Սաքունցը՝ Օբամային. «Դուք անմիջական պատասխանատվություն վերցրիք ընտրական կեղծիքների համար»
Այսօր հայկական ԶԼՄ-ներով տարածվեց Ձեր շնորհավորական ուղերձը ՀՀ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին ՀՀ նախագահի պաշտոնում 2013 թվականի փետրվարի 18-ին նախագահական ընտրությունների արդյունքում վերընտրվելու կապակցությամբ:
Ձեր շնորհավորանքը տեղի ունեցավ այն պահին, երբ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը տարածեց /2013 թ. մարտի 3/ իր միջանկյալ զեկույցը, որում ներկայացված է ընտրությունների արդյունքների նկատմամբ հասարակության անվստահությունը և այն հիմնավորող բազմաթիվ փաստեր և հիմնավորումներ, ներառյալ բարձր մասնակցության և Սերժ Սարգսյանի ստացած քվեների միջև փոխկապակցվածությունը, որը իրավամբ մտահոգություններ է առաջացնում ընտրական գործընթացի բարեխղճության վերաբերյալ:
Ձեր շնորհավորանքը տարածվեց այն ժամանակ, երբ Էմնեսթի ինթերնեշնլը իր հայտարարությամբ /2013 թ. փետրվարի 28/պահանջում էր պատշաճ քննություն իրականացնել 2013 թվականի փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած ՀՀ նախագահական ընտրությունների ժամանակ կատարված ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների հիման վրա:
Ես իմ մի խումբ գործընկերների և համախոհների հետ 2012 թ. հուլիսի 4-ին ԱՄՆ կառավարության կողմից ստացա Համընդհանուր իրավունքների մրցանակներ, որոնց հանձնման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր ԱՄՆ պետքարտուղար Հ. Քլինթոնը: Մենք ոգևորված էինք ժողովրդավարական պետության կառավարության կողմից մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության կայացման համար պայքարողներիս գործունեությանը նման աջակցության համար:
Ճիշտ է՝ տեղական ազգայնականների կողմից արժանացանք հերթական գնահատականների' որպես ազգային շահերը դավաճանողների, գունավոր հեղափոխություն իրականացնողների, արտասահմանյան դրամաշնորհների վճարման դիմաց երկիրը հեղինակազրկողների, բայց նման որակումները մեզ խորթ չեն: Եվ դրանցով չենք երբեք ղեկավարվել մեր իրավապաշտպան գործունեության մեջ:
Սակայն Ձեր շնորհավորանքը, ակնհայտ անհամապատասխան էր այն ընտրություններին, որոնք ուղեկցվեցին խայտառակ ընտրական կեղծիքներով և խախտումներով:
Դուք անմիջական պատասխանատվություն վերցրիք ընտրական կեղծիքների համար՝ շնորհավորելով նրանց, ովքեր կեղծել են ընտրությունները և ովքեր անմիջական պատասխանատվություն են կրում մարդու իրավունքների ոտնահարման, համակարգված, կազմակերպված խախտումների, ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարման և ոչնչացման համար:
Իրադարձությունների նման զարգացման պարագայում, մենք որևէ երաշխիք չունենք, որ տեղի չի ունենա Հայաստանի բելոռուսացման գործընթացը: Իմ մոտ հարց է առաջանում, արդյո՞ք ես արժանի եմ կրելու այլևս «Ազատության մրցանակ»-ը, որը տրվել է ժողովրդավարական երկրի կառավարության կողմից, որի ղեկավարը ակնհայտորեն հայտնվել է ազատությունը սահմանափակողների, խրախուսողների շարքում:
Այս նամակով իմ խորը մտահոգությունն եմ արտահայտում Ձեր դիրքորոշման վերաբերյալ, հուսով եմ և ակնկալում եմ Ձեր մեկնաբանությունները իմ նամակում բարձրացված խնդիրների վերաբերյալ: Ձեր պատասխանից և մեկնաբանություններից ելնելով՝ հնարավորություն կունենամ վերջնական որոշում կայացնել:

Sakunts to Obama: "You undertook immediate responsibility for the falsifications by congratulating those who falsified the elections"
Dear Mr. President of the United States,
On March 2, 2013, the Armenian media disseminated your congratulatory message to the acting president of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan on being re-elected as the president of Armenia on February 18, 2013.
Your congratulation came right when the OSCE/ODIHR disseminated their post-election interim report (March 2, 2013), which emphasized the public distrust toward the election results and numerous facts and justifications for this distrust, including the correlation between the high turnout and the number of votes for Serzh Sargsyan, which duly raises concerns regarding the integrity of the electoral process.
Your congratulation was disseminated when Amnesty International released a statement (February 28, 2013) demanding that a proper investigation be carried out on the reported human rights violations which took place on February 18, 2012.
I and a number of colleagues and fellows received Universal Rights Awards from the US Government on June 4, 2012, and the US Secretary of State, Hillary Clinton was present at the official ceremony. We were excited about the support from the government of a democratic state to those of us fighting for the establishment of human rights and democracy.
Although local nationalists again labeled us as traitors, implementers of color revolutions, agents defaming our state for foreign money and so on, these qualifications were not new to us. And they never lead us in our human rights activity.
However your congratulation is absolutely inappropriate for these elections, which were accompanied by flagrant fraud and violations.
You undertook immediate responsibility for the falsifications by congratulating those who falsified the elections, who are directly responsible for human rights transgressions, systemic and organized violations, transgressions and destruction of democratic values. In this case, we do not have any guarantee that Armenia will not turn into another Belarus.
Now I am wondering if I deserve to bear the Freedom Defender Award, which was awarded by the government of a democratic state, which is now apparently siding with an oppressor of freedom.
With this letter, I express my deepest concern about your position and expect to hear your comments on the issues raised in the letter. I will be able to make a final decision based on your response and comments.