Լեգեոներների հաջողությունները հուսադրող են, սակայն հարցեր դեռ կան
Անցած շաբաթ արտերկրում հանդես եկող հայ ֆուտբոլիստների ելույթները մեծ ոգեւորություն առաջացրին երկրպագուների շրջանում: Մարտի 26-ին Երեւանում կայանալիք Հայաստան-Չեխիա պատասխանատու խաղից առաջ մեր լեգեոներներից հատկապես հարձակողական խմբի ֆուտբոլիստները հաջող հանդիպումներ անցկացրին իրենց թիմերում:
Մոսկվայի «Սպարտակի» նորեկ Յուրա Մովսիսյանն իր հեթ-տրիկով՝ Գրոզնու «Թերեքի» դարպասն ուղարկած 3 գոլով, ցնցեց բոլորին: Օրվա ընթացքում նրա անունը չէր իջնում ոչ միայն ռուսական ու հայկական մարզական եթերից, այլեւ շարունակում է դեռեւս քննարկվել համացանցում: Հայ հարձակվողը կրկին ստանձնեց ռուսական պրեմիեր լիգայի գլխավոր ռմբարկուի դերը: Այժմ նրա հաշվին կա 12 գնդակ, որոնցից 9-ը խփել է «Կրասնոդարի» կազմում խաղալիս:
Մովսիսյանի հաջողությունը ուրախացնող է, քանի որ անցյալ տարեվերջին նա վնասվածք էր ստացել ու երկար ժամանակ ապաքինվում էր: Լյուքսեմբուրգի հետ վերջին ընկերական խաղում ակնհայտորեն զգացվեց հավաքականի հարձակման առաջատարի պակասը: Իսկ Չեխիան, մեղմ ասած, Լյուքսեմբուրգ չէ, ու ավելի քան հասկանալի է դառնում Մովսիսյանի լավ մարզավիճակի առկայությունը երեւանյան ստուգատեսից առաջ:
Ռուսաստանում հանդես եկող ֆուտբոլիստներից աչքի ընկավ նաեւ Արաս Օզբիլիզը, որը «Կուբանի» կազմում դարձավ գոլի ու գոլային փոխանցման հեղինակ: Իսկ Արասի գոլը խփվեց Մարկոսի փոխանցումից հետո: «Կուբանը» 2-0 հաշվով հաղթեց Նիժնի Նովգորոդի «Վոլգային», որի կազմում 90 րոպե անցկացրեց Արթուր Սարկիսովը:
Եթե Ռուսաստանում խաղացող տղաները ուրախանալու առիթ տվեց վերսկսված առաջնության հենց սկզբնական տուրում, ապա մի փոքր մտահոգիչ է Ուկրաինայի մեր լեգեոներների վիճակը: Դորտմունդի «Բորուսիայի» եւ ներքին առաջնության 2 խաղերում դեռեւս չի երեւում այն Հենրիխ Մխիթարյանը, որին սովոր էինք տեսնել անցյալ աշնանը: Հենոն իր գործողություններով չի տարբերվում «Շախտյորի» ցուցադրածից. ոչ վառ, ոչ էլ դժգույն խաղ: Չնայած նախապատրաստական փուլում հայ կիսապաշտպանը աչքի էր ընկել ընկերական մրցաշարերում, առայժմ «Վոլինի» ու «Վորսկլայի» հետ խաղերում նրան չի հաջողվում ավելացնել գոլերի հաշիվը, որոնք 18-ն են: Մխիթարյանը շատ մոտ է ուկրաինական առաջնության մեկ մրցաշրջանի արդյունավետության ռեկորդը (22 գոլ) գերազանցելուն:
Դոնեցկի մեկ այլ թիմի՝ «Մետալուրգի» կիսապաշտպաններից Կառլեն Մկրտչյանը, չնայած որակազրկման պատճառով բաց է թողնելու չեխերի հետ խաղը ու, բնականաբար, այս անգամ չի հրավիրվել հավաքական, շարունակում է կայուն խաղ ցուցադրել իր ակումբում: Փոխարենը Գեւորգ Ղազարյանն է անկայուն վիճակում: Այս վերջին անգամը նա մնացել էր պահեստայիների նստարանին, ինչը բոլորովին չի բխում ազգային ընտրանու շահերից:
Չեխերի հետ խաղից առաջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս հատկապես հավաքականի պաշտպանական օղակը: Կենտրոնական պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանն իր նոր թիմի կազմում՝ ղազախական «Ակտոբեում», խաղացել է 90 րոպե: Եթե Ռոբերտը երկար դեգերումներից հետո հաստատվի ակումբի հիմնական կազմում ու կայուն ելույթներ ունենա, հնարավորություն կունենա ոչ միայն լավ մարզավիճակով ներկայանալ հավաքական, այլեւ տեղափոխվել ավելի բարձրակարգ առաջնություն ու թիմ: Հրայր Մկոյանը չեխական «Դինամոյում» հիմնավորվելու լավ հնարավորություն ունի, չնայած որ նա էլ որակազրկման պատճառով բաց է թողնելու Բիլեկի սաների դեմ հանդիպումը: Գրեթե կասկած չկա, որ մարտի 26-ին դաշտում կտեսնենք Վալերի Ալեքսանյանին, ով Արզումանյանի հետ միասին այս գծի հնաբնակներից է:
Մեր եզրային պաշտպաններ Կամո Հովհաննիսյանը, Արտակ Եդիգարյանն ու Հովհաննես Համբարձումյանը «հայաստանյան գրանցում» ունեն եւ մասնակցել են իրենց թիմերում ՀՀ վերսկսված առաջնությանը: Լեւոն Հայրապետյանն առայժմ ապաքինվում է եւ, բացի դա, նա նախնական հրավեր չի ստացել Վարդան Մինասյանից գալիք խաղին մասնակցելու համար, այսինքն՝ ձախ եզրում Հայրապետյանի փոխարեն թերեւս կխաղա ուրիշը: Ամենայն հավականությամբ, դա կլինի Կամո Հովհաննիսյանը: Հետաքրքիր է կենտրոնական ու աջ պաշտպանների ընտրությունը: Արտյոմ Խաչատուրովը չի մասնակցել «Շերիֆի» վերջին խաղին, բայց, անկախ դրանից, հարց է, թե արդյոք Մինասյանը Արզումանյանի համար որպես զույգ կընտրի նորեկին, որի խաղը Լյուքսեմբուրգի հետ մրցավեճում որոշ հարցեր առաջացրեց, չնայած ընդհանուր առմամբ նրա ելույթը վատը չէր:
Երեւանյան խաղից առաջ հավաքականի լեգեոներներն ու տեղացի ֆուտբոլիստները դեռ հանդիպումներ կանցկացնեն, ու կախված նաեւ նրանց ելույթներից ու մարզավիճակից՝ մարտի 18-ին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը կկատարի կազմի վերջնական ընտրությունը: Մրցակցության առկայությունը թիմում, երբ ոչ ոք նախապես ապահովագրված չի լինի հավաքականում անսասան տեղ ունենալուց, միայն օգուտ կտա ընտրանուն, ու ֆուտբոլիստները վերջնականապես կգիտակցեն, որ թիմում կարող են տեղ ունենալ միայն նրանք, ովքեր գտնվում են լավ մարզավիճակում եւ ակումբում խաղում են մշտապես:

Успехи легионеров обнадеживают, однако проблемы пока есть
Игра, которую показали на минувшей неделе выступающие за рубежом армянские фуболисты, вызвала воодушевление у болельщиков. Перед предстоящим 26 марта в Ереване ответственным матчем Армения-Чехия особенно успешно выступили в своих командах нападающие. Новичок в команде московского «Спартака» Юра Мовсисян своими тремя голами, забитыми в ворота грозненского «Терека», потряс всех. В течение дня его имя звучало в эфире всех телеканалов, а в интернете стало предметом бурных обсуждений. Армянский форвард стал главным бомбардиром российской премьер-лиги. Сейчас на его счету 12 мячей, 9 из которых он забил, играя в составе «Краснодара».
Успех Мовсисяна радует, поскольку в конце прошлого года футболист получил травму, которую долго залечивал. В последней товарищеской игре с Люксембургом в сборной Армении явно чувствовалась нехватка нападающего. Между тем Чехия – далеко не Люксембург, и хорошая спортивная форма Мовсисяна перед ереванским смотром более чем необходима.
Из выступающих в России футболистов отличился также Арас Озбилиз, который в составе «Кубани» стал автором гола и голевой передачи. А гол Араса был забит после передачи Маркоса. Со счетом 2-0 «Кубань» одержала победу над нижегородской «Волгой», в составе которой Артур Саркисов провел 90 минут.
В отличие от футболистов, выступающих за российские клубы, спортивная форма наших легионеров в Украине вызывает тревогу. В игре с дортмундской «Боруссией» и двух внутренних играх пока не виден тот Генрих Мхитарян, которого мы привыкли видеть прошлой осенью. И хотя на подготовительном этапе армянский полузащитник отличился в товарищеских матчах, в играх с «Волинью» и «Ворсклой» ему не удалось увеличить количество забитых им голов – 18.
Полузащитник донецкого «Металлурга» Карлен Мкртчян продолжает показывать в клубах стабильную игру. Зато нестабильно выступает Геворк Казарян, из-за чего он в последний раз остался на скамейке запасных, что не вытекает из интересов национальной сборной.
Перед игрой с чехами тревогу вызывает в частности защита сборной. Центральный защитник Роберт Арзуманян в составе новой команды – казахстанского «Актобеума» - сыграл 90 минут. Если Роберту удастся утвердиться в основном составе, то он будет иметь возможность не только быть в хорошей спортивной форме во время игр сборной, но и перейти в более высокую по классу команду.
У выступающего за чешское «Динамо» Грайра Мкояна есть хорошая возможность обосноваться в этой команде. Почти нет сомнений в том, что 26 марта мы увидим на поле Валерия Алексаняна.
Наши крайние защитники Камо Ованнисян, Артак Едигарян и Ованнес Амбарцумян имеют «армянскую прописку» и участвовали в возобновленном чемпионате Армении. Левон Айрапетян пока залечивает травму. Кроме того, он не получил предварительное приглашение Вардана Минасяна участвовать в предстоящей игре. Так что на левом фланге вместо Айрапетяна будет играть, по всей видимости, Камо Ованнисян.
Интересен выбор центральных и правых защитников. Артем Хачатуров в последней игре «Шерифа» не участвовал, но, несмотря на это, неизвестно, выберет ли Минасян в качестве пары для Арзуманяна новичка, который в игре с Люксембургом вызвал некоторые вопросы, хотя в целом оставил неплохое впечатление.
Перед ереванской встречей легионеры сборной и местные футболисты проведут встречи, и в зависимости от их выступлений и спортивной формы 18 марта главный тренер Вардан Минасян выберет окончательный состав сборной.