ՀԿ-ների հայտարարությունը ընտրությունների խախտումների բացահայտման ձախողումների մասին
2013թ. փետրվարի 18-ին Հայաստանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, որոնք ուղեկցվեցին կոպիտ ընտրախախտումներով, որոնց մասին բարձրաձայնել են բազմաթիվ կազմակերպություններ և անհատներ: Այս կապակցությամբ «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ն և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնն իրենց մտահոգությունն են հայտնում ՀՀ իրավապահ մարմինների՝ քրեական գործերը բացահայտելու դժկամության և հանցագործությունների քողարկմանը միտված անօրինական գործողությունների առնչությամբ:
2013թ. փետրվարի 18-ին «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ն դիտորդական առաքելություն է իրականացրել թիվ 17 ընտրատարածքի շուրջ 14 տեղամասերում, որոնք տեղակայված են եղել Արտաշատ քաղաքում և հարակից մի շարք գյուղերում: «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» դիտորդական թիմն այդ տեղամասերում աշխատել է կազմակերպության կողմից հրավիրված լրագրողների հետ միասին:
Դիտորդական առաքելության ընթացքում «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» թիմը հայտնաբերել է մի շարք ընտրախախտումներ, մասնավորապես՝ քվեատուփի լցոնման, կրկնակի քվեարկության, վարչական ռեսուրսի չարաշահման, դիտորդների և լրագրողների ահաբեկման և ճնշման դեպքեր: Քվեարկության օրը և դրանից հետո «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» դիտորդական թիմը մի շարք հաղորդումներ է ներկայացրել ոստիկանություն: Արտաշատի ոստիկանությունը և Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործեր են հարուցել «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» դիմումներից մի քանիսի հիման վրա:
Այդ գործերի շարքից է Արտաշատի 17/5 տեղամասում քվեատուփի լցոնման փաստով հարուցված քրեական գործը: Սույն գործով վկաներ են հանդիսանում դիտորդ Նարինե Էսմաելին և լրագրող Արտակ Համբարձումյանը: Նարինեն ծագումով հայ Ամերիկայի քաղաքացի է: Նա Հայաստան է եկել «Դեպի Հայք» ծրագրի միջոցով և ներկայումս պրակտիկա է անցնում «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնում: Դիտորդի և լրագրողի վկայությամբ լցոնումը տեղի է ունեցել, երբ 25-30 տղամարդ ներխուժել են տեղամաս, պահել դիտորդի և լրագրողի ձեռոքերը, որի ընթացքում հանձնաժողովի քարտուղարը բացել է քվեատուփը մի երիտասարդի համար, որն էլ լցոնել է շուրջ 400-500 քվեաթերթիկ:
Այս գործով վարույթն իրականացնում է ՀՔԾ-ի քննիչ Գորիկ Հովակիմյանը: Նրա հրավերով Նարինե Էսմաելին ներկայացել է ցուցմունք տալու իր ներկաայցուցիչ, «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» անդամ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանը: Քննչական գործողության ընթացքում քննիչի կողմից պարբերաբար ճնշում է գործադրվել վկայի նկատմամբ, փոփոխել վերջինիս ցուցմունքը՝ փորձելով թույլ չտալ վկային ներկայացնելու 17/5 տեղամասում ընտրության օրը տեղի ունեցածի ճիշտ պատկերը:
Քանի որ «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածի համաձայն՝ փաստաբանն իրավունք ունի ձեռք բերելու իր վստահորդի շահերից բխող ապացույցներ՝ օգտագործելով նաև տեխնիկական միջոցներ և անհրաժեշտ էր ձեռք բերել ապացույցներ ապօրինի քննչական գործողությունների վերաբերյալ, Տիգրան Եգորյանը ձայնագրել է հիշյալ քննչական գործողությունները:
2013թ.-ի մարտի 1-ին Նարինե Էսմաելիի և հանձնաժողովի քարտուղարի միջև առերես հարցաքննության ժամանակ, քննիչ Հովակիմյանը քննչական գործողությունը ձայնագրելու անհրաժեշտության և օրինականության շուրջ վիճաբանություն է սկսել Տիգրան Եգորյանի հետ: Նարինեի ներկայացուցիչը հիմնավորել է իր իրավունքը՝ հղում կատարելով ՀՀ օրենսդրությանը, մինչդեռ քննիչը չի կարողացել ապացուցել նման իրավունքի բացակայությունը:
Շուրջ 40 րոպե վիճաբանելուց հետո, քննիչը դուրս է եկել սենյակից և այնուհետև ներս եկել Հատուկ քննչական ծառայության պետ Անդրանիկ Միրզոյանի հետ, ով արգելել է ներկայացուցչին ձայնագրություն կատարել շատ կոպիտ ձևով՝ կարգադրելով քննիչներից մեկին (սենյակում ներկա են եղել 5 քննիչ), որ նետի ձայնագրիչը զուգարանը: Այնուհետև, չսպասելով անգամ իր կարգադրության կատարմանը, խլել է ձայնագրիչը Տիգրան Եգորյանի ձեռքից և նետել այն պահարանի մեջ: Ավելի ուշ քննիչներից մեկն այն գաղտնի վերցրել է և ջնջել ձայնագրությունը: Այնուամենայնիվ, այդ ձայնագրությունների մի մասը «Իրավունքի Եվրոպա միավորման» տրամադրության տակ է:
Այս գործի քննութան ընթացքը ցույց է տալիս ՀՔԾ-ի դժկամությունը բացահայտելու ընտրախախտումը և պատժելու հանցագործության իրական մեղավորներին: Փոխարենը՝ այս մարմնի ներկայացուցիչները ներգրավված են անօրինական գործընթացների մեջ, ինչը խոչընդոտներ է առաջացնում արդյունավետ քննություն անցկացնելու համար, ինչպես նաև ճնշում գործադրում վկայի վրա և պաշտպանություն ցույց տալիս հնարավոր կասկածյալին:
Իրավունքի Եվրոպա միավորումը և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը դատապարտում են ՀՔԾ-ի քննիչների, մասնավորապես՝ ՀՔԾ-ի պետ Անդրանիկ Միրզոյանի անօրինական գործողությունները:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանում Ամերիկայի դեսպանատանը միջամտելու և հավաստիացում պահանջելու ՀՀ կառավարությունից իր քաղաքացի Նարինե Էսմաելիի անվտանգության համար:
Մենք նաև կոչ ենք անում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել Հայաստանի իրավապահ մարմինների՝ ընտրախախտումները քննելուն և բացահայտելուն ուղղված գործողությունների վրա:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանությանը ապահովել, որ բոլոր ընտրախախտումները քննության առնվեն թափանցիկ, արդյունավետ և օրինական ճանապարհով և որ հայ հասարակությունը պարբերաբար իրազեկվի դրանց զարգացումների մասին:

On February 18 2013, Armenia held presidential elections that were accompanied with gross violations reported by a numerous organizations and individuals.
In this respect, the Europe in Law Association and Transparency International Anticorruption Center voice their concern over the reluctance of the Armenian law enforcement bodies to detect criminal cases and the illegal acts tended to conceal the crime.
On 18 February, 2013, the Armenian NGO Europe in Law Association conducted an observation mission in 14 polling stations in constituency #17, which covers the town of Artashat and several of its neighbouring villages. The Europe in Law Association's team of observers worked in these polling stations together with journalists invited by the organization.
In the course of the observation, the Europe in Law Association's team detected numerous cases of electoral fraud, including ballot-box stuffing, multiple voting, abuse of administrative resource, intimidation of and pressures on observers and journalists. On the day of voting and afterwards, the Europe in Law Association's observers made several reports to the police, and the Police in Artashat and the Special Investigative Service have instituted criminal cases based on several of our reports.
One of these cases concerns ballot-box stuffing in polling station 17/5 in Artashat. The witnesses of the crime were observer Narine Esmaeli and journalist Artak Hambardzoumyan.
Narine is an American citizen of Armenian origin. She has arrived here through an organization called Birthright Armenia and currently does an internship with Transparency International Anti-Corruption Center. In this case, some 25-30 young men stormed into the polling station, held the hands of the observer and the journalis,t while the secretary of the precinct commission opened the ballot box herself for one of the guys to stuff some 400-500 ballots into it.
This case became subject of examination by the Special Investigative Service by investigator Gorik Hovakimyan. Narine Esmaeili was invited to give testimony, which she did in the presence of Tigran Yegoryan, advocate and member of Europe in Law Association.
Investigation was accompanied by aggressive behavior, vocal intimidation and changing of words by the investigator, attempting to hinder the witness's efforts to provide the true picture of what happened at precinct 17/05 on the Election Day.
Since attorneys are entitled to collect evidence, including by means of recordings under Article 18 of the Law on Advocacy and it was critical to collect evidence on unlawful investigation practice, Tigran Yegoryan recorded the interrogations.
On 1 March, 2013, on the day of cross examination of Narine Esmaeili with the secretary of the precinct electoral commission, the investigator Hovakimyan started an argument with Tigran Yegoryan over the necessity and lawfulness of recording the proceedings. Narine's representative substantiated his right under Armenian law, while the investigator could not prove the absence of such a right.
After arguing with him for about 40 minutes the investigator went out of the room and came back with the Head of the Service, Andranik Mirzoyan who prohibited the representative to record the interrogation in very rude terms by telling one of his investigators (there were 5 of them in the room) to throw his recorder into the toilet. Not waiting for his own order to be carried out, Mirzoya snatched the recorder from Tigran Yegoryan's hand and threw it into the shelf in that room. Later, one of the investigators took it out secretly and erased the recordings. Nevertheless, part of these recordings are currently at Europe in Law Association's disposal.
The process of investigation of this particular case indicates the reluctance of the Special Investigative Service to detect the electoral violation and punish the act of crime. Instead, representatives of this entity are engaged in unlawful processes that create obstacles for effective investigation, put pressure on witness and indicate protection of the potential suspect.
The Europe in Law Association and Transparency International Anti-Corruption Centre deplore the unlawful actions of the investigators of the Special Investigative Service and particularly those of Andranik Mirzoyan, the Head of the Special Investigative Service,
We call on the US Embassy in Armenia to intervene and to request assurances from the Armenian government for the security of its citizen Narine Esmaeli.
We further call on the OSCE/ODIHR to pay special attention to the practices of the Armenian law enforcement bodies to investigate and detect the election-related fraud.
We finally call on the Armenian authorities to make sure that all election-related crimes are investigated in a transparent, effective and lawful manner and that the Armenian society is regularly updated on their progress.