, has eight cows. Radik’s family has six cows.
“Menq” can accomplish much more given an increase in investments. Today, we have the capacity to expend another 40-50 million Drams of investment. In other words, the program can easily utilize such amounts.
There’s a new project called “Apaga” (Future) in some 30 northern villages. The Union encourages the birth of the first child with a gift of 250,000 Drams and 250,000 Drams for the second. We give 100,000 Drams for each birth after that since the government monetarily assists families from the third childbirth on in order to encourage large families. We’ve already put aside a total of 600,000 Drams for this purpose.
The program brings life to the region. People from other villages ask how they can participate as well? While our organization is on normal terms with various government bodies in the region we haven’t received any assistance from the government. Projects similar to “Estafet” are being implemented by the “Monte Melkonian Foundation in the village of Karegah, by the Gurgen Melikian Fund, and by the Armenian Revolutionary Federation through the auspices of the “Jaragayt” Fund. All these programs began operation after ours. I was the motivating force behind all of them as I suggested that they undertake similar projects. In my estimation they’re all pleased with the projects and the visible results they’ve achieved.
I’m thinking of forming a body on the spot that will spur resettlement in and of itself, a mechanism that will expand and reproduce on its own. Already in the villages some 2-3 households are established yearly. Right now we’ll be giving three cows to the new family of Ashot Simonyan’s daughter. We’ve taken these animals from another household that has more than enough to sustain a small herd on its own. It appears that the people here are becoming actively involved in the resettlement program.
- Whose property are the cows that are given to these households?
- They belong to the “Menq” organization and have been given to the participants to raise by contract. The milk they derive from the animals belongs to them. One calve every two years becomes their own property. We own 90 cows and have 19 investors, one of which is the “Yerkir” union.
- How do you provide audit statements to your investors?
- All pertinent records are placed on our website and are updated on a yearly basis (http://menqaa.narod.ru)
- As a longtime resident of the region and someone involved in tackling the problems there what approaches do you see regarding resettlement in Kashatagh?
- During the past three years the former Governor of the Regional Administration was responsible for some shady practices. I don’t believe that our leadership didn’t see what was going on. Rather, I think something of a criminal nature was being hidden below the surface. If the desire to resettle these lands exists, then let them do it. It’s simply a matter of having the desire to do so. And here we’re not talking about the desire to implement construction projects. Resettlement and construction are two different matters and have no real connection with one another. In other words, if you build a house and tell someone to go live in it, that person merely becomes a part of the household furniture because he or she didn’t actively participate in the overall process. In this instance true resettlement isn’t achieved. It’s vital that people residing on those lands become participants in the entire process. There is no need to build artificial settlements like say Vardut, Knaravan or Arajamugh. Resettlement must develop according to the wishes of the people. If someone expresses a desire to engage in agriculture than clearly the best lands must be allocated to them and not to some oligarch so that he can cultivate the land while you send the other person to some arid patch of dirt.
- So you’re saying there’s no real need to bring in people from the outside?
- No, the need still exists. But you can’t bring in those types of individuals who will turn around and say - OK, we’ve moved here, now feed us. You need to attract villagers willing to work, not anti-social elements. These regions are in need of special treatment that only certain chosen individuals can provide.
It’s vital to create a social system, to engage in organizational activities with the people. In this, money isn’t always important. Presently, while the possibility exists for investments to increase, that can also signify that only moneyed-elements will appear in the region. All this money won’t be spent on those families already residing there for ten or more years but on constructing houses here and there for certain types brought in from the outside. One day these houses can be sold -off as a source of building material and be completely taken apart. There are numerous examples of this being the case.
Well-rounded, responsible people must be brought here. Teachers need to be paid a very high salary. The standard of living must be much higher than that in Yerevan and the economy must grow at a quicker pace than in Armenia. Taxes should be totally abolished. The taxes collected are so miniscule in any event that the whole issue of tax collection is absurd from the start.
Every village in the region must have electricity - this is a priority issue. As it happens, there were more people living in Kashatagh during the Levon Ter-Petrosian era than today. How can such a thing happen when the leadership states that they are nationalists?  The Former Prime Minister of Armenia, Hrand Bagratyan, declared during one of his press interviews that, “ We have to resettle these lands and hold on to them.”  Resettlement began during his era. Let’s put aside for the moment whether the resettlement policy was implemented correctly or not. The reality is that it was implemented. Bagratyan can now lay claim to that reality while today’s leaders cannot.
This isn’t a region for hunting or fishing. For many, that’s the only significance this land possesses so they come in helicopters to hunt wild pig from the sky. For these individuals even Armenia isn’t viewed as the homeland. The only homeland they recognize is the one called “money”.
Resettlement is the process of rediscovering the homeland. Resettlement isn’t a question of money but first of people. Today the residents here are rediscovering their fatherland. Each valley and mountain bears a new name given by the people living here. For example, Grish’s valley or Vazgen’s spring. In this way every piece of land is being digested and rediscovered as another piece of the homeland.